نمایه تهران

اخبار و اطلاعات شهر تهران

روزهاي مراجعه دانشگاهيان و طلاب براي خريد کتاب خارجي اعلام شد

کميته ناشران خارجي بيست و سومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران با تعيين روزهاي مراجعه خريداران کتاب از بخش ناشران خارجي، اعلام کرد: افراد تنها در روزهاي تعيين شده مي توانند از اين بخش خريداري کنند.
به گزارش ايرنا از نمايشگاه بين‏المللي کتاب تهران، واحد توزيع سهميه يارانه‏اي خريد کتاب‏هاي خارجي اعلام کرد: در اين دوره از نمايشگاه به منظور کاهش ازدحام جمعيت و تفکيک اقشار مختلف جامعه، براي خريد از بخش ناشران خارجي روز هاي خاصي تعيين شده‏ است.
بر اساس اين اعلام استادان، دانشجويان، دارندگان مدارک حوزوي سطح "الف" و اهل قلم روز 15 ارديبهشت، استادياران، فارغ التحصيلان و دانشجويان مقطع دکتراي تخصصي، پزشک تخصصي، دارندگان مدرک حوزوي سطح "ب" و اهل قلم روز 16 ارديبهشت مي‏توانند به ترتيب تا سقف يک ميليون و 200 هزار ريال و يک ميليون ريال خريد کنند.
همچنين مربيان، پزشکان عمومي، دانشجويان پزشکي، فارغ التحصيلان و دانشجويان مقطع ليسانس، دارندگان مدرک حوزوي سطح "ج" و اهل قلم روز 17 ارديبهشت و فارغ التحصيلان و دانشجويان مقطع ليسانس، فوق ديپلم و دارندگان مدرک حوزوي سطح "د" روز 18 ارديبهشت مي‏توانند به ترتيب تا سقف 800 هزار ريال و 600 هزار ريال خريد کنند.
موسسات نيز طبق سهميه از روز 20 ارديبهشت مي توانند براي خريد کتاب به نمايشگاه مراجعه کنند.
اين کميته همچنين اعلام کرد، در صورتي که هر کدام از اين افراد غير از روز تعيين شده مراجعه کنند، موفق به خريد کتاب نمي‏شوند.
بيست وسومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران از 15تا 25 ارديبهشت ماه در مصلي تهران برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:41  توسط   | 

نتايج آزمون جامع دوره هاي پودماني دانشگاه علمي کاربردي اعلام شد

معاون سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتايج آزمون جامع و ارزيابي حرفه اي دوره هاي پودماني اسفندماه 88 دانشگاه جامع علمي کاربردي خبر داد.
"ابراهيم خدايي" در گفت و گو با ايرنا افزود: داوطلباني که در آزمون جامع و ارزيابي حرفه اي دوره هاي کارداني پودماني اسفندماه 1388 شرکت کرده اند مي توانند نتايج خود را در پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org مشاهده کنند.
به گفته وي، نتايج اين آزمون بر روي پرتال اطلاع رساني دانشگاه جامع علمي کاربردي به نشاني www.uast.ac.ir نيز قابل مشاهده است.
خدايي تاکيد کرد: شرکت کنندگان در آزمون جامع و ارزيابي حرفه اي دوره هاي کارداني پودماني براي دريافت مدرک و انجام مراحل فارغ التحصيلي لازم است به مراکز آموزش علمي کاربردي محل تحصيل خود مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:33  توسط   | 

برگزاري کارگاه آموزشي دستگاه اسپکترومتر نشر اتمي با پلاسماي کوپل شده القايي

پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي وابسته به سازمان انرژي اتمي کارگاه آموزشي دستگاه اسپکترومتر نشر اتمي با پلاسماي کوپل شده القايي را به صورت تئوري و عملي برگزار مي کند.
به گزارش ايرنا به نقل از اداره کل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان انرژي اتمي، کلاسهاي کارگاه آموزشي دستگاه اسپکترومتر نشر اتمي با پلاسماي کوپل شده القايي به صورت تئوري و عملي به مدت 16 ساعت از تاريخ 28/2/1389 تا پايان روز 29/2/1389 برگزار خواهد شد و در پايان دوره، گواهينامه معتبر از سوي پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي به شرکت کنندگان ارائه خواهد شد.
آشنايي با مباني اندازه گيري بوسيله اسپکترومتري نشر اتمي ICP، آشنايي با تئوري و مزاياي استفاده از پلاسماي کويل شده القايي، معرفي قسمت هاي مختلف دستگاه اسپکترومتر و آموزش کار عملي با دستگاه اسپکترومتر محتواي اين کارگاه آموزشي را تشکيل مي دهند.
متقاضيان حضور در اين کارگاه آموزشي مي توانند جهت کسب اطلاعات بيشتر به پورتال اطلاع رساني سازمان انرژي اتمي و پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:31  توسط   | 

برگزاري کارگاه آموزشي نرم افزار Mathematica توسط پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي

پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي سازمان انرژي اتمي کارگاه آموزشي دو روزه نرم افزار Mathematica را برگزار خواهد کرد.
به گزارش ايرنا از اداره کل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان انرژي اتمي، اين کارگاه آموزشي در روزهاي 21 و 22 ماه جاري و به مدت 16 ساعت در محل سازمان انرژي اتمي برگزار خواهد شد.
آشنايي با اصطلاحات، عملکرد، قوانين، الگوها و برنامه ريزي اين نرم افزار از جمله بخش هايي هستند که در اين کارگاه آموزشي به شرکت کنندگان آموزش داده خواهد شد.
متقاضيان شرکت در اين کارگاه آموزشي تا روز 20 ارديبهشت ماه جاري فرصت دارند تا با مراجعه به پورتال سازمان انرژي اتمي و پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي نسبت به نام نويسي در اين کارگاه آموزشي اقدام کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:28  توسط   | 

همايش و نمايشگاه ملي ژئوماتيک برگزار مي شود

مدير روابط عمومي و امور بين الملل سازمان نقشه برداري کشورگفت: هفدهمين همايش و نمايشگاه ملي ژئوماتيک از 19تا 22 ارديبهشت ماه در محل اين سازمان برگزار مي شود.
غلامرضا کريم زاده در گفت وگو با ايرنا افزود: سازمان نقشه برداري کشور همه ساله با هدف ترويج و گسترش استفاده هر چه بيشتر از نقشه و اطلاعات مکاني به عنوان زير ساخت مديريت و توسعه کشور همايش و نمايشگاه ملي ژئوماتيک را برگزار مي کند.
وي با تاکيد بر برقراري ارتباط بيشتر بين دانشگاه و صنعت گفت:‌ اين همايش فرصت مناسبي براي گردهمايي ، تبادل نظر و ارائه نتايج تحقيقات و پژوهش هاي متخصصان رشته مهندسي نقشه برداري است.
کريم زاده با اشاره به اينکه اين همايش در هشت محور برگزار مي شود افزود: فتوگرامتري و سنجش دور، سامانه هاي اطلاعات مکاني GIS، کارتوگرافي و نمايش اطلاعات مکاني، آموزش - پژوهش و ارتباطات در مهندسي نقشه برداري و ژئوماتيک، ژئودزي - GPSو ژئوديناميک، آبنگاري، کاداستر و LISو نقش اطلاعات مکاني در مديريت بهينه منابع محورهاي اين همايش است.
به گفته وي اين همايش با شعار "نقشه و اطلاعات مکاني، زير ساخت مديريت بهينه منابع" برگزار مي شود.
وي در خصوص ژئوماتيک توضيح داد: ژئوماتيک شامل علوم و فنون مهندسي نقشه برداري و گرايش هاي مختلف اين رشته است، به عبارتي تمام بخش هاي اين رشته کاربردهاي مختلف نقشه و اطلاعات مکاني در حوزه هاي متنوع عمراني، برنامه ريزي و مديريت را شامل مي شود.
کريم زاده افزود: در کنار همايش نمايشگاهي با حضور مراکز متعددي از بخش هاي دولتي و خصوصي نيز برپا مي شود و در‌ آن آخرين دستاوردها، پروژه ها و فناوري هاي مرتبط با مهندسي نقشه برداري و ژئوماتيک به نمايش گذاشته مي شود.
به گفته وي اين همايش با همکاري و حمايت علمي گروه مهندسي نقشه برداري پرديس دانشکده هاي فني دانشگاه تهران و دانشکده مهندسي نقشه برداري دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در سازمان نقشه برداري کشور برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:26  توسط   | 

اميرحسين مدرس:آثار برگزيده جشنواره ملي جوان ايراني در يک کتاب منتشر مي شود

دبير بخش ادبيات و طنز جوان جشنواره ملي جوان ايراني گفت: در انتهاي جشنواره همه آثار برگزيده در يک کتاب چاپ و منتشر مي شود.
به گزارش ايرنا از ستاد خبري جشنواره ملي جوان ايراني، اميرحسين مدرس با بيان اينکه در هر بخش جشنواره علاوه بر 3 نفر برگزيده 5 نفر ديگر نيز به نيز هيات داوران انتخاب مي شوند، افزود: تاکنون از بين آثار ارسال شده 120 اثر واجد شرايط بخش داوري بوده اند.
وي افزود: تاکيد ما بر روي بخش پژوهش هاي ادبي جشنواره است و براي بخش کتاب نيز محدوديت انشار وجود ندارد و جوانان مي توانند کتاب هاي منشر شده خود را نيز در جشنواره شرکت دهند.
مدرس از برگزاري جشنواره استاني بخش طنز و ادبيات خبر داد و تصريح کرد: قصد داريم براي تعامل بيشتر با همه جوانان کشور، دو شب شعر بزرگ در 30 ارديبهشت در شهر اصفهان و در 6 خرداد در شهر مشهد برگزار کنيم.
وي در ادامه تاکيد کرد: در مجموع 14 نفر از هر بخش برگزيده نهايي مي شوند و هيات داوران اين بخش جوانان صاحب نام عرصه ادبيات و طنز هستند که از پيشکسوتان اين حوزه نيز استفاده مي شود.
دبير بخش ادبيات و طنز جوان درباره مهلت ارسال آثار گفت: 17 خرداد پايان مهلت ارسال آثار به دبيرخانه جشنواره است و 5 تير مصادف با ميلاد حضرت علي (ع) اختتاميه اين جشنواره برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:15  توسط   | 

متون فاخر فارسي در کتابخانه ملي بازخواني مي شود

نشست هاي بازخواني متون فاخر فارسي به صورت هفتگي در کتابخانه ملي برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملي ،در نخستين دور از اين نشست ها که از روز يکشنبه 12 ارديبهشت ماه برگزار خواهد شد ناصر مهدوي پژوهشگر و استاد دانشگاه به مثنوي خواني خواهد پرداخت.
اين مراسم از ساعت 14:30 روز يکشنبه در محل مرکز همايشهاي کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران برگزار خواهد شد.
سلسله نشست هاي آشنايي و بازخواني متون فاخر فارسي توسط مرکز تحقيقات ايران شناسي و اسلام شناسي سازمان اسناد و کتابخانه ملي برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:14  توسط   | 

هفته بزرگداشت روز جهاني تئاتر آغاز مي شود

هفته بزرگداشت روز جهاني تئاتر از فردا(پنجشنبه) آغاز مي شود و اعضاي انجمن هاي مختلف خانه تئاتر دراين هفته به صورت خصوصي براي اعضا و هنرمندان در خانه هنرمندان و سالن اصلي تئاتر شهر مراسمي برگزار مي کنند.
به گزارش ايرنا، 27 مارس برابر با هفتم فروردين ماه از سوي سازمان جهاني يونسکو روز جهاني تئاتر نامگذاري شده و به بهانه چنين روزي همه ساله اما با تاخيري چند روزه در ارديبشهت ماه بزرگداشت روز جهاني به مدت يک هفته در تهران و يک ماه در شهرستان هاي مختلف کشور برگزار مي شود.
هفتمين دوره بزرگداشت روز جهاني تئاتر توسط خانه تئاتر از 9 تا 15 ارديبهشت ماه توسط خانه تئاتر برگزار مي شود و طي مدت برگزاري اين هفته، اعضاي انجمن هاي مختلف خانه تئاتر بصورت خصوصي براي اعضا و هنرمندان در خانه هنرمندان و سالن اصلي تئاتر شهر مراسمي برگزار مي کنند.
همچنين سومين دوره ارديبهشت تئاتر ايران به مناسبت روز جهاني تئاتر و در بزرگداشت تئاتر استان‌ها از دوم ارديبهشت، در 30 استان کشور آغاز شده است.
آگوستو بوال کارگردان و نمايشنامه نويس فقيد برزيلي سال گذشته پيام ملي روز جهاني تئاتر را صادر کرد اما پيام روز جهاني در سال جديد توسط جودي دنچ بازيگر محبوب تئاتر، تلويزيون و سينمايي انگليس منتشر شد.
جودي دنچ در اين پيام، روز جهاني را تئاتر فرصتي براي بزرگداشت اين هنر و گونه‌هاي بي‌شمارش آن توصيف مي کند و تئاتر را نوعي تفريح و الهام دانست که مي‌تواند ميان فرهنگ‌ها و مردم مختلفي سراسر جهان پل ارتباطي برقرار کند.
پيام روز جهاني در ايران نيز براي نخستين بار از سوي احمدرضا احمدي نويسنده و شاعر نوشته شده و قرار است از اين پس، اين پيام در سال هاي بعد توسط يکي از هنرمندان و چهره هاي معروف تئاتري کشور نوشته شود.
احمدرضا احمدي نيز در اين پيام آورده است: تئاتر همه تکرارهاي مدام تاريخ را از پوست و جامه هاي کهن رها کرده است و همه حقيقت و واقعيت اين جهان هيچ در هيچ را به ما هديه داده است.
جواد اعرابي که دبيري هفتمين جشن‌‌هاي هفته تئاتر را نيز بر عهده دارد، از تغييراتي در برگزاري جشن روز بزرگداشت در سال آينده خبر داد.
وي گفت: از سال آينده جشن‌هاي خانه تئاتر در طول سال اجرا خواهد شد زيرا اين کار باعث رشد کيفيت کار و توانايي بيشتر خانه تئاتر براي پشتيباني برنامه‌ها خواهد شد.
اعرابي همچنين درباره حذف برنامه هاي ويژه فضاي باز افزود: بر اساس صلاحديد هيات مديره هيات جديد اين بخش حذف شد و قرار شد که برنامه ها بيشتر به برنامه هاي تخصصي هر يک از انجمن ها متمرکز شود.
دبير هفتمين دوره جشن‌هاي خانه تئاتر همچنين از افزودن شدن دو برنامه به جشن‌هاي بزرگداشت روز جهاني تئاتر خبر داد.
وي گفت: براي نخستين بار جشن انجمن موسيقي تئاتر و برگزاري کارگاه آموزشي نمايش راديويي دو برنامه‌اي است که به برنامه‌هاي بزرگداشت روز جهاني تئاتر اضافه شده‌اند.
اعرابي افزود: جشن انجمن موسيقي روز جمعه 10 ارديبهشت‌ در تالار بتهوون خانه هنرمندان و کارگاه آموزشي نمايش راديويي از 11 تا 15 ارديبهشت‌ در تالار انتظامي خانه هنرمندان برگزار مي‌شود.
برنامه‌هاي هفته بزرگداشت روز جهاني تئاتر نيز در هفته جاري اعلام شد و بر اين اساس مراسم بزرگداشت هفته تئاتر روز پنجشنبه 9 ارديبهشت ‌ماه با برنامه انجمن تئاتر کودک و نوجوان آغاز مي‌شود که اين برنامه از ساعت 16 تا 18 در تالار بتهوون خانه هنرمندان ايران برپا مي‌شود.
روز جمعه 10 ارديبهشت‌ماه نيز برنامه هاي انجمن موسيقي تئاتر از ساعت 16 تا 18 و انجمن حرکت از ساعت 30/18 تا 20 در تالار بتهوون برگزار خواهد شد.
برنامه‌هاي اين هفته با برپايي شب بازيگر در روز شنبه 11 ارديبهشت ادامه پيدا مي‌کند و اين برنامه ساعت 17 در تالار اصلي تئاتر شهر برگزار مي‌شود.
انجمن نمايشگران عروسکي نيز برنامه ويژه خود را در روز يکشنبه 12 ارديبهشت در تالار فردوسي برگزار مي‌کنند، ساعت برگزاري اين برنامه اعلام خواهد شد.
همزمان با برنامه نمايشگران عروسکي، انجمن طراحان ماسک و گريم نيز برنامه خود را از ساعت 30: 18 تا 20 روز يکشنبه 12 ارديبهشت در تالار بتهوون خانه هنرمندان ايران برپا مي‌کنند.
انجمن نمايشنامه‌نويسان روز دوشنبه 13 ارديبهشت‌ ماه برنامه ويژه خود را در تالار کنفرانس خانه هنرمندان برگزار مي‌کنند.
اين برنامه ساعت 17 تا 19 روز يادشده برگزار خواهد شد.
پشت‌ بام خانه هنرمندان ساعت 20 روز دوشنبه 13 ارديبهشت برنامه شب کارگردان را خواهد داشت.
نمايشگران خياباني روز سه‌شنبه 14 ارديبهشت برنامه خود را با اجراي نمايش‌هاي خياباني از ساعت 16 تا 18 برپا مي‌کنند که اين برنامه با برنامه‌هاي ويژه سالن از ساعت 30: 18 تا 20 در تالار ناصري ادامه پيدا خواهد کرد.
تالار بتهوون روز سه‌شنبه 14 ارديبهشت ميزبان برنامه عکاسان تئاتر خواهد بود که از ساعت 17تا 30: 18 برگزار مي‌شود.
اين تالار روز چهارشنبه 15 ارديبهشت نيز ميزبان اجراي برنامه کارکنان فني خواهد بود که ساعت 17 تا 18 برگزار مي‌شود و سرانجام اينکه برنامه‌هاي هفته بزرگداشت روز جهاني تئاتر با برنامه انجمن منتقدان و نويسندگان تئاتر ايران به کار خود پايان مي‌دهد.
اين برنامه ساعت 30: 18 روز چهارشنبه 15 ارديبهشت در تالار بتهوون خانه هنرمندان برگزار مي‌شود که برگزاري آن تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:10  توسط   | 

همايش بين المللي زئوليت برگزار مي شود

دومين همايش بين المللي زئوليت از نهم ارديبهشت ماه به مدت دو روز با حضور متخصصان داخلي و خارجي به منظور سوق دادن ايده هاي علمي به سمت تجارت ، صنعت و حل مشکلات صنعت در دانشگاه تهران برگزار مي شود.
دبير دومين همايش بين المللي زئوليت در گفت و گو با ايرنا گفت: اين همايش با هدف گردهمايي متخصصان و انديشمندان داخلي و خارجي، تبادل اطلاعات و ارائه آخرين دستاوردهاي آنان برگزار مي شود.
نسيم نبيوني در توضيح زئوليت گفت: زئوليت ها مواد شيميايي هستند که داراي معماري خاص مولکولي مي باشند و به دليل معماري منحصرفرد، استفاده از آنها در نقش هاي کاتاليست، تبادل يوني، جاذب، غشاء و غربالگري مولکولي امکان پذير است.
وي اظهارداشت: در واقع بيشترين کاربرد زئوليت ها در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي و صنايع شيميايي است.
نبيوني ادامه داد: متخصصاني از کشورهاي اسلواکي، عراق، اندونزي، بلاروس و کره جنوبي دراين همايش شرکت مي کنند.
وي گفت: نانو فناوري در زئوليت، اصلاح و شناسايي ساختارهاي زئوليتي، کاربردهاي محيطي زئوليت ها(تصفيه آب و ...)،‌ کاتاليست هاي زئوليتي، جاذبها و غربالگرهاي زئوليتي، مبادله کننده هاي يوني ، کنش هاي ساختار ميزبان و گونه ميهمان، سنتر و تهيه مواد متخلخل، ساختارها با شبکه ها آلي فلزي مواد درشت حفره يا مزوپورها، غشاهاي مختلط و زئوليت هاي طبيعي محورهاي علمي اين همايش هستند.
دبير دومين همايش بين المللي زئوليت افزود: 200 مقاله به دبيرخانه همايش ارسال شد که بعد از داوري 140 مقاله براي ارائه در همايش پذيرفته شد که از اين تعداد 32 مقاله به صورت شفاهي و بقيه به صورت پوستر ارائه مي شود.
به گفته وي 20 مقاله نيز خارجي بود که بعد از داوري 18 مقاله پذيرفته شد و در همايش ارائه مي شود.
نبيوني در پايان گفت: اين همايش با همکاري پارک علم و فناوري دانشگاه تهران و دانشگاه اراک برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:5  توسط   | 

نمايش و نقد "نفوذي" با حضور کاوري، فيوضي و فهيم

ایرنا - فيلم سينمايي "نفوذي" ساخته احمد کاوري و مهدي فيوضي از آثار تحسين شده جشنواره بيست و هشتم فجر، شنبه 11 ارديبهشت ماه در کانون فيلم منتقدان سينمايي به نمايش در مي آيد.
به گزارش روابط عمومي انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي، نفوذي در قالب شصت و پنجمين برنامه کانون فيلم منتقدان و نويسندگان سينمايي در خانه سينما روي پرده مي رود.
نشست نقد و بررسي اين فيلم با حضور کارگردان و عوامل و "محمد تقي فهيم" به عنوان منتقد ميهمان برگزار خواهد شد.
حضور اعضاي انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي، صنوف سينمايي و اهالي مطبوعات و رسانه در برنامه کانون فيلم آزاد است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:3  توسط   | 

حجت الاسلام مومني و محمدرضا غلامرضازاده در مهديه تهران

حجت‌الاسلام سيدحسين مؤمني، سخنران و حاج محمدرضا غلامرضازاده، ندبه‌خوان اين هفته مهديه تهران هستند.
به گزارش ايرنا از مهديه تهران، دعاي ندبه اين هفته مهديه تهران توسط حاج محمدرضا غلامرضازاده از ساعت 7 و 15 دقيقه تا 8 و 30 دقيقه صبح جمعه 10 ارديبهشت قرائت مي‌شود.
حجت‌الاسلام سيدحسين مؤمني از ساعت 6 و 30 دقيقه تا 7 و 15 دقيقه و پيش از آغاز قرائت دعاي ندبه به ايراد سخنراني خواهد پرداخت.
بنابر اعلام روابط عمومي مهديه تهران، قرائت دعاي روح‌بخش کميل نيز توسط حاج محمود تاري، پنجشنبه شب 9 ارديبهشت از ساعت 21 تا 23 قرائت مي‌شود.
مهديه تهران در خيابان ولي‌عصر (عج) بالاتر از تقاطع مولوي قرار دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:0  توسط   | 

اولويت هاي 71 تا 100 بانک ملت براي عمره اقدام کنند

مديرکل روابط عمومي سازمان حج و زيارت، گفت: دارندگان فيش هاي عمره از اولويت 71 تا 100 مي توانند براي ثبت نام در کاروان هاي عمره، اقدام کنند.
حج و زيارت پيشتر اعلام کرده بود که تمامي دارندگان فيش هاي بانک ملي که در سنوات گذشته نام نويسي کرده اند به همراه ثبت نام کنندگان بانک ملت تا اولويت 70 مي توانند براي اعزام به عمره امسال اقدام کنند.
برنامه ثبت نام از دارندگان اولويت نخست عمره از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده و تا پايان هفته جاري ادامه دارد.
عبدالله نصيري" با بيان اينکه تاکنون بيش از 150 هزار نفر از دارندگان فيش عمره و داراي اولويت هاي اعلام شده در کاروان ها ثبت نام کرده اند به ايرنا گفت: پذيرش دارندگان اولويت هاي 71 تا 100 ثبت نامي در بانک ملت، در اطلاعيه اي امروز اعلام مي شود.
مدير کل روابط عمومي سازمان حج و زيارت افزود: کساني که در اولويت اعزام عمره امسال قرار دارند و بنا به هر دليلي نمي توانند به اين سفر معنوي مشرف شوند، مي توانند براي سال آتي اقدام کنند.
وي در ادامه به موضوع جدول پروازهاي اعزام عمره و برخي مشکلاتي که در سالهاي قبل در ارتباط با تاخير ها وجود داشت، افزود: هماهنگي هاي لازم با سازمان هواپيمايي براي عمليات عمره صورت گرفته اما به هرحال برخي تاخيرها و مشکلات در حين کار بروز مي کند که اجتناب ناپذير است.
وي ابراز اميدواري کرد که با برنامه ريزي انجام شده، مراحل اجرايي عمليات عمره با توفيق همراه باشد.
اعزام زايران ايراني به عمره مفرده از 17 ارديبهشت ماه آغاز مي شود و حدود 400 هزار نفر در اين دوره به سرزمين وحي مشرف مي شوند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:52  توسط   | 

يازدهمين همايش کشوري آموزش پزشکي برگزار مي‌شود

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: يازدهمين همايش کشوري آموزش پزشکي با محوريت رهبري در آموزش علوم پزشکي از 10 تا 12 ارديبهشت در سالن همايش‌هاي رازي برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، "عبدالرضا پازوکي" در نشست خبري يازدهمين کنگره آموزش پزشکي کشور در دانشگاه علوم پزشکي ايران، افزود:اين نشست علمي بيشتر به مباحث آموزشي مي‌پردازد و محور آن رهبري در آموزش علوم پزشکي است.
به گفته وي، اکنون دانشگاه علوم پزشکي ايران مقطع دکتري اين رشته را دارد و مرجع اين علم در سطح کشور محسوب مي‌شود.
معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي ايران با بيان اينکه يک هزار و 161 مقاله به دبيرخانه اين کنگره ارسال شده است، گفت: يک هزار و دو مقاله آن توسط استادان و 159 مقاله توسط دانشجويان نوشته شده است و از بين کل مقالات 161 مقاله در بخش پوستر و 111 مقاله در بخش سخنراني همچنين 28 مقاله به صورت چاپ در مجله پزشکي پذيرفته شد.
پازوکي ، همچنين درباره سومين جشنواره آموزشي شهيد مطهري نيز گفت: اين جشنواره مانند جشنواره رازي اما در بخش آموزشي است و تا به حال 430 فرآيند به دبيرخانه اين جشنواره ارسال شده و قرار است از 37 فرآيند به عنوان فرآيند برتر تقدير شود.
وي با بيان اينکه اين جشنواره به ارتقاي کيفيت خدمات آموزشي مي‌پردازد، گفت : در بحث آموزش پزشکي براي افزايش کيفيت آن و همچنين افزايش کيفيت ارايه خدمات درماني يکسري مداخلات آموزشي بايد طراحي شود و در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور پياده شود.
يازدهمين همايش آموزش علوم پزشکي کشور روز -جمعه- دهم ارديبهشت ماه در سالن همايش هاي رازي تهران برگزار مي شود و تا دوازدهم ادامه دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:41  توسط   | 

دبير بخش طنز و ادبيات جشنواره جوان ايراني :محدوديت خاصي در پذيرش آثار وجود ندارد

دبير بخش ادبيات و طنز جشنواره ملي جوان ايراني، گفت: همه آثار جوانان 14 تا 29 سال ايراني بي هيچ محدويت خاصي از سوي دبير خانه اين بخش پذيرفته مي شوند.
"امير حسين مدرسي" در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه بخش ادبيات و طنز جوان در چهار شاخه شعر، نثر، ادبيات داستاني و پژوهش برگزار خواهد شد، افزود:تمام جوانان در محدوده سني تعيين شده، با هر عقيده ، گرايش و سليقه اي و بي هيچ محدوديت خاصي مي توانند آثار خود را به دبيرخانه جشنواره ارسال کنند.
وي گفت :‌مهم نيست که اين آثار پيش تر در کتاب يا نشريه اي منتشر شده و يا در جشنواره اي ارايه شده باشد.
وي شعر را يکي از رشته هاي بخش ادبيات و طنز عنوان کرد و گفت :در اين رشته اشعار مي توانند در شاخه هاي کلاسيک (سنتي)، نو، ترانه و تصنيف باشند.
به گفته مدرسي، ادبيات داستاني رشته ديگر اين بخش است و جوانان مي توانند مطالب خود را در شاخه هاي رمان، داستان بلند، داستان کوتاه و داستانک ارايه کنند.
مدرسي پژوهش را مهم ترين شاخه بخش ادبيات و طنز خواندو گفت: پژوهش در ادبيات و طنز نيز همچون ساير حوزه هاي مطرح در جوامع کنوني از اهميت ويژه اي برخوردار است و برخلاف تصور اينکه پژوهش يک فعاليت دانشگاهي است و تنها برخي حوزه ها نياز به پژوهش دارد، بايد گفت ، اين تصوري نادرست است و امروزه هيچ فعاليت يا برنامه اي بدون انجام يک کار پژوهش آغاز نمي شود.
وي مقاله و کتاب، تحقيقي - تاليفي، تصحيح متون، مباحث نظري، فهرست نگاري موضوعي،‌ شرح متن و نقد ادبي را از شاخه هاي، قسمت پژوهش دانست و افزود:‌ در اين قسمت نگاه ويژه اي به پژوهش جوانان ايراني خارج از کشور خواهيم داشت که تاکنون آثار ارزنده اي در زمينه فهرست نگاري انجام داده اند که متاسفانه کمتر از سوي مسوولان فرهنگي ايران در خارج کشور مورد توجه قرار گرفته است.
مدرسي، از نثر به عنوان چهارمين رشته بخش ادبيات و طنز جشنواره ملي جوان ايراني ياد کرد و گفت :‌‌شطح(جملات و کلماتي خاص که عرفا و بزرگان در شرايط خاص يا عالمه خلسه بيان کرده اند)، بازآفريني هرگونه قالبي اعم از نامه نگاري، حمايت نويسي، لغت نويسي، ملفوظات و تذکره از شاخه هاي اين رشته هستند.
مدرسي با اشاره به اينکه تاکنون 900 اثر به دبيرخانه بخش ادبيات و طنز ارسال شده است، گفت: آثار در دو بخش داوري مقدماتي و نهايي مورد بررسي قرار گرفته و تاکنون از مجموع اين آثار 120 اثر انتخاب شده اند.
به گفته وي ، در هر شاخه از رشته هاي مختلف بخش ادبيان و طنز جوان آثار سه نفر برگزيده خواهد شد که سازمان ملي جوان در راستاي حمايت از جوانان با استعداد و نخبه ، آثار نفرات برگزيده را به صورت يک مجموعه منتشر خواهد کرد.
وي با اشاره به اينکه انتقاد و نقد از لوازم جوامع رو به رشد و تعالي است، گفت :‌ جوانان طنز پرداز و علاقمند به شرکت در اين بخش بايد ضمن رعايت خطوط قرمز مورد قبول جامعه، از حدود انصاف خارج نشوند زيرا در غير اين صورت از سوي مردم مورد پذيرش قرار نخواهند گرفت.
به گزارش ايرنا، آخرين مهلت ارسال آثار به اين دبير خانه 17 خرداد تعيين شده است و به نفرات اول تا سوم شاخه ها و رشته هاي بخش ادبيات و طنز علاوه بر لوح تقدير به ترتيب 15، 10 و پنج ميليون ريال اهدا خواهد شد، و به نفرات اول علاوه بر جايره و لوح تقدير، تنديس زرين جشنواره ملي جوان ايران اعطا خواهد شد.
همچنين براساس نظر هيات داوران به پنج نفر برگزيده، پس از نفرات اول تا سوم، نيز علاوه بر لوح تقدير، مبلغ دو ميليون ريال اهدا خواهد شد.
"محمدرضا حسينيان" دبير بخش جوان و رسانه، جشنواره ملي جوان ايراني، با اشاره به نقش و جايگاه رسانه ها در عصر کنوني گفت: بخش جوان و رسانه در دو بخش مطبوعات و خبرگزاريها و نرم افزار و رسانه هاي ديجيتالي برگزار مي شود و علاقه مندان فرصت دارند آثار خود را حداکثر 20 خرداد ماه سال جاري به دبيرخانه خاص اين جشنواره ارسال کنند.
وي با اشاره به خبر، گزارش (انواع گزارشات)، سرمقاله و يادداشت، مقاله، گفت وگو، تيتر، عکس، گزارش تصويري و صفحه آرايي به عنوان شاخه هاي بخش مطبوعات و خبرگزاريها افزود: جوانان مي توانند در بخش نرم افزار و رسانه ديجيتال نيز آثار خود را در بخش هاي سايت، وبلاگ، بازي و چند رسانه اي ارسال کنند.
وي خاطر نشان کرد: افراد بايد آثاري را براي دبيرخانه ارسال کنند که در نشريه اي اعم از بولتن، نشريات محلي يا دانشجويي يا کتاب و غيره منتشر شده باشد.
وي تعداد آثار ارسالي هر فرد براي شرکت در بخش جوان و رسانه را حداقل سه اثر عنوان و گفت: هيات داوران اين بخش از نفرات ممتاز و برتر کشور در عرصه مطبوعات و رسانه انتخاب شده اند اما هنوز تعداد نهايي داروان اين بخش مشخص نيست.
به گفته حسينيان، آثار ارسال شده بايد در سالهاي 86 تا 89 تهيه و منتشر شده باشند.
به گزارش ايرنا، در اين بخش به نفرات برتر هر رشته، پنج سکه بهار آزادي، همراه با تنديس و لوح تقدير اعطا خواهد شد و به نفرات دوم و سوم هر رشته نيز علاوه بر لوح تقدير به ترتيب سه و يک سکه بهار آزادي اهدا خواهد شد.
جشنواره ملي جوان ايراني در 14 بخش کار خود را از هشتم اسفندماه 88 آغاز کرده و اول مرداد ماه سال جاري همزمان با ميلاد حضرت علي اکبر به کار خود پايان خواهد داد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:37  توسط   | 

شرايط نام نويسي در هنرستان هاي فني و حرفه اي نمونه دولتي شهر تهران اعلام شد

شرايط نام نويسي در هنرستان هاي فني حرفه اي نمونه دولتي شهر تهران اعلام شد.
به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش شهر تهران ، دانش آموزان سوم راهنمايي که متقاضي ورود به پايه‌ اول متوسطه و علاقه مند به ادامه تحصيل در شاخه فني و حرفه‌اي هستند تا 25 ارديبهشت ماه فرصت دارند، براي نام نويسي اقدام کنند.
براساس اين گزارش، متقاضيان با ارايه برگه ثبت نام از مدير مدرسه راهنمايي تحصيلي به يکي از هنرستانهاي فني و حرفه‌اي پسرانه واقع در مناطق شش، هفت،12، 17 و 19 شهر تهران و مراکز دخترانه واقع در مناطق پنج، 15، 16 و 18 مراجعه کنند.
اين گزارش مي افزايد، نام نويسي در هنرستانهاي فني و حرفه‌اي نمونه دولتي محدوديت منطقه‌اي ندارد.
اين گزارش مي افزايد، هنرستان رسالت در منطقه شش، هنرستان آزادي فلسطين منطقه هفت، هنرستان امام صادق(ع) منطقه 12، هنرستان توحيد منطقه 17، هنرستان شهيد نصير زاده منطقه 19 از هنرستان هاي پسرانه شهر تهران است.
هنرستان علامه جعفري منطقه پنج، هنرستان بتول آقا محمدي منطقه 15، هنرستان زينبيه منطقه 16 و هنرستان حضرت مريم (س) منطقه 18 از هنرستان هاي دخترانه شهر تهران هستند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:33  توسط   | 

حاجي بابايي: احکام استخدام رسمي معلمان حق التدريس از ابتداي سال 89 صادر مي‌شود

وزير آموزش و پرورش اعلام کرد: احکام استخدام رسمي معلمان حق التدريس که به مجموعه معلمان رسمي اضافه مي‌شوند از ابتداي سال 89 صادر مي‌شود.
به گزارش ايرنا به نقل از مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، حميدرضا حاجي بابايي، افزود: طبق مصوبه مجلس شوراي اسلامي وزارت آموزش و پرورش موظف است 26 هزار نفر از معلمان حق التدريس شاغل در سراسر کشور را در سال جاري استخدام کند.
وي در خصوص استخدام 40 هزار نفر معلم از طريق آزمون ورودي ، گفت: داوطلبان با رويت آگهي استخدام در روزنامه‌هاي کثيرالانتشار مي‌توانند از 12 ارديبهشت ماه سال جاري نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
حاجي بابايي ادامه داد: مرحله اول آزمون هفتم خرداد ماه برگزار مي‌شود و افراد برگزيده پس از گذراندن آزمون تخصصي و مصاحبه به استخدام آموزش و پرورش درخواهند آمد.
وزير آموزش و پرورش به تمام داوطلبان اطمينان داد اين آزمون در سلامت کامل برگزار مي‌شود و افراد براساس لياقت و تخصص جذب خواهند شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:31  توسط   | 

ثبت نام 10 فارغ التحصیل مقطع دکتری در حوزه/ توزیع کارت آزمون

10 فارغ التحصیل دکتری و 600 فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل در حوزه های علمیه ثبت نام کردند.

مدیر پذیرش مرکز مدیریت حوزه علمیه قم در گفتگو با مهر با اعلام این خبر گفت: از سه هزار فارغ التحصیل مراکز آموزش عالی که برای تحصیل در حوزه های علمیه ثبت نام کرده اند 10 نفردارای مدرک دکتری، 600 نفردارای مدرک کارشناسی ارشد و دو هزار و 390 نفر دارای مدرک کارشناسی و کاردانی هستند.
حجت الاسلام غیبی افزود: فارغ التحصیلان مراکز آموزش عالی و حافظان کل قران و نهج البلاغه از شرکت در آزمون ورودی معاف هستند ولی بقیه ثبت نام کنندگان باید در آزمون ورودی شرکت کنند. آزمون ورودی نیز روز جمعه 10 اردیبهشت در 43 نقطه کشور برگزار می شود.
وی افزود: کارت ورود به جلسه آزمون ازفردا از طریق پایگاه اطلاع رسانی معاونت آموزش به آدرسwww.howzeh-qom.com  براساس رمز کارت اعتباری دریافت شده توزیع خواهد شد. منابع آزمون نیز در دفترچه راهنمای پذیرش اعلام شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:57  توسط   | 

معرفی 34 فرآیند برتر آموزش علوم پزشکی در جشنواره شهیدمطهری

سومین دوره جشنواره شهید مطهری همزمان با بزرگداشت روز معلم با معرفی برترین فرآیندهای آموزشی علوم پزشکی در 12 اردیبهشت ماه جاری برگزار می شود.

به گزارش مهر، هدف از این جشنواره بهبود فرآیندهای آموزش پزشکی، مشاوره و ارتقای سطح تحصیلی، ارتقای مراکز آموزشی است و این دوره با معرفی 34 فرآیند برتر آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار خواهد شد.
جشنواره آموزشی شهید مطهری اهداف متعددی را در بر دارد که از آن جمله می توان به تجلیل و تکریم اساتید عرصه آموزش پزشکی و شناسایی و معرفی فرآیندهای آموزشی مطلوب کشوری، دانشگاهی و همچنین نوآوری ، ابداع و معرفی فرآیند های جدید به منظور ارتقاء آموزش پزشکی اشاره کرد.
این دوره از جشنواره شهیدمطهری با شعار "دانش پژوهی آموزشی مبنای تعالی" در محل همایش های بین المللی رازی برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:56  توسط   | 

تمدید مهلت ثبت نام آزمونهای دستیاری دندانپزشکی و داروسازی

مهلت ثبت نام اینترنتی آزمونهای پذیرش دستیار تخصصی در رشته های دندانپزشکی و داروسازی به ترتیب تا هشتم و دهم اردیبهشت ماه از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی تمدید شد.

به گزارش مهر، داوطلبان با ورود به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت به نشانی www.sanjeshp.ir می توانند در فرصت اعلام شده نسبت به ویرایش اطلاعات خود در این دو آزمون اقدام کنند.
مهلت ثبت نام بیست و چهارمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی در رشته های دندانپزشکی تا 8 اردیبهشت ماه و مهلت ثبت نام بیست و دومین دوره امتحانات پذیرش دانشجوی دوره دکتری تخصصی (Ph.D) و دستیاری داروسازی نیز تا 10 اردیبهشت ماه تمدید شده است.
بیست و چهارمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی در رشته های دندانپزشکی در روز 14 مرداد ماه 89 در 10 دانشگاه علوم پزشکی و 9 رشته تخصصی برگزار می‌شود.
همچنین بیست و دومین دوره امتحانات پذیرش دانشجوی دوره دکتری تخصصی (Ph.D) و دستیاری در 6 خرداد ماه 89 در 12 رشته برگزار می شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:53  توسط   | 

سیره سیاسی امیرالمومنین(ع) در دانشگاه تهران بررسی می شود

سلسله جلسات بررسی سیره سیاسی امام علی(ع) تحت عنوان "مظلوم مقتدر" در دانشگاه تهران برگزار می شود.

به گزارش مهر، سلسله همایش های بررسی سیره سیاسی امیرالمومنین (ع) از هفته جاری در دانشگاه تهران برگزار شده و حجت الاسلام علیرضا پناهیان به تحلیل مباحث تاریخ سیاسی زمان حضرت علی(ع) می پردازد.
این همایش سه شنبه ها ساعت 16 در دانشکده ادبیات تهران برگزار می شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:51  توسط   | 

تئوری حکومت اسلامی در دانشگاه شهید بهشتی بازخوانی می شود

جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی با موضوع بازخوانی تئوری حکومت اسلامی و با حضور دکتر علی مصباح یزدی از اساتید مؤسسه امام خمینی (ره) 14 اردیبهشت در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

به گزارش مهر، این برنامه توسط بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود و در آن "بازخوانی تئوری حکومت اسلامی" توسط دکتر علی مصباح یزدی بررسی می شود. 
این برنامه از ساعت 14 تا 16 روز سه شنبه 14 اردیبهشت در تالار عدالت دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:50  توسط   | 

احتمال اعلام زمان مجدد برای انتخاب رشته دستیاری/ مهلت فعلی تمدید نمی‌شود

معاون آموزشی وزارت بهداشت در مورد احتمال اعلام زمان مجددی برای انتخاب رشته دستیاری گفت: زمان انتخاب رشته تمدید نمی شود اما موضوع اعلام زمان مجدد در صورت نهایی شدن به موقع به اطلاع داوطلبان می رسد.

دکتر محمدعلی محققی در گفتگو با مهر افزود: زمان انتخاب رشته دستیاری ساعت 23 امروز 7 اردیبهشت ماه جاری به پایان می رسد و زمان انتخاب رشته تمدید نمی شود اما در حال حاضر نیز فرآیند انتخاب رشته از سوی داوطلبانی که این کار را انجام داده اند به صورت عادی در حال انجام است.
وی یادآور شد: داوطلبان نگرانی نداشته باشند و می توانند در فرصت باقیمانده انتخاب رشته خود را انجام دهند.
محققی اظهار داشت: تصمیم گیری در مورد احتمال اعلام زمان مجدد برای انتخاب رشته دستیاری به صورت جمعی خواهد بود و در صورت بررسی نهایی و تصمیم گیری در این زمینه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.
سی و هفتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی صبح پنجشنبه 29 بهمن ماه 88 با حضور 16 هزار و 648 داوطلب در 34 حوزه امتحانی و 25 رشته تخصصی برگزار شد که وزارت بهداشت پس از بررسی اعتراضات داوطلبان اعلام کرد: در بررسی اعتراضات و شکایات برخی از داوطلبین پس از برگزاری آزمون و وارد دانستن برخی از آنها به دستور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی سی هفتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی ابطال و آزمون مجدد 13 اسفند برگزار شد. حدود 10 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته هستند و در نهایت 2400 نفر در دوره دستیاری پذیرفته می شوند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:49  توسط   | 

کارگاه آموزشی شیوه‌های انتقال مفاهیم دینی به کودکان برگزار می‌شود

کارگاه آموزشی شیوه‌های انتقال مفاهیم دینی به کودکان در آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، این کارگاه آموزشی با حضور حجت الاسلام راستگو برای بهره مندی مربیان قرآن، طلاب و مربیان مهدکودک برگزار می شود.
زمان ثبت نام برای شرکت در این کارگاه آموزشی همه روزه تا تاریخ 9 اردیبهشت ماه از ساعت 8 تا 16 اعلام شده است.
این کارگاه آموزشی 9 اردیبهشت ماه در سالن اندیشه جوان واقع در صحن مصلای آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی برگزار می شود و در پایان نیز گواهی حضور برای شرکت کنندگان صادر می شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:48  توسط   | 

"تربیت قرآنی" محور سازمان دارالقرآن در سند راهبردی امسال است

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به احساس نیار به بازبینی در راهبردها و استراتژی‌های سازمان دارالقرآن الکریم در سال 89 گفت: در حال حاضر گروهی روی تدوین سند راهبردی جدید سازمان مشغول کار هستند که این سند تربیت قرآنی را محور خود قرار خواهد داد.

به گزارش مهر، نشست خبری رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، مهدی قره‌شیخ لو به منظور تشریح برنامه‌های این سازمان در سال 88 و برنامه‌های آتی سازمان در سال 89 صبح روز سه شنبه هفتم اردیبهشت در محل این سازمان برگزار شد.
قره شیخ‌لو در ابتدای این نشست با اشاره به تاریخچه تأسیس سازمان دارالقرآن الکریم، گفت: اولین نهادی که پس از انقلاب اسلامی به طور سازمانی و اداری کار قرآن را در کشور انجام داد سازمان تبلیغات اسلامی بود که در سال 1361 با راه اندازی واحد قرآنی به کار اداری در حوزه قرآن پرداخت. از سال 1381 نیز با نیازی که به توسعه قرآنی در کشور احساس شد با اهتمام ریاست سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان دارالقرآن الکریم با ساختار جدید راه اندازی شد.
وی در ادامه با تشریح برنامه‌های سازمان دارالقرآن الکریم در سال گذشته در معاونتهای مختلف این سازمان، تصریح کرد: این سازمان گسترده‌ترین شبکه قرآنی کشور را با 450 پست مصوب کارشناس قرآن که تحصیلات بالای لیسانس دارند، داراست. یکی از معاونتهای فعال سازمان، معاونت آموزش، پژوهش و نظارت بر چاپ و نشر قرآن است که این معاونت پارسال حدود 500 هزار نفر را تحت پوشش آموزشی قرار داده که از این میزان 80 درصد آموزش عمومی بوده و 20 درصد شامل آموزشهای تخصصی بوده است.
رئیس سازمان دارالقرآن افزود: در این سال یک و نیم میلیون کتاب اعم از قرآن و کتابهای آموزشی به چاپ رسیده که 400 هزار جلد آن قرآن بوده، بخشی به صورت رایگان و بخشی به صورت یارانه‌ای در اختیار مردم قرار گرفته است.
وی در ادامه با اشاره به زمان‌بر بودن تصحیح قرآن توسط مصححین، گفت: هر قرآنی که قرار است در کشور چاپ شود باید توسط سازمان تصحیح شود و بعد از اطمینان، مجوز چاپ صادر شود. پارسال 18 هزار جزء قرآن توسط مصححین سازمان دارالقرآن الکریم تصحیح شد. ولی تصحیح قرآن توسط مصححین کاری زمان بر است. از اینرو سازمان در نظر گرفت که نرم‌افزار تصحیح قرآن را تهیه کند تا روند تصحیح به صورت نرم افزاری انجام شود. الان تصحیح نرم افزاری مراحل آزمایشی را طی می‌کند که با رفع اشکالات، بخش عمده کار تصحیح توسط نرم افزار انجام خواهد شد.
قره شیخ‌لو در ادامه با اشاره به فعالیتهای سایر معاونتهای سازمان دارالقرآن الکریم گفت: معاونت ارتباطات و امور اجرایی سازمان نیز فعالیتهای متنوعی دارد. این معاونت در حوزه ساماندهی مشارکتهای مردمی در حوزه‌های قرآنی فعال است و در سال 88، 1068 مجوز برای فعالیت مؤسسات قرآنی مردمی صادر کرده و به 909 خانه روستایی قرآنی نیز مجوز داده است. علاوه بر این سازمان حمایتهای مالی نیز از این نهادهای مردمی قرآنی داشته است.
وی در ادامه با اشاره به فعالیتها و برنامه‌های سازمان دارالقرآن الکریم در سال جاری گفت: در سال جدید نیاز به بازبینی استراتژی و راهبردهای سازمان احساس شد. در حال حاضر گروهی روی تدوین سند راهبردی جدید سازمان مشغول کار هستند که این سند تربیت قرآنی را محور خود قرار خواهد داد. این سند از سه بخش تشکیل شده است که در حال حاضر بخش اول آن آماده شده و دو بخش دیگر در حال انجام است.
قره شیخ‌لو افزود: یکی از نیازهایی که در حوزه قرآنی احساس می‌شد راه اندازی جلسات دائمی تفسیر قرآن بود که امسال بنا داریم 30 جلسه دائمی تفسیر ترتیلی قرآن را در 30 مرکز استان دایر کنیم. راه اندازی مراکز مشاوره قرآنی را در سال جدید خواهیم داشت که قرار است 3 مرکز به طور آزمایشی در تهران راه اندازی و در صورت موفقیت در کل کشور آنرا گسترش دهیم.
وی تصریح کرد: تدوین نظام جامع تعلیم و تربیت نظام قرآنی، راه اندازی بانک جامع قرآنی، بررسی و حمایت از ترجمه‌ها، پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌ها و تولیدات قرآنی و توسعه سایت اطلاع رسانی سازمان دارالقرآن الکریم از دیگر برنامه‌های سازمان در سال جاری خواهد بود.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم افزود: راه‌اندازی پایگاه آموزش مجازی قرآن، تشکیل انجمن وبلاگ‌نویسان قرآنی، توسعه مشارکتهای مردمی و حمایت از این مؤسسات و توسعه فروشگاه‌های عرضه محصولات قرآنی در کل کشور نیز از جمله برنامه‌های سازمان دارالقرآن الکریم برای امسال پیش بینی شده است.
وی افزود: تولید نرم‌افزار‌های آموزشی، تولید نرم‌افزار ترجمه گویای قرآن با صدای استاد سلیمی نیز از جمله فعالیتهای سازمان در سال جدید خواهد بود.
قره ‌شیخ‌لو با اشاره به اهمیت بحث هماهنگی میان سازمانهای قرآنی در کشور افزود: با توجه به تعدد سازمانها و دستگاه‌های قرآنی، هماهنگ عمل کردن این سازمانها مهم است. در سال قبل سازمان دارالقرآن الکریم بخش عمده‌ای از سازمانهای قرآنی را دعوت کرد و کارگروه‌های مشترکی تشکیل شد که مشغول به کار هستند و با برخی از این سازمانها تفاهم‌نامه‌هایی نیز به امضاء رسید. نگاه سازمان این است که باب تعامل سازمانهای قرآنی با یکدیگر بیشتر شود تا از رهگذر آن مردم بیشتر بهره ببرند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:47  توسط   | 

"جامعه‌شناسی ورزش بانوان در ایران" بررسی می‌شود

نشست "جامعه‌شناسی ورزش بانوان در ایران (دانش‌آموزی، همگانی، قهرمانی)" از سوی گروه علمی ـ تخصصی جامعه‏شناسی ورزش انجمن جامعه‏شناسی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، این نشست با با حضور دکتر سیدمهدی آقاپور، دکتر زهرا پیشگاهی‌فرد، دکتر زهرا سلمان و دکتر شهناز صداقت‌زادگان برگزار می‌شود.
این نشست از ساعت 16 چهار‏شنبه هشتم اردیبهشت‌ماه در بزرگراه جلال آل احمد، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه اول، سالن کنفرانس انجمن جامعه‏شناسی ایران برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:45  توسط   | 

نشست "معرفت‌شناسی تطبیقی" برگزار می‌شود

نشست "معرفت‌شناسی تطبیقی" چهارشنبه 15 اردیبهشت ماه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، این نشست از سلسله نشستهای گروه فلسفه کلام پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است که در آن معرفت شناسی به صورت تطبیقی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
در این نشست دکتر احمدی، دکتر میری و دکتر مبینی سخنرانی می کنند.
این نشست ساعت 9 صبح روز چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه در محل این پژوهشگاه به آدرس: تهران، بزرگراه کردستان، خیابان 64 غربی، سالن اجتماعات برگزار می‌شود و شرکت برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:45  توسط   | 

کانون ادبیات جلسات بهاری خود را پی می‌گیرد

کانون ادبیات ایران در روزهای باقیمانده بهار میزبان هفت نشست نقد و بررسی کتاب خواهد بود که دو نشست آن در اردیبهشت و پنج نشست در خرداد برگزار خواهد شد.

به گزارش مهر، کانون ادبیات ایران در ادامه جلسات نقد و بررسی کتاب در ماه اردیبهشت میزبان سه نشست است که عصر دیروز نشست دویست و هفتاد و پنجم کانون ادبیات ایران با نقد و بررسی کتاب "نی زن، جذامی و باد" برگزار شد و این جلسات در ماه جاری با دو جلسه 13 و 20 اردیبهشت دنبال می‌شود.
نشست دویست و هفتاد و ششمین کانون ادبیات به نقد رمان "پرسه زیر درختان تاغ" نوشته علی چنگیزی اختصاص دارد و جلسه 20 اردیبهشت نیز با موضوع نقد مجموعه شعرهای "دنیا چشم از ما بر نمی دارد" سروده الهام اسلامی و "مرثیه‌ای برای درختی که به پهلو افتاده است" سروده غلامرضا بروسان برگزار خواهد شد.
کانون ادبیات در ماه خرداد نیز میزبان 5 نشست نقد و بررسی است. نشست دویست و هفتاد و هشتم در تاریخ سوم خرداد به نقد مجموعه داستان "بازمانده" نوشته مریم دلباری اختصاص یافته و نشست دویست و هفتاد و نهم که 10 خرداد برگزار می‌شود به نقد کتاب "شعر آیینه اندیشه" درباره شعر دکتر ضیاء موحد نوشته علیرضا پور مسلمی می‌پردازد.
نشست دویست و هشتادم به نقد رمان "آنجا که برف ها آب نمی‌شوند" نوشته کامران محمدی اختصاص یافته که این نشست 17 خرداد برگزار خواهد شد.
24 خرداد کانون ادبیات میزبان جلسه نقد و بررسی مجموعه شعر "پس از گندم" سروده منصور مومنی است و 31 خردادماه آخرین جلسه بهاری کانون به نقد رمان خارجی "ژاله کُش" نوشته ادویچ دانتیگا با ترجمه شیوا مقانلو اختصاص یافته است.
این جلسات در محل سالن اجتماعات کانون ادبیات ایران واقع در خیابان مفتح جنوبی، روبروی ورزشگاه شیرودی، خیابان اردلان،  شماره 25 برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:43  توسط   | 

برپایی نمایشگاه عکس "حیات وحش" در خانه عکاسان ایران

نمایشگاه عکسی با عنوان "حیات وحش" شامل آثاری از کاوه فرزانه در خانه عکاسان ایران برپا می‌شود.

به گزارش مهر به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، کاوه فرزانه ، کارشناس عکس با اعلام این خبر گفت: در این نمایشگاه در مجموع 48 عکس در قطع 50 در 70 با موضوع جاذبه‌های گردشگری ایران و تنوع حیات وحش آن، به نمایش گذاشته می‌شود.
وی در ادامه افزود: امیدوارم با برپایی این نمایشگاه بتوانم زیبایی‌های قلمرو حیوانات مختلف و زیستگاه‌های جانوران بومی ایران را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهم.
کاوه فرزانه، کارشناس عکاسی و عضو اصلی انجمن عکاسان نگاه و کارشناس کمیته فنی این انجمن است که تاکنون در بیش از هشت نمایشگاه گروهی و انفرادی عکاسی شرکت داشته و در خصوص عکاسی از طبیعت نیز صاحب آثار و تحقیقات بیشماری است که اخیرا دو مجموعه آن را در قالب نمایشگاه‌های مجزایی تحت عنوان "ایران؛ رویایی حقیقی" و "ایران؛ ریشه در خاک" به نمایش گذاشته است.
این نمایشگاه 11 اردیبهشت ساعت 17 در نگارخانه شماره یک خانه عکاسان ایران واقع در طبقه همکف حوزه هنری افتتاح و تا روز 16 اردیبهشت آماده بازدید علاقه‌مندان است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:36  توسط   | 

خوانش رباعیات خیام همراه با اجرای موسیقی

کنسرت ارکستر "هنر موسیقی زمان" به سرپرستی شهره جلالی قاجار به مناسبت بزرگداشت "عمر خیام" در روزهای 23 و 24 اردیبهشت ساعت 21 در تالار وحدت اجرا می شود.

شهره جلالی قاجار با اعلام این خبر در توضیح کم و کیف برگزاری این کنسرت به مهر گفت : در این اجرا یک گوینده رباعیات خیام را دکلمه می کند و پس از آن گروه کر به همراه نوازندگان، مجموع این رباعیات را به زبان انگلیسی (ترجمه ادوارد فیتز جرالد،نویسنده و شاعرانگلیسی) می خوانند.
وی در اداه افزود : کنسرت ارکستر "هنر موسیقی زمان" به منظور بزرگداشت عمر خیام شاعر ایرانی تحت عنوان "در بوستان ایرانی" برگزار می شود، این قطعه برای نخستین بار در سال 1896 توسط لیزا لمن ساخته شده است و قبل از جنگ جهانی اول اجرا شده است و قرار است با تنظیمی مجدد برای نخستین بار در ایران نیز به روی صحنه رود.
لازم به ذکر است ارکستر هنر موسیقی زمان شامل 16 نوازنده کیبورد و 22 نفر گروه کر به رهبری آرش گوران و هاسمیک کاراپتیان است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 10:35  توسط   | 

بازديد مدرسان و خانواده آنها از موزه ملک در روز معلم رايگان است

بازديد از موزه ملک در روزهاي 11، 12 و 13 ارديبهشت ماه جاري و همزمان با بزرگداشت روز معلم براي معلمان، مدرسان و خانواده آنها رايگان است.
به گزارش ايرنا از موزه ملي ملک، با توجه به نيت واقف کتابخانه و موزه ملک، مرحوم حاج حسين آقا ملک که در بنيانگذاري موزه هدف آن را ترقي دانش و پيشبرد معارف دانسته است و با توجه به جايگاه معلمان که مهمترين عامل آموزشي در جامعه و گسترش علوم و دانش هستند، در اين سه روز موزه ملک بصورت رايگان پذيراي معلمان و مدرسان خواهد بود.
همچنين از آنجايي که در دوره معاصر به نقش آموزشي موزه ها توجه ويژه اي مي شود، موزه ملک درنظر دارد تا با ارتباط با نهادهاي آموزشي به ويژه مدارس و دانشگاه ها، زمينه بهره گيري از مجموعه هاي خود در آموزش محصلين و دانشجويان را فراهم آورد.
موزه ملک نخستين موزه وقفي کشور است که در سال 1316 توسط حاج حسين آقا ملک تقديم به آستان امام رضا عليه السلام شد. اين مجموعه داراي بخش هاي مختلفي است که از مجموعه آثار متنوع و غني اين موزه ميتوان به مجموعه تابلوهاي نقاشي،‌‌‌‌‌‌ مسکوکات، نسخ خطي و آثار لاکي اشاره کرد.
موزه ملک در تهران به نشاني خيابان امام خميني، سردر باغ ملي، خيابان ملل متحد قرار دارد. ادارات آموزش و پرورش و مدارسي که قصد بازديد گروهي معلمان از اين موزه را دارند، مي توانند با شماره 66751291 تماس حاصل بگيرند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:33  توسط   | 

اولين کنگره بين المللي مديريت فناوري هاي بيمارستاني برگزار مي شود

اولين کنگره بين المللي مديريت فناوري هاي بيمارستاني با همت دفتر سلامت مرکز مطالعات دانشگاه صنعتي شريف در تالار همايش هاي بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا از دبيرخانه اولين کنگره بين المللي مديريت فناوري هاي بيمارستاني، اين کنگره با هدف تبيين ضرورت جايگاه مديريت در بيمارستان به عنوان يک حرفه و علم و ارائه مدل ها و الگوها و راهکارهاي مديريتي فناوري در بيمارستان هاي کشور برگزار مي شود.
مهندس "محمد معيد ملک زاد" دبير اجرايي اين کنگره افزود: ايجاد احساس نياز در مديران بيمارستاني جهت اجراي پروژه هاي تحول ، نشان دادن نمونه هاي موفق مديريت تحول در بيمارستان و بررسي چالش هاي حوزه مديريت فناوري هاي بيمارستاني از ديگر اهداف برگزاري اولين کنگره بين المللي مديريت فناوري هاي بيمارستاني است.
وي ادامه داد: از جمله موضوعاتي که در اين کنگره مورد بررسي قرار مي گيرد مديريت تامين تجهيزات، مديريت نگهداشت، توسعه فيزيکي بيمارستان ها، مديريت مصرف انرژي و فناوري هاي اطلاعات در بيمارستان هاست.
ملک زاد گفت : تاکنون 80 مقاله با توجه به موضوعات کنگره دريافت شده که پس از داوري نهايي در ايام برگزاري کنگره ارائه خواهد شد.
وي افزود: در اين کنگره اساتيدي همچون مالک الحسيني از دانشگاه پلي تکنيک مونترال کانادا، برايان دو فرانسسکا از دانشگاه لويولاي آمريکا، هنينگ لش از آلمان، پروفسور اک ويکلاند و ساندرام رامناث حضور دارند.
به گفته وي محورهاي اولين کنگره بين المللي مديريت فناوري هاي بيمارستاني، شامل سياست گذاري، طراحي، ساخت، توسعه، بازسازي بيمارستان، فناوري اطلاعات (سلامت) و مديريت تجهيزات بيمارستاني است.
ملک زاده همچنين از جمله چالش هاي مهم در زمينه مديريت فناوري هاي بيمارستاني را عدم بررسي جغرافيا و مکان يابي بيمارستان ها و عدم مديريت صحيح در زمينه امحاي تجهيزات پزشکي دانست.
وي آگاه سازي مديران و روساي بيمارستاني در زمينه سازگاري بيوالکترومغناطيسي تجهيزات (BMC) را از جمله موارد بسيار مهم در زمينه فرهنگ سازي در حوزه مديريت فناوري هاي بيمارستاني عنوان کرد و توجه ويژه کنگره در اين زمينه مهم ارزيابي نمود.
ملک زاد گفت : اين کنگره توسط دفتر سلامت مرکز مطالعات دانشگاه صنعتي شريف و با همکاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و دانشگاه علوم پزشکي تهران و با حضور مديران ارشد وزارت بهداشت، روسا و معاونين دانشگاه هاي علوم پزشکي ، مديران بيمارستاني کل کشور و مديران بخش تجهيزات پزشکي بيمارستان روزهاي پنجم و ششم خرداد ماه برگزار مي شود. علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به سايت www.ihtmc.ir و يا با شماره تلفن 66008609- 66022725 تماس حاصل فرمايند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:31  توسط   | 

برگزاري چهارمين دوره جايزه مطهر همزمان با سالگرد شهادت استاد مطهري

رييس ستاد بزرگداشت استاد مطهري ضمن تشريح برنامه هاي مختلف اين ستاد، از برگزاري چهارمين دوره "جايزه مطهر" با حضور رييس جمهور خبر داد.
به گزارش ايرنا ،"حجت الاسلام علي محمدي " در نشست خبري اظهار داشت: چهارمين دوره جايزه مطهر 11 ارديبهشت ماه همزمان با بزرگداشت استاد شهيد مرتضي مطهري در تالار ابن سيناي دانشگاه تهران برگزار مي شود و قرار است از 20 نفر از فعالان عرصه تبليغ و ترويج انديشه هاي اين شهيد گرانقدر تجليل شود.
وي با اشاره به شعار محوري "نظام جمهوري اسلامي و کارآمدي آن از ديدگاه مطهري" عنوان کرد: برنامه هاي سال جاري اين ستاد در قالب شش عنوان بصيرت، استقلال مکتبي، نفاق، جايگاه و منزلت زن در اسلام، ولايت رهبري و وحدت برگزار خواهد شد.
وي در خصوص برنامه هاي اين ستاد بيان داشت: ديدار با مراجع عظام تقليد در 10 ارديبهشت ماه در قم و سخنراني پيش از خطبه نماز جمعه سراسر کشور در همين روز پيرامون افکار و انديشه هاي اين انديشمند بزرگوار از جمله اين برنامه ها به شمار مي رود.
سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه خاطر نشان کرد: همايش بزرگداشت مطهري در مدرسه دارالشفاء قم و سخنراني "حجت الاسلام سيد احمد خاتمي" و برگزاري مراسم سالروز شهادت استاد مطهري در حرم حضرت معصومه (س) با حضور مردم متدين شهر قم بر مزار وي از مهمترين برنامه هاي اين ستاد در روز 12 ارديبهشت است.
محمدي در ادامه افزود: همچنين همزمان با اين مراسم در تهران نيز مراسم يادبودي در مسجد امام صادق(ع) خيابان فلسطين در ساعت 17 برگزار مي شود.
اين مقام مسوول با اشاره به برگزاري همايش "حکمت مطهر" اظهار داشت: اين برنامه 13 ارديبهشت ماه در سالن همايش هاي صدا و سيما با سخنراني "محمد جواد لاريجاني" رييس مجلس شوراي اسلامي برگزار مي شود.
به گفته سرپرست اوقاف و امور خيريه 16 ارديبهشت ماه نيز در مجتمع آموزشي امام خميني(ره) مراسم بزرگداشتي براي استاد مرتضي مطهري با سخنراني آيت الله "محمدتقي مصباح يزدي" برگزار خواهد شد.
محمدي برگزاري مراسم يادبود در مسجد دانشگاه تهران با حضور اساتيد و دانشجويان، مراسم شب شعر دانشجويي در سراسر کشور، همايش هاي دانشجويي در بيش از 100 دانشگاه کشور به منظور تبيين انديشه هاي استاد مطهري را از ديگر برنامه هاي اين ستاد همزمان با هفته بزرگداشت مقام معلم عنوان کرد.
رييس ستاد بزرگداشت استاد مطهري با اشاره به ويژه برنامه هاي اين ستاد براي نسل نوجوان تصريح کرد: برپايي نمايشگاه هايي از آثار شهيد مطهري و انتشار کتاب "داستان و راستان" در نشريات کودکان و نوجوانان از جمله برنامه هايي است که ستاد بزرگداشت استاد مطهري با همکاري بسيج دانش آموزي برگزار خواهد کرد.
وي ديدار تشکل ها با خانواده شهيد مطهري، تهيه و توليد برنامه اي با عنوان "شاخص" با استفاده از انديشه هاي شهيد مطهري در صدا و سيما و برگزاري ميزگردها و همايش هاي علمي انديشمندان مسلمان به منظور تشريح افکار استاد مطهري را از ديگر برنامه هاي اين هفته برشمرد.
اين مقام مسوول هچنين چاپ چهار عنوان کتاب در خصوص زندگي و اعتقادات شهيد مطهري در 50 هزار جلد و توزيع آن بين اقشار مختلف، برگزاري مسابقه سراسري کتابخواني با استفاده از کتاب "آينده انقلاب اسلامي" شهيد مطهري، چاپ و توزيع يکصد هزار پوستر، بنر و بروشور در سراسر کشور را از ديگر برنامه هاي اين ستاد همزمان با سي و يکمين سالگرد شهادت استاد مطهري عنوان کرد.
سرپرست سازمان اوقاف در بخش ديگري از سخنان خود به اقدامات اين ستاد براي گسترش و تبين انديشه ها و افکار استاد مطهري در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: تعدادي از آثار وي به زبانهاي مختلف ترجمه شده و در اختيار دانشجويان و طلاب خارج از کشور قرار مي گيرد.
رييس ستاد بزرگداشت استاد شهيد مرتضي مطهري خاطرنشان کرد: همچنين قرار است نمايشگاهي نيز از آثار شهيد مطهري در بغداد برگزار شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:27  توسط   | 

کارگاه فرايند تجاري سازي نتايج تحقيقات برگزار مي شود

مدير کل دفتر مرکزي ارتباط با صنعت سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران گفت: کارگاه فرايند تجاري سازي نتايج تحقيقات 15 ارديبهشت ماه دراين سازمان برگزار مي شود.
کوروش شيرواني در گفت و گو با ايرنا افزود: از اواخر سال 1387 فعاليتي تحت عنوان فرهنگ سازي تجاري سازي در دانشگاه ها را آغاز کرديم.
وي اظهارداشت: تاکنون حدود 11 دوره آموزشي با محوريت فرهنگ سازي تجاري سازي در دانشگاه هاي مختلف کشور برگزار شده که با استقبال خوبي مواجه شده است.
شيرواني با اشاره به اينکه امروزه مسئله تجاري سازي بحث روز است گفت: دراين دوره ها بحث علمي تجاري سازي نتايج تحقيقات مطرح و مورد بررسي قرار مي گيرد.
وي به برگزاري کارگاه آموزشي فرايند تجاري سازي نتايج تحقيقات اشاره کرد و اظهار داشت: در نظر داريم در يک مکان متمرکز مختص دانشگاه هاي تهران کارگاه آموزشي فرايند تجاري سازي نتايج تحقيقات را برگزار کنيم.
مدير کل دفتر مرکزي ارتباط با صنعت سازمان پژوهش ها با بيان اينکه بايد از مقوله ارائه و چاپ مقالات عبور کنيم و وارد مرحله عملي شويم افزود: عبور از يک مرحله و وارد شدن به مرحله ديگر مشکلات خاص خودش را دارد که نياز به فرهنگ سازي دارد.
وي ارتقاء سطح شناخت در خصوص فرآيندهاي ارزش گذاري و تجاري سازي نتايج تحقيقات را هدف برگزاري اين کارگاه عنوان کرد.
شيرواني گفت: "مفاهيم، اصول و ضوابط تجاري سازي"، "‌روش شناسي ارزش گذاري فناوري"، "دلايل ارزش گذاري فناوري"، "ارزش اقتصادي يک فناوري"‌، "اطلاعات مورد نياز و منابع اطلاعاتي ارزش گذاري"، "‌روش هاي ارزش گذاري فناوري"‌، "مکانيزم هاي انتقال فناوري"، "مسيرهاي تجاري سازي فناوري"، "نمونه عملي"، "پژوهشگران و اعضای هيأت علمي دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي تهران" محورهاي مورد بحث و بررسي دراين کارگاه آموزشي است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:26  توسط   | 

فروش بليت کنسرت محمد رضا لطفي آغاز مي شود

فروش بليت‌هاي کنسرت محمدرضا لطفي و گروه‌هاي سه گانه شيدا از چهارشنبه آغاز مي‌شود.
به گزارش ايرنا از آواي شيدا، قيمت بليت‌هاي اين کنسرت که شب‌هاي 30 و 31 ارديبهشت در سالن برج ميلاد برگزار مي‌شود، 20، 25، 35، 40 و 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي تهيه بليت‌هاي اين کنسرت به فروشگاه‌هاي: ققنوس(تجريش)، بتهوون(سنايي)، نشر ثالث(کريمخان)، سروش(روبروي پارک ملت)، کتاب پرديس(وليعصر- نيايش)، شهر کتاب نياوران(نشر کارنامه)، شهر کتاب ابن سينا(شهرک غرب)، شهر کتاب بوستان( ميدان پونک)، شهرکتاب کرج(چهارراه طالقاني)، سايان سيستم(ولنجک)، نيستان(پاسداران)، طپش(پاسداران)، موزيک گالري(ميلادنور)، پاسارگاد(سعادت آباد)، سامان(بهار شيراز)، کافه کهن(هفت تير)، دنياي سي دي( هفت حوض)، مترسک(قصرالدشت)، شفاف( مطهري- وليعصر) و دنيا (تجريش) مراجعه کنند.
همچنين علاقه‌مندان مي‌توانند به صورت اينترنتي و از طريق سايت: www.golcheen.org نيز اقدام به رزرو بليت کرده و بليت‌ها را به وسيله پيک در محل تحويل بگيرند.
شرکت پخش گلچين با شماره تلفن‌هاي:91ـ 88469689 پاسخگوي سوالات درباره نحوه رزرو و تحويل بليت‌ها خواهد بود.
کنسرت محمدرضا لطفي و گروه‌هاي سه گانه شيدا، به خوانندگي محمد معتمدي و اميراثني عشري شب‌هاي 30 و 31 ارديبهشت در سالن برج ميلاد برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:23  توسط   | 

نمايش و نقد « دو کوهه سخن بگو» ساخته آويني در حوزه هنري

فيلم «دو کوهه سخن بگو» ساخته شهيد سيد مرتضي آويني، در يازدهمين نشست از سلسله نشست هاي پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي با عنوان «بررسي حکمت سينماي آويني» پس از نمايش، نقد و بررسي مي شود.
به گزارش ايرنا از حوزه هنري، در بخش نخست اين نشست که با حضور «سيد علي اصغر تقوي» مدرس دانشگاه و منتقد سينما و « سيد محمد حسيني» پژوهشگر سينما، برگزار مي‌شود، پيرامون موضوع «سينما و تلويزيون به مثابه رسانه گروهي» بحث و تبادل نظر خواهد شد و در بخش دوم نشست، فيلم «دو کوهه سخن بگو» ساخته شهيد آويني پس از نمايش، مورد نقد قرار مي گيرد.
دوکوهه نام پادگاني است در شهرستان انديمشک که شهيد آويني در تحقيقات خود، برپايه مقاومت رزمندگان اين پادگان مرزي، متني را براي فيلم مستندي در قالب مجموعه «روايت فتح» تنظيم کرده بود.
سلسله نشست‌هاي « بررسي حکمت سينماي آويني» چهارشنبه هر هفته ، ساعت 15 در محل سالن اجتماعات پژوهشگاه فرهنگ وهنر اسلامي واقع در طبقه چهارم ساختمان مرکزي حوزه هنري برگزار مي‌شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:19  توسط   | 

پيش‌ فروش بليت‌هاي جشنواره تئاتر دانشگاهي آغاز مي‌شود

پيش‌ فروش بليت‌هاي سيزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر دانشگاهي ايران از روز چهارشنبه 8 ارديبهشت ماه آغاز مي‌شود.
به گزارش ايرنا از جشنواره تئاتر دانشگاهي، پيش‌ فروش بليت نمايش‌هاي به صحنه رفته در تالارهاي ميزبان جشنواره چهارشنبه 8 ارديبهشت از ساعت 10 صبح در تالار مولوي آغاز مي‌شود و علاقه‌مندان مي‌توانند از تاريخ ياد شده تا پنجشنبه 9 ارديبهشت ‌ماه نسبت به خريد بليت نمايش‌هاي مورد نظر خود اقدام کنند.
همچنين گيشه تالار مولوي و تالارهاي ديگر در روزهاي برگزاري جشنواره آماده فروش بليت به تماشاگران است.
در خبري ديگر از اين جشنواره، انجمن علمي کارگردانان خانه تئاتر دانشگاهي آثار به روي صحنه رفته دربخش "کارگاه شکسپير" جشنواره سيزدهم تئاتر دانشگاهي را داوري مي‌کند.
با توجه به هماهنگي‌هايي که خانه تئاتر دانشگاهي با دبير اين دوره از جشنواره داشته، آثار بخش "کارگاه شکسپير" جشنواره توسط اعضاي انجمن علمي کارگردانان خانه تئاتر دانشگاهي مورد ارزيابي قرار گرفته و در مراسم اختتاميه اين دوره از جشنواره به اثر برگزيده جايزه ويژه خانه تئاتر دانشگاهي اهدا مي‌شود.
سيزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر دانشگاهي ايران از 10 تا 18 ارديبهشت‌ ماه برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:16  توسط   | 

عليرضا عصار خرداد ماه کنسرت مي دهد

عليرضا عصار روزهاي 5، 6 و 7 خردادماه سال جاري به سرپرستي حبيب صبور در تالار بزرگ کشور کنسرت برگزار مي‌کند.
به گزارش ايرنا از انجمن موسيقي ايران، در اين کنسرت گروه موسيقي کوچ قطعات از آلبوم‌هاي قبلي عليرضا عصار را به همراه چند قطعه از آلبوم جديد اين خواننده اجرا خواهند کرد.
اين گروه 60 نفره، قطعاتي را به آهنگسازي عليرضا عصار و فواد حجازي با تنظيم فواد حجازي و به سرپرستي حبيب صبور اجرا مي‌کنند.
فروش بليت اين کنسرت به صورت اينترنتي و حضوري از روز شنبه هفته آينده آغاز مي‌شود. محل فروش بليت حضوري و آدرس وب‌سايت فروش اينترنتي اين کنسرت نيز روز شنبه 11 ارديبهشت‌ماه اعلام خواهد شد.
حبيب صبور سرپرستي گروه موسيقي کوچ درباره اين کنسرت گفت: اين کنسرت با شيوه‌اي متفاوت اجرا خواهد شد که براي مخاطبان بسيار جذاب است و گلچيني از آثار گروه در سال‌هاي گذشته به همراه حداقل شش قطعه از آلبوم جديد را خواهيم نواخت.
کنسرت عليرضا عصار از 5 تا 7 خردادماه در دو سئانس 19-21 و 21:30-23:30 در تالار بزرگ کشور برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:15  توسط   | 

نمايشگاه علي اکبرتجويدي درفرهنگستان هنر با استقبال گسترده مواجه شد

نمايشگاه آثارخاندان تجويدي و شاگردان اين خاندان با سخنراني محمد علي رجبي و علي معلم دامغاني و با حضور جمع کثيري از اهالي هنر آغاز به کار کرد.
به گزارش ايرنا نمايشگاه تجليل از خاندان تجويدي با سخنراني علي معلم دامغاني و محمد علي رجبي آغاز به کارکرد.
استقبال از مراسم افتتاحيه به صورتي بود که بسياري از مهمانان به صورت ايستاده شاهد سخنراني اساتيد بودند.
درجلسه افتتاحيه "نمايشگاه آثار خاندان تجويدي" که با حضور جمع کثيري از اهالي هنر مواجه شد، دکتر محمد علي رجبي دبير اين نمايشگاه با اعلام تشکيل دبيرخانه نمايشگاه خاندان تجويدي و شاگردان وي، ابراز اميدواري کرد اين حرکت با استقبال خوب اهالي هنر مواجه شود.
وي با بيان ظرايف هنر علي اکبر تجويدي و سبک خاص ايشان ابراز اميدواري کرد اين آثار که به عنوان گنجينه هنري اين سرزمين محسوب مي شوند، بدرستي ارزيابي شده وهمچنان مورد توجه و دقت اهل هنر واقع شود.
رجبي درادامه از عدم همکاري "موزه دفينه" با اين نمايشگاه ابراز ناخرسندي کردو همچنين از موزه ملي و موزه هنرهاي معاصر به علت همکاري خوب تشکر کرد.
دکتر رجبي در پايان گفت: آقاي فرشچيان وقتي از برگزاري اين نمايشگاه با اطلاع شدند بسيار خشنود و به من گفتند به صورت قطع در برنامه اختتاميه اين نمايشگاه شرکت خواهم کرد.
پس از به پايان رسيدن سخنان دکتر محمد علي رجبي عضو هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر و دبير اين نمايشگاه، علي معلم دامغاني رياست فرهنگستان هنر در سخناني که با دوبيتي از ابوسعيد آغاز شد، ابراز اميدواري کرد اين نمايشگاه، مقبول نظر اهل هنر و مردم هنرشناس ايران واقع شود.
علي معلم درادامه ضمن تشکر از زحمات آقاي رجبي، يکي از وظايف اصلي فرهنگستان هنر را حمايت از اين برنامه ها دانست.
وي با اشاره به اينکه ما در هنر ايراني خاندان هاي مختلفي داشتيم که اهل هنر بودند، خاندان تجويدي را يکي ازاين خاندان هاي اصيل هنرمند بر شمرد.
وي در پايان حضور کليه افراد را دراين محفل هنري پاس داشت و ابراز اميدواري کرد اين نمايشگاه مثل جلسه افتتاحيه خود با استقبال خوبي مواجه شود.
پس از سخنان علي معلم نمايشگاه به صورت رسمي افتتاح شد و علاقه مندان هنر از آثار به نمايش درآمده ديدن کردند.
اين نمايشگاه در محل فرهنگستان هنر واقع در خيابان وليعصر (عج) و تا يک ماه براي بازديد عموم برقرار است. اختتاميه اين نمايشگاه روز ششم خرداد ماه مي باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:11  توسط   | 

اجراي اشعارخيام با زبان موسيقي در تالار وحدت

ارکسترهنرموسيقي زمان به سرپرستي شهره جلالي قاجار به مناسبت بزرگداشت شاعر پرآوازه ايران زمين «حکيم عمر خيام» رباعيات اين شاعر بزرگ را روزهاي 23 و 24 ارديبهشت 89 ساعت 21 در تالار وحدت اجرا مي کند.
به گزارش ايرنا از بنياد رودکي، شهره قاجار کارگردان اين برنامه در مصاحبه اي با روابط عمومي بنياد رودکي عنوان کرد: به پاس بزرگداشت خيام قطعه اي را تحت عنوان «در بوستان ايراني» اجرا خواهيم کرد.
اين قطعه در 14 بخش برپايه رباعيات خيام به ترجمه ادوارد فيتزجرالد نويسنده، مترجم و شاعر بزرگ انگليسي است که توسط خانم ليزا لمن آهنگساز انگليسي در سال 1896 ساخته شده است.
قطعه فوق براي اولين بار قبل از جنگ جهاني اول اجرا شده است و به همين ترتيب نيز براي اولين بار با اجرايي متفاوت در ايران به روي صحنه مي رود.
بنا براين گزارش اين گروه موسيقي شامل 16 نوازنده به رهبري آرش گوران، 22 نفر گروه کر به رهبري هاسميک کاراپتيان است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:9  توسط   | 

برگزيدگان جشنواره حرکت تحت پوشش معاونت علمي رياست جمهوري قرار مي گيرند

معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از برگزيدگان سومين جشنواره ملي حرکت که از 20 تا 22 ارديبهشت در دانشگاه تهران برپاست، حمايت مي کند.
به گزارش ايرنا به نقل از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، جلسه اي با حضور دکتر نسرين سلطانخواه معاون علمي و فناوري رياست جمهوري، دکتر خواجه سروي معاونت دانشجويي فرهنگي وزير علوم و افشين متقي رييس اداره علمي وزارت علوم و دبير جشنواره ملي حرکت در محل معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري برگزار شد.
دراين نشست دکتر نسرين سلطانخواه بر ضرورت حمايت جدي از انجمن هاي علمي دانشجويي کشور و ايجاد امکانات لازم در خصوص فعاليت اين تشکل علمي تاکيد کرد و همچنين از حمايت معاونت علمي رياست جمهوري از فعاليت انجمن هاي علمي دانشجويي و برگزيدگان سومين جشنواره ملي حرکت خبر داد.
در ادامه جلسه افشين متقي ضمن تشکر از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري مبني بر اختصاص اعتبارات به دفتر انجمن هاي علمي دانشجويي گفت: اميدواريم با تلاش همه جانبه و حمايت جدي دستگاه هاي دولتي شاهد شکوفايي ايده هاي نو در اين تشکل هاي دانشجويي باشيم.
دبير جشنواره ملي حرکت در ادامه از حمايت جدي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از انجمن هاي علمي دانشجويي در طول چهار سال اخير خبر داد و افزود: در طول اين چهار سال شاهد رشد کمي انجمن هاي علمي دانشجويي از 640 واحد در سال 1384 به دو هزار و 700 واحد در سال جاري بوده ايم که اين خود در کنار رشد کيفي فعاليت اين تشکل علمي دانشجويي بوده است.
وي به اثربخشي جشنواره ملي حرکت در دوره هاي گذشته اشاره کرد و گفت: جشنواره ملي حرکت با هدف نمايه سازي و تجاري سازي ايده ها و فعاليت هاي انجمن هاي علمي دانشجويي کشور برگزار مي شود که امسال شاهد برگزاري سومين دوره آن خواهيم بود.
متقي اظهارداشت: در جشنواره امسال سعي مي شود تا در کنار نمايشگاه، دوره هاي آموزشي براي انجمن هاي علمي دانشجويي کشور نيز برگزار شود.
به گفته وي برگزاري سمينار تخصصي انجمن هاي علمي دانشجويي، بازديد از صنعت و سعي بر ارتباط ميان صنعت و دانشگاه از ديگر بخش هاي اين جشنواره است.
رييس اداره علمي وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري در پايان گفت: در اين جشنواره و در بخش ملي آثار برگزيده دانشگاهي در دو بخش داوري شد و برگزيدگان در بخش هاي مختلف اعلام خواهند شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:8  توسط   | 

سه نمايشگاه در خانه هنر برپا مي شود

سه نمايشگاه مستقل از روز جمعه دهم ارديبهشت ماه در خانه هنر ايران برپا مي شود.
به گزارش ايرنا از خانه هنر اين سه نمايشگاه شامل تازه‌ترين آثار هنرمند مجسمه‌ساز، رضا اميرياراحمدي، نمايشگاهي از خودچهره‌هاي «نازنين آيگاني» و نمايشگاهي از 10 هنرمندمجسمه‌ساز جوان است.
براين اساس گالري ملک از روز جمعه به نمايش تازه‌ترين دستاوردهاي هنري رضا اميرياراحمدي اختصاص داده مي‌شود که دربر گيرنده‌ي مجسمه‌هايي فلزي است که نمادي از سروهايي آويخته از آسمان هستند.
«سرو آويز و... پاييز؛ اين گاو زرد» عنوان اين نمايشگاه است.
رضا اميرياراحمدي فارغ‌التحصيل مدرسه‌ي هنرهاي زيبا در رشته‌ي مجسمه‌سازي است و پيکره‌ي برنزي ابوالقاسم فردوسي، مولانا جلال‌الدين محمد بلخي، ابونصر فارابي، ابن سينا، سردار دکتر مجيد بقايي و ده‌ها اثر ديگرش در تهران، اهواز آبادان، تبريز، و... ماندگار شده است.
درخت بسم الله مرکز همايش‌هاي بين‌الملل صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران، درخت نشان شرکت سر سبزينه، مجسمه فردوسي در کتابخانه ملي، کتيبه و نقش برجسته ميدان فرمانيه، مجسمه گوزن‌نشان کارخانجات رنگسازي ايران، مرمت و بازسازي نماي مجلس شوراي ملي و بازسازي کليه مجسمه‌هاي مجموعه مجلس، طراحي و اجراي نمازخانه، ساختمان جديد مجلس شوراي اسلامي تهران، طراحي و اجراي مجسمه و نقش برجسته شرکت ساگاپتروليوم برج بخارست تهران، نمازخانه پروژه جديد ساختمان کتابخانه و مرکز اسناد ملي ايران و برپايي 14 نمايشگاه انفرادي و حضور در نمايشگاه گروهي و شرکت در بينال‌هاي آنکارا – ترکيه، مونت کارلو – فرانسه، دهلي- هند، حلبچه – تهران، اوزاکا – ژاپن، کالاف – اسپانيا، پکن – چين، لوزان – سوييس از ديگر فعاليت‌هاي ثبت‌شده در کارنامه‌ي اين هنرمند معاصر است.
همچنين نمايشگاه خودچهره‌هاي نازنين آيگاني نويسنده و هنرمند نقاش در گالري پاسارگاد اين مجموعه به نمايش گذاشته مي شود.
در اين نمايشگاه قرار است نتيجه‌ي مطالعات اين هنرمند در مورد تئوري ادبيات حجم به تصوير درآيد. عنوان نمايشگاه نيز «رخداد» است که به تعبيري گرايش‌هاي او به نوع نگرش و نوع نويسِش ادبيات حجم است.
آيگاني 17 نمايشگاه انفرادي درايران، بروژ- بلژيک 1388، ونيزـ ايتاليا 1387، کلن - آلمان 1387، پاريس- فرانسه 1387و 1377، اسلاو، لوبلياناـ اسلوونيا 1387، لندن - انگلستان و...، و بيش از ده نمايشگاه گروهي با موضوع‌هاي نقاشي، هنرمفهومي براي کودکان، داستان‌هاي عاميانه ايراني، خرافه‌ها، نقاشي روي پارچه، تصويرگري کتاب و... برپا کرده است. او علاوه بر تدريس دوره‌هاي خلاقيت در کانون پرورش فکري، هنرستان‌هاي آموزش و پرورش و مراکز آموزش باغچه‌بان (مدارس ناشنوايان) سراسر کشور در زمينه‌ي خلاقيت و هنرهاي تجسمي، به تدريس هنر در دانشگاه علامه‌ي طباطبايي، دانشکده‌ي روانشناسي، دپارتمان آموزش پيش از دبستان و... نيز مشغول است.
گروه کالب متشکل از منصور آذري، مونا آقابابايي، سپهر بختياري، ليلا سبياني، سحر سيدي، سينا نيري، نيلوفر مظفري، آتوسا وحداني، نونا وفايي و شمسي ياري تازه‌ترين خلاقيت‌هاي خود را در قالب حجم در گالري الهيه خانه هنر عرضه مي‌ شود . اين هنرمندان جوان شاگردان مجسمه‌سازي پرويز تناولي هستند.
اين سه نمايشگاه تا 21 ارديبهشت‌ماه جاري از ساعت 11 تا 21 در خانه هنر واقع در خيابان دکتر شريعتي، تقاطع اتوبان صدر، شماره 1716 برپاست.
بخشي از عوايد اين نمايشگاه‌ها، همچون ساير نمايشگاه‌هايي که در«خانه هنر» برپا مي‌شود، به پروژه‌هاي مبارزه با گرسنگي برنامه جهاني غذا اختصاص پيدا مي‌کند.
برنامه جهاني غذا سازمان ملل متحد (WFP) حامي فرهنگي اين مجموعه است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:6  توسط   | 

26 هزارحق التدريسي استخدام جديد در مقطع ابتدايي بکار گرفته مي شوند

وزير آموزش و پرورش اعلام کرد: 26 هزار نفر از معلمان حق التدريسي که امسال استخدام مي شوند، فقط در مقطع ابتدايي به کار گرفته خواهند شد.
به گزارش ايرنا، "حميد رضا حاجي بابايي" در همايش مديران آموزش و پرورش سراسر کشور در اردگاه شهيد باهنر، گفت: از حق التدريسي هايي که آمادگي فعاليت در مقطع ابتدايي را دارند، استفاده خواهد شد و در صورتي که فردي آمادگي فعاليت دراين مقطع را نداشته باشد، براي سال آتي استخدام مي شود.
وي با تاکيد بر اينکه آموزش و پرورش در مقطع ابتدايي بشدت نيازمند نيروست، افزود: حق التدريسي هاي استخدام شده در مقطع راهنمايي و متوسطه به کارگرفته نخواهند شد و در صورت نياز به معلمان در اين دو مقطع، به معلمان راهنمايي و متوسطه اضافه کار داده مي شود.
حاجي بابايي اضافه کرد: سه هزار نفر از 26 هزار حق التدريسي که امسال استخدام مي شوند، در نهضت سواد آموزي مشغول بکار خواهند شد .
وي تاکيد کرد: حتي يک نفر خارج از قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي ، به استخدام آموزش و پرورش درنخواهد آمد چرا که مجلس اعلام کرده است، معلماني شرايط استخدام دارند که تا تاريخ 15/7/87 با مدرک ليسانس داراي 4 سال سابقه با 12 ساعت کار درهفته،‌ مدرک فوق ديپلم ‌5 سال سابقه و 12 ساعت کار در هفته، مدرک ديپلم 7 سال سابقه و 24 ساعت کار تمام وقت در هفته، داشته باشند.
وي اضافه کرد: معلماني که استخدام مي شوند از اول تيرماه به مدت دو ماه در کلاس هاي آموزش ضمن خدمت حضور مي يابند.
وزير آموزش و پرورش با اشاره به آغاز نام نويسي آزمون استخدامي آموزش و پرورش از 12 ارديبهشت ماه جاري گفت: در اين آزمون، 120 هزار نفر شرکت خواهند کرد و در دو مرحله علمي و تخصصي به رقابت مي پردازند که در نهايت ‌40 هزار نفر استخدام خواهند شد.
حاجي بابايي يا بيان اينکه در اين استخدام، هيچ استثنايي وجود ندارد، تصريح کرد: البته براي استخدام فرزند و همسر شهيد و فرزند و همسر جانبازان 70 درصد، هيچ ممنوعيتي وجود ندارد.
وي با اشاره به اينکه استخدام در آموزش و پرورش شهر تهران ممنوع است، اظهار داشت: در جدول سهميه استخدام آموزش و پرورش شهر تهران در همه موارد، عدد صفر قيد شده است اما در خصوص شهرستان هاي تهران سهميه هايي قايل شده ايم.
وزير آموزش و پرورش با تاکيد بر اينکه ساماندهي نيروي انساني و فضاي آموزشي و امور مالي ، امسال در دستور کار قرار دارد، گفت: استخدام ها و اضافه کارها در سال جاري، بر اساس تراکم استاني لحاظ مي شود. به عنوان مثال، در استان هاي محروم، اضافه کار و استخدام، بيشتر از استان هاي ديگر خواهد بود.
حاجي بابايي با بيان اينکه 9 هزار نفر در آموزش و پرورش آماده بازنشستگي هستند، اضافه کرد: استان ها در صورت نياز به اين افراد مي توانند با ادامه فعاليت آنها موافقت کنند.
وي افزود: آموزش و پرورش از اين پس، هيچگونه پرداختي به افرادي که اسامي آنها در سيستم "بگفا" نباشد، پرداختي نخواهد داشت.
وي با اشاره به ساماندهي فضاي آموزشي گفت: در تمام استان ها هيات ساماندهي فضاي آموزشي تشکيل شده و به اين منظور 200 نفر از 40 هزار نيروي استخدامي آموزش و پرورش، کارشناسان حقوقي خواهند بود تا پرونده فضاي آموزشي مدارس را ايجاد کنند.
وي همچنين در خصوص ساماندهي امور مالي اظهار داشت:‌همه پرداخت ها از اين پس به معلمان و کارکنان آموزش و پرورش به صورت استاني انجام خواهد شد و به هيچ عنوان هيچ پرداخت دستي انجام نمي پذيرد.
به گفته وي 200 تا 300 نفر از 40 هزار نيروي استخدامي مربوط به رشته هاي فناوري خواهند بود تا در بخش آماري به آموزش و پرورش کمک کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:3  توسط   | 

نام نويسي در آزمون استخدامي فرهنگيان 12ارديبهشت ماه آغاز مي شود

وزير آموزش و پرورش اعلام کرد: نام نويسي در آزمون استخدامي فرهنگيان 12 ارديبهشت ماه جاري آغاز مي شود.
به گزارش ايرنا، "حميدرضا حاجي بابايي" در جمع خبرنگاران افزود: آزمون استخدامي، هفتم خرداد ماه سال 89 در سراسر کشور برگزار مي شود.
وزير آموزش و پرورش اظهار داشت: توجه به نيروهاي بومي و سهميه بندي استان ها از ويژگي برگزاري اين آزمون است.
حاجي بابايي اضافه کرد: سعي کرده ايم تا مناطق محروم در استخدام نيروهاي متخصص، بهرمندي بيشتري داشته باشند.
وزير آموزش و پرورش تصريح کرد: از مجموع 40 هزار نيرويي که بر اساس آزمون سراسري به استخدام آموزش و پرورش درخواهند آمد، افراد متخصص براي رشته هاي خاص و به ويژه در ورزش و مشاوره در مناطق محروم مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
وي با اشاره به اينکه آزمون در دو مرحله علمي و تخصصي برگزار مي شود، گفت: در مرحله اول 120 هزار نفر انتخاب مي شود. در مرحله دوم، آزمون اختصاصي، مصاحبه و آزمون هاي عملي بخصوص در رشته هاي ورزشي انجام مي شود.
به گفته حاجي بابايي، در اين آزمون تمام معيارها براي شرکت کنندگان به صورت يکسان خواهد بود و بهترين ها از بين شرکت کنندگان انتخاب مي شوند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:1  توسط   | 

شرايط استخدام معلمان حق التدريس اعلام شد

رييس مرکز آموزش نيروي انساني، آمار و فناوري وزارت آموزش و پرورش گفت: به دنبال اجرايي شدن قانون تعيين تکليف استخدام معلمان حق‌التدريس و آموزشياران نهضت سوادآموزي در وزارت آموزش و پرورش، شرايط لازم براي استخدام اين افراد اعلام شد.
به گزارش ايرنا، اسدا... اسدي گرمارودي افزود: معلمان حق‌التدريس کد دار با مدرک کارشناسي و بالاتر با حداقل چهار سال سابقه تدريس مستمر، شاغل بودن تا پايان سال تحصيلي 1388-1387 و داشتن ميانگين حداقل 12 ساعت تدريس در هفته در چهار سال گذشته مي توانند استخدام شوند.
وي ادامه داد: معلمان حق‌التدريس کد دار با مدرک کارداني و حداقل پنج سال سابقه تدريس مستمر، شاغل بودن تا پايان سال تحصيلي 1388-1387 و داشتن ميانگين حداقل 12 ساعت تدريس در هفته در پنج سال گذشته و معلمان حق التدريسي کد دار با مدرک ديپلم (اولويت با معلمان کوچ ‌رو و مناطق محروم است) با حداقل هفت سال سابقه تدريس مستمر، شاغل بودن تا پايان سال تحصيلي 1388-1387 و داشتن ميانگين حداقل 24 ساعت تدريس در هفته در هفت سال گذشته مي توانند استخدام شوند.
رييس مرکز آموزش نيروي انساني، آمار و فناوري وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزشياران نهضت سوادآموزي که بعد از تاريخ هشتم آبان ماه 1380 در نهضت سوادآموزي داراي بيش از 60 ماه سابقه خدمت باشند به شرط شاغل بودن در نهضت سوادآموزي و داشتن حداقل مدرک کارداني با اولويت رشته‌هاي مرتبط و مدرک تحصيلي بالاتر و سنوات خدمت در صورت داشتن مدرک کارشناسي و بالاتر استخدام مي شوند.
اسدي گرمارودي اضافه کرد: در اجراي قانون ياد شده، وزارت آموزش و پرورش از بين واجدان شرايط بر حسب بالاترين سنوات خدمت و ميانگين تدريس هفتگي، 26 هزار نفر- 400 نفر شاغلين کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ، سه هزار نفر آموزشيار نهضت سوادآموزي و 22 هزار و 600 نفر از معلمان حق‌التدريس کددار - را براي خدمت در دوره ابتدايي به استخدام درمي‌آورد.
وي ادامه داد: به دستور وزير آموزش و پرورش در راستاي شفاف سازي و جلوگيري از تضييع حقوق معلمان حق‌التدريس، اسامي تمامي معلمان حق التدريس کد دار واجد شرايط براي انتخاب اولويت‌هاي استخدامي در سال جاري به تفکيک استان‌، منطقه خدمت و سنوات تدريس در پايگاه اطلاع رساني آموزش و پرورش به آدرس اينترنتي ww.medu.ir/meduDocs/tadris درج شده است.
به گفته اسدي گرمارودي، اسامي آموزشياران واجد شرايط استخدام از طريق نهضت سوادآموزي اعلام مي‌ شود.
رييس مرکز آموزش نيروي انساني، آمار و فناوري وزارت آموزش و پرورش گفت: افراد ذينفع ضمن دقت در فهرست اعلام شده، در صورت مشاهده هرگونه مغايرت و اعلام آن در پايگاه اطلاع رساني، لازم است مراتب را به صورت مکتوب به امور اداري اداره کل آموزش و پرورش استان مربوطه اطلاع دهند و تا حصول نتيجه، کار را دنبال کنند.
اسدي گرمارودي اضافه کرد: امور اداري ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها نيز موظفند ضمن رسيدگي سريع به اعتراضات احتمالي به نحوي که هيچ اعتراضي باقي نماند، در اولين فرصت نتايج را در پايگاه اطلاعات آماري وزارت آموزش و پرورش ثبت کنند.
به گزارش خبرنگار ايرنا، نيروهاي حق التدريس کد دار به افرادي گفته مي شود که يا بعنوان نيروي رسمي و در قالب مازاد ساعت در مدارس بصورت حق التدريسي فعاليت دارند و يا نيروهايي که از چند سال گذشته با داشتن شرايطي و همچنين با توجه به کمبود نيروي انساني استانها با مجوز ادارات و سازمان هاي آموزش و پرورش بصورت حق التدريسي مشغول به خدمت شده اند.
وزارت آموزش و پرورش، هم اکنون داراي بيش از 44 هزار نيروي حق التدريسي کددار است.
سنوات خدمت نيروهاي حق التدريسي در استخدام آنها در اولويت است.
"حميدرضا حاجي بابايي" ، وزير آموزش و پرورش نيز امروز - سه شنبه- در جمع خبرنگاران اعلام کرد: نام نويسي در آزمون استخدامي فرهنگيان 12 ارديبهشت ماه جاري آغاز مي شود.
به گفته وي، اين آزمون استخدامي، هفتم خرداد ماه سال 89 در سراسر کشور برگزار مي شود.
وزير آموزش و پرورش اظهار داشت: توجه به نيروهاي بومي و سهميه بندي استان ها از ويژگي برگزاري اين آزمون است.
حاجي بابايي اضافه کرد: سعي کرده ايم تا مناطق محروم در استخدام نيروهاي متخصص، بهرمندي بيشتري داشته باشند.
وزير آموزش و پرورش تصريح کرد: از مجموع 40 هزار نيرويي که بر اساس آزمون سراسري به استخدام آموزش و پرورش درخواهند آمد، افراد متخصص براي رشته هاي خاص و به ويژه در ورزش و مشاوره در مناطق محروم مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
وي با اشاره به اينکه آزمون در دو مرحله علمي و تخصصي برگزار مي شود، گفت: در مرحله اول 120 هزار نفر انتخاب مي شود. در مرحله دوم، آزمون اختصاصي، مصاحبه و آزمون هاي عملي بخصوص در رشته هاي ورزشي انجام مي شود.
به گفته حاجي بابايي، در اين آزمون تمام معيارها براي شرکت کنندگان به صورت يکسان خواهد بود و بهترين ها از بين شرکت کنندگان انتخاب مي شوند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:59  توسط   | 

اسامي 44هزار معلم حق‌التدريس در سايت وزارت آموزش و پرورش قرار مي گيرد

وزير آموزش و پرورش اعلام کرد: اسامي 44 هزار معلم حق‌التدريس از ساعت 24 امشب بر روي سايت وزارت آموزش و پرورش قرار مي‌گيرد.
به گزارش ايرنا، " حميدرضا حاجي بابايي" در همايش مديران کل و معاونان آموزش متوسطه سراسر کشور در جمع خبرنگاران،گفت: تمام معلمان حق‌التدريس کشور با درج کد ملي خود در سايت وزارت آموزش و پرورش مي‌توانند از ويژگي‌هاي تدريس و خدمتشان که از استان‌ها به اين وزارتخانه ارسال شده است، اطلاع پيدا کنند.
وي افزود: چنانچه اين معلمان ايراد و اشکالي در ثبت سوابق خود در سايت آموزش و پرورش مشاهده کردند بايد براي رفع آن اشکال به استان‌هاي خود مراجعه کنند.
به گفته حاجي بابايي : آموزش و پرورش طبق سابقه کار به جذب نيروهاي حق‌التدريسي خواهد پرداخت.
وي در خصوص جذب 26 هزار نيروي حق التدريسي در مقطع ابتدايي در سال جاري، گفت: جذب 26 هزار معلم حق‌التدريس ديگر در سال هاي آينده، در دوره ابتدايي نيست.
"60 هزار نيروي حق التدريسي طي پنج سال بايد استخدام آموزش و پرورش شوند که امسال 26 هزار نفر از آن ها جذب آموزش و پرورش خواهند شد."
حاجي بابايي تاکيد کرد: اين دسته از معلمان طبق نيازهاي استان‌ها در مقاطع گوناگون جذب خواهند شد. مسوولان استان‌ها طبق نيازهايشان و تخصص‌هايي که معلمان در سراسر کشور دارند اين 26 هزار معلم حق‌التدريس را به کار خواهند گرفت.
وي گفت: وزارت آموزش و پرورش به جاي اينکه 26 هزار معلم حق‌التدريس را از اول مهر استخدام کند، حکم استخدام آنها را از اول فروردين صادر کرده است.
وزير آموزش و پرورش با اشاره به تاسيس 10 هزار کانون قرآن در مدارس سراسر کشور ، گفت: سازمان آموزش و پرورش شهر تهران ايجاد سه هزار دارالقرآن را در مدارس شهر تهران پذيرفت.
حاجي‌بابايي با بيان اينکه مدارس کشور به چهار درجه يک، دو، سه و چهار درجه‌‌بندي شده‌اند، افزود: تمامي اين 10 هزار دارالقرآن‌ها مي‌توانند تمامي مدارس درجه سه و چهار را تحت پوشش خود قرار دهند.
وي اضافه کرد: مدارسي که داراي 250 دانش‌آموز است مي‌تواند از دارالقرآن بهره‌مند شوند همچنين تهذيب، تحصيل و ورزش عناويني است که بايد در مدرسه شکل بگيرد.
وي در خصوص سقف بيمه طلايي فرهنگيان بازنشسته، گفت: بيمه طلايي بازنشستگان همانند بيمه طلايي فرهنگيان شاغل است.
حاجي‌بابايي گفت: کارهاي اجرايي بيمه طلايي فرهنگيان بازنشسته را دنبال مي‌کنيم. معتقدم که بيمه طلايي ابتدا بايد براي بازنشستگان و سپس براي فرهنگيان شاغل باشد.
وي افزود: وزارت آموزش و پرورش به 650 هزار نفر از فرهنگيان بازنشسته کشوري به همراه خانواده‌هايشان بيمه طلايي ارايه مي‌کند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:58  توسط   | 

اهم برنامه هاي خبري چهارشنبه کشور

اهم برنامه هاي خبري پيش بيني شده چهارشنبه کشور که گروه هاي خبري ايرنا شماري از آن ها را تحت پوشش قرار خواهند داد؛ به اين شرح است:
** دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه، ميز گرد "روز ملي خليج فارس" را در ساعت 09:00 در محل اين دفتر واقع در خيابان شهيد باهنر، خيابان شهيد آقايي برگزار مي کند.
** "نام خليج فارس در منابع تاريخي و اسناد بين الملل" عنوان يک نشست علمي است که در ساعت 10:00 در سالن اجتماعات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار مي شود و در آن "محمد عجم" پژوهشگر تاريخ خليج فارس سخنراني مي کند.
** کنفرانس مطبوعاتي "همايش کشوري علوم پزشکي" در ساعت 10:00 در سالن همايش هاي رازي واقع در جنب بيمارستان ميلاد برگزار مي شود.
** نخستين همايش "حقوق مالکيت معنوي علوم پزشکي" در ساعت 09:00 در محل سازمان مرکزي دانشگاه علوم پزشکي واقع در بلوار کشاورز آغاز به کار مي کند.
** ائمه جماعت روحاني مدارس شهر تهران در ساعت 08:30 در تالار فرهنگ واقع در خيابان حافظ همايش خواهند داشت.‌
** "جشنواره حکمت مطهر" در ساعت 08:30 در محل نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه ها آغاز به کار مي کند.
**‌ آمفي تئاتر مرکزي دانشگاه صنعتي اميرکبير در ساعت 09:00 از مراسم افتتاحيه "دومين همايش ملي ساماندهي مديريت ايمني و بهداشت حرفه اي" با حضور و سخنراني دکتر "عليرضا رهايي" رييس دانشگاه، مهندس "راست خواه" معاون سازمان و رييس مرکز نظام ايمني هسته اي کشور و دکتر "رضا خاني جزني" دبير علمي همايش ميزباني مي کند.
** دو تيم ايراني در هفته پاياني مرحله گروهي ليگ قهرمانان فوتبال باشگاه هاي آسيا به اين شرح به ميدان مي روند:
- استقلال تهران در ساعت 20:05 در ورزشگاه محمد بن زياد دوبي ميهمان الجزيره امارات خواهد بود.
- ذوب آهن اصفهان در ساعت 18:30 از الاتحاد عربستان در ورزشگاه فولاد شهر اصفهان ميزباني مي کند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:55  توسط   | 

نمايشگاه مشق عشق در فرهنگسراي نياوران برپا مي شود

نمايشگاه خط و نقاشي‌خط از اآثار "محمودرضاعلوي " با عنوان مشق عشق، روز جمعه دهم ارديبهشت ماه در نگارخانه شماره دو فرهنگسراي نياوران گشايش مي‌يابد.
به گزارش ايرنا از فرهنگ سراي نياوران، دراين نمايشگاه 40 اثر خط و نقاشي‌خط به صورت نستعليق جلي و نستعليق شکسته در سايزهاي 70 در 50 و 80 در60 به معرض تماشا گذاشته مي‌شود.
نقاشيخط‌هاي علوي به صورت برجسته‌سازي و لايه چيني ارايه مي‌شوند، تکنيک لايه‌چيني روش قديمي است که در ساليان دور ( قريب به 700 سال پيش ) براي برجسته‌سازي سر در مساجد و معابد استفاده مي‌شده است ولي علوي از همان تکنيک قديمي با مواد امروزي در خلق آثارش بهره برده است.
به گفته‌وي اين نخستين باريست که از اين تکنيک در ارايه آثار خوشنويسي استفاده شده است.
محمودرضا علوي متولد 1338 فارغ التحصيل رشته عکاسي و وي داراي 30 سال سابقه فعاليت هنري دررشته‌هاي عکاسي و خوشنويسي است.
علوي سال‌ها از محضر اساتيدي همچون حميد غبرانژاد،علي شيرازي و جلال شباهنگي استفاده کرده است.
وي تاکنون در نمايشگاه هاي متعدد گروهي شرکت و رتبه نخست را در جشنواره بزرگ فرهنگي و هنري نماز و رتبه سوم را در نخستين جشنواره هنري نماز و نيايش کسب کرده است .
آثار اين هنرمند تا تاريخ 20 ارديبهشت از ساعت 10 صبح تا 7 شب (روزهاي تعطيل 2 تا 7 شب) در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:4  توسط   | 

جشن چهارم منتقدان سينمايي، 10 خرداد برگزار مي شود

چهارمين جشن انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران، دهم خرداد ماه و در ايام ولادت حضرت زهرا (س) در تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا از روابط عمومي انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي، معرفي برگزيدگان دومين جشنواره مطبوعات و رسانه‌هاي سينمايي به همراه اعلام برگزيدگان جشنواره 28 فجر از نگاه داوران منتقدان از بخش‌هاي جشن چهارم منتقدان به شمار مي‌رود.
همچنين از فعالان عرصه نوشتار و نقد سينمايي در جشن چهارم منتقدان سينمايي تقدير و تجليل صورت مي‌گيرد.
مکان برپايي چهارمين جشن انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي متعاقبا اعلام مي‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:2  توسط   | 

برنامه‌هاي هفته بزرگداشت روز جهاني تئاتر اعلام شد

برنامه هاي هفته بزرگداشت روز جهاني تئاتر که قرار است از 9 تا 15 ارديبهشت ماه در تهران برگزار شود، اعلام شد.
به گزارش ايرنا از خانه تئاتر، برنامه انجمن تئاتر کودک و نوجوان روز پنجشنبه 9 ارديبهشت ماه از ساعت 16 تا 18 در تالار "بتهوون" خانه هنرمندان ايران برپا مي‌شود.
روز جمعه 10 ارديبهشت‌ ماه نيز برنامه هاي انجمن موسيقي تئاتر از ساعت 16 تا 18 و انجمن حرکت از ساعت 30: 18 تا 20 در تالار بتهوون برگزار خواهد شد.
برنامه‌هاي اين هفته با برپايي شب بازيگر در روز شنبه 11 ارديبهشت ماه ادامه پيدا مي‌کند و اين برنامه ساعت 17 در تالار اصلي تئاتر شهر برگزار مي‌شود.
انجمن نمايشگران عروسکي نيز برنامه ويژه خود را در روز يکشنبه 12 ارديبهشت در تالار فردوسي برگزار مي‌کنند، ساعت برگزاري اين برنامه اعلام خواهد شد.
هم‌زمان با برنامه نمايشگران عروسکي، انجمن طراحان ماسک و گريم نيز برنامه خود را از ساعت 30: 18 تا 20 روز يکشنبه 12 ارديبهشت ماه در تالار بتهوون خانه هنرمندان ايران برپا مي‌کنند.
انجمن نمايشنامه‌نويسان روز دوشنبه 13 ارديبهشت ‌ماه برنامه ويژه خود را در تالار کنفرانس خانه هنرمندان ساعت 17 تا 19 برگزار مي کند.
پشت‌بام خانه هنرمندان ساعت 20 روز دوشنبه 13 ارديبهشت ماه ميزبان برنامه شب کارگردان را خواهد بود.
نمايشگران خياباني روز سه‌شنبه 14 ارديبهشت ماه برنامه خود را با اجراي نمايش‌هاي خياباني از ساعت 16 تا 18 برپا مي‌کنند که اين برنامه با برنامه‌هاي ويژه سالن از ساعت 30/18 تا 20 در تالار ناصري ادامه پيدا خواهد کرد.
تالار بتهوون روز سه‌شنبه 14 ارديبهشت ماه ميزبان برنامه عکاسان تئاتر خواهد بود که از ساعت 17 تا 30: 18 برگزار مي‌شود.
اين تالار روز چهارشنبه 15 ارديبهشت ماه نيز ميزبان اجراي برنامه کارکنان فني خواهد بود که ساعت 17 تا 18 برگزار مي‌شود و سرانجام اين‌که برنامه‌هاي هفته بزرگداشت روز جهاني تئاتر با برنامه انجمن منتقدان و نويسندگان تئاتر ايران به کار خود پايان مي‌دهد.
اين برنامه ساعت 30/18 روز چهارشنبه 15 ارديبهشت ماه در تالار بتهوون خانه هنرمندان برگزار مي‌شود که برگزاري آن تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت.
خانه تئاتر همه ساله به مناسبت روز جهاني تئاتر، جشن هاي را توسط انجمن هاي مختلف خود برگزار مي کند.
در اين جشن ها، انجمن هاي مختلف خانه تئاتر، مراسم و برنامه هاي مختلفي را بصورت خصوصي براي اعضا و هنرمندان برگزار مي کند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:53  توسط   | 

توزيع کارت هاي يارانه اي خريد کتاب خارجي تا پايان نمايشگاه ادامه دارد

مسوول توزيع يارانه اي کتاب هاي خارجي گفت :توزيع کارت هاي يارانه اي خريد کتاب هاي خارجي که از چند روز پيش آغاز شده است تا پايان بيست و سومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران ادامه دارد.
به گزارش ايرنا از بيست و سومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران فروغ فخاري گفت: توزيع کارت هاي يارانه اي مخصوص خريد کتاب از بخش ناشران خارجي که از روز سوم ارديبهشت در تهران و از اول ارديبهشت در شهرستان ها آغاز شده است تا پايان نمايشگاه ادامه دارد.
وي گفت: علاقه مندان براي تهيه اين کارت ها مي توانند به شعب منتخب بانک صادرات مراجعه کنند؛ اسامي اين شعب روز دوشنبه ششم ارديبهشت ماه در روزنامه هاي اطلاعات، کيهان و سياست روز اعلام شده اند.
همچنين معاون بخش بين الملل بيست و سومين نمايشگاه کتاب تهران، از ترخيص نيمي از کتابهاي ارسال شده ناشران 32 کشور در گمرک خبر داد.
"علي عليپور"، افزود: بيش از نيمي از کتابهايي که به گمرک ايران وارد شده، ترخيص و به انبار نمايشگاه کتاب منتقل شده اند.
به گفته وي، کشورهاي لبنان، سوريه، مصر، عراق، عربستان، امارات، قطر، کويت، عمان، بحرين، انگلستان، آلمان، اسپانيا، سوئيس، اتريش و ترکيه از جمله کشورهايي هستند که فعاليتهاي گمرکي آنان انجام شده است.
عليپور همچنين از کشورهاي روسيه، کره جنوبي، ارمنستان، هند، آذربايجان، افغانستان، گرجستان، چين، تاجيکستان، پاکستان، فرانسه، ژاپن، يونان، آمريکا، اردن و اقليم کردستان به عنوان کشورهاي ديگري ياد کرد که امور گمرکي آنان پايان يافته است.
وي افزود: از ديگر کشورهايي که در اين نمايشگاه شرکت کردهاند و آثارشان نيازي به بازرسي گمرکي ندارد، ميتوان به کشورهاي عضو اکو اشاره کرد.
عليپور با اشاره به اين که گرجستان تنها کشوري است که در اين نمايشگاه صرفاً نشست هاي مرتبط فرهنگي و ادبي برگزار مي کند، تصريح کرد: کشورهاي عضو اکو و ديگر کشورهاي شرکت کننده در نمايشگاه کتاب تهران، داراي غرفه هستند و آثارشان را در نمايشگاه عرضه مي کنند.
بيست وسومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران از 15 لغايت 25 ماه جاري در مصلي تهران برگزار مي شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:51  توسط   | 

اطلاعیه

اخبار مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در «وبلاگ تابلو» قابل استفاده است. این اخبار، مکمل اخباری است که در «وبلاگ نمایه تهران» منتشر می شود.

 وبلاگ تابلو   http://mbahar.blogfa.com/

از آنجا که در هر صفحه از وبلاگ، بیش از ۳۰ عنوان خبر قرار ندارد و معمولا بیش از سی عنوان مطلب هر روز در سایت ریخته می شود، برای اطمینان از خواندن همه اخبار، به روی آیکون آرشیو اردیبهشت ماه کلیک کنید.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:34  توسط   | 

مجموعه تئاتر شهر روز سه شنبه تعطيل است

مجموعه تئاتر شهر روز سه شنبه هفتم ارديبهشت ماه به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) تعطيل است.
به گزارش ايرنا از تئاتر شهر، سالن هاي اين مجموعه فرهنگي و هنري در حال حاضر ميزبان پنج اثر نمايشي با عنوان "پروفسور بوبوس"، "شهر بدون آسمان"، "مکبث"، "11:11"، "خدا در آلتونا در حرف مي زند" است و اجراي عمومي اين آثار از روز چهارشنبه هشتم ارديبهشت ماه از سر گرفته مي شود.
نمايش "پروفسور بوبوس" نوشته آلکس فايکو و به کارگرداني آتيلا پسياني در سالن اصلي مجموعه تئاتر شهر با نقش آفريني چهره هاي مطرح سينما، تلويزيون و تئاتر از جمله رضا کيانيان، هانيه توسلي، فاطمه نقوي، بابک حميديان، ليلي رشيدي، ستاره پسياني و مهدي صدر به مدت 120 دقيقه، ساعت 20 به روي صحنه مي رود.
سالن سايه مجموعه تئاتر شهر نيز ميزبان نمايش "مکبث" به کارگرداني رضا ثروتي است. اين اثر نمايشي ساعت 19 به مدت 70 اجرا مي شود.
در اين نمايش حسام منظور، مرتضي اسماعيل کاشي، مهدي محمدي، اصغر پيران و بهروز کاظمي ايفاي نقش دارند.
کيومرث مرادي نيز جديدترين کار خود با عنوان "شهر بدون آسمان" را در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر به روي صحنه مي برد.
اين نمايش نوشته پوريا آذربايجاني و کاريست از گروه تئاتر "تجربه" و فاطمه نقوي، پانته‌آ پناهي‌ها، ستاره پسياني و نازگل نادريان در آن بازي مي کنند. اين نمايش نيز ساعت 18 در تالار چهارسو به صحنه مي رود.
کارگاه نمايش مجموعه تئاتر شهر نيز همچنان ميزبان نمايش "11: 11" نوشته حسن برزگر و به کارگرداني مشترک رکسانا بهرام و حسن برزگر است.
در اين نمايش عباس آبست، تورج ثميني‌پور، پانته‌آ مرزبانيان، فرخ رزمگاه، سهيل ساعي، و بهار کاتوزي به ايفاي نقش مي‌پردازند. نمايش "11:11"، ساعت 19:30 به مدت 60 دقيقه به روي صحنه مي رود.
اجراي نمايش "خدا در آلتونا حرف مي‌زند" به نويسندگي محمد ابراهيميان و به کارگرداني مسعود دلخواه نيز در تالار قشقايي مجموعه تئاتر شهر ادامه دارد. اجراي اين نمايش 120 دقيقه اي، ساعت 19:45 نيز ميزبان مخاطبان خواهد بود.
بهزاد فراهاني، محبوبه بيات، کاظم بلوچي، مسعود دلخواه، تقي سيف جمالي، حميدرضا هدايتي، محمد ابراهيميان، سودابه گودرزي، بيژن زرين، محسن بابايي از جمله بازيگران اين اثر نمايشي هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:21  توسط   | 

سعدي افشار تجليل مي شود

مراسم تجليل از سعدي افشار بازيگر پيشکسوت نمايش هاي آئيني - سنتي و سياه بازي روز جمعه دهم ارديبهشت ماه در تماشاخانه سنگلج برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا، مراسم تجليل از سعدي افشار توسط گروه نمايشي "بهرام و گل اندام" که هم اکنون در تماشاخانه سنگلج به روي صحنه مي رود برگزار مي شود و قرار است آخرين اجراي اين اثر نمايشي نيز به اين هنرمند تقديم شود.
سعد الله رحمت خواه معروف به سعدي افشار، در سال 1313 متولد شد و براي نخستين بار در سال 1330 به روي صحنه رفت.
اين بازيگر با ايفاي نقش "سياه" و "مبارک" در آثار مطرحي از گونه نمايشي سياه بازي و تخته حوضي بازي کرده است.
از سعدي افشار به عنوان تنها بازمانده سياه بازي در ايران ياد مي شود.
وي سال گذشته(1389) پس از 8 سال دوري از صحنه در نمايش پر مخاطب و سياه بازي "قولنج" به نويسندگي و کارگرداني حسين بابايي به ايفاي نقش پرداخت.
نمايش سياه بازي "بهرام و گل اندام" به نويسندگي و کارگرداني حسن عظيمي هر روز ساعت 19 در تماشاخانه اجرا مي شود.
در اين نمايش زندگي اميرزاده اي ايراني به نام "بهرام" پسر حاکم هگمتانه و غلام او به نام "مبارک" را روايت مي شود که خواب مشابهي مي بينند و اين اتفاق، حوادث شيرين و طنزي را در ادامه نمايش پديد مي آورد.
در "بهرام و گل اندام" حسن عظيمي، احمد محرابي، مجيد فروغي، ستوده حيدري، رضا عارفان، علي صادقي خواه، اکرم بردسيري، جواد گلريز، غزاله طهماسبي، هما مکرمي، امير رستگاري و کامبيز طلايي ايفاي نقش مي کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:16  توسط   | 

غريب پور: نمايش "اپراي مولوي" تا 24 ارديبهشت ماه اجرا مي شود

اجراي نمايش عروسکي "اپراي مولوي" به کارگرداني بهروز غريب پور که يکشنبه شب بار ديگر در تالار فردوسي از سر گرفته شد، تا 24 ارديبهشت ماه ادامه دارد.
بهروز غريب پور در گفت وگو با ايرنا افزود: "اپراي مولوي" تا نوبت اول اجراهاي تناوبي، از پنجم تا 24 ارديبهشت ماه، 18 اجرا خواهد داشت.
وي افزود: نوبت اول اجراهاي تناوبي با اجراي نمايش "اپراي رستم و سهراب" از 28 ارديبهشت ماه تا 12 خرداد با اجرا آغاز مي شود و سپس با "اپراي مکبث" از 17 خرداد ماه تا 14 تير ماه با 17 اجرا ادامه مي يابد.
غريب پور گفت: "اپراي مولوي" نيز از 31 تير ماه تا 22 مرداد ماه به روي صحنه مي رود و "اپراي عاشورا" نيز همزمان با ايام عاشورا و تاسوعا اجرا خواهد شد.
به گفته اين نويسنده و کارگردان تئاتر، اجراي تناوبي فرمول ويژه خود را دارد که بصورت کوتاه مدت اجراهاي پيشين مرور مي شود تا زماني که اجراي جديد به آن اضافه خواهد شد که اميدوارم امسال "اپراي حافظ" را به اين فهرست اضافه کنم.
غريب پور گفت: نمايش عروسکي "اپراي حافظ" در مرحله پيش توليد قرار دارد و با پايان يافتن متن، طراحي عروسک ها آغاز خواهد شد.
وي همچنين افزود: صحبت هايي نيز با مسوولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان درباره اين اثر انجام گرفته و در صورت دستيابي به نتيجه، اجراي نخست اين اثر در سال جاري در اين استان آغاز خواهد شد.
غريب پور درباره اجراي نمايش "اپراي مولوي" در ساير استان هاي کشور گفت: در اين خصوص مذاکراتي با مسوولان هنري چند استان صورت گرفته که نتيجه قطعي آن اعلام خواهد شد.
نمايش عروسکي "اپراي مولوي" به کارگرداني گروه "آران" و به کارگرداني بهروز غريب پور از اسفند سال گذشته در تالار فردوسي به روي صحنه رفت و در پي استقبال خوب مخاطبان از اين اثر، اجراي آن نيز در سال جديد (1389) ادامه يافت.
نمايش عروسکي "اپراي مولوي" همچنين در يک تور استاني به مدت چهار شب از 25 فروردين ماه به مدت چهار شب در استان فارس و در تالار حافظ شيراز به روي صحنه رفت که با استقبال فراوان مخاطبان همراه بود.
داستان "اپراي مولوي" را بهروز غريب پور بر اساس اشعار مثنوي معنوي و کليات شمس نوشته و به جاي هر يک از شخصيت‌هاي اين نمايش عروسکي، يکي از خوانندگان حرفه‌اي از جمله همايون شجريان بصورت آوازي به ايفاي نقش پرداخته است.
آهنگسازي اين اثر را بهزاد عبدي بر عهده دارد و علي ابوالخيريان، غزل اسکندرنژاد، افسانه زماني، مونا کياني فر، سميه نادري، محسن ايمانخاني، سلما محسني، مرجان احمدي، مرضيه سرمشقي، کامليا نوحي، نسيم اميرخسرو، نسيم اميرخسرو، نگار ميرفخرايي، فرزانه عاقلي، اکرم اصغري و آرتميز نيازي، مريم اقبالي و علي پاکدست بازي‌دهندگان عروسک‌هاي اين نمايش هستند.
نمايش عروسکي "اپراي مولوي" ساعت 30: 19 در تالار فردوسي به روي صحنه مي رود.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:14  توسط   | 

کارگاه «از شناخت تا طراحي خانه» برپا مي شود

کارگاه «ازشناخت تا طراحي خانه» براساس الگوهاي معماري ايران با حضور محمدرضا حائري از روز سه شنبه هفته آينده در مرکز پژوهش هنر نقش جهان برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا ازمرکز پژوهش نقش جهان اين کارگاه با هدف شناخت معماري خانه و دستيابي نظري و عملي به طراحي خانه در 6 جلسه برگزار مي‌شود.
در اين کارگاه که سه‌شنبه هر هفته ساعت 15 الي 19 تشکيل مي‌شود به موضوعات چرا خانه؟ (خانه و معماري)، باستان‌شناسي خانه و سکونت، مفهوم‌ خانه (خانه‌ مفهوم، خانه‌ ايراني)، معيارهاي تدوين‌شده، نسبت خانه با واحد مسکوني (تدوين معيارها، شهر و بلند مرتبه‌سازي) و اتود براي طرح خانه پرداخته مي‌شود.
بعد ازپايان جلسات به هنرجويان گواهي پايان دوره اعطا خواهد شد.
دانشجويان و دوستداران هنر و معماري ايران مي‌توانند براي ثبت‌نام و شرکت در اين کارگاه تا 20 ارديبهشت ماه به مرکز هنرپژوهي نقش جهان واقع در خيابان ولي‌عصر (عج)، ضلع جنوب غربي پارک ساعي، شماره 2169 مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:11  توسط   | 

حسين‌ بهروزي‌نيا کلاس بربت برگزار مي کند

حسين بهروزي‌نيا نوازنده بربت گروه موسيقي دستان، کلاس ويژه اي براي هنرجويان اين ساز برگزار خواهد کرد.
به گزارش ايرنا از موسسه هم آوا،‌ در اين برنامه که جمعه 10 ارديبهشت در آموزشگاه موسيقي هم آوا برگزار خواهد شد،‌ بهروزي نيا نوازنده بربت گروه موسيقي دستان در نشستي با هنرجويان ساز بربت و علاقه مندان موسيقي ديدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
بنابراين گزارش، اين ديدار در قالب کلاس ويژه خواهد بود و به صورت رايگان برگزار مي‌شود.
اين کلاس بهروزي نيا 10 ارديبهشت ساعت 15 در مکان آموزشگاه موسيقي هم آوا برگزار مي‌شود که علاقه‌مندان مي‌توانند براي حضور در اين برنامه با شماره تلفن‌هاي 88028651 و 88028652 تماس بگيرند.
حسين بهروزي نيا يکي از نوازندگان برجسته و صاحب سبک در بربت(عود ايراني) است و از پايه گذاران گروه موسيقي دستان محسوب مي شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:5  توسط   | 

همايش آمايش سرزميني آموزش عالي 16 ارديبهشت برگزار مي‌شود

نشست يک روزه بررسي پيش نويس "طرح آمايش سرزميني آموزش عالي" شانزدهم ارديبهشت در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، همايش آمايش سرزميني آموزش عالي که به همت معاونت آموزشي اين وزارتخانه ترتيب يافته است با حضور روساي دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و موسسات آموزش عالي سراسر کشور برگزار مي شود.
ارائه گزارش ازاقدامات انجام شده در زمينه طرح آمايش سرزمين و تبيين نقش دانشگاه ها در اجراي اين طرح از مهم ترين محورهاي اين نشست هم انديشي به شمار مي‌آيد.
طرح آمايش سرزمين آموزش عالي در شش ماه گذشته در وزارت علوم طراحي و مورد بررسي قرار گرفته و دانشگاه‌ها مي توانند پس از طرح اين موضوع در شوراي تخصصي خود، نظرات و پيشنهادات خود را تا قبل از برگزاري همايش به دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم ارسال کنند.
با اجراي طرح آمايش سرزمين، برنامه هاي توسعه اي آموزش عالي کشور از جمله ايجاد مراکز جديد دانشگاهي، راه اندازي رشته هاي جديد در مقاطع تحصيلي مختلف و ظرفيت پذيرش دانشجو براساس ظرفيت، نيازها و توانمندي هاي هر يک از مناطق مختلف کشور صورت مي گيرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:0  توسط   | 

مهلت دريافت آثار دومين جشنواره عکس زنان و زندگي شهري تمديد شد

مهلت دريافت آثار دومين جشنواره عکس زنان و زندگي شهري با توجه به استقبال عکاسان، تا 26 ارديبهشت ماه سال جاري تمديد شد.
به گزارش ايرنا از دبيرخانه دومين جشنواره عکس زنان و زندگي شهري باتوجه به استقبال هنرمندان براي ارائه آثار به دبيرخانه هاي مستقر در مناطق 22گانه شهرداري تهران و دبيرخانه مرکزي، مهلت دريافت آثار را تا 26 ارديبهشت ماه تمديد کرد.
دومين جشنواره عکس زنان و زندگي شهري از سوي اداره کل امور بانوان شهرداري تهران دربرگيرنده مضامين مرتبط با جلوه هاي مختلف نقش آفريني و حضور مستمر بانوان در زندگي شهري، خردادماه سال جاري به مناسبت ميلاد مبارک حضرت فاطمه زهرا(س) برگزار مي شود.
علاقمندان (اعم از زن و مرد) ميتوانند آثار خود را تا تاريخ يادشده به دبيرخانه مرکزي جشنواره به نشاني: تهران – خيابان انقلاب اسلامي – بعد از تقاطع فلسطين – نبش خيابان شهيد برادران مظفر(خيابان صباي جنوبي) – پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهي و يا دبيرخانه هاي مستقر در مناطق 22گانه شهرداري تهران ارسال نمايند و يا براي کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي 14 – 66970912 تماس گرفته و يا به نشاني اينترنتي مراجعه نمايند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 0:52  توسط   | 

زمان برگزاري جشنواره تئاتر «ماه» اعلام شد

هفتمين جشنواره سراسري تئاتر«ماه» به همت مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري، هفته پاياني مهرماه سال جاري در تهران برگزار خواهد شد.
به گزارش ايرنا از حوزه هنري،هفتمين جشنواره سراسري تئاتر ماه از 23 مهرماه به مدت يک هفته در تالارهاي حوزه هنري برگزار مي‌شود.
براساس اين گزارش علاقه‌مندان براي شرکت در اين جشنواره مي‌توانند تا پايان وقت اداري 16 ارديبهشت ماه متون خود رادرسه نسخه به دبيرخانه اين جشنواره واقع در تقاطع خيابان‌هاي حافظ و سميه، مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري ارسال کنند.
همچنين براي اطلاع از فراخوان جشنواره به وب سايت اين مرکز به نشاني www.dramatic.ir مراجعه کنند و يا براي کسب اطلاع بيشتر با تلفن‌هاي 88895053 و 88804072 تماس بگيرند.
گفتني است، هفتمين جشنواره سراسري تئاترماه در دو بخش صحنه‌اي و خياباني و با موضوع آزاد و اولويت‌هاي موضوعي «وحدت ملي»، «وفاق ديني»، «ايثار و شهادت» برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 0:45  توسط   | 

زمان ارسال آثار دومين جشنواره موسيقي کلاسيک تا معاصر تمديد شد

زمان ارسال آثار دومين جشنواره موسيقي کلاسيک تا معاصر تا تاريخ 13 ارديبهشت‌ماه تمديد شد.
به گزارش ايرنا از انجمن موسيقي، فراخوان اين جشنواره اسفندماه سال گذشته منتشر و آخرين مهلت ارسال آثار، 8 ارديبهشت ماه اعلام شده بود که با توجه به استقبال علاقه مندان براي شرکت در جشنواره و درخواست براي مهلت بيشتر، آخرين مهلت ارسال آثار تا 13 ارديبهشت ماه تمديد شد.
علاقه‌مندان به شرکت در تک‌نوازي و هم‌نوازي مي‌توانند آثار خود را در قالب سي‌دي اجراي قطعات به همراه کپي نت‌هاي آن تا تاريخ 13 ارديبهشت‌ماه سال جاري به همراه کپي برگ نخست شناسنامه، نشاني دقيق پستي و شماره تلفن خود، به آدرس دبيرخانه جشنواره به آدرس تهران - صندوق پستي 351-14335 ارسال کنند.
آثار ارسالي متقاضيان شرکت در دومين جشنواره موسيقي کلاسيک تا معاصر به همراه‌نت‌هايشان در آرشيو گروه موسيقي تهران خواهد ماند.
براي کسب اطلاعات بيشتر از ويژگي‌هاي اين جشنواره، علاقه‌مندان به وب‌سايت tehran-music.net مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 0:43  توسط   | 

بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي کتاب 14ارديبهشت افتتاح مي‌شود

بيست و سومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران 14 ارديبهشت ماه سال جاري افتتاح مي شود.
به گزارش ايرنا، بيست وسومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران عصر سه شنبه 14 ارديبهشت ماه سال جاري با حضور محموداحمدي نژاد رئيس جمهور وجمعي از مسئولان فرهنگي و کشوري در محل مصلي بزرگ تهران افتتاح خواهد شد.
براساس اصلاحيه ستاد خبري بيست وسومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران که به ايرنا نمابر شد،زمان افتتاحيه نمايشگاه کتاب را عصر سه شنبه 14 ارديبهشت ماه اعلام کردند.
لازم به ذکر است در اطلاعيه هاي قبلي ستاد خبري بيست و سومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران، زمان افتتاح عصر چهارشنبه اعلام شده بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 0:39  توسط   | 

ارسال 1000 اثر به بخش هنرهاي نمايشي جشنواره ملي جوان ايراني

دبير بخش هنرهاي نمايشي گفت: عدد آثار ارسال شده به دبيرخانه بخش هنرهاي نمايشي در روز پاياني مهلت ارسال آثار به 1000 رسيد.
به گزارش ايرنا از ستاد خبري جشنواره ملي جوان ايراني، علي سليماني با اشاره به تمديد مهلت ارسال آثار گفت: به علت استقبال بي نظير جوانان از جشنواره هنرهاي نمايشي مهلت ارسال طرح ها تمديد شد و در روز پاياني زمان تمديد شده، تعداد آثار از 200 عدد به 1000 عدد افزايش پيدا کرد.
وي درادامه تصريح کرد: با توجه به اينکه جشنواره ملي جوان ايراني براي نخستين بار برگزار مي شود انتظار چنين استقبالي را نداشتيم. اين نشان دهنده آن است که جوانان به چنين فضاهاي فرهنگي و هنري نياز دارند.
سليماني با بيان اينکه حجم زياد آثار دقت بيشتري را در بخش داوري مي طلبد، افزود: همه آثار براي بخش باز خواني فرستاده مي شوند و طرح هاي برگزيده شده براي اجرا وارد بخش باز بيني مي شوند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 0:37  توسط   | 

دوميليون آرم طرح ترافيک روزانه و هفتگي در تهران توزيع مي شود

مدير عامل شرکت کنترل ترافيک شهرداي تهران اعلام کرد: حدود دو ميليون آرم ترافيک روزانه و هفتگي در پايتخت از اواخر ارديبهشت ماه جاري توزيع مي شود.
"حجت الله بهروز" در گفت و گو با ايرنا گفت: روزانه 9 هزار آرم روزانه و هفتگي در پايتخت توزيع خواهد شد که با احتساب کسر روزهاي تعطيل، اين رقم به حدود دو ميليون آرم خواهد رسيد.
وي اظهار داشت: توزيع آرم هاي روزانه از اواخر ارديبهشت ماه جاري در تهران آغاز مي شود و تا پايان سال ادامه مي يابد.
بهروز افزود:‌ توزيع آرم طرح ترافيک روزانه و هفتگي، همزمان با عملياتي شدن کنترل مکانيزه محدوده طرح ترافيک در تهران آغاز خواهد شد و ورود خودروهايي که با آرم روزانه،‌ هفتگي يا دايمي يکساله وارد محدود مي شوند، بصورت هوشمند توسط دوربين هاي نظارتي کنترل خواهد شد.
وي تاکيد کرد: کنترل هوشمند محدوده طرح ترافيک به منزله حذف پليس نيست بلکه اين سيستم به پليس کمک خواهد کرد تا بهتر با متخلفان برخورد شود.
مديرعامل شرکت کنترل ترافيک شهرداري تهران، نرخ آرم هاي روزانه را 100 هزار ريال و نرخ آرم طرح ترافيک هفتگي را به ازاي شش روز، 600 هزار ريال بيان کرد.
بهروز در پاسخ به سووالي درباره مکانيزم تهيه و توزيع آرم هاي روزانه و هفتگي طرح ترافيک، ‌گفت: ‌اين آرم ها از 75 دفاتر خدمات الکترونيک مستقر در شهر تهران قابل تهيه است.
وي اظهار داشت: متقاضيان مي توانند با ورود به سايت پروتال شهرداري در بخش ثبت نام آرم طرح ترافيک، ‌درخواست خود را براي تهيه آرم روزانه يا هفتگي اعلام و آرم خود را پيش خريد کنند.
وي با بيان اينکه اعلام درخواست تهيه آرم روزانه بصورت الکترونيکي انجام مي شود، ‌گفت: پس از اعلام درخواست متقاضيان بايد حتما مبلغ آرم درخواستي را از طريق سيستم بانکي کارت شتاب پرداخت کنند تا درخواست آنان تاييد شود.
وي اظهار داشت: آرم هاي درخواستي طرح ترافيک روزانه صرفا از سه روز قبل از زمان اعلام شده، قابل دريافت است که متقاضيان مي توانند با مراجعه به يکي از شعبات دفاتر خدمات الکترونيک، آرم خود را دريافت کنند.
مديرعامل شرکت کنترل ترافيک شهرداري تهران گفت: هيچ محدوديتي براي تعداد تهيه آرم هاي روزانه و هفتگي وجود ندارد اما به ازاي معرفي هر پلاک خودرو، تنها ‌يک آرم طرح ترافيک به متقاضيان داده خواهد شد.
وي اضافه کرد: در آغاز هر فصل، متقاضيان مي توانند روزهاي مورد نظر خود را براي تهيه آرم طرح ترافيک به سيستم اعلام و در صورت موجود بودن ظرفيت، آرم خود را تهيه کنند.
وي در پاسخ به اينکه اندازه و شکل اين آرم ها چگونه است؟ گفت: اندازه آرم هاي روزانه و هفتگي، همچون آرم هاي دايمي يکساله است که با کاغذ ويژه به چاپ رسيده و شماره پلاک خودرو، شماره سريال و تاريخ روز و هفته بر روي آن درج شده است.
بهروز اظهار داشت: رنگ آرم هاي روزانه و هفتگي هر هفت روز يکبار، تعويض مي شود بطوريکه رنگ هاي اين آرم ها با هفته هاي قبل از آن متفاوت خواهد بود.
مديرعامل شرکت کنترل ترافيک شهرداري تهران در پاسخ به اينکه پرسش که مبلغ دريافتي از آرم هاي روزانه و هفتگي به حساب چه نهادي واريز مي شود؟ ‌گفت: طبق قانون، مبالغ دريافتي به حساب شهرداري واريز مي شود تا صرف توسعه حمل و نقل عمومي شود.
به گزارش خبرنگار ايرنا،‌ سهميه امسال آرم طرح ترافيک براي پايتخت 90 هزار فقره است که از مجموع اين رقم، 80 هزار آرم، يکساله دايمي و 10 هزار فقره نيز روزانه و هفتگي است.
تاکنون تمامي سهميه آرم يکساله توزيع شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 0:33  توسط   | 

رييس سازمان نظام وظيفه عمومي به طور مستقيم به سوالات ايرانيان خارج از کشور پاسخ مي دهد

رييس سازمان وظيفه عمومي کشور روز پنجشنبه 9 ارديبهشت ماه با حضور در مرکز شبانه روزي رسيدگي به امور ايرانيان خارج از کشور به صورت مستقيم به سوالات هموطنان ايراني مقيم خارج پاسخ مي دهد.
به گزارش ايرنا، ايرانيان مقيم خارج و خانواده هاي آنان در ايران مي توانند از ساعت 10 صبح روز پنجشنبه به مدت سه ساعت ضمن تماس تلفني با شماره 2777 مشکلات خود در رابطه با نظام وظيفه را با سردار محمد جوادزاده کمند مطرح کنند.
مرکز شبانه روزي رسيدگي به امور ايرانيان خارج از کشور از اواخر سال گذشته در محل دبيرخانه شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور تاسيس شده است و کارشناسان تام الاختيار دستگاه هاي مختلف به صورت مستقيم به سوالات هموطنان ايراني در کشورهاي مختلف جهان پاسخ مي دهند.
انجام وظيفه عمومي با توجه به وضعيت دو تابعيتي بسياري از ايرانيان نسل دوم و سوم متولد خارج از کشور از جمله مشکلات مهم جوانان ذکور مقيم خارج است و اين جوانان علاوه بر انجام سربازي در محل اقامت خود مجبور به گذراندن دوره خدمت سربازي در ايران هستند.
شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور از اوايل سال جاري به منظور تسريع در رسيدگي به حل مشکلات ايرانيان خارج از کشور حضور مقامات ارشد نظام و افراد سرشناس براي ارتباط مستقيم با هموطنان ايراني دور از وطن را در محل مرکز شبانه روزي رسيدگي به امور ايرانيان خارج از کشور، برنامه ريزي کرده است که در اين رابطه وزير دادگستري و آيت الله شاهرودي معاون اول مجمع تشخيص مصلحت نظام و عضو فقهاي شوراي نگهبان با حضور در اين مرکز به سوالات ايرانيان خارج از کشور به صورت مستقيم پاسخ گفتند.
اکبر عبدي هنرمند سرشناس نيز بعد از بازديد از مرکز رسيدگي به امور ايرانيان خارج از کشور، ضمن حضور در اين مرکز به مدت دو ساعت جوابگوي سوالات هموطنان علاقمند هنر و فرهنگ ايراني در خارج از کشور بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 0:31  توسط   | 

اهم برنامه هاي خبري سه شنبه کشور

اهم برنامه هاي خبري پيش بيني شده سه شنبه کشور که گروه هاي خبري ايرنا شماري از آن ها را تحت پوشش قرار خواهند داد؛ به اين شرح است:
** براي گراميداشت هفته عقيدتي سياسي در سپاه و بسيج و نيز سالروز شهادت استاد "مرتضي مطهري"، همايش بزرگ يک هزار نفري بسيجيان وزارتخانه ها و ادارات دولتي در ساعت 08:30 در مجتمع فرهنگي ورزشي پنجم آذر سازمان بسيج مستضعفين برگزار مي شود و در آن جمعي از وزراي بسيجي دولت هاي نهم و دهم و تعدادي از مقامات بسيجي مورد تجليل قرار مي گيرند.
** نشست مشترک خبري با حضور فرماندهي و نمايندگي ولي فقيه در بسيج فرهنگيان در ساعت 11:30 در ستاد بسيج دانش آموزي و فرهنگيان سپاه محمد رسول الله (ص) واقع در خيابان طالقاني، روبه روي لانه جاسوسي برگزار مي شود.
** "بررسي ابعاد مختلف و پيامدهاي سند هسته اي آمريکا" موضوع گردهمايي يک روزه در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام است که در ساعت 09:00 آغاز به کار مي کند.
** استاندار، فرمانداران و نمايندگان استان تهران در مجلس شوراي اسلامي به دعوت شرکت آب و فاضلاب استان تهران از سد "ماملو" و طرح خطوط انتقال ماملو بازديد خواهند کرد.
** مدير عامل مديريت آب در ساعت 10:00 در محل اين مديريت واقع در خيابان فلسطين شمالي، پايين تر از زرتشت نشست خبري خواهد داشت.
** دستگاه ها و سازمان هاي مسئول در اجراي "عمليات کنترل عمره گزاران" در ساعت 09:15 در مجموعه فرهنگي شقايق واقع در پارک جلسه هماهنگ سازي دارند.
** فرمانده انتظامي تهران بزرگ در ساعت 10:45 در محل فرماندهي انتظامي تهران بزرگ واقع در تقاطع ميرزاي شيرازي با شهروندان ارتباط مستقيم خواهد داشت.
** مراسم اختتاميه اولين همايش بين المللي "زنان انديشمند" در ساعت 16:00 در مجتمع امام خميني (ره) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار مي شود.
** شوراي شهر تهران در ساعت 09:00 در محل اين شورا واقع در خيابان بهشت جلسه علني دارد.
** نشست خبري "آسم و آلرژي" در ساعت 11:00 در مرکز طبي کودکان واقع در انتهاي بلوار کشاورز، خيابان دکتر قريب برگزار مي شود.
** هنرمندان و جانبازان در ساعت 10:00 در مقابل سفارت سويس در تهران عليه "تهديدات هسته اي اوباما عليه ايران" تجمع مي کنند.
** "ديدگاه رييس جمهوري در مورد افزايش جمعيت" موضوع مناظره اي است که در ساعت 12:00 با حضور رييس مرکز مطالعات جمعيتي آسيا و اقيانوسيه و کارشناسان اين موضوع در روزنامه تهران امروز واقع در خيابان طالقاني، بعد از بنياد شهيد برگزار مي شود.
** نخستين نشست خبري سازمان دارالقرآن کريم در ساعت 10:00 در محل اين سازمان واقع در ميدان امام حسين (ع)، خيابان خواجه نصيرطوسي برگزار مي شود.
** معاون دانشجويي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در يک نشست خبري در ساعت 10:00 در محل اين وزارتخانه به سوالات خبرنگاران پاسخ مي گويد.
** انجمن گرافيک ايران در ساعت 16:00 در محل خانه هنرمندان ايران گردهمايي خواهد داشت.
** خاندان "تجويدي" در يک گردهمايي در ساعت 16:00 در محل موسسه فرهنگي صبا مورد تجليل قرار مي گيرد.
** مراسم بزرگداشت استاد شهيد "مرتضي مطهري" در ساعت 09:00 در محل ستاد بزرگداشت برگزار مي شود.
** رييس انتشارات بين المللي "الهدي" در يک نشست خبري در ساعت 10:00 در محل معاونت فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي پاسخگوي سوالات خبرنگاران خواهد بود.
**‌سالن همايش هاي صدا و سيما در ساعت 13:30 از مراسم آغاز به کار نهمين همايش بين المللي "شنوايي شناسي ايران" که تا 9 ارديبهشت ماه جاري ادامه مي يابد، ميزباني مي کند.
** دو تيم ايراني در هفته ششم مسابقات فوتبال جام باشگاه هاي فوتبال آسيا به اين شرح به ديدار حريفان مي روند:
- مس کرمان در ساعت 18:00 در ورزشگاه شهيد باهنر کرمان از تيم الهلال عربستان ميزباني مي کند.
- سپاهان اصفهان در ساعت 20:05 در ورزشگاه دبي مهمان تيم العين امارات خواهد بود.
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 0:26  توسط   | 

20 خرداد؛ آخرین مهلت انصراف بازنشستگان از بیمه تکمیلی

مدیر کل دفتر فرهنگی و اجتماعی سازمان بازنشستگی اعلام کرد: بازنشستگانی که مایل به استفاده از بیمه تکمیلی - درمانی نیستند تا تاریخ 20 خردادماه جاری فرصت اعلام انصراف دارند.

حسین مسافری در گفتگو با مهر افزود: بر اساس سنوات گذشته تمام بازنشستگان مشترک صندوق بازنشستگی کشوری تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان هستند و در صورتی که بازنشستگان مایل به استفاده از این خدمات نیستند باید اعلام انصراف خود را حداکثر تا  تاریخ بیستم خرداد سال 1389 به ذیحسابی دستگاه محل خدمت خود اطلاع دهند.
وی با اشاره به این که سازمان بازنشستگی حدود 11 سال است که بیمه تکمیلی را پایه گذاری کرده، اظهارداشت: سهم حق بیمه بازنشستگان مشترک صندوق بازنشستگی کشوری برای بیمه تکمیلی درمان همچون سال گذشته یک درصد از حقوق است و افزایش نداشته است.
این مقام مسئول دلیل استفاده از بیمه های تکمیلی را خدمت رسانی ضعیف بیمه های پایه دانست و خاطرنشان کرد: برای جبران این کمبود از بیمه تکمیلی برای بازنشستگان استفاده می‌شود.
وی با توصیف شرایط بد نظارت برعملکرد بیمارستانهای کشور افزود: نرخ هزینه‌های درمان در کشور بالاست ضمن اینکه نظارت خاصی بر فعالیت‌ بیمارستانها نمی شود که امیدواریم نظارت‌ها بیش از گذشته شود و شاهد تحولات اساسی در خدمات بیمارستانها باشیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:14  توسط   | 

دوازدهمین جشنواره لاله‌ها آغاز می شود

مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: دوازدهمین جشنواره لاله‌ها، با شعار طبیعت زیبا، اندیشه زیبا، شهر زیبا، همزمان با شکوفایی گلهای لاله در باغ لاله‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، حجت الله ملاصالحی با بیان اینکه استفاده از گل در فضای شهر باعث تلطیف محیط شهری و کاهش تنش‌ و استرس‌های زندگی ماشینی امروز می‌شود، ادامه داد: جشنواره لاله‌ها با هدف ترویج استفاده از گل لاله در فضا و منظر شهری و با الهام از زیبای‌های طبیعت برای استفاده در زندگی شهری برگزار می‌شود به خصوص که لاله، گلی ایرانی است و در فرهنگ ایرانی به عنوان نماد شهید  استفاده می شود.
وی افزود: متاسفانه با وجود ایرانی بودن گل لاله، این گل امروزه به نام دیگر کشورها معرفی می‌شود.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به برگزاری دوازدهمین جشنواره لاله‌ها تاکید کرد: سازمان زیباسازی شهر تهران هر ساله هنگام شکوفایی گل‌های لاله، با برگزاری جشنواره لاله‌ها تلاش دارد تا علاوه شهروندان با طبیعت زیبا، استفاده از گل لاله ایرانی در فضای شهری را ترویج کند.
دوازدهمین جشنواره لاله‌ها از دو‌شنبه ششم اردیبهشت ماه سال 89 به مدت 10 روز در باغ لاله‌های روستای گرماب گچسر چالوس پذیرای شهروندان تهرانی است.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:13  توسط   | 

تعرفه خدمات گذرنامه افزایش یافت

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی از افزایش تعرفه خدمات گذرنامه در سال جاری خبر داد.

به گزارش مهر، سرهنگ صادقی با اعلام این مطلب گفت: با افزایش تعرفه در ردیف بودجه سال 1389، هزینه صدور، تعویض و تمدید هر گذرنامه 50 هزار تومان تعیین شده است. 
وی ادامه داد: براساس لایحه بودجه 88 کل کشور، هزینه صدور، تعویض و تمدید هر گذرنامه 40 هزار تومان تعیین شده بود.
پیش از این سرهنگ صادقی با اشاره به تمدید گذرنامه ها به مهر گفته بود: در حال حاضر پلیس گذرنامه هیچ برنامه ای برای تمدید زمان گذرنامه ها ندارد و همچنان پس از گذشت پنج سال از صدور گذرنامه افراد باید اقدام به دریافت گذرنامه جدید کنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:12  توسط   | 

امکان پرداخت غیرحضوری عوارض خودرو برای تهرانیها فراهم شد

با راه اندازی سرویس پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو از روز سوم اردیبهشت از این پس شهروندان تهرانی می توانند عوارض خودروی خود را به صورت غیر حضوری پرداخت کنند.

به گزارش مهر، مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران با اعلام این خبر گفت: این امکان از سوی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با همکاری اداره کل تشخیص و وصول درآمد با هدف ایجاد شهر الکترونیک فراهم شد.
سیاوش آزادواری افزود: با راه اندازی سرویس جدید پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو، شهروندان تهرانی می توانند با مراجعه به پورتال شهرداری تهران به آدرس www.tehran.ir  عوارض سالیانه خودروی خود را به صورت غیر حضوری پرداخت کنند.
به گفته وی، در صورت تمایل شهروندان مفاصا حساب و برچسب آنها نیز از طریق پست ، در منزلشان به آنها تحویل می شود.
مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران با بیان اینکه در تلاشیم برچسب عوارض خودرو حذف شود و کنترلها سیستمی انجام شود، خاطرنشان کرد: با توجه به ورود تکنولوژیهای جدید برای کنترل و نظارت برخودروهای سطح شهر تلاش داریم تا ضمن هماهنگی با نهادها و سازمانهای کنترل کننده، برچسب عوارض خودرو حذف و کنترل ها به صورت سیستمی انجام شود.
وی در ادامه گفت: شهروندانی که امکان پرداخت عوارض خود را به صورت الکترونیکی ندارند، از این پس به جای نواحی و مناطق شهرداری تهران باید به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کنند و کار آنها از طریق این دفاتر انجام خواهد شد. از این رو اگر بخواهیم برچسب عوارض خودرو را حذف کنیم و آن را سیستمی حل کنیم ، دیگر نیاز نیست شهروندان برای دریافت برچسب هم به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کنند.
آزادواری همچنین از راه اندازی سیستم غیر حضوری پرداخت عوارض موتورسیکلت در آینده خبر داد و گفت: پرداخت عوارض موتورسیکلت و تحویل مفاصا حساب و برچسب آن نیز هم اکنون در نواحی  شهرداری تهران انجام می شود و به زودی سرویس غیر حضوری پرداخت عوارض موتورسیکلت راه اندازی می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:11  توسط   | 

وزارت بهداشت: مهلت انتخاب رشته دستیاری تمدید نمی‌شود

مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت در اطلاعیه ای نسبت به عدم تمدید فرصت انتخاب رشته تاکید کرد.

به گزارش مهر، مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کرد: با توجه به اختلال و کندی موجود در شبکه اینترنت کشور به کلیه داوطلبان سی و هفتمین دوره آزمون پذیرش دستیار که شرایط انتخاب رشته را دارند اکیداً توصیه می شود در اسرع وقت نسبت به انتخاب رشته / محل و چاپ آن اقدام کرده و آن را به روز آخر موکول نکنند.
وزارت بهدات در این اطلاعیه تاکید کرده است با توجه به محدودیت زمانی اعلام شده و عدم تمدید موعد انتخاب رشته / محل از 4 تا 7 اردیبهشت ماه جاری، داوطلبان از فرصت مذکور استفاده کنند.
علی عباسپور تهرانی فرد رئیس کمیسیون آموزش مجلس روز گذشته به مهر گفت: اعتراضات داوطلبان دستیاری را از وزارت بهداشت پیگیری می کنیم و با توجه به اینکه 7 اردیبهشت آخرین مهلت انتخاب رشته است درصددیم از وزارت بهداشت بخواهیم به منظور شفاف سازی افکار عمومی مهلت انتخاب رشته را تمدید کند.
سی و هفتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی صبح پنجشنبه 29 بهمن ماه 88 با حضور 16 هزار و 648 داوطلب در 34 حوزه امتحانی و 25 رشته تخصصی برگزار شد که وزارت بهداشت پس از بررسی اعتراضات داوطلبان اعلام کرد: در بررسی اعتراضات و شکایات برخی از داوطلبین پس از برگزاری آزمون و وارد دانستن برخی از آنها به دستور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی سی هفتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی ابطال و آزمون مجدد 13 اسفند برگزار شد.
حدود 10 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته هستند و در نهایت 2400 نفر در دوره دستیاری پذیرفته می شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:7  توسط   | 

زمان و نحوه اعتراض کنکوریها نسبت به سوابق تحصیلی اعلام شد

معاون اجرایی سازمان سنجش آموزش کشور زمان مراجعه داوطلبان کنکور به مناطق آموزش و پرورش برای اعتراض نسبت به سوابق تحصیلی را 5 تا 15 خردادماه اعلام کرد.

حسین توکلی در گفتگو با مهر، افزود: قانون اعمال سوابق تحصیلی ویژه دیپلمه های نظام جدید آموزش متوسطه که در یکی از سالهای تحصیلی 84-83، 85-84 ،86-85، 87-86 یا 88-87 و در یکی از رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم ومعارف اسلامی فارغ التحصیل شده اند است و سایر افراد مشمول آن نیستند.
وی با بیان اینکه دیپلمه های کارودانش و فنی حرفه ای مشمول این قانون نمی شوند، گفت: منظور از سوابق تحصیلی نمرات کتبی نهایی سال سوم، دقیقا همان نمرات درج شده در ستون انتهایی کارنامه سال سوم (تحت عنوان "نمرات کتبی نهایی سوم ") است.
معاون سازمان سنجش آموزش کشور گفت: داوطلبان مشمول این قانون در صورت هرگونه اعتراض به سوابق تحصیلی خود می توانند با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر، اصل و کپی کارنامه فارغ التحصیلی و شماره پرونده ثبت نامی در کنکور و پرینت فرم مغایرت اطلاعات و سوابق تحصیلی به منطقه آموزش و پرورش محل فارغ التحصیلی خود مراجعه کنند.
وی اضافه کرد: داوطلبانی که کارنامه فارغ التحصیلی را ندارند، می توانند با مراجعه به مراکز پیش دانشگاهی محل تحصیل کپی کارنامه دانش آموزی را دریافت کنند و در صورت عدم دریافت از مرکز، برای دریافت کپی کارنامه راسا به منطقه آموزش و پرورش مربوطه مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:5  توسط   | 

تغییر زمان کنکور فراگیر کارشناسی

رئیس مرکز آزمون دانشگاه پیام نور از تغییر زمان کنکور فراگیر کارشناسی خبر داد گفت: آزمون نوبت بیست و یکم دوره های فراگیر کارشناسی سال 89 در 23 گروه امتحانی صبح روز جمعه 31 اردیبهشت ماه برگزار می شود.

به گزارش مهر، دکتر محمد هادی امین ناجی افزود: آزمون نوبت بیست و یکم دوره های فراگیر کارشناسی سال 89 در 23 گروه امتحانی صبح روز جمعه 31 اردیبهشت ماه و آزمونهای نوبت نهم کارشناسی ارشد در 54 کد رشته امتحانی و نوبت دوم کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) در 10 کد رشته امتحانی بعد از ظهر روز جمعه 31 اردیبهشت ماه برگزار می شود.
وی درباره توزیع کارت این کنکورها نیز گفت: کارتهای ورود به جلسه آزمون از روز دوشنبه 27 اردیبهشت ماه بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org  قرارمی گیرد و داوطلبان با وارد کردن اطلاعات لازم می توانند نسبت به چاپ کارت آزمون خود اقدام کنند.
رئیس مرکز آزمون پیام نور با اشاره به آمار ثبت نام کنندگان دوره های فراگیر گفت: طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور حدود 135 هزار نفر در مقطع کارشناسی، 11 هزار نفر در مقطع کاردانی به کارشناسی و 103 هزار نفر در مقطع ارشد در دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور شرکت کرده اند.
وی با عنوان اینکه نمره منفی در آزمون دوره های فراگیر با احتساب یک چهارم نمره اعمال می شود اظهار داشت: کلیه سئوالات از منابع اعلام شده طراحی شده و در برخی از رشته ها توضیحاتی برای داوطلبان در سایت سازمان سنجش قرار داده شده است.
رئیس مرکز آزمون پیام نور افزود: امسال ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی بین 30 تا 35 نفر در هر رشته محل متغیر است. ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیز بین 10 تا 20 نفر به شکل متغیر در هر رشته محل است.
دکتر امین ناجی با اشاره به مکان برگزاری آزمون دوره های فراگیر گفت: مکان برگزاری آزمون علاوه بر اینکه مانند دوره های قبل در ساختمانهای مربوط به سایر نهادها خواهد بود در این دوره از فضاهای فیزیکی دانشگاه پیام نور نیز به شکل بهینه استفاده می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:4  توسط   | 

پایان مهلت ثبت نام دوره دکتری پیام نور/ اعلام مهلت ویرایش اطلاعات

رئیس مرکز آزمون دانشگاه پیام نور از پایان مهلت ثبت نام دوره دکتری خبر داد و گفت: بیش از 6 هزار و 100 نفر تا پایان وقت اداری 30 فروردین سال جاری در دوره دکترای دانشگاه پیام نور شرکت کردند.

به گزارش مهر، دکتر محمد هادی امین ناجی افزود: داوطلبان آزمون نوبت هشتم دکترای تخصصی دانشگاه پیام نور  از تاریخ 10 تا 17 اردیبهشت ماه فرصت دارند از طریق سایت دانشگاه پیام نور جهت ا صلاح و ویرایش اطلاعاتی که در زمان ثبت نام وارد کرده اند اقدام کنند.
رئیس مرکز آزمون دانشگاه پیام نور گفت: آزمون نوبت هشتم دکترای تخصصی دانشگاه پیام نور 25 تیرماه و در شهر تهران برگزار می شود. 
وی افزود: ظرفیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای نوبت هشتم دانشگاه پیام نور بر اساس دفترچه راهنمای ثبت نام در هر رشته از دو تا 5 نفر متغیر است.
+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:3  توسط   | 

جزئیات رتبه‌های کنکور دستیاری/ کارنامه داوطلبان در شأن نخبگان نیست

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تشریح نحوه رتبه های آزمون دستیاری دوره سی و هفتم گفت: 10 درصد داوطلبان از مجموع شرکت کنندگان توانسته اند 66 تا 85 درصد نمره را کسب کنند و 5 هزار نفر از داوطلبان دستیاری نتوانسته اند 25 درصد نمره را کسب کنند که این موضوع رضایت بخش نیست.

دکتر محمدعلی محققی در گفتگو با مهر افزود: تنها یک نفر نمره 526 و دو نفر بعدی نمره 504 را کسب کرده اند و این رقم در یک امتحان رقابتی با حضور 16 هزار پزشک و کارورز که اکثریت آنها دانشجویانی با علم روز و نخبگان و رتبه های برتر هستند قابل بررسی است. در واقع تنها 10 درصد داوطلبان در منطقه نمرات بالا قرار دارند.
وی با ضعیف ارزیابی کردن نتایج بدست آمده در آزمون دستیاری دوره سی و هفتم گفت: این نتایج بسیار ضعیف است و با توجه به سئوالات معمولی که آسان، دقیق و مبتنی بر منابع بود چنین کارنامه ای در شأن این گروه از افراد نخبه جامعه نیست و امیدواریم که در رقابتهای بعدی بهتر باشند.

انتشار اسامی افرادی ایراد قانونی دارد

محققی در مورد خواسته داوطلبان معترض دستیاری مبنی بر انتشار اسامی افرادی که دارای نمره ها و رتبه های بالا هستند گفت: انتشار اسامی ایراد قانونی دارد چرا که برخی از افراد مایل به انتشار نام خود نیستند اما برآوردی از طیف شرکت کنندگان از دانشگاههای مختلف بدست آمده است.

رتبه های برتر آزمون دستیاری از کدام مناطق ایران بودند

وی اضافه کرد: 30 درصد افرادی که رتبه های بالا کسب کرده اند از میان داوطلبان دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده اند، 48 درصد از افراد از دانشگاههای علوم پزشکی استان تهران هستند و پس از آن طیف شرکت کنندگانی که رتبه های بالا را کسب کرده اند از دانشگاههای علوم پزشکی شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز بوده اند و چند نفر نیز از دانشگاه همدان هستند.
دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی یادآور شد: با مقایسه طیف افراد برتر و دانشگاههایی که این افراد از آن فارغ التحصیل شده و یا هنوز دانشجوی سال آخر آنها محسوب می شوند با سال گذشته در می یابیم که تفاوت چندانی نداشته است.
وی در مورد تحلیل نمرات و رتبه های دوره های 34 تا 36 و ارتباط آن با دوره 37 به مهر گفت: این تحلیل تنها برای مقایسه و راهنمایی هرچه بیشتر داوطلبان ارائه شده است و با توجه به اینکه هنوز در دوره 37 پذیرش نهایی صورت نگرفته است، امکان مقایسه نیست.
محققی گفت: بر اساس آمار مقایسه ای موجود، آخرین رتبه فرد پذیرفته شده با یک مقدار تغییر همانند سال گذشته خواهد بود.
وی در مورد تصمیم وزارت بهداشت مبنی بر عدم توقف روند انتخاب رشته گفت: درخواست توقف انتخاب رشته تنها از سوی عده اندکی ارائه شده است. در زمانی که این عده (کمتر از 100 نفر) در وزارت بهداشت مشغول اعتراض به موضوع رتبه ها و خواستار توقف انتخاب رشته بودند دو هزار و 500 نفر از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی در حال انتخاب رشته بودند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: اکثر مجازین به انتخاب رشته در حال انتخاب رشته هستند و به هر حال همیشه نظرات اقلیت ملاک عمل نخواهد بود و هیچ ضرورتی نیز به تاخیر در روند انتخاب رشته نیست. توصیه مرکز سنجش این است که کار انتخاب رشته به روزها و ساعات آخر موکول نشود چرا که دقت افراد در این زمان کاهش می یابد.

نحوه اعمال سهمیه ها و تاثیر آن در پذیرش افراد

وی در مورد اعمال سهمیه ها و تاثیر آن در پذیرش افراد و ظرفیت پذیرش دستیار تخصصی خاطرنشان کرد: آنچه به عنوان ظرفیت اصلی اعلام شده در پذیرش عادی و سهمیه قانونی مدنظر است و در حال حاضر 20 درصد ظرفیت خالص پذیرش دستیاری نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. همچنین سهمیه مازاد هیچ دخالتی به سهمیه عادی دستیاری ندارد و مجموع پذیرش مازاد و عادی نیز نسبت به گذشته 20 درصد افزایش دارد.

رد موضوع جهش در رتبه های دستیاری

محققی با نادرست خواندن جهش در رتبه های دستیاری به مهر گفت: سطح نمرات بالاتر نرفته است بلکه عوامل متعددی از جمله تلاش بخش عمده ای از داوطلبان، تغییر طیف شرکت کننده ها، شرایط آزمون، ضریب دشواری امتحان در آن دخیل بوده است و این موضوعات در حدی نیست که جنجال برای آن ایجاد شود.
وی در مورد مقایسه نمرات داوطلبان دستیاری در امتحان اول و دوم دوره سی و هفتم به مهر گفت: این مقایسه انجام شده است و در مجموع نمرات امتحان اول و دوم افراد تغییر چندانی نداشته است و از سوی دیگر انطباقی نیز بر روی معدل داوطلبان و نمره مکتسبه آنها از آزمون بدست آمده است و تغییری نداشته است.
دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در مورد استرس آزمون که مورد اشاره برخی از افراد قرار داشت گفت: استرس جزء لاینفک امتحان است و موضوع غیرعادی نیست.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:3  توسط   | 

کارگاه پژوهشیِ "شهر و شهروندی" برگزار می‌شود

گروه شهر انجمن جامعه‏شناسی ایران کارگاه پژوهشیِ "شهر و شهروندی" را برگزار می‌کند.

به گزارش مهر، سخنرانی‌های این کارگاه "شهروندی شهر: از تجربه تا سیاست" از دکتر سید محمود نجاتی و "حقوق اجتماعی شهروندی در کلان شهر تهران" از دکتر سید یعقوب موسوی خواهند بود.
این کارگاه عصر دوشنبه ششم اردیبهشت  1389 از ساعت 16:30 در بزرگراه جلال آل احمد، زیر پل گیشا ، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه  تهران، سالن کنفرانس انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:0  توسط   | 

نشست "بررسی آزمایش‌های انتخاب با تأخیر در مکانیک کوانتوم" برگزار می‌شود

نشست "گذشته را تغییر بده و به تأخیر بیانداز: بررسی آزمایش‌های انتخاب با تأخیر در مکانیک کوانتوم" از سوی گروه مطالعات علم مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌شود.

به گزارش مهر به نقل از روابط عمومی مؤسسۀ پژوهشی حکمت و فلسفۀ ایران، این نشست از سلسله سخنرانی‌های بهار  1389 گروه مطالعات علم این مؤسسه برگزار می‌شود.
سخنران این نشست محمد بهرامی از دانشکدۀ شیمی دانشگاه صنعتی شریف است.
این نشست چهار‌شنبه هشتم اردیبهشت 1389 از ساعت 16:30 در محل مؤسسۀ پژوهشی حکمت و فلسفۀ ایران برگزار می‌شود.
مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در خیابان نوفل لوشاتو، خیابان آراکلیان پلاک 4 واقع است.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:59  توسط   | 

انتخابات انجمن کتابداری ایران چهارشنبه برگزار می‌شود

چهارمین مجمع عمومی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران و انتخابات آن چهارشنبه هفته جاری برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در این نشست رحمت‌الله فتاحی رئیس انجمن گزارشی از فعالیتهای این انجمن طی سه سال گذشته ارائه می‌‌کند و پس از آن انتخابات برای تعیین هیئت مدیره دوره چهارم برگزار می‌شود.
رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران پیشتر در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام خبر برگزاری این انتخابات در اردیبهشت‌ ماه خبر داد، کناره‌گیری خود را از حضور در این انتخابات اعلام کرده بود. 
فتاحی با اشاره به ارتقاء سطح دانش و تجربیات نسل جدید کتابداران ایرانی، در این باره گفت: من سه دوره در انجمن حضور داشتم و اکنون وقت آن است که عرصه را به جوانترها بدهیم.
در حال حاضر علاوه بر رحمت‌الله فتاحی به عنوان رئیس، محسن حاجی زین العابدینی، سید ابراهیم عمرانی، یزدان منصوریان، نورالله مرادی، داریوش علیمحمدی، لیلا مکتبی فرد، فریبا افکاری، فرزاد دادرس افشین موسوی چلک، عبد الرسول خسروی و مژگان بابایی توسکایی دیگر اعضاء هیئت مدیره انجمن کتابداری ایران را تشکیل می‌دهند.
همچنین قرار است در این نشست نورالله مرادی عضو هیئت مدیره انجمن درباره "نهضت ترجمه در تاریخ معاصر ایران"،  ابراهیم افشار استادیار گروه کتابداری و رئیس کتابخانه دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه اصفهان درباره "آسیب‌های خرید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برای کتابخانه‌های دانشگاهی" سخنرانی ‌کنند.
مجمع عمومی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران از ساعت 16 تا 20 روز چهارشنبه 8 اردیبهشت ماه در محل کتابخانه ملی برگزار می‌شود.
انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران در سال 1379 برای پاسخ به نیازهای کتابداران و اطلاع‌رسانان شاغل در انواع کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی، دانشجویان این رشته و نیز اعضاء هیات علمی تاسیس شد و هدف عمده آن ارتقاء جایگاه حرفه کتابداری در جامعه و فراهم ساختن بستر مناسب برای رشد علمی و حرفه‌ای کتابداران و دست اندرکاران این رشته است. این انجمن هم‌اکنون علاوه بر تهران در استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، قم، مازندران، کرمانشاه و همدان شعبه دارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:55  توسط   | 

رونمایی از نمایشنامه های هاینر مولر در کتابفروشی افراز

مهر - مراسم رونمایی از ترجمه فارسی ایرج زهری از سه نمایشنامه هاینر مولر نویسنده آلمانی در کتابفروشی نشر افراز برگزار می‌شود.

در این مراسم که  روز دوشنبه 6 اردیبهشت در محل کتابفروشی این انتشارات برپا خواهد شد مترجم این اثر که "ماموریت و دو نمایشنامه دیگر" نام دارد و تعدادی  از نویسندگان و منتقدان نام آشنای تئاتر کشور درباره ویژگی های ترجمه حاضر و ویژگی های نمایشنامه های مولر به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
هاینر مولر از جمله مهمترین نمایشنامه نویسان معاصر آلمانی است که در سال 1995 درگذشت.
ایرج زهری نمایشنامه نویس، کارگردان و مترجم مطرح تئاترایران است که در سابقه کاری خود چندین دوره تدریس در دانشکده صدا و سیما را نیز دارد.
کتابفروشی نشر افراز در خیابان فخر رازی، نبش وحید نظری پذیرای علاقه مندان ادبیات نمایشی روز جهان خواهد بود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:53  توسط   | 

ادبیات "علمی تخیلی متقدم" نقد و تحلیل می شود

ادبیات "علمی تخیلی متقدم" موضوع هم اندیشی این هفته سلسله نشستهای مشترک آکادمی فانتزی و کارگروه علمی‌تخیلی و فانتزی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است.

به گزارش مهر، نخستین همنشینی گفتگو محور و سومین همنشینی از سلسله نشستهای مشترک آکادمی فانتزی و کارگروه علمی‌تخیلی و فانتزی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در سال‌جاری به موضوع "ادبیات علمی تخیلی متقدم" اختصاص یافته است.
این موضوع که یکی از بحثهای قدیمی و مورد چالش در زمینه دو ژانر ادبی علمی تخیلی و فانتزی است در این جلسه با حضور مهرداد تویسرکانی به موضوع "علمی‌تخیلی متقدم" اختصاص یافته است.
در این جلسه با مرور داستانهای متقدم و نگاه به مؤلفه‌های داستانی، بررسی آثاری از ژول ورن، مری شلی، جاناتان سویفت، یوهانس کپلر، تامس مور، لویسین ساموستا مدنظر است.
این جلسه سه‌شنبه ۷ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به نشانی خیابان سمیه، بین فرصت و مفتح، بن‌بست پروانه، پلاک ۲ برگزار می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:52  توسط   | 

همایش "حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط" آغاز می‌شود

نخستین همایش دو روزه "حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط" دوشنبه در مرکز همایشهای بین‌المللی صدا و سیما آغاز می‌شود.

به گزارش مهر،‌ در این همایش محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فاطمه بداغی معاون حقوقی رئیس جمهور و سید مرتضی بختیاری وزیر دادگستری حضور خواهند داشت.
در اولین روز این همایش علاوه بر سخنرانی مسئولان کشوری دکتر سید حسن میر حسینی درباره وضعیت حقوق مالکیت فکری در ایران با تاکید بر جنبه منفی تقنینی سخن خواهد گفت.
"حقوق مالکیتهای فکری در فقه امامیه با تاکید بر تجربه‌ قانونگذاری در ایران" عنوان سخنرانی دکتر محسن اسماعیلی است که در عصر روز دوشنبه برای حاضران در این همایش ایراد می‌شود.
"مسائل کلی فلسفه مالکیت ادبی- هنری در تحولات جدید جهانی"، "تعدیل قلمرو حقوق مالکیت ادبی و هنری در نظام حقوقی کنونی" و "مالکیت معنوی به مثابه افزایش اقتدار ملی" از دیگر عناوین سخنرانیهایی است که از سوی دکتر محمود حکمت‌نیا، دکتر زهرا شاکری و دکتر شهروز شریعتی انجام می‌شود.
روز سه‌شنبه در دومین روز این همایش دکتر مسعود طارم‌سری درباره "نظام حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری در سازمان جهانی تجارت"، دکتر سعید حبیبا درباره "بررسی تطبیقی آثار الحاقی به کنوانسیون برن در حوزه کتاب در چند کشور در حال توسعه" و دکتر محمود صادقی درخصوص " حقوق مرتبط با کپی‌رایت؛ کنوانسیونهای بین‌المللی و حقوق داخلی ایران" سخن خواهند گفت.
"حق دسترسی به اطلاعات و مالکیت فکر"، "حقوق مالکیت فکری ناشی از پخش مستقیم برنامه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای" و "نقدی بر قانون تجارت الکترونیکی ایران از منظر حمایت از مالکیت ادبی و هنری در محیط دیجیتالی" از دیگر موضوعاتی هستند که از سوی دکتر باقری انصاری، دکتر سید قاسم زمانی و دکتر محسن صادقی بررسی می‌شوند.
در عصر دومین روز همایش "حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط" شرکت کنندگان می‌توانند از سخنرانیهای دکتر پژمان محمدی با موضوع "بررسی قراردادهای نشر در ایران"، دکتر ستار زرکلام در خصوص "نقائص و خلاءهای موجود در قوانین فعلی مرتبط با مالکیت ادبی و هنری"، دکتر غلامرضا رفیعی با موضوع "فناوری نوین ارتباطی و چالشهای مالکیت فکری" و همچنین حسینی مجد با عنوان "سیاستهای کیفری ایران در حمایت از حقوق مالکیت ادبی- هنری" استفاده کنند.
اجرای زنده موسیقی، سخنرانی دکتر حداد عادل، اهدای گواهینامه و جوایز و همچنین قرائت بیانیه، از دیگر برنامه‌های نخستین همایش "حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط" خواهد بود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:51  توسط   | 

نمایش آثار نگارگری و نقاشی قهوه‌خانه‌ای در همایش شاهنامه‌نگاری

همزمان با همایش شاهنامه‌نگاری، اسطوره‌های شاهنامه در قالب "نگارگری" و "نقاشی قهوه‌خانه‌ای" به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش مهر به نقل از مؤسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر، همزمان با همایش شاهنامه‌نگاری که هر ساله توسط فرهنگستان هنر برگزار می‌شود، آثار نگارگری و نقاشی قهوه‌خانه‌ای که داستان‌های شاهنامه را روایت کرده باشند، به نمایش گذاشته می‌شود.
رونمایی از این آثار در نیمه اردیبهشت ماه جاری با حضور عموم علاقمندان، چهره‌های فرهنگی و هنرمندان پیشکسوت برگزار می‌شود.
مؤسسه صبا همراه با فرهنگستان هنر هر ساله در روز شاهنامه‌نگاری همایش و نمایشگاه ویژه‌ای را به پیوند یکی از هنرهای ایرانی با شاهنامه به عنوان زنده‌ترین تجسم استمرار ملیت، فرهنگ و اندیشه قوم ایرانی در تاریخ اختصاص داده است و این بار میزبان آثار هنرمندان در دو شاخه نقاشی قهوه‌خانه و نگارگری است تا این منظومه کهن را از دید خود بازنمایی کنند.
+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:47  توسط   | 

دیدار عوامل فیلم "آل" با مردم در سینما آفریقا

روز پنج شنبه نهم اردیبهشت ماه عوامل فیلم "آل" ساخته بهرام بهرامیان در سینما آفریقا با مردم به دیدن این فیلم می‌نشینند.

به گزارش مهر، سالن سینما آفریقا در روز نهم اردیبهشت ماه در دو سانس 7 و 9 میزبان عوامل فیلم "آل" همچون علی معلم، بهرام بهرامیان، مصطفی زمانی، آنا نعمتی، هنگامه حمید نژاد، همایون ارشادی و...می شود.
فیلمنامه این فیلم را بهرام عظیمی نوشته و امیر پوریا آن را بازنویسی کرده است. مصطفی زمانی، آنا نعمتی، همایون ارشادی، هنگامه حمیدزاده‌، کیتوش آرزویان، سونیا کاتوزیان، لیزا عزیزیان، نارنیه خاچاتوریان و سورن کانجومیان‌ بازیگران "آل" هستند.
داستان این فیلم درباره مهندسی جوان است که همراه همسر باردارش به ارمنستان می‌رود و آنجا به مشکل برمی‌خورد. بهرام بهرامیان کارگردانی مجموعه‌های "مشق عشق" و "ساعت شنی" را در کارنامه دارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:43  توسط   | 

مشق عشق در فرهنگسرای نیاوران

نمایشگاه خط و نقاشی خط محمود رضا علوی با عنوان "مشق عشق" در نگارخانه شماره دو فرهنگسرای نیاوران گشایش می‌یابد.

به گزارش مهر به نقل از فرهنگسرای نیاوران، دراین نمایشگاه 40 اثر خط و نقاشی خط به صورت نستعلیق جلی و نستعلیق شکسته در سایزهای 70x 50 و 80x60 به معرض تماشا گذاشته می شود.نقاشی خط‌های علوی به صورت برجسته سازی و لایه چینی ارایه می‌شوند.
تکنیک لایه چینی روش قدیمی است که در سالیان دور ( قریب به 700 سال پیش) برای برجسته سازی سر در مساجد و معابد استفاده می شده است ولی علوی از همان تکنیک قدیمی با مواد امروزی در خلق آثارش بهره برده است. به گفته وی این نخستین باری است که از این تکنیک در ارایه آثار خوشنویسی استفاده شده است.
محمود رضا علوی متولد 1338 فارغ التحصیل رشته عکاسی و دارای 30 سال سابقه فعالیت هنری در رشته‌های عکاسی و خوشنویسی است.وی تا کنون در چندین نمایشگاه‌ گروهی شرکت نموده و رتبه نخست را در جشنواره بزرگ فرهنگی و هنری نماز و رتبه سوم را در نخستین جشنواره هنری نماز و نیایش کسب نموده است.
آثار علوی از جمعه، دهم تا تاریخ 20 اردیبهشت از ساعت 10 صبح تا 7 شب (روزهای تعطیل 2 تا 7 شب) در معرض دید عموم قرار می گیرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:41  توسط   | 

راه‌اندازی بخش "هنرمند و مالکیت فکری" در باشگاه هنرمندان جوان

مهر - بخش "هنرمند و مالکیت فکری" در باشگاه هنرمندان جوان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی راه‌اندازی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی هانیه مروی، مسوول شناسایی و جذب باشگاه هنرمندان جوان حوزه هنری، از راه‌اندازی بخش "هنرمند و مالکیت فکری" در این باشگاه خبر داد و گفت: از اساسی‌ترین اهداف ما در راه‌اندازی بخش "هنرمند و مالکیت فکری" آشنایی هنرمندان با قوانین کپی رایت است چرا که از طریق آشنایی با این قوانین بسیاری از معضلات و دغدغه‌هایشان در خصوص ثبت آثار حل می شود.
به گفته وی از دیگر اهداف راه‌اندازی این بخش، آموزش قوانین و راهکارهایی است که هنرمند می تواند با آموزش آنها آثارش را به نام خود ثبت کند.
مسوول شناسایی و جذب باشگاه هنرمندان جوان حوزه هنری، یکی از اهداف مهم و اساسی باشگاه هنرمندان جوان را ارایه خدمات و تسهیلات آموزشی- هنری به هنرمندان جوان در سراسر کشور دانست و اظهار داشت: قصد داریم شرایطی را ایجاد کنیم تا خدمات و امکاناتی که در تهران مستقر است از طریق فضای مجازی در اختیار هنرمندان در سایرنقاط کشورنیز قرار بگیرد.
وی در ادامه افزود: امسال نیز چون گذشته تسهیلاتی چون معرفی جدیدترین نرم افزارهای هنری روز دنیا، ارسال cd ها و بسته‌های آموزشی و کارگاهی، آموزش مجازی icdl، زبان انگلیسی و طراحی و فیلمنامه نویسی را به اعضا ارائه می‌دهیم.
مروی در پایان از راه‌اندازی کتابخانه مجازی در سایت باشگاه هنرمندان خبر داد: با توجه به تعاملاتی که با موسسات معتبر داشته‌ایم به زودی جدیدترین اطلاعات هنری روز دنیا را در کتابخانه‌ای جامع در اختیار کاربران این سایت قرار می‌دهیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:40  توسط   | 

نمایشگاه "گل و مرغ" در موزه رضا عباسی

نمایشگاه آثار گل و مرغ‌های دوره صفوی و قاجار با عنوان "نبض گل" در موزه رضا عباسی بر پا می‌شود.

به گزارش مهر به نقل از روابط عمومی موزه رضا عباسی، در این نمایشگاه 19 تابلو‌نقاشی‌ از آثار گل و مرغ دوره صفویه و قاجار، که به شیوه‌های پرداز، سیاه‌قلم و آبرنگ کار شده و کار اساتیدی چون عی‌اشرف، لطفعلی‌صورت‌گر، علی‌قلی جباردار، محمد باقر، فتح‌الله شیرازی و.. است، به نمایش درمی‌آید.
این نمایشگاه دوشنبه ششم اردیبهشت ماه، ساعت 10:30، در محل موزه رضا عباسی افتتاح می‌شود  و تا پایان اردیبهشت  برای بازدید علاقه‌مندان دایر است.
نمایشگاه همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5:30بعد از ظهر آماده بازدید است و علاقه‌مندان می‌توانند به آدرس موزه رضا عباسی، تهران خیابان شریعتی. نرسیده به پل سید‌خندان. پلاک 892 مراجعه و یا با شماره تلفن 2- 88513001 تماس حاصل کنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 7:39  توسط   | 

مغايرت در سوابق تحصيلي داوطلبان کنکور به لغو قبولي آنان مي انجامد

رييس سازمان سنجش آموزش کشور، وجود مغايرت در نمره هاي سوابق تحصيلي داوطلبان آزمون سراسري را به معناي لغو قبولي آنان در رشته انتخابي، تلقي کرد.
"محمدحسين سرورالدين" در گفت و گو با ايرنا افزود: سوابق تحصيلي داوطلبان از امسال براي اولين بار، به جاي معدل آنان در کنکور با تاثير 15 درصد، لحاظ مي شود و چنانچه داوطلبي پس از مشاهده مغايرت درمورد سوابق تحصيلي درج شده در تقاضانامه ثبت نامي کنکور با آنچه در کارنامه دبيرستاني وي است در مهلت مقرر نسبت به رفع اين مغايرت ها از طريق آموزش و پرورش اقدام نکند عواقب آن برعهده خود وي خواهد بود.
وي توضيح داد: از سال 86 قرار بود سوابق تحصيلي به ميزان 15 درصد در قبولي داوطلبان ديپلمه نظام جديد تاثيرگذار باشد اما به دليل اينکه اين سوابق کاملا در دسترس نبود ميانگين نمرات درس هايي که آزمون آنها به صورت سراسري برگزار مي شد در قالب معدل کتبي داوطلبان به جاي سوابق تحصيلي لحاظ شد.
به گفته سرورالدين تعداد بسيار اندکي از داوطلبان احتمالا از سر بي توجهي و بي دقتي، در يکي دوسال گذشته، معدل کل درس هاي سال سوم دبيرستان را به جاي معدل کتبي خود در فرم ثبت نام کنکور درج کرده و از آنجا که معدل کل به طور معمول از معدل کتبي بيشتر است اين مساله در کسب رتبه و افزايش شانس قبولي در رشته هاي تحصيلي اين دسته از افراد تاثير گذاشته است.
وي ادامه داد: در روال فعلي پس از اعلام رتبه، قبولي و معرفي داوطلب به دانشگاه، سوابق تحصيلي پذيرفته شدگان به دانشگاه ارسال مي شود و چنانچه مغايرتي در آن وجود داشته باشد به سازمان سنجش اعلام مي شود تا درمورد آن تصميم گرفته شود.
سرورالدين يادآور شد: متاسفانه در موارد انگشت شماري دانشگاه ها مغايرت در سوابق تحصيلي داوطلبان پذيرفته شده را ديرهنگام و پس از اشتغال به تحصيل آنها به سازمان سنجش اعلام کرده اند درحاليکه از نظر سازمان سنجش، نتيجه اي که داوطلب براين اساس گرفته است بايد لغو شود زيرا اينکار تضييع حق ديگر داوطلباني که سابقه تحصيلي صحيح خود را اظهار کرده اند محسوب مي شود.
به گفته وي، همانطور که در دفترچه راهنماي ثبت نام تذکر داده شده، عواقب بي توجهي نسبت به صحت اطلاعات مربوط به سوابق تحصيلي يا معدل داوطلبان در تقاضانامه ثبت نامي کنکور، تماما به عهده شخص داوطلب خواهدبود و داوطلبان با علم بر اين قضيه ، حق هيچگونه اعتراضي نخواهدداشت.
معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اينکه سوابق تحصيلي داوطلبان کنکور 89 درحال حاضر بر روي سايت سازمان سنجش قرار گرفته است گفت: داوطلبان مي توانند با مراجعه به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org سوابق تحصيلي خود را مشاهده کنند و درصورت وجود مغايرت تا 15 خردادماه فرصت دارند تا به منطقه آموزش و پرورش محل تحصيل خود مراجعه و نسبت به رفع مغايرت آن اقدام کنند.
رييس سازمان سنجش به داوطلبان توصيه کرد با توجه به تاثير 15 درصدي سوابق تحصيلي در قبولي آنان، مشاهده سوابق تحصيلي و رفع مغايرت هاي احتمالي را جدي بگيرند چراکه تصحيح سوابق پس از قبولي داوطلب در دانشگاه، تغييراتي را در فرمول محاسبه قبولي وي به وجود خواهد آورد که احتمالا به لغو قبولي وي در رشته انتخابي منجر شده و به زيان داوطلب خواهد بود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 3:11  توسط   | 

معلم، ميرفخرايي و ملکي تبار در نشست "سينما، تلويزيون و اصلاح الگوي مصرف"

نشست "سينما، تلويزيون و اصلاح الگوي مصرف" با حضور علي معلم، اسماعيل ميرفخرايي و دکترمجيد ملکي تبار به عنوان سخنران برگزار خواهد شد.
به گزارش ايرنا از نخستين مسابقه ملي فيلم هاي يک دقيقه اي با موضوع اصلاح الگوي مصرف، در اين نشست که از سوي موسسه رسانه هاي تصويري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با همکاري دانشکده صدا و سيما و در آستانه برپايي نخستين مسابقه ملي فيلم هاي يک دقيقه اي با موضوع اصلاح الگوي مصرف برگزار مي شود، علي معلم، اسماعيل ميرفخرايي و دکتر مجيد ملکي تبار به ايراد سخن خواهند پرداخت.
نشست "سينما، تلويزيون و اصلاح الگوي مصرف" 6/2/89 از ساعت 10 تا 13 در دانشکده صدا و سيما برگزار مي شود.
مراسم معرفي برگزيدگان نخستين مسابقه ملي فيلم هاي يک دقيقه اي با موضوع "اصلاح الگوي مصرف" توسط موسسه رسانه هاي تصويري اول خرداد 89 همزمان با روز" بهره وري و بهينه سازي مصرف" در تهران برگزار مي شود.
تمامي علاقه مندان حضور در اين رويداد تا 10 ارديبهشت ماه سال جاري جهت ارسال آثار خود فرصت دارند، فيلم هاي خود را به انضمام مدارک و تصوير فراخوان که در آدرس www.rasaneha.org قابل دسترسي مي باشد به دبيرخانه اين مسابقه، واقع در نيم طبقه دوم، موسسه رسانه هاي تصويري تحويل نمايند.
+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 3:3  توسط   | 

تسهيلات جديد براي روحانيون و طلاب اهل سنت تصويب شد

تحت شرايط خاصي، صدور مدرک مورد تاييد براي روحانيون و طلاب اهل سنتي که قبل از تاسيس شوراي برنامه‌ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت، در سطح يک و دو تحصيل کرده‌اند، ميسر شد.
به گزارش ايرنا از روابط عمومي مديريت ارتباطات دبيرخانه شوراي برنامه‌ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت، در نخستين جلسه "کارگروه موارد خاص"اين شورا که برگزار شد، تسهيلات جديدي براي روحانيون و طلاب اهل سنت در مقاطع گوناگون تحصيلي تصويب شد.
براساس يکي از مصوبات اين جلسه، به منظور کمک به ارزشيابي استخدامي روحانيون و طلاب اهل سنتي که قبل از تأسيس اين شورا، از تحصيلات در سطح يک (فوق ديپلم) و سطح دو (ليسانس) برخوردارند، تحت شرايطي مدرک مورد تاييد براي آنها صادر مي‌شود.
اين شرايط شامل تشکيل پرونده تحصيلي در استان‌هاي محل سکونت، گذراندن دوره دانش‌افزايي، شرکت در مصاحبه و ارائه مقاله علمي است.
اين مصوبه شامل روحانيون شاغل و يا همکار تمام ‌وقت يا پاره‌وقت در مراکز دولتي و يا نهادهاي عمومي و غيردولتي و نيز روحانيون شاغل در امر حج مي شود.
براساس مصوبه ديگر اين کارگروه، مدرک داراي ارزش استخدامي آن دسته از فارغ‌التحصيلان کارشناسي اهل سنت از دانشکده الهيات ومعارف اسلامي دانشگاه تهران قبل از سال 1388 تحت ضوابطي از ارزش علمي برخوردار مي‌شود.
اين مصوبه در صورت تعيين و تاييد ضوابط يادشده، قابل اجرا خواهد بود.
همچنين کارگروه موارد خاص شورا تصويب کرد آن دسته از فارغ‌ التحصيلان اهل سنت از دانشکده الهيات و معارف اسلامي دانشگاه تهران قبل از سال 1388 که مدرک آنها صرفا ارزش استخدامي دارد و در مقطع بالاتر به تحصيل اشتغال دارند، در صورتي که گواهي اشتغال به تحصيل در مقطع جديد و نيز ريز نمرات دروس خود را ارائه دهند و در مصاحبه علمي شرکت کنند، مدرک استخدامي (ليسانس) آنها از ارزش علمي برخوردار خواهد شد تا مشکلات ادامه تحصيل آنها مرتفع شود.
همچنين در مصوبه ديگر، مدرک تحصيلي (سطح دو) آن دسته از روحانيون که پيش از سال 1388مدرک خود را از دفاتر نمايندگان ولي‌فقيه در مناطق سني‌نشين اخذ کردند و اينک در مقطع بالاتر در دانشگاه‌ها به تحصيل اشتغال دارند، درصورت ارائه گواهي اشتغال به تحصيل در مقطع جديد و ريز نمرات دروس خود و شرکت در آزمون دبيرخانه شوراي برنامه‌ريزي، مدرک تحصيلي قبلي آنها از ارزش علمي برخوردار خواهد شد تا مشکلات ادامه تحصيل آنها مرتفع شود.
کارگروه موارد خاص شوراي برنامه‌ريزي شش عضو دارد که سه نفر از آنان، عالمان اهل‌سنت کشور هستند و با رأي اعضاي شورا انتخاب مي‌شوند.
دبير شورا، معاون آموزشي و مشاور وي نيز سه عضو ديگر کارگروه موارد خاص شوراي برنامه‌ريزي اهل سنت را تشکيل مي‌دهند.
+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:54  توسط   | 

بيست ويکمين کنگره فيزيوتراپي ايران ارديبشهت ماه برگزار مي شود

دبير علمي بيست و يکمين کنگره فيزيوتراپي ايران از برگزاري اين کنگره با حضور گروه هاي مختلف پزشکي ،ارتوپدي و فيزيوتراپيست هاي سراسر کشور خبر داد.
محسن هاشمي در گفت وگو با ايرنا افزود: انجمن فيزيوتراپي ايران يکي از پيشگامان برگزاري کنگره هاي تخصصي در ميان تمام گروه هاي پزشکي کشور محسوب مي شود.
وي تصريح کرد: کنگره هاي فيزيوتراپي ايران يکي از کنگره هاي باشکوه و موفق در کشور محسوب مي شود و مسلماً يکي از فاکتورهاي اين شکوه و موفقيت، حضور فعال و مستمر شرکت هاي عرضه کننده تجهيزات فيزيوتراپي است.
هاشمي هدف از برگزاري اين کنگره را تبادل اطلاعات علمي به عنوان مرجع براي شرکت کنندگان عنوان کرد.
وي خاطر نشان کرد: در بيست و يکمين کنگره فيزيوتراپي ايران 145 مقاله از سوي هيات علمي داوران مورد تاييد واقع شده که در اين کنگره به مخاطبان ارايه خواهد شد.
دبير علمي بيست و يکمين کنگره فيزيوتراپي ايران با اشاره به اهميت برگزار اين کنگره اظهار داشت : سخنرانان در اين کنگره با پرداختن به مقالات تحقيقاتي و سپس مقالات کليدي و کاربردي، آخرين دستاوردهاي علمي رشته فيزيوتراپي را ارايه خواهند کرد.
وي با اشاره به موضوع اين کنگره گفت: ضايعات ورزشي، جريان تحريکي براي ضايعات مغزي و عصبي از مهمترين موضوعات عنوان شده در اين کنگره است.
هاشمي ادامه داد: در اين کنگره کارگاه آموزشي فيزيوتراپي جراحي قلب و عروق برگزار مي شود.
وي گفت : طي پنج سال اخير سطح توانبخشي قلبي در ايران بسيار ارتقا پيدا کرده که اين اقدام با برگزاري ساليانه کنگره تحقق يافته است.
هاشمي با اشاره به جايگاه و نقش فيزيوتراپي افزود: در تمام دنيا از روش هاي غير دارويي به عنوان خط مقدم استفاده مي شود و جوامع مترقي با سياست گذاري، درمان غير دارويي و حرکات ورزشي را براي عموم مردم ترويج مي کنند.
هاشمي کاهش سرانه هرينه مصرف دارو توسط بيمار و جوامع را از مزاياي اين درمانها عنوان کرد.
بيست و يکمين کنگره فيزيوتراپي ايران از 21 تا 23 ارديبهشت ماه در محل آمفي تئاتر مجموعه فرهنگي ورزشي وزارت کار برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:51  توسط   | 

استاد علي معلم در بزرگداشت خاندان تجويدي سخنراني خواهد کرد

مراسم بزرگداشت علي اکبر مختار تجويدي و خاندانش با سخنراني رييس فرهنگستان هنر، علي اکبر مختار تجويدي و محمد علي رجبي برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا از فرهنگستان هنر، سومين بزرگداشت از سلسله برنامه‌هاي پاسداشت فرزانگان هنرهاي سنتي ايران به علي اکبر مختار تجويدي و خاندان ايشان اختصاص دارد. اين برنامه که به مدت يک ماه برگزار مي‌شود، شامل نمايشگاهي از آثار نقاشي و نگارگري هادي، محمد و علي اکبر مختار تجويدي به همراه مراسم بزرگداشت از اين خاندان و شاگردان استاد هادي تجويدي است.
دراين مراسم علي معلم دامغاني، رئيس فرهنگستان هنر سخنران آيين گشايش خواهد بود. سپس علي اکبر مختار تجويدي و محمد علي رجبي به سخنراني مي‌پردازند. پس از آن نمايشگاه آثار اين هنرمندان در نگارخانه موسسه فرهنگي-هنري صبا، وابسته به فرهنگستان هنر گشايش مي‌يابد. بسياري از اين آثار براي نخستين بار به نمايش در مي‌آيند.
آيين گشايش بزرگداشت خاندان تجويدي، سه شنبه، 7 ارديبهشت ، ساعت 15 در تالار ايران برگزار مي‌شود.نمايشگاه آثار اين هنرمندان هم از 7 ارديبهشت تا 6 خرداد به مدت يک ‌ماه، در موسسه فرهنگي-هنري صبا، به نمايش در ‌مي‌آيد.
علاقه‌مندان جهت شرکت در اين برنامه مي‌توانند به نشاني خيابان ولي عصر، تقاطع طالقاني، شماره 1552 مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 2:50  توسط   | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر