نمایه تهران

اخبار و اطلاعات شهر تهران

نمايشگاه خوشنويسي «شيرچي»‌ در نياوران و دبي

اسرافيل شيرچي هنرمند خوشنويس در دي و بهمن‌ دو نمايشگاه خوشنويسي در فرهنگسراي نياوران و دبي برپا خواهد كرد.

به گزارش فارس، اسرافيل شيرچي 17 دي‌ نمايشگاهي از آثار خوشنويسي خود را در فرهنگسراي نياوران برپا خواهد كرد.
اين نمايشگاه كه تلفيقي از خوشنويسي و موسيقي است با اجراي زنده يك موزيسين همراه خواهد بود.
شيرچي پيش از اين درباره اين نمايشگاه به خبرنگار فارس گفته بود كه اين نمايشگاه به مناسبت سال مولانا برپا خواهد شد و شامل 70 تابلو نستعليق و شكسته نستعليق با موضوع اشعار مولاناست كه با نگاره‌ها و نقوش ايراني همراه است كه از حس موسيقايي بيشتري نسبت به ديگر آثارم برخوردار است.
شيرچي دومين نمايشگاه خود را 4 بهمن‌ در دبي برگزار خواهد كرد كه اين نمايشگاه به دنبال برپايي موفقيت‌آميز نمايشگاه سال گذشته او در اين كشور ترتيب داده شده است و براي دومين بار به دبي دعوت شده است.
شيرچي در اين خصوص هم به خبرنگار فارس توضيح داده بود كه سال گذشته نمايشگاهي از آثار خوشنويسي نستعليق به همراه موسيقي اصيل ايراني در دبي داشتيم كه با استقبال بسيار خوب مردم اين كشور روبرو شد و تمام تابلوهاي نمايشگاه نيز به فروش رسيد و تجربه برگزاري نمايشگاه خوشنويسي به همراه موسيقي در دبي نشان داد كه تركيب موسيقي و خوشنويسي بسيار موفقيت‌آميز و تأثيرگذار است و اين تجربه موفق ما را بر آن داشت كه در ايران هم اين نمايشگاه را به همراه تك نوازي موسيقي داشته باشيم.
به گفته شيرچي، در اين نمايشگاه حدود 40 تابلو از آثار قرآني او به همراه اشعار ترجمه شده حكيم عمر خيام به زبان عربي به نمايش گذاشته مي‌شود و به اين ترتيب شيرچي با فرم و فضاهاي جديد، فرهنگ و هنر ايراني را به زبان عربي براي مردم اين كشور هديه مي‌برد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:14  توسط   | 

برگزاری چهارمین جشنواره خدمت رسانی و پاسخگویی

در راستای لبیک به پیام عالمانه مقام معظم رهبری در خصوص فرهنگ سازی و نهادینه سازی نهضت خدمت رسانی و پاسخگویی در دهه مبارکه فجر سال جاری چهارمین جشنواره خدمت رسانی و پاسخگویی برگزار می گردد.

به گزارش مهر، محسن اسکندری رئیس ستاد برگزاری جشنواره خدمت رسانی و پاسخگویی ضمن بیان مطلب فوق خاطرنشان کرد: این جشنواره با توجه به نیاز نظام پاسخگو به جامعه پرسشگر طی حرکتی خودجوش و مردمی انجام می گردد.
وی همایش نقش نظام جمهوری اسلامی ایران در تجلی مردم سالاری ، ارتقا انگیزه پرسنل دستگاهها در مقوله پاسخگویی و خدمت رسانی اجرایی نمودن و تداوم نهضت خدمت رسانی و پاسخگویی، ارتقا کیفیت خدمات با ارائه نظرات بدست آمده از پرسشگری به مدیران را از اهداف برگزاری جشنواره ذکر کرد.
رئیس ستاد برگزاری جشنواره ضمن دعوت از کلیه اساتید، صاحب نظران و پژوهشگران ، اظهار کرد: مشارکت کنندگان دراین جشنواره می توانند جهت ارائه مقالات و دستاوردهای پژوهشی خود با محوریت موضوعاتی چون نامگذاری سالها، چشم اندازها و کاربردهای اجرایی ، خدمت رسانی و پاسخگویی در تمدن اسلامی با رویکرد اتحاد ملی و انسجام اسلامی ، الگوها و راهکارهای اجرایی درخصوص نهادینه سازی نهضت خدمت رسانی و پاسخگویی ، نقش مشارکتهای مردمی در رسیدن به حد مطلوب جامعه مردم مدار، مدلهای مدیریتی و شیوه های کاربردی در پاسخگویی بهینه به مراجعین اداری و نقش رقابت در مدیریت انگیزش سازمانی با شماره تلفن های 1- 66564150 تماس حاصل نمایند و یا با صندوق پستی 1716- 13445 و یا به :  E-mail: Jnfo@ porseshgaran.com ارسال نمایند.
لازم به ذکر است، آثار برگزیده در همایش قرائت خواهد شد و در کتاب ویژه جشنواره نیز به چاپ خواهد رسید، همچنین از گزینه های برتر تقدیر به عمل خواهد آمد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:39  توسط   | 

دومین همایش ملی روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی برگزار می شود

دومین همایش ملی روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی، 28 و 29 آذر در دانشکده روان شناسی و علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز برگزار می شود.

به گزارش مهر، دکتر مهدیه صالحی رئیس و دبیرعلمی همایش با اعلام این خبر گفت: ارائه آخرین یافته های پژوهشی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان رشته روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی و رشته های وابسته و همچنین دانش افزایی متخصصین و کارشناسان این رشته در سازمان ها، مراکز آموزشی، مراکز مشاوره و ... از طریق شرکت در همایش و کارگاه های آموزشی مرتبط با آن از جمله مهمترین اهداف برپایی این همایش است.
رئیس دانشکده روان شناسی و علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز با اشاره به اینکه اولین همایش در این زمینه در پاییز سال 1376 در این دانشکده برگزار شده بود، اضافه کرد: از زمان اولین فراخوان همایش تاکنون بیش از 110 مقاله از دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی سراسر کشور به دبیرخانه همایش ارسال گردیده است.
وی برپایی نمایشگاه مرتبط و کارگاه های علمی ،آموزشی را از دیگر برنامه های همایش برشمرد.
دبیر علمی همایش ابراز امیدواری کرد: حضور، وجود و توانمندی ها و محدودیت های کودکان، نوجوانان و به طور کلی افراد استثنایی باید به مسئولان یاد آوری شود تا در جهت توجه بیشتر به این گروه در قانون گذاریها و تخصیص بودجه و امکانات کافی برای تربیت متخصصین و رفع نیازهای زندگی فردی، تحصیلی، شغلی، درمانی، اجتماعی، تفریحی و .. اهتمام ورزند.
لازم به ذکر است ، علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و به منظور شرکت در همایش می توانند با دبیرخانه همایش به شماره تلفن 33788931 و 33783399 تماس حاصل نمایند.
این همایش با همکاری سازمان روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران، سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی ایران، انجمن روان شناسی ایران، سازمان بهزیستی کشور ، انجمن علمی کودکان استثنایی ایران و شبکه چهار سیما، 28 و 29 آذر در محل تالار شهید باکری مجتمع دانشگاهی ولیعصر (عج) دانشکده روان شناسی و علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی برگزار می گردد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:39  توسط   | 

زمان ثبت نام سطوح مختلف حوزه های علمیه خواهران اعلام شد

ثبت نام سطوح دو و سه (کارشناسی و کارشناسی ارشد) حوزه های علمیه خواهران از 13بهمن آغاز می شود.

مدیر پذیرش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در گفتگو با مهر با اعلام این خبر گفت : ثبت نام طلاب خواهر علاقه مند به ادامه تحصیل در حوزه های علمیه خواهران در سطوح دو (کارشناسی) و سه (کارشناسی ارشد) از 13 بهمن آغاز شده  و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.
حجت الاسلام محدث افزود: آزمون این سطوح اول اردیبهشت برگزار شده و نتایج آن نیز اوایل خرداد اعلام می شود، دروس پذیرفته شدگان نهایی نیز همزمان با آغاز سال جدید تحصیلی، تشکیل خواهد شد.
وی افزود: در سال گذشته سطح سه (کارشناسی ارشد) این دوره ها در دو رشته  تفسیر و علوم قرانی و فقه و اصول برگزار شد که در سال جاری با افزایش دو رشته فلسفه اسلامی و کلام اسلامی، تعداد رشته های تخصصی حوزه های علمیه خواهران به چهار رشته افزایش یافته است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:36  توسط   | 

الهام در دانشگاه تربیت مدرس از وحدت حوزه و دانشگاه می‌گوید

دکتر غلامحسین الهام سخنگوی دولت و وزیر دادگستری با حضور در دانشگاه تربیت مدرس در خصوص راهکارهای اتحاد بیشتر میان حوزه و دانشگاه سخنرانی می کند.

به گزارش مهر، عملکرد دولت نهم در دو سال گذشته و پرسش و پاسخ دانشجویی از دیگر برنامه های این مراسم است.
مراسم بزرگداشت وحدت حوزه و دانشگاه ساعت 9 تا 12 روز بیست و هفتم آذر در تالار اجتماعات استاد مطهری دانشگاه برگزار می شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:35  توسط   | 

آغاز ثبت نام دوره کاردانی پودمانی غیرحضوری دانشگاه علمی کاربردی از اول دی

ثبت نام دوره کاردانی پودمانی غیرحضوری دانشگاه جامع علمی کاربردی از روز اول دی آغاز می شود.

به گزارش مهر، دکتر علی صدر مدیر آزمون، آموزشهای خاص و غیرحضوری دانشگاه جامع علمی کاربردی با اعلام این خبر افزود: دهمین مرحله پذیرش و ثبت نام دوره کاردانی پودمانی غیرحضوری مدیریت خانواده تا پایان دی ماه ادامه داشته و از طریق دفاتر مرکزی پست در سراسر کشور انجام می پذیرد.
دکتر صدر در ادامه گفت : دانشگاه جامع علمی - کاربردی از مهر 1381 با هدف ارتقای مهارتهای زندگی اعضای خانواده با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اقدام به پذیرش دانشجو در دوره غیرحضوری مدیریت خانواده کرده  است و در حال حاضر حدود 11 هزار دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل هستند.
وی افزود: این دوره شامل 16 پودمان مستقل با رویکردهای مهارتی متنوع مانند حقوق خانواده، مشاوره خانواده، روانشناسی و تعلیم و تربیت کودکان، اقتصاد و برنامه ریزی خانواده، آداب معاشرت و همسرداری، جمعیت، بهداشت و فوریتهای پزشکی، مجموعه ای جامع از مهارت های علمی - کاربردی را در اختیار اعضای خانواده قرار می دهد.
دکتر صدر گفت: در این میان برخی پودمانهای اختیاری نظیر پرورش گلهای زینتی، قالیبافی، گلسازی، کاربری کامپیوتر بر غنا و تنوع این دوره افزوده است و دانشجویان این دوره با امکان انتخاب دو پودمان همزمان در هر ترم تحصیلی حداقل 2.5 سال امکان کسب همه مهارتها را داشته و به دریافت مدرک کاردانی علمی - کاربردی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رشته فوق نایل می آیند و امکان ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را در تمامی دانشگاهها خواهند داشت.
مدیر آزمون، آموزشهای خاص و غیر حضوری دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه افزود: کلیه پودمانها در قالب جزوه و CD های آموزشی قابل ارائه بوده و به علاوه در هر ترم تحصیلی حداکثر 4 پودمان بر اساس برنامه زمانبندی مشخص از طریق شبکه آموزش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود.
دکتر صدر افزود: ثبت نام این دوره در حال حاضر دو بار در سال با اطلاع رسانی عمومی و با همکاری شرکت پست جمهوری اسلامی ایران انجام می پذیرد.
وی در ادامه گفت: شهریه ثبت نام در هر پودمان 300 هزار ریال بوده و تنها شرط پذیرش در این دوره داشتن مدرک دیپلم متوسطه بوده و هیچ گونه شرط دیگری از جمله کف معدل، جنسیت، سن و غیره ندارد.
مدیر آزمون، آموزشهای خاص و غیر حضور دانشگاه جامع علمی - کابردی افزود : با توجه به گستردگی جغرافیایی پذیرش دانشجو در 30 استان کشور، اطلاع رسانی به دانشجویان و آگاهی از وضعیت تحصیلی از طریق پایگاه الکترونیکی دانشگاه جامع علمی - کاربردی به آدرس www.uast.ac.ir  انجام می شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:34  توسط   | 

اعلام زمان مصاحبه چند برابر ظرفیت برخی کدرشته‌های نیمه متمرکز کنکور 86

زمان مصاحبه معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت کدرشته‌های نیمه متمرکز مراکز تربیت معلم کنکور 86 از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.

به گزارش مهر، سازمان سنجش اعلام کرد: کلیه معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های تحصیلی نیمه متمرکز دبیری، دبیر فنی و ستاره دار، دارای تعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش و همچنین رشته های تحصیلی نیمه متمرکز آموزش هنرهای تجسمی و کاردانی تربیت بدنی و علوم ورزشی مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش در آزمون سراسری سال 1386 که در آزمون عملی و تشریحی شرکت کرده و در سایت سازمان نسبت به انتخاب رشته اینترنتی اقدام کرده اند، لازم است برای انجام مراحل مصاحبه و معاینه در فاصله زمانی 11 تا 14 دی به مراکز تربیت معلم تعیین شده مراجعه کنند.
اطلاعات کامل در این خصوص در نشریه پیک سنجش روز 26 آذر منتشر شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:32  توسط   | 

اصلاح مواد امتحانی رشته خاکشناسی در آزمون دانشگاه آزاد

مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی مواد امتحانی کتبی داوطلبان آزمون دکتری تخصصی سال 1387 دانشگاه آزاد اسلامی را اصلاح کرد.

به گزارش مهر، مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: مواد امتحانی آزمون دکتری تخصصی سال 1387 رشته خاکشناسی در گرایش پیدایش، رده بندی و ارزیابی خاک و گرایش شیمی و حاصلخیزی خاک اصلاح شد.
بر اساس این گزارش، مواد درسی: پیدایش و طبقه بندی خاک و اراضی، ارزیابی و تناسب اراضی، کانیهای رس، رابطه آب خاک و گیاه، مهندسی حفاظت خاک و آب، زبان تخصصی انگلیسی در آزمون دکتری تخصصی ( Ph.D) رشته خاکشناسی با گرایش پیدایش، رده بندی و ارزیابی خاک مورد آزمون قرار می گیرد.
همچنین در دکتری تخصصی ( Ph.D) رشته خاکشناسی با گرایش شیمی و حاصلخیزی خاک نیز مواد درسی شیمی خاک، حاصلخیزی خاک، بیولوژی خاک، رابطه آب خاک و گیاه، فرسایش و حفاظت خاک، زبان تخصصی انگلیسی مورد امتحان قرار می گیرد.
مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد : ضریب کلیه دروس در هر دو گرایش یک است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:31  توسط   | 

عدم صدور مدرک برای دارندگان معدل کمتر از 12 / شرط جبران معدل اعلام شد

معاون آموزشی وزارت علوم از حذف ارائه مدرک فارغ التحصیلی به دانش آموختگان دارای معدل کمتر از 12 خبرداد و گفت: این دسته از افراد تنها با گذراندن شرایط تعیین شده برای جبران معدل می توانند مدرک فارغ التحصیلی دریافت کنند.

دکتر حسن خالقی در گفتگو با مهر افزود: با توجه به اینکه پیش از این برخی از دانشجویان ورودی سال 1376 به بعد با استفاده از تسهیلات موردی ناشی از موارد خاص، با گذراندن تمامی واحدهای درسی و بدون کسب حداقل میانگین کل 12 در یکی از مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی دانش آموخته شناخته شده اند، بخشنامه ای برای تعیین تکلیف این موضوع به دانشگاهها ابلاغ می شود.

فارغ التحصیلان سالهای قبل از شهریور 86 با معدل کمتر از 12 مشمول این بخشنامه نمی شوند

وی اظهار داشت: پیش از این برخی دانشگاهها به دانش آموختگان با معدل پائین تر از 12 مدرک می دادند و بین دانشگاهها ناهماهنگیهایی وجود داشت. برخی از دانشگاهها با استناد به برخی بخشنامه ها، مدرک صادر می کردند و برخی مدرک صادر نمی کردند .از سوی دیگر سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده بود این افراد نمی توانند در کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد شرکت کنند و وارد مقاطع بالاتر شوند.

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه وزارت علوم برای ساماندهی و تعیین تکلیف دانشگاهها در این زمینه اقدام به تدوین بخشنامه کرده است، به مهر گفت: با ابلاغ این بخشنامه به دانشگاهها از این پس دانش آموختگانی که معدل کل آنها پائین تر از 12 باشد تنها در صورت اجرای شرایط مندرج در این بخشنامه می توانند مدرک فارغ التحصیلی دریافت کنند. 
وی افزود: البته وزارت علوم مدارک دانش آموختگانی که معدل آنها زیر 12 باشد و پیش از ابلاغ این بخشنامه به دانشگاهها موفق به دریافت مدرک شده باشند را می پذیرد.
خالقی اظهار داشت: بر این اساس دانشگاه یا موسسه آموزش عالی می تواند نسبت به صدور مدرک مرسوم دانشگاهی برای آن دسته از دانشجویانی که تا 31 شهریور 1386 تمامی واحدهای درسی دوره را گذرانده اند، اما میانگین کل آنها بالاتر از 10 و کمتر از 12 است، اقدام کنند. بدین ترتیب این دسته از دانش آموختگان مانند سایر افراد می توانند از تمامی مزایای قانونی مدرک خود مانند شرکت در آزمونهای سراسری مقطع بالاتر، دریافت دانشنامه و استخدام برخوردار شوند.

امکان جبران معدل برای صدور مدرک فارغ التحصیلی دارندگان معدل کمتر از 12 با تحصیل در دو ترم شهریه ای

وی در مورد شرایط جبران دانشجویانی که دارای معدل کمتر از 12 هستند به مهر گفت: به آن دسته از دانشجویانی که پس از تاریخ 31 شهریورماه 86 تمامی واحدهای درسی دوره را گذرانده اند اما میانگین کل آنها بالاتر از 10 و کمتر از 12 است مدرک فارغ التحصیلی تعلق نمی گیرد و برای جبران معدل به آنها اجازه داده می شود، حداکثر طی دو نیمسال تحصیلی، تعدادی از دروس دوره را که قبلا با نمره کمتر از 12 گذرانده اند با پرداخت هزینه ای معادل شهریه دوره های شبانه (نوبت دوم) برای جبران میانگین کل خود مجددا انتخاب کرده و بگذرانند.
وی اظهار داشت: در صورتی که این دسته از دانشجویان پس از دو نیمسال تحصیلی، موفق به جبران میانگین کل نشوند، تنها می توانند گواهینامه گذراندن واحدهای درسی دوره را دریافت کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:30  توسط   | 

عید قربان در ایران " جمعه " است

رئیس مرکز تقویم دانشگاه تهران با اشاره به تغییر تقویم در عربستان گفت: تقویم رسمی کشور هیچگونه تغییری نکرده است، بنابراین جمعه 10 ذیحجه (30 آذر) روز عید قربان در ایران است.

حجت الاسلام علیرضا موحدنژاد رئیس مرکز تقویم دانشگاه تهران در گفتگو با مهر تصریح کرد: با وجودی که تقویم عربستان تغییر کرده، اما در تقویم رسمی کشور هیچگونه تغییری رخ نداده است، بنابراین جمعه 10 ذیحجه (30 آذر) روز عید قربان است و هیچ گونه تغییری ایجاد نشده است.
وی با بیان اینکه آنچه در عربستان رخ داده به لحاظ علمی مردود است، اظهار داشت: هنگامی‌که عربستان اول ذیحجه را اعلام کرد ماه هنوز به مقارنه نرسیده بود، چرا که بر اساس مندرجات علمی ماه باید به مقارنه برسد تا هلال ماه جدید رؤیت شود. این در حالتی است که ماه باید در قسمت شرقی خورشید قرار گیرد.
حجت الاسلام موحد نژاد با تأکید بر اینکه آنچه در عربستان رخ داده خلاف قوانین علمی است، یادآور شد: به نظر می‌رسد که در عربستان هلال ماه با ابزار دیده شده است که یک روز زودتر را اول ماه ذیحجه اعلام کرده‌اند.
رئیس مرکز تقویم دانشگاه تهران در ادامه افزود: اگرچه منابع عربستان در تعیین روز اول ذیحجه اشتباه کرده اند، اما مناسک زائران درست است. بر اساس فتوای مراجع ما اگر مراجع آنها اشتباه کرده اند، نیاز به یاد آوری نیست و باید با آنها همراه شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:29  توسط   | 

فراخوان برای "کشف لحظه" در 150 کلمه

مرکز همایش‌های مجموعه فرهنگی هنری تهران، مسابقه‌ بزرگ داستانک‌های فارسی را با عنوان «کشف‌ لحظه» برگزار می‌کند.

به گزارش مهر و بنا بر اعلام دبیر جایزه (علیرضا محمودی ایرانمهر) تمام داستانک‌هایی که در هر نقطه از جهان به زبان فارسی نوشته شده باشند، می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند.
موضوع داستانک‌ها آزاد است و هر شرکت کننده می‌تواند سه داستانک را به مسابقه ارسال کند. متونی از نظر مسابقه‌ «کشف لحظه» داستانک تلقی می‌شود که از اصلی‌ترین عناصر داستانی، یعنی «روایت» و «گفتگو» برخوردار بوده و حداکثر 150 کلمه باشند. 
داستانک‌‌ها باید به پست الکترونیک مسابقه داستانک نویسی مرکز همایش‌های مجموعه فرهنگی هنری تهران به نشانی 
award@iran-tcac.com ارسال شود.
آخرین مهلت ارسال داستانک‌ برای شرکت در مسابقه‌ «کشف لحظه»‌ 15 اسفند 1386 اعلام شده است. در مرحله‌ اول 50 داستانک از میان آثار رسیده انتخاب می‌شود و طی مراسمی از برندگان تجلیل شده و منتخبی از آثار رسیده در مرکز همایش‌های مجموعه فرهنگی هنری تهران نقد و بررسی خواهند شد. در فاصله‌ مراحل اول و دوم فرصت بازنویسی آثار در اختیار تمام شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت. در این فاصله شرکت کنندگان و دیگر علاقه‌مندان دو ماه فرصت دارند تا با شرکت در نشست‌های ویژه‌ ادبیات داستانی مرکز همایش‌ها، داستان‌های خود را بازنویسی و اصلاح کرده و در مرحله‌ دوم مسابقه شرکت کنند. در دو ماه فاصله‌ میان مراحل اول و دوم 50 داستانک دیگر از میان داستانک‌های بازنویسی شده و دیگر آثار ارسال شده به مسابقه انتخاب شده و در مجموع 100 داستانک برای داوری به مرحله‌ دوم راه پیدا خواهند کرد.
در مرحله‌ دوم، 10 داستانک از میان 100 اثر مرحله‌ اول برگزیده می‌شوند و طی مراسمی از آنان تقدیر خواهد شد. در مرحله‌ سوم و نهایی مسابقه‌ «کشف لحظه» سه داستانک از میان 10 اثر برتر مرحله‌ دوم برگزیده می شوند که طی مراسمی از برندگان سه مرحله تقدیر خواهد شد. جوایز مسابقه شامل پنج سکه بهار آزادی برای برنده رتبه اول، سه سکه بهار آزادی برای برنده رتبه دوم و دو سکه بهار آزادی برای رتبه سوم است.
در پایان این مسابقه نیز تمام 100 داستانک برگزیده‌ «کشف لحظه» در کتابی منتشر خواهد شد. ضمن آنکه دیگر آثار ارسال شده - در صورت تمایل نویسندگان آن - در برنامه‌های ادبی مرکز نقد و بررسی خواهد شد. همچنین داستان‌هایی که از قابلیت‌های اولیه‌ ادبی برخوردار باشند بر روی وب سایت مرکز همایش‌های مجموعه فرهنگی هنری تهران قرار خواهد گرفت.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:23  توسط   | 

رونمایی "آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌ زبان‌ها" با حضور مهدی مصطفوی

مراسم رونمایی از کتاب چهار جلدی "آموزش زبان فارسی به غیرفارسی ‌زبان‌ها" با حضور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در این مراسم مهدی مصطفوی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مهدی گلشنی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، احمد صفارمقدم مولف و عباسعلی وفایی رئیس مرکز گسترش زبان و ادبیات فارسی سخنرانی خواهند کرد.
کتاب چهارجلدی "آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبان‌ها" به‌همراه پنج جلد کتاب تمرین توسط مرکز گسترش زبان و ادبیات فارسی منتشر شده است.
این نشست از ساعت 16 تا 18 روز 27 آذر در سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب، بین فلسطین و صبای جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره 10 برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:22  توسط   | 

مقابله روحانیون با ایدز در کتابخانه ملی ایران

کتاب "ما روحانیون در مواجهه با ایدز چه می توانیم بکنیم؟" در مرکز همایشهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی رونمایی می شود.

به گزارش مهر، مراسم رونمایی کتاب "ما روحانیون در مواجهه با ایدز چه می توانیم بکنیم؟" صبح روز ۲۸ آذر از 9 تا 11 در کتابخانه ملی برگزار می شود.
این کتاب که به سفارش یونیسف و با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دانشگاه امام صادق (ع) تهیه شده، برای اولین بار در کشور با رویکرد اسلامی به بحث در مورد ارتباطات بهداشتی در زمینه ایدز پرداخته است.
حجت الاسلام حسام‌الدین آشنا عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در مقدمه کتاب، هدف از انتشار آن را آشنا کردن روحانیون مسلمان با واقعیات علمی، تجربیات جهانی و شیوه مناسب برای مواجهه با گسترش بیماری ایدز دانسته است.
در مراسم رونمایی از این کتاب که با حضور جمعی از شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی و مذهبی برگزار خواهد شد، علاوه بر سخنرانی علی اکبر اشعری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، کریستین سالازار فولکمن نماینده یونیسف در جمهوری اسلامی ایران و دکتر علویان معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مؤلف کتاب به بحث در مورد کتاب و پاسخگویی به سؤلات حاضران و کارشناسان خواهند پرداخت.
این کتاب 100 صفحه ای در 6 فصل شامل - آنچه باید در مورد ایدز بدانیم، چرا روحانیت و نهادهای دینی؟، برای پیشگیری از شیوع ایدز در جامعه چه بکنیم، ازدواج و خانواده، در تعامل با گروه های پرخطر چه می توان کرد؟ و در تعامل با مبتلایان چه می توان کرد ؟ - منتشر شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:21  توسط   | 

مجوز انتشار 8 نشریه صادر شد

هیئت نظارت بر مطبوعات با انتشار 8 نشریه موافقت کرد.

به گزارش مهر، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‏های داخلی براساس گزارش دبیرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات اعلام کرد، بیست و هفتمین جلسه از یازدهمین دوره هیأت نظارت بر مطبوعات 26 آذر برگزار شد.
محمد پرویزی اضافه کرد: در این نشست با انتشار 3 ماهنامه، 4 فصلنامه و 1 دو فصلنامه به شرح زیر موافقت شد: ماهنامه «عطر سیب» به صاحب ‏امتیازی و مدیرمسئولی امیرحسین بانکی‌پور فرد، ماهنامه «دنیای اطلاعات پزشکی و تغذیه» به صاحب ‏امتیازی و مدیرمسئولی فرحناز قاسم جهرودی، ماهنامه «منظر» به صاحب ‏امتیازی و مدیرمسئولی سیدامیر منصوری، فصلنامه «سیاست علم و فناوری» به صاحب ‏امتیازی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و مدیرمسئولی آریا الستی، فصلنامه «طب و جامعه» به صاحب ‏امتیازی سازمان نظام پزشکی استان مازندران و مدیرمسئولی حسن علی نیرین، فصلنامه «ثمین ابهر» به صاحب ‏امتیازی و مدیرمسئولی حمیدرضا عارف‌نیا، فصلنامه «جلوه کویر» به صاحب ‏امتیازی و مدیرمسئولی حسین حسنی بافرانی و دوفصلنامه «پژوهشنامه عرفان» به صاحب ‏امتیازی انجمن علمی عرفان اسلامی ایران و مدیرمسئولی فاطمه طباطبایی.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:18  توسط   | 

سومین نشست بررسی موسیقی ردیف برگزار می‌شود

دومین نشست تخصصی پژوهشگران موسیقی دستگاهی با عنوان "مقدمه‌ای بر آداب آموزش و اجرای موسیقی" 28 آذر ساعت 17 در مجتمع فرهنگی آسمان برگزار می‌شود.

مدیر اجرایی سلسله نشست‌های موسیقی ردیفی دستگاهی ایران به مهر گفت: "بخش اول این نشست به سخنرانی علی بیانی با موضوع مقدمه‌ای بر آداب آموزش و اجرای موسیقی اختصاص دارد و پس از آن عماد حنیفه تکنوازی تار خواهد داشت. همچنین رضا پرویززاده قطعاتی را به صورت تکنوازی کمانچه اجرا می‌کند و در پایان هم جلسه پرسش و پاسخ برگزار می شود."
احمد رضاخواه درباره هدف از برگزاری این نشست‌های تخصصی گفت: "فراهم آوردن محیط مناسب برای برقراری ارتباط نزدیک بین هرجویان موسیقی با استادان و صاحبان فن و همچنین اجرای موسیقی با توجه به ارزش‌های این هنر از جمله اهداف برگزاری این نشست‌هاست."
نشست پژوهشگران موسیقی ایران اولین و آخرین چهارشنبه هر ماه در مجتمع فرهنگی آسمان برگزار می‌شود و تاکنون نشست مجید کیانی با موضوع جایگاه موسیقی ردیف دستگاهی در زمان حال و داریوش طلایی برگزار شده و در نشست‌های بعدی داریوش پیرنیاکان و علی‌اکبر شکارچی نیز سخنرانی خواهند کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:13  توسط   | 

برپایی کنسرت "پژواک" در بخش رقابتی موسیقی سنتی

کنسرت گروه موسیقی "پژواک" قزوین به سرپرستی پژمان پارس‌مهر در بخش رقابتی موسیقی سنتی تلفیقی بیست و سومین جشنواره موسیقی فجر ساعت 20:30 اول دی در سالن رودکی و دوم دی ساعت 18 در سینماتراس دهکده برگزار می‌شود.

پژمان پارس مهر با اعلام این خبر به مهر گفت: مقدمه "عطا"، تصنیف‌های "گل‌افشان"، "خون"، "می‌رمد"، "پژواک"، "غبار" و "کلام نیلوفر" از جمله قطعات گروه موسیقی پژواک است که در دو دستگاه ابوعطا و اصفهان اجرا می شود.
محمدرضا رضایی نوازنده سنتورباس، مهدی تیموری نی، مهران وکیلی‌ها تنبک، محسن پورفرخ دف، صمد رزاقی عود، مهران زمانی خواننده و پژمان پارس مهر دمام از جمله اعضای گروه موسیقی پژواک هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:13  توسط   | 

350 اثر تجسمی در سعدآباد به فروش رفت

نمایشگاه فروش پائیزه انجمن نقاشان ایران در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در مدت 25 روز شاهد فروخته شدن 350 اثر از آثار نقاشان و مجسمه‌سازان کشور بود.

به گزارش مهر، نمایشگاه بزرگ فروش آثار نقاشی و مجسمه دوم آذر در موزه هنرهای زیبا کاخ سعدآباد در حالی افتتاح شد که ظرف 48 ساعت از زمان افتتاح نمایشگاه، نزدیک به نیمی از نقاشی ها به فروش رسید.
پیش از افتتاح این نمایشگاه 280 اثر را گالری‌داران و کلکسیونرها خریدند که پائین‌ترین قیمت 200 هزار تومان و بالاترین اثر برای فریده لاشایی با 14 میلیون تومان بود. همچنین محسن زارع با حضور در موزه هنرهای زیبا سعدآباد 21 اثر نقاشان جوان را خرید. وی هدف از این کار را حمایت از نقاشان جوان و غنی‌سازی گنجینه موسسه فرهنگی هنری صبا عنوان کرد.
این آثار شامل تابلوهای نقاشی و مجسمه‌های بزرگترین هنرمندان ایران بود. 80 اثر از این 350 اثر فروخته شده نیز توسط مردم عادی و هنردوستان کشور خریداری کردند. نمایشگاه فروش پائیزه آثار نقاشی و مجسمه سعدآباد که از سوی انجمن هنرمندان نقاش و مجموعه فرهنگی هنری سعدآباد برگزار شده بود، تا 25 آذر نیز ادامه داشت.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:11  توسط   | 

مهلت شرکت در جشنواره ترافیک و رسانه اعلام شد

آخرین مهلت ارسال آثار به نخستین جشنواره "ترافیک و رسانه" روز 15 دی‌ اعلام شد.

به گزارش مهر، سیدغلامرضا کاظمی دینان دبیر جشنواره گفت: "این مهلت بنا به درخواست خبرنگاران تغییر یافته و علاوه بر اصحاب رسانه، عموم مردم نیز می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند."
وی همچنین گفت: "خبرنگاران می‌توانند آثار خود را که از آبان 85 تا آذر 86 به چاپ رسیده در بخش‌های خبر، گفتگو، گزارش تحلیلی، توصیفی، خبری، عکس آماتور، وبلاگ و فیلم یک دقیقه‌ای به دبیرخانه ارسال کنند. هدف از برگزاری این جشنواره جلب مشارکت مردم و ترغیب فعالان رسانه در رفع معضل عرصه ترافیک است."
کاظمی دینان فعالیت جشنواره ترافیک و رسانه را تنها منحصر به زمان اعلام شده ندانست و خواستار ادامه مقطعی آن شد. وی با اشاره به نقش موثر مشارکت مردمی در رفع معضل ترافیک اظهار امیدواری کرد با کمک و همراهی مردم و برخورداری از نظرات آنان بتوان به راه حل مناسبی برای مشکل ترافیک دست یافت.
محورهای جشنواره ترافیک و رسانه عبارتند از ترافیک، مشارکت مردمی و حمل و نقل عمومی، ترافیک، آموزش و فرهنگ‌سازی، ترافیک، محیط زیست و آلودگی هوا، ترافیک، شهر و توسعه پایدار، ترافیک و آسیب‌های اجتماعی، ترافیک و حقوق شهروندی، ترافیک، اقتصاد شهری و خصوصی‌سازی خدمات حمل و نقل و ترافیک، اوقات فراغت و سفرهای شهری.
نخستین جشنواره بررسی آثار برتر رسانه‌ای در حوزه حمل و نقل و ترافیک با عنوان جشنواره "ترافیک و رسانه" هفتم و هشتم بهمن‌ در تالار حرکت برگزار می‌‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:10  توسط   | 

همایش گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران پایان می‌یابد

گردهمایی "گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران" با ارائه مقالاتی از حسن بلخاری، محسن محسنی، مهدی مکی‌نژاد و دیگر پژوهشگران هنر‌های سنتی برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، نشست روز سوم گردهمایی گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران صبح روز  27 آذر با ریاست دکتر مهرانگیز مظاهری و ارائه مقاله حدوث و شهود در سامانه‌های از یاد رفته فرش ایران نوشته کریم میرزایی آغاز می‌شود.
در این نشست مکی‌نژاد، با مقاله تزئینات آجرتراشی در معماری ایران، شهلا امام‌جمعه با مقاله در جستجوی هنر از یاد رفته دوم‌بافی شوشتر،‌ مهناز محمدزاده و حسین قصاعی با مقاله بررسی روش‌های اعمال پخت و پز و بروز پدیده زرین‌فام، حسام اصلانی با مقاله فن‌شناسی تزئینات آینه‌کاری در هشت بهشت اصفهان و رجبعلی لباف خانیکی با مقاله ریشه‌های اسطوره‌ای تزئینات سفال گناباد حضور خواهند داشت.
آخرین نشست گردهمایی گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران عصر سه‌شنبه با مقاله بلخاری درباره مبانی عرفانی رنگ در رساله یاقوت‌الحمراء آغاز می‌شود. در این نشست به ریاست مجید مهرگان، استاد محسنی درباره فرش قزوین، نغمه بهبودی و اکبر کیانی درباره کارگاه سفالگری فراموش شده در کویر، الهه خاکباز درباره شناسایی تکنیک ساخت گچبری‌های مدرسه رکنیه یزد، آزاده پشوتنی‌زاده درباره قلمزنی نقره شیراز و کیانوش معتقدی درباره شکوه هنر تذهیب در عصر ایلخانی سخنرانی خواهند کرد.
نشست صبح روز سه‌شنبه رأس ساعت 9 و نشست بعد از ظهر ساعت 30 :13 برگزار می‌شود. در پایان هر نشست، جلسه پرسش و پاسخ با حضور پژوهشگران، استادان و علاقه مندان برپا خواهد بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:8  توسط   | 

85 پوستر برگزیده تئاتر ایران انتخاب شد

آثار طراحی برگزیده برای حضور در نمایشگاه 25 سال پوستر تئاتر ایران در بیست و ششمین جشنواره بین‏المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

به گزارش مهر، آرش تنهایی مسئول کمیته هنری و دبیر نمایشگاه پوستر جشنواره گفت: "هیئت انتخاب و داوری پوسترهای نمایشگاه 25 سال پوستر تئاتر ایران پس از بررسی 283 پوستر از 63 طراح، 85 پوستر از 34 طراح را شایسته حضور در این نمایشگاه دانستند."
مجید کاشانی، سیاوش فانی، یحیی پاکدل، مهدی پاکدل، حمید نیکوخواه، مرتضی اتابکی، پیمان پورحسین، داود منطق، حسین صبور، سیامک احصایی، مونا زنجانی‏فر، امیر اسمی، کارنگ طیاری، علی علوی کامران، علیرضا فانی، امیرعلی قاسمی، مهرنوش دشتی، امیر تعجبی، علی گل‏احمر، مرتضی اکوچکیان، هانیه اشتری، باران سعادت، آریا کسایی، علیرضا تقوی‌دوست، حسین قازانچی، علیرضا مصطفی‏زاده، مهدی میرباقری، آرش وکیل‏زاده، میثم مقصودی، کورش بیگپور، آیرین غریب‏پور، افروز رضوی، احسان فاتحی و امیر رجبی در نمایشگاه 25 سال پوستر تئاتر ایران حضور دارند.
ابراهیم حقیقی، حبیب‌الله صادقی، رضا عابدینی، فرهاد فزونی و مهدی فاتحی از اعضای هیئت انتخاب این بخش از جشنواره بین‏المللی تئاتر فجر هستند. نمایشگاه 25 سال پوستر تئاتر ایران همزمان با بیست و ششمین جشنواره بین‏المللی تئاتر فجر در دو بخش مسابقه و مرور برگزار می‏شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:7  توسط   | 

رسیتال پیانو در فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌شود

رسیتال پیانو به آهنگسازی و نوازندگی هوشیار خیام روزهای 28 و 29 آذر ساعت 19 در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌شود.

به گزارش مهر، هوشیار خیام دو قطعه "ترکمن" و "عصیان" از جمله آثار حسین عیلزاده را برای پیانو تنظیم کرده و علاوه بر اجرای آثار این آهنگساز دو قطعه "شیشه رنگی" به سفارش گروه زهی پارسیان و "گریان سرگردان در نوکولن" به سفارش وین فاستر نیز در این کنسرت اجرا می شود.
"گشایش وفوگ"، "تاتاری"، "کویری"، "سفید جنوبی"، "شب روشن"، "برف می بارد" و "باران می بارد" از جمله قطعات دیگری است که توسط هوشیار خیام خواهد شد. خیام این کنسرت را به حسین عیلزاده، محمدرضا درویشی، پیمان یزدانیان، ثمین باغچه بان و حامد مهاجر تقدیم کرده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:6  توسط   | 

"نارنج و ترنج" در مرکز تئاتر کانون

نمایش "نارنج و ترنج" به نویسندگی و کارگردانی امید نیاز در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صحنه می‌رود.

به گزارش مهر، این نمایش در چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان اصفهان جایزه دوم نمایشنامه و بازیگر زن، جایزه سوم کارگردانی و نمایشنامه نویسی را به صورت جداگانه از آن خود کرد. ضمن اینکه جایزه ای مشترک برای بهترین پوستر و بروشور به دست آورد.
"نارنج و ترنج" کار کانون استان اصفهان است با بازی شهلا نوری (برنده جشنواره)، شیرین حموله، امید نیاز و عروسک گردانی رضا کریمی، امید پاریاب، محسن احمدپور، امین افلاکی، نازیلا شریعتی، سارا توانگر و رویا یعقوبی با شیوه انیمیشن عروسک که هر روز ساعت 10 صبح ویژه مدارس و مهدهای کودک و ساعت 17 ویژه عموم در مرکز تئاتر کانون به صحنه می رود.
داستان نمایش درباره دختری قالیباف به نام میناست که به دلیل بیماری مادرش باید در فرصتی کوتاه قالی ناتمام را به اتمام برساند. طراحی پوستر و بروشور نمایش "نارنج و ترنج" را نسرین شمایی‌زاده، آهنگسازی آن را هومن همامی و طراحی و اجرای دکور را رویا یعقوبی و احمد باقری بر عهده دارند.
مرکز تئاتر کانون در بوستان لاله تهران قرار دارد و دو شماره تلفن 88964774 و 88966119 برای ذخیره جا و هماهنگی مدارس در نظر گرفته شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:6  توسط   | 

نمایش چهار فیلم کوتاه در خانه هنرمندان

فیلم‌های "دانه سرگردان تنها"، "ذهن زیبا"، "ناگهان تلویزیون" و "زشت‌ترین فرشته دنیا" 28 آذر ساعت 18 در خانه هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آید.

به گزارش مهر، این فیلم ها که در سی و هفتمین نمایش هفتگی باشگاه فیلم کوتاه انجمن سینماگر آینده به نمایش درمی‌آیند به ترتیب ساخته آرش رئیسیان، ابوالفضل شکیبا، سعید نوری و عاطفه خادم الرضا هستند.
برنامه فوق از سوی انجمن سینماگر آینده با همکاری خانه هنرمندان ایران چهارشنبه هر هفته در تالار بتهوون خانه هنرمندان برگزار می شود. حضور در برنامه های باشگاه فیلم کوتاه برای عموم آزاد و رایگان است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:5  توسط   | 

دومین نشست تخصصی تئاتر فجر فردا برگزار می‌شود

دومین نشست از نشست‏های تئاتر بیست و ششمین جشنواره بین‏المللی تئاتر فجر با عنوان "بازیگری به شیوه علمی؛ اصالت نقش یا بازیگر؟" 27 آذر برگزار می‏شود.

به گزارش مهر، مسعود دلخواه در این نشست مسائل مهم و چالش‌برانگیز بازیگری در تئاتر و سینما را بررسی می‌کند و ضمن ارائه تعریف مشخص بازیگری به شیوه علمی، دو رویکرد متفاوت مبتنی بر اصالت نقش و اصالت بازیگر را با نمایش نمونه‌هایی از بازی بازیگران معروف تئاتر و سینما توضیح می‌دهد.
این جلسه ساعت 14 در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران برگزار می‏شود.
همچنین نخستین نشست از  نشست‏های تئاتر با موضوع "نسبت طراحی صحنه و دکوراسیون" عصر دیروز در دانشکده سینما تئاتر برگزار شد و در آن دکتر نورایر ناظاریان به بیان مفاهیم کلیدی در هنر ناب، سبک‏های هنری و کاربری محیط در طراحی داخلی و صحنه پرداخت.
ناظاریان در این جلسه فرمول‌های مختلف این هنر و چگونگی دست یافتن به هارمونی در طراحی صحنه و دکور را بررسی کرد. بیان مطالبی درباره طراحی صحنه و داخلی و نقاط اشتراک و تفاوت‌های این دو فن از دیگر مباحث مطرح شده در جلسه بود. در قسمت دوم نشست ناظاریان تصاویر نمونه‌هایی از طراحی‌های مختلف را به نمایش گذاشت و به پرسش‌های دانشجویان پاسخ گفت.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:4  توسط   | 

جشنواره فیلم و عکس سایه در سوره برگزار می‌شود

سومین جشنواره فیلم کوتاه سایه به همت گروه سینما و کانون فیلم و عکس دانشگاه سوره از دوم تا پنجم دی‌ 1386 در این دانشگاه برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، این جشنواره در دو بخش دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه سوره برگزار می‌شود. بخش اول شامل کلیه دانشجویان سوره است که آثار خود را در قالب‌های داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی تولید کرده‌اند.
در بخش دانش‌آموختگان هم آثار کلیه دانش‌آموختگان دانشگاه سوره در قالب‌های داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی شرکت می‌کنند. موضوع فیلم‌ها در دو بخش آزاد و حداکثر زمان فیلم‌ها در هر دو بخش 30 دقیقه تعیین شده است. فیلم‌های داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی که تاکنون در جشنواره سایه شرکت نکرده‌اند می‌توانند در جشنواره شرکت کنند.
علاقه مندان برای حضور در جشنواره باید فرم درخواست و دو نسخه دی وی دی و یک نسخه مینی دی وی به همراه یک قطعه عکس فیلمساز و یک قطعه عکس از صحنه فیلم را به جشنواره ارائه دهند. نسخه مینی دی وی آثار بعد از برگزاری جشنواره به صاحب اثر بازگردانده خواهد شد.
آخرین مهلت ارسال آثار 29 آذر و زمان برگزاری جشنواره سایه دو تا پنجم دی‌ 86 است. دبیرخانه این جشنواره در ساختمان فوق برنامه، کانون‌های فرهنگی هنری دانشگاه سوره قرار دارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 8:59  توسط   | 

افتتاح سه نمایشگاه در صبا با حضور مهندس موسوی

سه نمایشگاه گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران، آثار معماری و نقاشی میرحسین موسوی و آثار نقاشان قرقیزستانی با حضور رئیس فرهنگستان هنر در موسسه فرهنگی هنری صبا افتتاح شد.

به گزارش مهر، در این مراسم تعداد زیادی از هنرمندان هنرهای تجسمی به خصوص نقاشان پیشکسوت حضور داشتند. نمایشگاه آثار معماری و نقاشی‌های مهندس موسوی در نگارخانه خیال شامل 130 عکس از طرح‌ها و 60 تابلو نقاشی است. کامران عدل از طرح‌های رئیس فرهنگستان هنر عکاسی کرده است.
در نگارخانه آئینه نیز نمایشگاه گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران قرار دارد که شامل بیش از 300 اثر هنری از مجموعه‌داران هنرهای سنتی ایران است. در این آثار  25 تابلو طراحی و یک تابلو نقاشی از آثار حج مصورالملکی هنرمند فقید و پیشکسوت به نمایش گذاشته شده است.
همچنین در نگارخانه لرزاده نیز آثار 22 هنرمند قیرقیزستانی به نمایش گذاشته شده است. یک آلاچیق به سبک زندگی بلوچ‌ها در محوطه موسسه صبا آماده شده که در آن دو کارگاه گردهمایی گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران برگزار خواهد شد. هر سه این نمایشگاهها به مدت 20 روز در موسسه فرهنگی هنری صبا برپا خواهد بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 8:57  توسط   | 

رسيتال پيانو "هوشيار خيام" در فرهنگسراي نياوران اجرا مي‌شود

برنامه رسيتال پيانو هوشيار خيام از دانش آموختگان موسيقي، ‪ ۲۸‬آذر در فرهنگسراي نياوران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، "گشايش وفوگ"، "تاتاري"، "كويري"، "سفيد"، "جنوبي"، "شب روشن"، "جنگل بلور"، "برف مي‌بارد"، "اسليمي" و "باران مي‌بارد" عنوان قطعاتي است كه خيام در اين برنامه اجرا مي‌كند.
خيام كه دانش آموخته دوره دكتري آهنگسازي از دانشگاه سينسيناتي آمريكاست هم‌اكنون كرسي تدريس دانشكده هنرهاي زيباتهران را دراختيار دارد.
خيام اعلام كرده كه برنامه رسيتال پيانو يادشده را به حسين عليزاده، محمدرضا درويشي، پيمان يزدانيان، ثمين باغچه بان و حامد مهاجر تقديم كرده است.
اين هنرمند كه قطعه "شيشه رنگي" را به سفارش گروه "زهي پارسيان" وقطعه "گريان سرگردان در نوكولن" را به سفارش "وين فاستر" در سال گذشته انجام داده، در حال حاضر مشغول تنظيم مجدد "تركمن" و "عصيان"، آثار برجسته حسين عليزاد است ، در كنسرت آتي خود، تعدادي از قطعات ساخته و تنظيم شده را اجرا مي‌كند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 2:8  توسط   | 

چهارمين همايش دو سالانه اقتصاد ايران

ایرنا - چهارمين همايش دو سالانه اقتصاد ايران با موضوع" دولت و عدالت اقتصادي: ديدگاه ها، روش‌ها و عملكردها" از ديدگاه نظري و همچنين شيوه‌هاي تحقق و سياست‌گذاري در جهت رسيدن به عدالت اقتصادي و ارزيابي عملكرد اين سياست ها، با حضور كارشناسان ، صاحب نظران و انديشمندان اقتصادي ساعت ‪۸‬ صبح روز ‪ ۲۸‬آذر در تالار اجتماعات استاد مطهري دانشگاه تربيت مدرس برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:58  توسط   | 

گراميداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه

ایرنا - به مناسبت سالگرد شهادت دكتر" محمد مفتح" و گراميداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه،دكتر" غلامحسين الهام"،سخنگوي دولت و وزير دادگستري در روز ‪ ۲۷‬آذر از ساعت ‪ ۹‬تا ‪ ۱۲‬در تالار اجتماعات استاد مطهري دانشگاه تربيت مدرس در مراسمي حضور مي‌يابد.
در ادامه اين مراسم نيز جلسه پرسش و پاسخ دانشجويي با موضوع عملكرد دولت نهم در دو سال گذشته نيز برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:57  توسط   | 

ثبت‌نام دوره كارداني پودماني غيرحضوري دانشگاه جامع اول دي‌ آغاز مي‌شود

مدير آزمون، آموزش‌هاي خاص و غيرحضوري دانشگاه جامع علمي كاربردي از آغاز ثبت‌نام دوره كارداني پودماني غير حضوري اين دانشگاه از اول دي خبر داد.
به گزارش ايرنا، "علي صدر" افزود: دهمين مرحله پذيرش و ثبت نام دوره كارداني پودماني غير حضوري مديريت خانواده تا پايان دي ماه ادامه داشته و از طريق دفاتر مركزي پست در سراسر كشور انجام مي‌پذيرد.
وي اظهار داشت: دانشگاه جامع علمي - كاربردي از مهرماه سال ‪ ۱۳۸۱‬با هدف ارتقاي مهارت‌هاي زندگي اعضاي خانواده با همكاري صدا و سيما اقدام به پذيرش دانشجو در دوره غيرحضوري مديريت خانواده نموده كه در حال حاضر حدود ‪ ۱۱‬هزار دانشجو در اين رشته مشغول به تحصيل مي‌باشند.
صدر افزود: اين دوره شامل ‪ ۱۶‬پودمان مستقل با رويكردهاي مهارتي متنوع مانند حقوق خانواده، مشاوره خانواده، روانشناسي و تعليم و تربيت كودكان، اقتصاد و برنامه ريزي خانواده، آداب معاشرت و همسرداري، جمعيت، بهداشت و فوريت‌هاي پزشكي،مجموعه‌اي از مهارت‌هاي علمي - كاربردي را در اختيار اعضا خانواده قرار مي‌دهد.
او با اشاره به اين كه برخي پودمان‌هاي اختياري نظير پرورش گل‌هاي زينتي ، قاليبافي، گلسازي، كاربري كامپيوتر بر غنا و تنوع اين دوره افزوده است ، افزود: دانشجويان اين دوره با امكان انتخاب دو پودمان همزمان در هر ترم تحصيلي حداقل در ‪ ۲/۵‬سال امكان كسب همه مهارتها را داشته وبه دريافت مدرك كارداني علمي - كاربردي مورد تاييد وزارت علوم در رشته فوق نايل مي‌آيند و امكان ادامه تحصيل در مقطع بالاتر را در تمامي دانشگاه‌ها خواهند داشت.
مدير آزمون، آموزش‌هاي خاص و غيرحضوري دانشگاه جامع علمي كاربردي تصريح كرد: كليه پورمان‌ها در قالب جزوه و لوح فشرده آموزشي قابل ارايه بوده و به علاوه در هر ترم تحصيلي حداكثر چهار پودمان براساس برنامه زمان بندي مشخص از طريق شبكه آموزش سيما پخش مي‌شود.
به گفته او، ثبت نام اين دوره در حال حاضر دوبار در سال بااطلاع رساني عمومي و همكاري پست انجام مي‌شود.
شايان ذكر است شهريه ثبت نام در هر پودمان ‪۳۰۰‬هزار ريال بوده و تنها شرط پذيرش در اين دوره داشتن مدرك ديپلم متوسطه مي‌باشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:53  توسط   | 

نشست "بازيگري به شيوه علمي، اصالت نقش يا بازيگر" برگزار مي‌شود

نشست "بازيگري به شيوه علمي، اصالت نقش يا بازيگر" ، روز ‪۲۷‬ آذر ساعت ‪ ۱۴‬دردانشكده هنر و معماري دانشگاه آزاداسلامي واحد تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، دكتر "مسعود دلخواه" در اين نشست علمي كه دومين نشست از سلسله نشست‌هاي تئاتر بيست و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر مي‌باشد، به بررسي مسائل مهم و چالش برانگيز بازيگري در تئاتر و سينما مي‌پردازد.
در اين كارگاه ضمن ارائه تعريف مشخصي از بازيگري به شيوه علمي، دو رويكرد متفاوت مبتني براصالت نقش و اصالت بازيگر توضيح داده شده وبا رجوع به نظريات و ديدگاه‌هاي مختلف تفاوت اين دومقوله همراه بانمايش نمونه‌هايي از بازي بازيگران معروف تئاتر و سينما بررسي مي‌شود.
همچنين اولين نشست از سلسله نشست‌هاي تئاتر باموضوع "نسبت طراحي صحنه و دكوراسيون" عصر ديروز در دانشكده سينما تئاتر برگزار شد كه در آن دكتر "نوراير ناظاريان" به بيان مفاهيم كليدي در هنر ناب، سبك‌هاي هنري و كاربري محيط در طراحي داخلي و صحنه پرداخت.
ناظاريان در اين جلسه به بررسي فرمول‌هاي مختلف در اين هنر و چگونگي دست يافتن به هارموني در طراحي صحنه و دكور پرداخت.
بيان مطالبي درباره طراحي صحنه و داخلي نقاط اشتراك و تفاوت‌هاي اين دو فن از يكديگر از ديگر مباحث مطرح شده در اين جلسه بود.
در بخش دوم اين نشست نيز، ناظاريان تصاوير نمونه‌هايي از طراحي‌هاي مختلف را به نمايش گذاشت و دانشجويان پرسش‌هاي خود را مطرح كردند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:51  توسط   | 

حضور ‪ ۳۴‬طراح با ‪ ۸۵‬پوستر در نمايشگاه ‪ ۲۵‬سال پوستر تئاتر ايران

مسئول كميته هنري جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر گفت:آثار طراحي شايسته براي حضور در نمايشگاه ‪ ۲۵‬سال پوستر تئاتر ايران در اين جشنواره معرفي شدند.
به گزارش ايرنا، "آرش تنهايي" افزود: هيئت انتخاب و داوري پوسترهاي نمايشگاه ‪ ۲۵‬سال پوستر تئاتر ايران پس از بررسي ‪ ۲۸۳‬پوستر از ‪۶۳‬ طراح، ‪ ۸۵‬پوستر از ‪ ۳۴‬طراح را شايسته حضور در اين نمايشگاه دانستند.
مجيد كاشاني، سياوش فاني، يحيي پاكدل، مهدي پاكدل، حميد نيكوخواه، مرتضي اتابكي، پيمان پورحسين، داود منطق، حسين صبور، سيامك احصايي، مونا زنجاني فر، امير اسمي، كارنگ طياري، علي علوي كامران، عليرضا فاني، امير علي قاسمي، مهرنوش دشتي، امير تعجبي، علي گلاحمر، مرتضي اكوچكيان، هانيه اشتري، باران سعادت، آريا كسايي، عليرضا تقوي دوست، عليرضا مصطفي زاده، حسين قازانچي، مهدي ميرباقري، آرش وكيل زاده،ميثم مقصودي، كوروش بيگ پور، آيرين غريب پور، افروز رضوي، احسان فاتحي و امير رجبي هنرمنداني هستند كه آثارشان در نمايشگاه ‪ ۲۵‬سال پوستر تئاتر ايران به نمايش گذاشته مي‌شود.
ابراهيم حقيقي، حبيب الله صادقي، رضا عابديني، فرهاد فزوني و مهدي فاتحي از اعضاي هيئت انتخاب اين بخش از جشنواره بين‌المللي تئاترفجر هستند.
نمايشگاه ‪ ۲۵‬سال پوستر تئاتر ايران همزمان با بيست و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در دو بخش مسابقه و مرور برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:49  توسط   | 

مجوز انتشار هشت نشريه صادر شد

ایرنا - هيات نظارت بر مطبوعات با انتشار هشت نشريه موافقت كرد.
مديركل مطبوعات و خبرگزاريهاي داخلي بر اساس گزارش دبيرخانه هيات نظارت بر مطبوعات اعلام كرد، بيست و هفتمين جلسه از يازدهمين دوره هيات نظارت بر مطبوعات برگزار شد.
محمد پرويزي اضافه كرد در اين جلسه با انتشار سه ماهنامه، چهار فصلنامه و يك دو فصلنامه موافقت شد.
ماهنامه عطر سيب به صاحب امتيازي و مديرمسئولي اميرحسين بانكي‌پور فرد، ماهنامه دنياي اطلاعات پزشكي و تغذيه به صاحب امتيازي و مديرمسئولي فرحناز قاسم جهرودي، ماهنامه منظر به صاحب امتيازي و مدير مسئولي سيد امير منصوري، مجوز انتشار گرفتند.
همچنين با انتشار فصلنامه سياست علم و فناوري به صاحب امتيازي مركز تحقيقات سياست علمي كشور و مديرمسئولي آريا الستي، فصلنامه طب و جامعه به صاحب امتيازي سازمان نظام پزشكي استان مازندران و مديرمسئولي حسن علي نيرين، فصلنامه ثمين ابهر به صاحب امتيازي و مديرمسئولي حميدرضا عارف‌نيا، فصلنامه جلوه كوير به صاحب امتيازي و مديرمسئولي حسين حسني بافراني، دو فصلنامه پژوهشنامه عرفان به صاحب امتيازي انجمن علمي عرفان اسلامي ايران و مدير مسئولي فاطمه طباطبايي موافقت شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:47  توسط   | 

۳۰۰‬اثر از ميراث هنري ايران در گنجينه هنرهاي از ياد رفته رونمايي مي‌شود

بيش از ‪ ۳۰۰‬اثر ميراث هنري ايران از دوران تيموريان تا قاجار در نمايشگاه گنجينه‌هاي هنرهاي از ياد رفته موسسه فرهنگي صبا رونمايي مي‌شود.
به گزارش ايرنا، اين آثار كه متعلق به هنرهاي سنتي، آئيني، اقليمي و قومي اين سرزمين است براي نخستين بار در قالب مجموعه‌اي وسيع به نمايش درمي‌آيد.
اين مجموعه گسترده و چشمگير آثار متنوعي شامل اشيا و ظروف مختلفي از قبيل قلمدان‌ها، قيچي‌ها و قاشقك‌ها، چاقوها، كاسه و بشقاب‌هاي لاكي و لعابي، سجاده‌ها، قطعات كتابت شده، انواع انگشتر و جواهرآلات منقوش، مهرها، پرده پولك دوزي و گلابتون و قلمكار، جا قرآني و اسفندان، حمايل، تبرزين، قليان و همچنين تابلوهاي نقاشي در قالب‌هاي مختلفي چون سياه قلم، تابلو فرش و نيز آيينه‌هاي خاتم كاري است.
در بين اين مجموعه آثار بديع و منحصر به فردي از استادان طراز اول نقاشي ايران چون "ابراهيم نقاش باشي" و "حاج مصورالملكي" به چشم مي‌خورد.
گستره زمان اين آثار از دوران تيموريان تا قاجار را در بر مي‌گيرد و در آن به تنوع شيوه‌هاي زندگي ، آئين ها، آداب و رسوم طرز معيشت، اعتقادات و باورهاي بومي، هويت‌هاي قومي، سنت‌هاي فرهنگي‌هاي اقوام و مناطق مختلف ايران در طول يك دوره چند ساله تاريخي بر مي‌خوريم كه حيطه‌هاي متعددي از جامعه شناسي فرهنگ ، مردم شناسي و زيبايي شناسي هنرهاي سنتي ايران را پيش چشم همه علاقه‌مندان، پژوهشگران و صاحبنظران تاريخ هنرهاي اين سرزمين ترسيم مي‌كند.
اين مجموعه ارزشمند از ‪ ۲۶‬آذر همراه با كارگاه‌هاي تخصصي در ‪ ۱۸‬رشته هنرهاي سنتي، به همراه "نمايشگاه مروري بر آثار معماري و نقاشي "ميرحسين موسوي" و "نمايشگاه نقاشان نوگراي قرقيزستان" در موسسه فرهنگي هنري صبا گشايش مي‌يابد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:46  توسط   | 

برنامه دومين نشست از سلسله نشست‌هاي جشنواره تئاتر فجر اعلام شد

دومين نشست از سلسله نشست‌هاي جشنواره تئاتر بيست و ششم فجر با عنوان "بازيگري به شيوه علمي، اصالت نقش يا بازيگر" ‪ ۲۷‬آذر در دانشكده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، دكتر"مسعود دلخواه" در اين نشست علمي به بررسي مسائل مهم و چالش برانگيز بازيگري در تئاتر و سينما مي‌پردازد.
در اين كارگاه ضمن ارائه تعريف مشخصي از بازيگري به شيوه علمي، دو رويكرد متفاوت مبتني بر اصالت نقش و اصالت بازيگر توضيح داده مي‌شود و با رجوع به نظريات و ديدگاه‌هاي مختلف تفاوت اين دو مقوله همراه با نمايش نمونه‌هايي از بازي بازيگران معروف تئاتر و سينما بررسي شود.
همچنين اولين نشست از سلسله نشست‌هاي تئاتر با موضوع "نسبت طراحي صحنه و دكوراسيون" عصر ديروز در دانشكده سينما تئاتر برگزار شد كه در آن دكتر "نوراير ناظاريان" به بيان مفاهيم كليدي در هنر ناب، سبك‌هاي هنري و كاربري محيط در طراحي داخلي و صحنه پرداخت.
ناظاريان در اين جلسه به بررسي فرمول‌هاي مختلف در اين هنر و چگونگي دست يافتن به هارموني درست در طراحي صحنه و دكور پرداخت.
بيان مطالبي درباره طراحي صحنه داخلي نقاط اشتراك و تفاوت‌هاي اين دو فن يكي ديگر از مباحث مطرح شده دراين جلسه بود.
در قسمت دوم اين نشست ناظاريان تصاوير و نمونه‌هايي از طراحي‌هاي مختلف را به نمايش گذاشت و دانشجويان پرسش‌هاي خود را مطرح كردند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:44  توسط   | 

جشن "پانصد روز با مولانا" برپا مي‌شود

با سخنراني احمد جلالي، غلامرضا اعواني، بهاءالدين خرمشاهي، آيدين آغداشلو و ‌سعيد حميديان، جشن «پانصد روز با مولانا» برگزار مي‌شود.
به گزارش ايسنا،‌ جشن «پانصد روز با مولانا» 28 آذر از ساعت 17:30 تا 20 در تالار وحدت برگزار مي‌شود.
در اين مراسم، برنامه‌ موسيقي «روي در آفتاب» با همكاري محمد پرويزي، عليرضا قرباني و صادق چراغي كه به‌مناسبت هشتصدمين سال تولد مولانا از سوي بنياد رودكي توليد شده است، براي اولين‌بار اجرا خواهد شد.
تئاتر «رستاخيز عشق» حسين مسافر آستانه نيز كه كاري درباره‌ مولاناست، در اين روز اجرا مي‌شود.
همچنين بخش‌هايي از فيلم «از شمس تا شمس» ساخته‌ ارد عطارپور در اين مراسم به‌نمايش درمي‌آيد.
در نشست خبري كه به‌مناسبت برگزاري اين مراسم در تالار وحدت برگزار شد، علي‌اصغر محمدخاني گفت: در روزهاي پاياني هشتصدمين سال تولد مولوي هستيم و بي‌شك، او از محبوب‌ترين شاعران جهان است. محبوبيت‌ او را مي‌توان از بوسني تا بنگال مشاهده كرد و بسياري از آثارش در كشورهاي دنيا ترجمه شده‌اند.
وي يادآور شد: در يك سال گذشته برنامه‌هاي زيادي براي بزرگداشت مولانا برگزار شده‌اند. هشتاد همايش غير از ايران با همكاري ايران در كشورهاي مختلف برگزار شدند؛ از جمله در آلباني، ‌تونس، ‌تاجيكستان، روسيه، آلمان و... . در ايران نيز در يك‌ سال گذشته نهادهاي مختلف فرهنگي و هنري و همچنين مردم برنامه‌هاي زيادي براي بزرگداشت اين شاعر برگزار كردند.
محمدخاني با اشاره به برگزاري نشست‌هاي شهر كتاب كه به‌مدت 500 روز درباره‌ مولانا برگزار شدند، توضيح داد: غير از كنگره‌ مولانا كه سه روز در تهران و دو روز در خوي برگزار شد، نهادهاي ديگري نيز برنامه‌هايي را برگزار كردند؛ از جمله شهر كتاب به‌مدت 500 روز، چهارشنبه‌ها برنامه‌اي درباره‌ مولانا داشت كه 28 آذر، «پانصد روز با مولانا» پايان مي‌گيرد.
محمد‌خاني يادآور شد: جشن «پانصد روز با مولانا» با همكاري چهار نهاد: بنياد فرهنگي و هنري رودكي، ‌مؤسسه‌ پژوهشي حكمت و فلسفه‌ ايران، ‌شهر كتاب و شبكه‌ چهار سيما برگزار خواهد شد.
او يادآور شد: بحث ما درباره‌ مولانا با اين مراسم پايان نمي‌پذيرد؛ بلكه اين آغاز راه است و اين يك سال ارزيابي‌اي بود كه فعاليت‌هايي را كه در اين مدت درباره‌ مولانا صورت گرفته‌اند، بفهميم. در اين چند سال تاكنون صد پايان‌نامه درباره‌ مولانا نوشته شده است و مجموعه‌ فعاليت‌هايي كه در 10 سال گذشته درباره‌ مولوي صورت گرفته، زياد بوده است. مولوي يكي از شاعراني بوده كه درباره‌اش بسيار كار شده است. گرچه با توجه به اهميت مولوي، بايد كارهاي زيادي انجام دهيم. يكي از كارهايي كه بايد صورت گيرد، تطبيق مولوي با ديگر شاعران است و در اين عرصه هنوز كارهاي زيادي براي انجام دادن وجود دارد.
او همچنين از برگزاري برنامه‌ «پانصد روز با فردوسي» در شهر كتاب خبر و توضيح داد: مصادف با هزار و صدمين سال تولد فردوسي درس‌گفتارهايي درباره‌ فردوسي در شهر كتاب صورت مي‌گيرد، كه فتح‌الله مجتبايي در اولين جلسه درباره‌ «شاهنامه؛ استمرار فرهنگ ايران» سخن خواهد گفت. همچنين درصدد برگزاري برنامه‌هايي درباره‌ سعدي، حافظ و بيهقي نيز هستيم.
در ادامه، صادق چراغي درباره‌ «روي در آفتاب»، اثر جديدي كه به‌مناسبت هشتصدمين سال توليد مولانا ساخته شده است، توضيحاتي ارائه داد و گفت: ساخت اين اثر يك و نيم سال طول كشيده است. كل مجموعه طوري است كه به حال و هواي مولانا و شمس مي‌پردازد. در اين مجموعه، علاوه بر اشعار مولانا، گزيده‌اي از آموزه‌هاي شمس نيز وجود دارد كه پرويز بهرام، اجراي اين بخش را به‌عهده دارد و عليرضا قرباني گفتارهاي مولانا را اجرا مي‌كند.
او يادآور شد: اين مجموعه بسيار پركار بوده و از تنوع سازهاي ايراني برخوردار است. همچنين در سه بخش نوا، شور و ماهور تنظيم شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 13:0  توسط   | 

هفتمين مجله‌ شفاهي صفير 5 دي برگزار مي‌شود

هفتمين شماره از مجله شفاهي "صفير" پنجم دي در خانه تئاتر برگزار مي‌شود.
به گزارش ايسنا، هفتمين شماره مجله شفاهي صفير با اجراي شراره طيار سردبيري‌: جواد ذوالفقاري و دبير اجرايي علي ابوالخيريان برپا مي‌شود.
در اين شماره نمايش عروسكي "روز خوب مردن" با كارگرداني سينا رستگاري اجرا خواهد شد.
همچنين در اين جلسه اعضاي انجمن، جلسه پرسش و پاسخي با حضور مرتضي سعديان و حسين زينالي درباره نمايش عروسكي "انتظار در كافه پاركر" دارند.
به گزارش ايسنا، پوپك عظيم پور در هفتمين جلسه از مجله شفاهي صفير به بحث درباره نشانه‌شناسي در نمايش عروسكي مي‌پردازد و سپس نمايش عروسكي "يك شنل قرمزي ديگر" با كارگرداني فرناز بهزادي و مريم كاظمي اجرا مي‌شود.
اين مراسم روز پنجم دي از ساعت 16 تا 18 در تالار اجتماعات خانه تئاتر برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:55  توسط   | 

نشست خبري برنامه‌هاي همايش "انسان‌شناسي تصويري"

برنامه‌هاي اولين همايش سه روزه‌ "انسان‌شناسي تصويري" كه از 26 آذر در تالار ابن‌خلدون دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران برگزار مي‌شود، تشريح شد.
به گزارش ايسنا، در نشست مطبوعاتي اين همايش جلال‌الدين رفيع‌فر، محمد تهامي‌نژاد، ايرج اسماعيل پورقوچاني و محبوبه هنريان حضور داشتند.
دكتر جلال‌الدين رفيع‌فر رييس انجمن انسان‌شناسي دانشگاه تهران دليل برگزاري اين همايش را پايه‌گذاري درسي با همين عنوان در اين دانشكده برشمرد و گفت: از سال گذشته كه "انسان‌شناسي تصويري" به دروس رشته انسان‌شناسي كه از شاخه‌هاي مهم جامعه‌شناسي است اضافه شده،‌ نتايجي غيرمنتظره حاصل شده است كه مي‌توانند در تحول اين رشته نقش مهمي ايفا كنند.
دكتر رفيع‌فر با اشاره به اين نكته كه همايش "انسان‌شناسي تصويري" پنجمين همايشي است كه گروه انسان‌شناسي دانشگاه تهران برگزار مي‌كند توضيح داد: ازآنجا كه تاكنون تعريف درستي از انسان‌شناسي تصويري ارايه نشده است بنابراين ضروري است تعريف جامعي از اين رشته ارايه شود و افراد با اين حوزه آشنايي صحيح‌تري پيدا كنند.
او در عين حال خاطرنشان كرد: در صورتي‌كه نتايج حاصل‌شده از اين همايش مطابق پيش‌بيني‌ها باشد، اين همايش در سال‌هاي بعد نيز ادامه خواهد يافت.
اسماعيل پورقوچاني دبير اين همايش نيز ضمن ارايه‌ توضيحاتي گفت: اين همايش از اين جهت حائز اهميت است كه افراد هنرمند بايد بدانند واقعيت اجتماعي يك واقعيت تاريخي است.
اين همايش انسان‌شناسي تصويري مي‌تواند نهادي باشد كه به عنوان پايه‌گذار اين مساله،‌ آن را در دوره‌هاي بعد هم ادامه دهد و كالبد خود را هم پيدا كند.
در ادامه دكتر محمد تهامي‌نژاد مستندساز هم مطرح كرد: در گذشته تعريف كاملي از سينماي مستند مردم‌نگار در دست نبوده است و تحت‌تأثير فيلم‌هاي مستندي مثل "علف" و نقدهايي كه درباره اين نوع مستند نوشته مي‌شد، تصور مي‌شد كه مستند مردم‌نگار تنها مربوط به زندگي ايلات و عشاير مي‌شود. اما اين درحالي است كه در سال 1339 در دانشگاه تهران براي اولين‌بار عنوان شد كه مردم‌نگاري تنها مربوط به ايلات و عشاير نمي‌شود و حتي در جشنواره‌هاي فيلم هم فيلم‌هايي مردم‌نگار محسوب مي‌شوند كه مربوط به ايلات و عشاير باشند و گاهي ممكن است اصول كلي مردم‌نگاري نيز در آن‌ها رعايت نشده باشد.
وي در ادامه با اشاره به نقش برجسته ايران در زمينه مستندسازي اظهار اميدواري كرد: اين همايش براي انسان‌شناسانه و مستندسازان مفيد واقع شود و منجر به ساخت فيلم‌هاي مردم‌شناس شود.
محبوبه هنريان رييس انجمن مستندسازان نيز اين حركت را مثبت برشمرد و افزود: مي‌توانم بگويم كه اين حركت بسيار مثبتي است و مي‌تواند در نشان‌دادن فرهنگ ما به وسيله سينما و هنر تأثيرگذار باشد.
هنريان در ادامه توضيح داد: در دانشگاه‌هاي خارج از ايران فقط تئوري بررسي نمي‌شود بلكه تئوري و عملي در كنار هم آموزش داده مي‌شوند و اين روند منجر خواهد شد كه مغز دانشجويان خشك نشود، بنابراين اين همايش مي‌تواند زاويه حركت دانشجويان را تغيير بدهد.
گفتني است: از آ‌ن‌جا كه هدف اصلي اين همايش پايه‌ريزي يك هسته مطالعاتي – انتقادي در زمينه انسان‌شناسي تصويري است بنابراين در هفته‌هاي بعد از همايش قرار است به‌طور مستمر مجموعه‌اي از آثار رسيده به دبيرخانه همايش به معرض نمايش و نقد گذاشته شود.
ديگر برنامه‌هاي اين همايش شامل "كارگاه كاربردهاي فيلم در مردم‌شناسي" و نمايشگاه عكس از شصت قطعه عكس از هنرمندان معاصر و نمايشگاه آثار گرافيكي با نگاه قومي – محلي توسط فرهاد فزوني است.
گفتني است: اين همايش از 26 آذر ساعت 9:30 آغاز شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:54  توسط   | 

برنامه‌هاي تئاتر ماه

ایسنا - بيش از 20 گروه نمايشي از سراسر كشور در بخش‌هاي صحنه‌اي و خياباني چهارمين جشنواره سراسري تئاتر ماه حضور دارند.
15 نمايش از استان‌هاي فارس، ايلام، اصفهان، كرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، آذربايجان شرقي، همدان،‌ لرستان،‌ سيستان و بلوچستان و خراسان رضوي در بخش صحنه‌اي جشنواره چهارم تئاتر ماه اجرا مي‌شوند و شش نمايش خياباني از خراسان جنوبي كرمانشاه، گيلان، آذربايجان غربي، ايلام و اصفهان نيز در فضاي باز تئاترشهر اجرا مي‌شود.
در ششمين روز جشنواره سراسري تئاترماه، هفت نمايش در بخش صحنه‌اي و خياباني در تالارهاي هنر، خانه نمايش، ماه، مهر و تالار انديشه به صحنه مي‌روند.
اجراي "او خدا را بوسيده است" به نويسندگي و كارگرداني احسان شادماني از فارس، ساعت 16 در تالار هنر، "خدا بس" به نويسندگي و كارگرداني سعيد خيرالهي از ايلام، ساعت 17:30 در خانه نمايش، "انتظار به بوي نرگس" به نويسندگي زينت صالح‌پور و كارگرداني رحمان هوشياري از كرمانشاه، ساعت 19 در تالار ماه، "دوگ" به نويسندگي محمد لطفي و كارگرداني غلامرضا احمدي از بوشهر ساعت 15 در تالار مهر و "فيروزه‌اي كه مي‌خواند" به نويسندگي علي رضايي و كارگرداني علي رحيمي هرمزگان ساعت 12/15 در تالار انديشه برنامه ششمين روز چهارمين جشنواره تئاتر ماه در بخش صحنه‌اي است.
همچنين نمايش‌هاي "سهراب‌كشي" به كارگرداني حسين عباس‌زند از خراسان جنوبي، "پرده‌برداري" به كارگرداني سعيد ذبيحي از كرمانشاه و "مدرك" به نويسندگي و كارگرداني شهريار ني‌ريز نقدي در اين روز است كه به ترتيب در ساعت‌هاي از ساعت 15:30 در محوطه باز تئاتر شهر اجرا مي‌شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:52  توسط   | 

شعر امكاني قوي براي زدودن ناهنجاري‌هاي جامعه است

نشست خبري نخستين كنگره‌ شعر اجتماعي در محل معاونت اجتماعي نيروي انتظامي برگزار شد.
به گزارش ايسنا، سردار سيدحسن بتولي – معاون اجتماعي نيروي انتظامي – با تشريح ضرورت و فلسفه‌ برگزاري اين كنگره گفت: كار ويژه‌ و اصلي حكومت‌ها، تأمين امنيت مردم است. با عوض شدن تعريف امنيت و ناامني، شيوه‌هاي دست‌يابي به آن هم تغيير مي‌يابد. پليس نياز به شيوه‌هاي جديدي را در جهت تأمين امنيت احساس مي‌كند و تعامل بين سازمان‌هاي مختلف را در راستاي اين امر مي‌طلبد.
او افزود: بحث پيشگيري از وقوع جرم و مبارزه با زمينه‌هاي آسيب‌پذيري در جامعه اهميت خاصي دارد و شعر به‌عنوان يكي از شاخه‌هاي اصلي هنر، يك امكان قوي در جهت فرهنگ‌سازي و زدودن ناهنجاري‌هاي فرهنگي – اجتماعي است.
معاون اجتماعي نيروي انتظامي با بيان اين‌كه دبيرخانه‌ كنگره از مردادماه كار خود را آغاز كرده است، خاطرنشان كرد: هماهنگي‌هاي لازم با شاعران انجام شده است و بيش از 1100 اثر در قالب‌هاي مختلف شعر و 70 كتاب و مقاله به دبيرخانه ارسال شده است، كه از اين ميان، 15 شعر انتخاب شدند و هفت اثر عنوان برتر و هشت اثر عنوان برگزيده را از آن خود كردند. در بخش مقاله نيز شش اثر برتر و شش اثر برگزيده انتخاب شده‌اند.
بتولي در پايان از انتشار شعرهاي اين كنگره در قالب كتابي خبر داد.
نخستين كنگره‌ي شعر اجتماعي روزهاي 27 و 28 آذر، در مركز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري كانون پرورش فكري كوكان و نوجوانان برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:48  توسط   | 

همايشي براي نمايش فجايع انساني جنگ تحميلي برگزار مي‌شود

جمعيت زيتون قصد دارد در همايشي با نمايش قسمت اندكي از فجايع انساني كه جنگ تحميلي هشت ساله بر ملت ايران تحميل كرد ضمن پاسداشت دفاع غيورانه مردم ايران و جوانان اين مرز و بوم نگاه مردم ايران و جهان را به پيامدهاي فجيع انساني جنگ متوجه سازد.
محموديان، مدير روابط عمومي جمعيت زيتون با اعلام اين خبر به ايسنا اظهار كرد: هر روز خبر شهادت پاك ترين جوانان ايران اسلامي را كه از عوارض جنگ تحميلي به جا مانده است مي‌شنويم و مادران و پدران اين مرز و بوم با گوشت و پوست خود فجايع جنگ را درك كرده‌اند و هنوز بر مزار فرزندان خود مي‌گريند.
محموديان افزود براي نمايش قسمتي اندكي از فجايع انساني جنگ تحميلي جمعيت زيتون همايشي را پنجم دي با حضور فرماندهان جنگ، جامعه‌شناسان، سازمان‌هاي امدادگر و نيز بازماندگان جنگ برگزار خواهد شد.
وي در پايان گفت:درحاشيه اين مراسم نمايشگاه عكسي از فجايع انساني جنگ تحميلي به همراه كليپي در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:43  توسط   | 

ثبت‌نام كنكور تا 10 دي ادامه دارد

ثبت‌نام اينترنتي آزمون سراسري سال 87 دانشگاهها و موسسات آموزش عالي كشور تا 10 دي در سراسر كشور ادامه دارد.
دكتر ابراهيم خدايي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: متقاضيان بايد در مهلت اعلام شده با مراجعه به يكي از مراكز پستي توزيع‌كننده مدارك و پرداخت مبلغ 43 هزار ريال به عنوان وجه ثبت نام، نسبت به دريافت كارت اعتباري و يك جلد دفترچه راهنماي شماره يك آزمون سراسري اقدام كنند و سپس با مراجعه به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org  نسبت به ثبت‌نام اقدام كنند.
دكتر خدايي افزود: تا كنون بيش از 200 هزار نفر براي شركت در كنكور 87 ثبت‌نام كرده‌اند، به گونه‌اي كه سرعت ثبت‌نام داوطلبان به تدريج افزايش يافته است.
معاون سازمان سنجش گفت: آزمون عمومي و اختصاصي اين گروه‌هاي آزمايشي در يك مرحله در دو نوبت صبح و بعدازظهر روزهاي 6 تا 8 تير سال آينده در حوزه‌هاي امتحاني سراسر كشور برگزار مي‌شود.
دكتر خدايي در خاتمه خاطر نشان كرد: داوطلبان در يك جلسه به سوالات عمومي و اختصاصي كه به صورت تستي 4گزينه‌اي طراحي شده، پاسخ دهند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:41  توسط   | 

كارگاه‌هاي تخصصي «زوج درماني سيستمي و شناختي» و «كاربرد تمثيل در روان درماني»‌ برگزار مي‌شود

كارگاه‌هاي تخصصي و علمي «زوج درماني سيستمي و شناختي» ‌و«كاربرد تمثيل در روان درماني» از سوي معاونت پژوهشي جهاد دانشگاهي واحد تربيت معلم، دي ماه در دانشگاه تربيت معلم تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايسنا، اين كارگاه‌ها به منظور افزايش سطح علمي پزشكان، روانشناسان، مشاوران و دانشجويان رشته‌هاي روانشناسي و مشاوره، پنجم تا هفتم دي از سوي گروه علوم شناختي معاونت پژوهشي جهاد دانشگاهي واحد تربيت معلم در دانشگاه تربيت معلم تهران برگزار مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، كارگاه تخصصي زوج درماني سيستمي و شناختي مبتني بر رويكرد گاتمن به صورت دو روزه، پنجم و ششم دي ماه سال جاري با حضور و تدريس دكتر علي صاحبي، فوق دكتري روانشناسي باليني از استراليا و دكتر عفت السادات ميرعبداللهي، استاد زوج درماني و خانواده درماني دانشگاه سيدني و كارگاه تخصصي علمي كاربردي تمثيل در روان درماني به صورت يك روزه، هفتم دي با حضور و تدريس دكتر علي صاحبي، فوق دكتري روانشناسي باليني از استراليا در دانشگاه تربيت معلم تهران برگزار مي‌شود.
علاقه مندان براي ثبت نام مي‌توانند حداكثر تا يكم دي به خيابان شهيد مفتح جنوبي، شماره 49، دانشگاه تربيت معلم، طبقه اول دانشكده ادبيات و علوم انساني، دفتر گروه علوم شناختي جهاد دانشگاهي مراجعه و يا با شماره تلفن‌هاي 88302524، 88309292 و 88831976 تماس حاصل نمايند.
لازم به ذكر است، ظرفيت شركت كنندگان محدود است و براي تمامي شركت كنندگان گواهي شركت در كارگاه صادر خواهد شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:38  توسط   | 

كنسرت پري زنگنه جشنواره موسيقي فجر

گروه موسيقي پريرخ به خوانندگي پري زنگنه اول دي در تالار وحدت در بيست و سومين جشنواره موسيقي فجر كنسرت مي‌دهد.

به گزارش فارس،اين گروه كه دوره‌هاي گذشته نيز در جشنواره فجر حضور داشته اين بار نيز در بخش بانوان كه در تالار وحدت برگزار مي‌شود قطعاتي را به خوانندگي پريرخ زنگنه اجرا خواهد كرد.
بنابراين گزارش به دليل حجم گسترده،برنامه‌ها در دو سانس در هر تالار برگزار مي‌شود.
بر اين اساس بعد از اجراي گروه پريرخ در روز 1 دي در تالار وحدت گروه آواز ملل به سرپرستي و خوانندگي نسرين ناصحي و شهلا ميلاني به روي صحنه مي‌رود و همچنين روز 2 دي گروه كر دختران به سرپرستي شهلا ميلاني و گروه آكورد به سرپرستي شاكه آقامال، 3 دي گروه اركيده به سرپرستي و خوانندگي اركيده حاجي وندي و اوج پرواز به سرپرستي ساناز ميلاني، 4 دي گروه حنانه، 5 دي گروه پريشاد به خوانندگي پريچهر خلوتي و 6 دي اركستر مجلسي بانوان فارس به سرپرستي علي جعفريان به اجرا خواهند پرداخت.
سال‌هاي گذشته گروه‌هاي بانوان تنها در روزهاي ابتدايي جشنواره كنسرت خود را برگزار مي‌كردند اما امسال اين بخش وسعت يافته و تا روزهاي آخر نيز تالار وحدت ميزبان گروه‌هاي بانوان است.
بخش بانوان بيست و سومين جشنواره بين المللي موسيقي فجر از 30 آذر تا 6 دي ساعت 18 در تالار وحدت برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:33  توسط   | 

نغمه‌هاي صلح «كهن‌زاد» در جشنواره موسيقي فجر اجرا مي‌شود

شهريار كهن‌زاد به همراه گروه موسيقي ساتراپ نغمه‌هاي صلح را در جشنواره بيست و سوم موسيقي فجر اجرا مي‌كند.

به گزارش فارس، شهريار كهن‌زاد گفت: نغمه‌هاي صلح را سال‌هاي گذشته توسط اركستر سمفونيك ارمنستان و اركستر فيلارمونيك ارمنستان در تالار وحدت و تالار بزرگ كشور به رهبري لوريس چكناواريان اجرا كردم و امسال قرار است براي اولين بار در جشنواره موسيقي فجر با گروه خودم ساتراپ اين اثر را اجرا كنم.
وي افزود: امسال موقعيتي پيش آمده كه بعد از 8 سال با گروه ساتراپ متشكل از 22 نوازنده نغمه‌هاي صلح را به زبان فارسي و انگليسي اجرا كنم.
اين‌ آهنگساز ادامه داد: نغمه‌هاي صلح شامل 19 قطعه به نام‌هاي فاجعه، برزخ، خطابه، هشدار، ابهام عشق و ... است كه موسيقي به شيوه‌هاي خاصي در آن رعايت شده به طوري كه براي آن موسيقي فرهنگ‌هاي مختلف را گزينش كرده‌ام.
وي با اشاره به ديگر اثر خود بيان داشت: عشق و ديگر هيچ يكي ديگر از آثار من است كه چندي پيش در قالب آلبوم موسيقي منتشر شد و اميدوارم سال آينده با به وجود آمدن فضاي لازم براي اركستري كه تعداد اين اثر را اجرا كند، بتوانيم در جشنواره موسيقي فجر آن را به صحنه ببريم.
كهن‌زاد در خاتمه خاطر نشان كرد: نغمه‌هاي صلح را به همراه گروه ساتراپ 5 دي ساعت 18 در فرهنگسراي نياوران و 7 دي ساعت 20:30 در سالن رودكي اجرا خواهيم كرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:31  توسط   | 

دهمين جشنواره تئاتر تجربه فعال شد

با مشخص شدن مديران و مسئولان دهمين جشنواره تئاتر تجربه پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران، فعاليت اين جشنواره دانشجويي آغاز شد.

به گزارش فارس، با صدور احكامي از طرف فريندخت زاهدي، دبير دهمين جشنواره تئاتر تجربه و انتصاب اعضاي دبيرخانه تئاتر تجربه، اين جشنواره فعاليت خود را به صورت رسمي آغاز كرد.
بر اساس اين خبر، طي اين حكم، محمد طلوعي به سمت قائم مقام دبير جشنواره، عباس خلقي به سمت دبير اجرايي، اميرحسين حريري، مشاور عالي جشنواره، زهرا خسروي به سمت دبير بخش پژوهش، محمد مداح به سمت دبير بخش نمايش‌هاي كوتاه و بخش خلاقيت، آسيه مبين به سمت دبير بخش نمايشنامه‌خواني و نسيم سليمان‌پور به سمت دبير بخش بين‌الملل منصوب شدند.
دهمين جشنواره تئاتر تجربه كه از 4 تا 10 خرداد 1387 برگزار مي‌شود شامل بخش‌هاي مختلفي نظير تجربه‌هاي كوتاه، خلاقيت و نمايشخواني و پژوهش است.
مهلت ارسال آثار به دبيرخانه جشنواره واقع در پرديس هنرهاي زيبا دانشگاه تهران براي بخش‌هاي تجربه‌هاي كوتاه و خلاقيت تا 15 دي 1386 و بخش‌هاي نمايشنامه‌خواني و پژوهش تا 31 فروردين 1378 است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:27  توسط   | 

اقتصاد موسيقي در نمايشگاه موسيقي بررسي مي‌شود

محمد سرير در نمايشگاه موسيقي و آثار شنيداري تهران پيرامون اقتصاد موسيقي سخنراني مي‌كند.

به گزارش فارس، محمد سرير گفت: قيمت محصولات هنري در ايران به طور نسبي پايين است و دلايل متعددي هم دارد. از جمله اينكه موسيقي در سبد مصرف خانواده‌ها جايگاه مناسبي ندارد.
رئيس هيئت مديره خانه موسيقي همچنين تأكيد كرد: اين امر در ارتباط مستقيم با سطح توسعه يافتگي كشورهاست. بدين معني كه دولت مي تواند با ترغيب جامعه، الگوي مصرف خانواده ها را از مواد مصرفي و تزئيني به كالاهاي فرهنگي تغيير دهد.
نمايشگاه موسيقي و آثار شنيداري تهران كه از 7 تا 14 دي در محل كانون آفرينش هاي فكري كودكان و نوجوانان (خيابان حجاب) برگزار مي‌شود، هر شب يكي از صاحب نامان عرصه موسيقي به ايراد سخن مي‌پردازند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:25  توسط   | 

كنسرت موسيقي تلفيقي در نياوران

بابك رياحي‌پور به همراه گروهش 29 و 30 آذر و اول دي در كاخ نياوران به اجراي موسيقي تلفيقي مي‌پردازد.

بابك رياحي‌پور آهنگساز و نوازنده گيتار باس در گفت‌وگو با فارس گفت: در اين اجرا به همراه فرزاد قيصري:درامز،صفا درمان:گيتار الكتريك،رامين بهنا:كيبورد و عليرضا رحيمي نژاد:كيبورد 2 و افكت‌هاي صوتي قطعاتي را در سبك‌هاي مختلف اجرا مي‌كنيم.
وي با بيان اينكه موسيقي ما تلفيقي است،اظهار داشت: ما در اين كنسرت تركيبي از سبك‌هاي مختلف را در قالب موسيقي خودمان اجرا مي‌كنيم.
اين آهنگساز ادامه داد: در اين اجرا 12 قطعه را مي‌نوازيم كه برخي از اين قطعات از جمله برزخ روزمرگي،آزمون،سپيد و سياه،عرش و ...از آلبوم آزمون و خطا انتخاب شده‌اند و برخي ديگر نيز قطعات جديدي هستند كه در قلب آلبوم منتشر نشده‌اند.
رياحي‌پور در خاتمه خاطر نشان كرد:اين كنسرت روزهاي فوق در دو سانس 30/18 و 21 برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:23  توسط   | 

بخش بانوان اركستر كودكان پارس اجراي برنامه مي‌كنند

در بيست و سومين جشنواره موسيقي فجر بخش بانوان اركستر كودكان و نوجوانان پارس در تالار وحدت به اجرا مي‌پردازند.
به گزارش فارس، ناصر نظر سرپرست گروه پارس، گفت: امسال اركستر كودكان نظر در جشنواره اجرا نخواهد داشت و تنها بخش بانوان اركستر كه همگي خواننده هستند در جشنواره قطعاتي را اجرا مي‌‌كنند.
وي افزود: امسال براي اولين بار است كه بانوان اركسترمان را در جشنواره به طور مجزا شركت داديم.
بر اين اساس 20 نفر خواننده به همراه پيانوي آوا نظر هر كدام به طور جداگانه رسيتال آواز را برگزار مي‌كنند.
سرپرست اركستر پارس اظهار داشت: در اين اجرا كه در اولين روز جشنواره موسيقي در تالار وحدت برگزار مي‌شود بانوان اركستر پارس قطعاتي از موسيقي كلاسيك و جاز را مي‌خوانند.
وي در خصوص عدم حضور اركستر كودكان پارس در اين دوره از جشنواره بيان داشت:به واسطه فضاي شلوغ جشنواره و سن پايين بيشتر اعضاي گروه، ترجيح دادم اركستر كودكان در جشنواره نباشد.
اركستر بانوان پارس 30 آذر ساعت 18 در بخش بانوان بيست و سومين جشنواره بين المللي موسيقي فجر در تالار وحدت به روي صحنه مي‌رود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:19  توسط   | 

«آقاي كيميايي» با حضور كارگردان نقد مي‌شود

فيلم «آقاي كيميايي» ساخته «امير قادري» نقد و بررسي مي‌شود.
به گزارش فارس، اين برنامه از سوي جامعه فرهنگي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران با حضور «امير قادري» كارگردان اين فيلم برگزار خواهد شد.
برنامه فوق از ساعت 12 ظهر 26 آذر برگزار مي‌شود و با نمايش و نقد فيلم همراه است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:18  توسط   | 

داوطلبان براي سرباز معلمي تنها تا اول دي‌ فرصت ثبت‌نام دارند

معاون برنامه‌ريزي و توسعه مديريت آموزش و پرورش گفت: داوطلبان برنامه سرباز معلم كه مشمول نظام وظيفه هستند تنها تا دي فرصت ثبت‌نام دارند.

محمدرضا محدث‌خراساني در گفت‌وگو با فارس افزود: جواناني كه از دي برگه آماده به خدمت دارند، مي‌توانند براي برنامه سرباز معلم در آموزش و پرورش ثبت‌نام كنند.
وي ادامه داد: در گذشته اكثر سرباز معلمان آموزش و پرورش ديپلم بودند اما اكنون به سمت اين مي‌رويم كه از جوانان داراي مدرك كارداني، كارشناسي و كارشناسي ارشد استفاده كنيم.
محدث با بيان اين‌كه سرباز معلمان اين فراخوان از مهر سال آينده به كار گرفته مي‌شوند، اظهار داشت: داوطبان توسط آموزش و پرورش استان‌ها براي مناطق مورد نياز ثبت‌نام مي‌‌شوند و بعد اعلام نياز آموزش و پرورش، اسامي به ستاد كل نيروهاي مسلح ارائه مي‌شود.
وي افزود: ستاد كل نيروهاي مسلح سهميه‌ها را تعيين مي‌كند و براي افراد مورد نظر يك دوره آموزشي بدو خدمت از سوي ستاد كل نيروهاي مسلح و يك دوره بدو خدمت آموزشي از سوي آموزش و پرورش در خصوص مهارت‌هاي معلمي برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 11:57  توسط   | 

سمپوزيوم اخلاق پزشكي در زمينه اهداي جنين برگزار مي‌شود

به مناسبت بزرگداشت ياد و خاطره دانشمند فقيد جهادگر، دكتر سعيد كاظمي آشتياني، سمپوزيوم يك روزه اخلاق پزشكي در زمينه اهداي جنين از سوي پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي سيزدهم دي برگزار مي‌شود.

به گزارش فارس، اين برنامه با هدف آشنايي متخصصان و علاقه‌مندان با پژوهش‌هاي انجام شده و مباحث مرتبط با اخلاق پزشكي در زمينه اهداي جنين برگزار مي‌شود.
بر اساس اين گزارش ثبت نام در اين سمپوزيوم رايگان بوده و علاقه‌مندان مي‌توانند با تكميل فرم ثبت نام حداكثر تا يكم دي براي شركت در اين سمپوزيوم اقدام نمايند.
گفتني است نمونه فرم ثبت نام در سايت www.royaninstitute.org موجود است و علاقه‌مندان براي كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند با شماره تلفن 22305236 تماس حاصل كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 11:53  توسط   | 

دومين همايش بيماريهاي شايع گوارش كودكان برگزار مي‌شود

دومين همايش بيماريهاي شايع گوارش كودكان با موضوعات دل‌درد و اسهال كودكان سيزدهم و چهاردهم دي در انستيتو تغذيه برگزار مي‌شود.

به گزارش فارس، رئيس اين انجمن گفت: هدف از برگزاري اين همايش ارتقاي سطح علمي پزشكان و آشنايي با اطلاعات و تجارب روز است.
غلامرضا خاتمي افزود: مخاطبين همايش پزشكان عمومي، متخصصين اطفال، فوق تخصص اطفال (گوارش، آلرژي، عفوني، روانپزشكي و جراحي) هستند.
وي گفت: 90 مقاله به دبيرخانه ارسال شده است كه از اين تعداد 40 مقاله به صورت سخنراني و 50 مقاله به صورت پوستر در ايام برگزاري همايش ارائه خواهد شد.
خاتمي همچنين اضافه كرد: دل درد و اسهال از بيماريهاي شايع گوارش كودكان است كه 10 تا 15 درصد مراجعه به مطب‌ها به علت دل درد كودكان است كه حداكثر سنين مبتلايان دل درد زير 12 سال و اسهال زير 5 سال است.
وي ارائه تجارب صاحب‌نظران در اين رشته را از راهكارهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در كودكان عنوان كرد كه در اين همايش قرار است به اين مسائل پرداخته شود.
خاتمي در پايان گفت: كليه علاقه‌مندان به شركت در همايش مي‌توانند به آدرس اينترنتي همايش www.ispgh.ir مراجعه كنند و يا با شماره تلفن 66924545 تماس حاصل كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 11:50  توسط   | 

برنامه تورهای دفاتر خدمات مسافرتی مجری سفرهای ارزان قیمت منتشر شد

برنامه تورهای دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی مجری سفرهای ارزان قیمت ویژه شش ماهه دوم سال 86 منتشر شد.

به گزارش مهر، به همت دفتر برنامه ریزی و توسعه گردشگری داخلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برنامه تورهای دفاتر خدمات مسافرتی وجهانگردی مجری سفرهای همگانی ارزان قیمت " ویژه شش ماهه دوم سال 86 " منتشر شد.
براساس این گزارش، برنامه ارائه شده جهت 6 ماهه دوم سال 86 به صورت منطقه ای و در غالب مناطق پنج گانه شمال، جنوب، مرکز، شرق و غرب طراحی شد و 126 دفتر خدمات مسافرتی مجری سفرهای ارزان قیمت که قبلا از سوی معاونت گردشگری سازمان در 30 استان کشور جهت اجرای این تورها شناسایی شده اند، مجری این تورها می باشند.
همچنین جهت دسترسی آسان تر و در سطح وسیع تر ، برنامه ذکر شده بر روی وب سایت ستاد تسهیلات سفرهای کشور به نشانی www.stsi.ir قرار گرفته است.
شایان ذکر است، 1742 پکیچ از سوی دفاتر خدمات مسافرتی مجری سفرهای ارزان قیمت به عنوان برنامه تورهای ارزان قیمت ویژه شش ماهه دوم سال 86 ارائه شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:56  توسط   | 

سایت فروش اینترنتی فروشگاه‌های شهروند راه اندازی شد

مدیرعامل شرکت فروشگاههای زنجیره ای شهروند از راه اندازی سایت اینترنتی شهروند با هدف تقویت فرهنگ خرید اینترنتی و صرفه جویی در وقت و کاهش سفرهای غیر ضروری شهروندان تهرانی خبر داد.

به گزارش مهر، احمدیان مدیرعامل فروشگاه های زنجیره ای شهروند با اشاره به اینکه صرفه جویی در وقت و حذف سفرهای غیر ضروری درون شهری یکی از مهمترین اهداف راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای شهروند در سطح شهر تهران بوده است، گفت: در راستای تحقق این هدف و ارتقاء سطح رفاه شهروندان تهرانی، امکان فروش و سفارش اینترنتی مایحتاج شهروندان تهرانی در فروشگاههای شهروند فراهم شده است.
وی با تاکید بر اینکه سایت شهروند به عنوان یکی از بزرگترین سایت های فروش اینترنتی درکشور اقدام به عرضه مواد غذایی و لوازم منزل کرده است، افزود: شهروندان می توانند درهر منطقه شهر تهران که باشند از طریق این سایت به نشانی www.shahrvand.ir  اقلام مورد نیاز خودرا مشاهده کرده و در صورت تمایل خرید کنند و در مقابل اقلام سفارش داده شده نیز برای مشتریان ارسال خواهد شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:55  توسط   | 

دومین همایش بیماری های شایع گوارش کودکان برگزار می شود

دومین همایش بیماری های شایع گوارش کودکان با موضوعات دل درد و اسهال کودکان 13 و 14 دی در انستیتو تغذیه برگزار می شود.

به گزارش مهر، رئیس انجمن علمی گوارش و کبد کودکان ایران گفت:هدف از برگزاری این همایش ارتقاء سطح علمی پزشکان و آشنایی با اطلاعات و تجارب روز می باشد.
دکتر غلامرضا خاتمی رئیس انجمن علمی گوارش و کبد کودکان ایران و دبیر همایش افزود: مخاطبین همایش پزشکان عمومی، متخصصین اطفال، فوق تخصص اطفال (گوارش، آلرژی، عفونی، روانپزشکی و جراحی ) می باشند.
وی گفت: 90 مقاله به دبیرخانه ارسال شده است که از این تعداد 40 به صورت سخنرانی و 50 به صورت پوستر در ایام برگزاری همایش ارائه خواهد شد.
وی همچنین اضافه کرد: دل درد و اسهال ازبیماری های شایع گوارش است که 10 تا 15 درصد مراجعه به مطب ها به علت دل درد کودکان است که حداکثر سنین مبتلایان دل درد زیر 12 سال و اسهال زیر 5 سال می باشد.
وی ارائه تجارب صاحب نظران در این رشته را از راهکارهای پیشگیری و درمان این مشکل در کودکان عنوان کرد، که در این همایش قرار است به این مسائل پرداخته شود.
دکتر خاتمی گفت: تمامی علاقه مندان به شرکت در همایش می توانند به آدرس اینترنتی همایش www.ispgh.ir  و یا شماره تلفن 66924545 تماس حاصل نمایند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:53  توسط   | 

توزیع 10 هزار جلد کتاب در امامزاده های استان تهران

سرپرست امور دینی، فرهنگی و بقاع متبرکه اوقاف استان تهران با اشاره به اینکه ده هزار جلد کتاب در هفته ولایت (فاصله عید قربان تا عید غدیر)در امامزاده ها در اختیار مردم قرار می گیرد، اظهار کرد: مسابقه کتابخوانی تحت عنوان حدیث غدیرخم اجرا می شود.

حسن رحمانی در گفت و گو با مهر افزود: همزمان با عید غدیرخم مسابقات قرآن ، تواشیح  و کتابخوانی از سوی این سازمان برگزار می شود.
وی با بیان اینکه  مسابقات  تواشیح ابتدا در سطح استان ها با مضمون اتحاد ملی و انسجام اسلامی برگزار شده است، گفت: مسابقات نهایی تواشیح کل کشور بین 35 گروه 2 و 3 دی در سالن سید الشهداء واقع در تهران برگزار می شود.
سرپرست امور دینی، فرهنگی و بقاع متبرکه اوقاف استان تهران افزود: در این ایام مسابقات شعر خوانی ولاء که در مدح حضرت علی (ع) است  نیز در شیراز برگزار خواهد شد.
رحمانی با اشاره به اینکه ده هزار جلد کتاب در هفته ولایت در امامزاده ها در اختیار مردم قرار می گیرد، اظهار کرد: مسابقه کتابخوانی تحت عنوان حدیث غدیرخم اجرا خواهد شد.
وی از برگزاری جشن غدیرخم در فاصله عید قربان تا عید غدیر که به نام هفته ولایت نام گذاری شده است خبر داد و گفت: در هر یک از روزهای این هفته مراسم جشنی در یکی از امامزاده های تهران برپا خواهد شد.
وی افزود: روزعید قربان در بقاع متبرکه، نماز عید قربان و  روز عرفه نیز تمام امامزاده های شهر تهران دعای عرفه خواهند داشت.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:52  توسط   | 

شرکت در جشنواره ترافیک و رسانه برای عموم شهروندان آزاد است

مشاور فرهنگی معاون حمل و نقل و ترافیک اعلام کرد: عموم شهروندان می توانند در جشنواره ترافیک و رسانه شرکت کنند .

به گزارش مهر، دکتر کاظمی دینان، ضمن بیان این مطلب اظهارد کرد: علاوه فعالان عرصه رسانه و مطبوعات، سایر شهروندان می توانند در جشنواره ترافیک و رسانه شرکت کنند.
وی تصریح کرد: دبیر خانه دایمی برای این جشنواره در نظر گرفته شده است که این دبیر خانه در سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ایجاد خواهد شد.
دبیر جشنواره ترافیک و رسانه افزود: جشنواره ترافیک و رسانه با این هدف برگزار می شود که با کمک رسانه ها و جلب مشارکت های مردمی بتوان راه حل های بهتر و جدیدی برای حل معضل ترافیک پیدا کنیم و از سوی دیگر تمام سازمانها و نهادها در حل این معضل مشارکت کنند زیرا معضل ترافیک تنها به وسیله شهرداری تهران قابل حل نخواهد بود و در صورتیکه عزمی ملی برای از بین بردن آن جزم نشود هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.
دکتر کاظمی دینان در ادامه تصریح کرد: حل تمام معضلات ارتباط تنگاتنگی با همکاری و مساعدت رسانه ها دارد و امروز که قلم در دست ما است و رسالت بزرگی بردوشمان نهاده شده است باید از تمام فرصت ها برای حل معضلات استفاده کنیم زیرا فردا ممکن است دیگر قلمی در دست نداشته باشیم و تاثیر گذار نباشیم.
مشاور فرهنگی معاون حمل و نقل و ترافیک در مورد محورهای برگزاری این جشنواره گفت: ترافیک، مشارکت مردمی و حمل و نقل عمومی، ترافیک، آموزش و فرهنگ سازی، ترافیک، محیط زیست و آلودگی هوا، ترافیک شهر و توسعه پایدار، ترافیک و آسیب های اجتماعی، ترافیک و حقوق شهروندی، ترافیک، اقتصاد شهری و خصوصی سازی خدمات حمل ونقل و همچنین ترافیک، اوقات  فراغت و سفرهای شهری محورهای اصلی جشنواره محسوب می شوند.
وی اظهار کرد: بخش های شرکت در جشنواره نیز شامل رسانه های مکتوب و الکترونیکی (خبر، گزارش، مصاحبه و گفت و گو، وبلاگ نویسی)، عکس و کاریکاتور، عکس آماتور یا شکار لحظه ها، کاریکاتور، فیلم های یک دقیقه ای موبایل می شود.
دکتر کاظمی دینان افزود: مهلت ارسال آثار برای شرکت در نخستین جشنواره ترافیک و رسانه تا 15 دی تمدید شده است و این جشنواره از 7 تا 8 بهمن در تالار حرکت سازمان حمل و نقل و ترافیک برگزار خواهد شد.
وی ضمن بیان آنکه تا کنون 120 اثر برای شرکت در جشنواره دریافت شده است تصریح کرد: دکتر فرقانی از اساتید برجسته ارتباطات به عنوان دبیر کمیته داوری این جشنواره انتخاب شده است و انجمن کاریکاتوریست ها داوری بخش کاریکاتور و مجتبی آقایی عضو انجمن عکاسان داوری بخش عکس را بر عهده دارند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:48  توسط   | 

جشنواره فرهنگی سلامتی خوراکی ها برگزار می‌شود

جشنواره فرهنگی سلامتی خوراکی ها به همت موسسه تعالی و همکاری دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در آستانه عید سعید قربان و شب یلدا با هدف فرهنگ سازی و آگاه سازی در خصوص تغذیه سالم و معرفی غذاهای سالم ایرانی و غیر ایرانی برگزار می گردد.

به گزارش مهر، در این جشنواره علاوه بر حضور رستورانها، موسسات و تولید کنندگان محصولات غذایی، بانوان نیکوکار و بی سرپرست و نشریات مرتبط با علم تغذیه و درمان نیز حضور دارند.
براساس این گزارش جشنواره فرهنگی سلامتی خوراکی ها از 28 تا 30 آذر به مدت 3 روز در مجموعه فرهنگی پژوهشی سپید واقع در خیابان ولی عصر، چهار راه پارک وی برگزار می گردد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:47  توسط   | 

دومین همایش حمل و نقل عمومی برگزار می شود

دومین همایش حمل و نقل عمومی 26 آذر، همزمان با روز ملی حمل و نقل، با سخنرانی تنی چند از وزیران و مسئولان بلند پایه کشور در سالن 600 نفره وزارت کشور برگزار می شود.

به گزارش مهر، در این همایش که با همکاری وزارت کشور، وزارت راه و ترابری و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار می شود، وزرای کشور، راه و ترابری، نفت، صنایع و معادن، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور که دبیر این همایش می باشد، سخنرانی می کنند.
در این همایش طرح ها و برنامه های جدید این بخش به آگاهی افکار عمومی می رسد و اهداف و سیاست های کلان حوزه حمل و نقل عمومی کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد و مسئولان گزارش عملکرد خود در این بخش را ارائه می نمایند.
این همایش با توجه به برگزاری موفق نخستین دوره آن در سال  85 و با توجه به سیاست های دولت در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی و اهمیت این بخش برای دولت و شهروندان برگزار می شود. در این همایش از فعالان و دست اندرکاران نمونه حمل و نقل عمومی کشور تقدیر وتشکر به عمل می آید و تنی چند از استادان و پژوهشگران عرصه حمل و نقل و ترافیک نیز آخرین یافته های علمی و تحقیقاتی خود را ارائه می نمایند.
شرکت کنندگان این همایش، مدیران بخش حمل و نقل عمومی شهری در شهرداری ها و استانداری ها مشتمل بر شهرداران و معاونان حمل و نقل و ترافیک شهرداری ها، روسای سازمان های حمل و نقل همگانی شهرها، مدیران اتحادیه های حمل و نقل عمومی شهری شامل اتوبوسرانی، تاکسیرانی، قطار شهری و پایانه های مسافربری شهری می باشند.
مدیران و کارشناسان بخش حمل و نقل عمومی برون شهری که در وزارت راه و ترابری به خدمت رسانی مشغولند، جمعی از استادان و پژوهشگران و دانشجویان حمل و نقل و ترافیک، پرسنل معاونت راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی و تعدادی از نمایندگان مجلس سایر شرکت کنندگان دومین همایش حمل و نقل عمومی می باشند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:46  توسط   | 

راهنمای ثبت نام اینترنتی آزمون دستیاری منتشر شد

دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت راهنمای ثبت نام در سی و پنجمین دوره آزمون دستیاری را منتشر کرد.

به گزارش مهر، ثبت نام آزمون از 25 آذر آغاز شده است و تا 20 دی ادامه خواهد داشت و داوطلبان با مراجعه به سایت اینترنتی و تکمیل فرم تقاضانامه می توانند مشخصات خود را وارد کنند.
آزمون در 2 اسفند برگزار می شود و نتایج اولیه (نمرات خام ) پس از سه هفته به صورت اینترنتی اعلام خواهد شد.
افراد واجد شرایط جهت شرکت در آزمون پذیرش دستیار تخصصی در مرحله ثبت نام تنها ملزم به تکمیل و ارسال موارد خواسته شده به صورت اینترنتی خواهند بود.
واجدین شرایط استفاده از سهمیه ها پس از اعلام اسامی با در نظر گرفتن سه برابر پذیرش در سهمیه مربوطه موظف به ارائه مستندات لازم جهت پذیرش براساس دستورالعملهای آتی خواهند بود.
فارغ التحصیلان خارج از کشور با ارائه معرفی نامه از اداره کل امور دانش آموختگان در زمان ثبت نام به دبیرخانه شورای آموزش پزشکی وتخصصی ، می توانند براساس مفاد ای ن راهنما بصورت اینترنتی در آزمو ن ثبت نام کنند.
شرایط لازم برای پذیرش دستیار، تأیید صلاحیت عمومی طبق ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی،  داشتن مدرک یا گواهینامه فارغ التحصیلی در رشته دکترای پزشکی عمومی، داشتن کارت پایان خدم ت نظام وظیفه یا معاف ی برای آقایان، اتمام خدمات قانونی، نداشتن نقص عضو مؤثر حرف های برحسب رشته،  در این دوره محدودیت سنی وجود ندارد و شرکت در آزمو ن بصورت آزمایشی مجاز نیست.
آزمون در 31 دانشگاه علوم پزشکی کشور و با پذیرش در رشته های جراحی استخوان و مفاصل (ارتوپدی)، جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی (ارولوژی )، بیماریهای اعصاب (نورولوژی )، بیماریهای داخلی، بیماریهای عفونی و گرمسیری، بیماریهای قلب وعروق، بیماریهای کودکان، بیهوشی، پزشکی اجتماعی، پزشکی هسته ای، آسیب شناسی (پاتولوژی )، پوست، پزشکی فیزیکی وتوانبخشی، جراحی عمومی، جراحی مغزواعصاب، چشم پزشکی، پرتودرمانی (رادیوتراپی )، رادیولوژی، روانپزشکی، زنان و زایمان، گوش و گلو وبینی و جراحی سر و گردن، پزشکی قانونی، طب کار، طب اورژانس و پزشکی ورزشی برگزار می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:39  توسط   | 

نتایج نهایی تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سال 86 اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی کد رشته های امتحانی جدید در آزمون کارشناسی ارشد سال 86 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

به گزارش مهر، فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی سری دوم از کد رشته های امتحانی جدید در آزمون کارشناسی ارشد سال 1386 برای ثبت نام در موسسه آموزش عالی ذیربط و معرفی شدگان چند برابر ظرفیت کد رشته محل های بورسیه و دارای شرایط خاص به همراه تاریخ و محل برگزاری مصاحبه از روز 24 آذر بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی  www.sanjesh.org منتشر شده است.
اطلاعات کامل در این خصوص در نشریه پیک سنجش روز 26 آذر به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:38  توسط   | 

برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی بدون کنکور وارد دانشگاه می شوند

وزیر علوم گفت: وزارت علوم در صورتی که برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی توانستند از دانشگاهی پذیرش بگیرند با پذیرش آنها موافقت می کند و در غیر این صورت اگر دانشگاهی به آنها پذیرش نداد با مراجعه به واحد استعدادهای درخشان وزارت علوم برای آنها جایابی و پذیرش صورت می گیرد و ورود بدون کنکور آنها به دانشگاه محقق می شود.

به گزارش مهر، دکتر محمد مهدی زاهدی در حاشیه نهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی در تالار بزرگ کشور افزود: در وزارت علوم آئین نامه استعدادهای درخشان، بازنگری و برای قشر زیادتری از استعدادهای درخشان و نخبگان تسهیلاتی ارائه شده است تا وارد مقطع بالاتر شوند.
وی گفت: بر مبنای این آئین نامه، دانش آموزان وارد مقاطع دانشگاهی و دانشجویان به مقاطع بالاتر دانشگاهی وارد می شوند.
وزیر علوم اظهار داشت : آنچه مشکل داریم برای ورود به دوره های دکتری است. دوره های دکتری استاد محور هستند و نهایتا استاد است که دانشجو را باید پذیرش کند. البته در این زمینه نیز در آئین نامه پیش بینی شده در صورتی که دانشجو موفق به پذیرش از دانشگاهی شد با پذیرش آن موافقت شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:36  توسط   | 

دومین کرسی کاربرد و چارچوب تعلیم و تربیت اسلامی برگزار می‌شود

دومین کرسی "تعلیم و تربیت اسلامی؛ چارچوب تئوریک و کاربرد آن" روز 28 آذر در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران زیر نظر هیئت حمایت از کرسیها برگزار می شود.

به گزارش مهر، دکتر خسرو باقری عضو هئیت علمی دانشگاه روانشناسی و علوم تربیتی تهران نظریه پردازی این کرسی را برعهده دارد. وی پیش از نیز کرسی دیگری با عنوان علم تجربی (دینی ) ارائه داده است.
این طرح پیش از این طی دو جلسه به عنوان پیش کرسی مورد بررسی و ارزیابی دکتر باقری، حجت الاسلام رشاد، دکتر آقازاده، حجت الاسلام دکتر صادق زاده، دکتر بانکی و دکتر یمنی قرار گرفت.
محل برگزاری این کرسی در تهران، تقاطع چمراه و جلال آل احمد، زیرپل گیشا، دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران ، طبقه سوم، اتاق شورا واقع شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:34  توسط   | 

کارگاه "آشنایی با فلسفه رسانه" برگزار می‌شود

نخستین کارگاه آموزشی آشنایی با فلسفه رسانه، ۲۶ آذر در دانشکده صدا و سیما برگزار می‌شود.

به گزارش مهر،  در مراسم افتتاحیه اولین کارگاه فلسفه رسانه که از ساعت 9 صبح آغاز خواهد شد، سید حسن حسینی، دانشیار گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، رئیس دانشکده صدا و سیما در باب "فلسفه رسانه چیست؟" سخنرانی خواهد کرد. سپس"ماهیت تلویزیون با مروری بر افکار پست من" با سخنرانی اصغر فهیمی فر استادیار دانشکده صدا و سیما مورد بررسی قرار می گیرد .
در نشست اول این کارگاه که از ساعت 10:45 تا 12 ادامه خواهد داشت سه مقاله ارائه می شود. "هرمنوتیک و ارتباطات" توسط امیر حسین فراهانی عضو هیئت علمی دانشکده صدا و سیما، "نظریه ریاضی ارتباطات" توسط میثم بادامچی کارشناس ارشد فلسفه علم - دانشگاه صنعتی شریف، و ارائه مقاله "اطلاعات در چرخش قرن" توسط مهدیه توکل کارشناس ارشد فلسفه علم - دانشگاه صنعتی شریف عناوین این مقاله ها است.
نشست دوم این کارگاه که از ساعت 14 آغاز می شود با ارائه سه مقاله همراه خواهد بود. "بررسی و نقد نظریات فردریک فره درباره تفکر متافیزیکی و ارتباط آن با تکنولوژی" توسط مصطفی مهاجری دانشجوی کارشناسی ارشد گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، "هایدگر، مک لوهان و ماهیت واقعیت مجازی" توسط صدرا ساده دانشجوی کارشناسی ارشد گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، "هستی‌شناسی عناصر و ساختارهای شناختی رسانه‌های وب‌بنیاد" توسط مجتبی حاجی جعفری دانشجوی کارشناسی مطالعات رسانه‌ها - دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران عناوین این مقالات است.
نشست پایانی این کارگاه به ارائه چهار مقاله اختصاص خواهد داشت. "نگاه واقع گرایانه به فلسفه رسانه" سعید رضا عاملی دانشیار گروه ارتباطات دانشگاه تهران، "نقاشی و دنیای ارتباطی رایانه" صفورا برومند پژوهشگر سازمان صدا و سیما،
"تحلیل مفهومی نسبت دین و رسانه" حسین کاجی دانشجوی دکتری فلسفه غرب - انجمن حکمت و فلسفه ایران و مدرس دانشکده صدا و سیما، "فیلم و فلسفه" دکتر رحیمیان عضو هیئت علمی دانشکده صدا و سیما، عناوین مقاله های بخش پایانی این کارگاه است.
این کارگاه فلسفی در تهران - خیابان ولی‌عصر (عج) - ابتدای بزرگراه نیایش - دانشکده صدا و سیما برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:30  توسط   | 

"جامعه‏شناسی مدیریت ورزش در ایران" بررسی می‌شود

گروه علمی ـ تخصصی جامعه ‌شناسی ورزش نشست "جامعه‏شناسی مدیریت ورزش در ایران" را 27 آذر برگزار می‌کند.

به گزارش مهر، در این نشست بنا است امهات آرا در مورد این شاخه از جامعه‌شناسی به بحث گذاشته شوند. طی این نشست دکتر محمد احسانی سخنرانی خواهد کرد. 
نشست مذکور ساعت  15 در بزرگراه جلال آل احمد، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه اول، سالن کنفرانس انجمن جامعه‏شناسی ایران برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:27  توسط   | 

نقد دفتر شعر عاصف حسینی در حوزه هنری

مجموعه شعر «من در اثر ماه گرفتگی» سروده سید عاصف حسینی - شاعر افغانی - 29 آذر در حوزه هنری نقد و بررسی می‌شود.

به گزارش مهر، سید عاصف حسینی دانشجوی فلسفه در دانشگاه کابل است وعلاوه بر سرودن شعر به روزنامه‌نگاری نیز می‌پردازد. او به خاطر مجموعه شعر دیگرش با نام «و این کفش‌های پیاده» در چهارمین جشنواره ادبی «قند پارسی» تهران، مقام سوم را کسب کرده بود.
محمد صادق دهقان و علی محمد مودب منتقدان این جلسه هستند. نشست نقد اشعار عاصف حسینی ساعت 16 روز پنج‌شنبه برگزار می شود.
نشست‌های ماهانه ادبیات افغانستان با همکاری مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و خانه ادبیات افغانستان برپا می‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:21  توسط   | 

رضی هیرمندی برای طنز و به‌خاطر دکتر زئوس تقدیر می‌شود

مراسم تقدیر از کتاب "فکرش را بکن، این چیزها را در خیابان مالبری دیدم" (ترجمه رضی هیرمندی) در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش برگزار می شود.

به گزارش مهر، در این مراسم که با حضور رضی هیرمندی - مترجم - و جمعی از منتقدان و دبیران نشریات کودک و نوجوان برگزار می شود، از این کتاب تقدیر خواهد شد. "فکرش را بکن، این چیزها را در خیابان مالبری دیدم" نخستین کتاب از مجموعه آثار دکتر زئوس است.
هیرمندی در این مراسم درباره شاخصه های آثار این نویسنده آمریکایی و زوایای پیدا و پنهان کتابهای او سخنرانی می کند. وی همچنین به تشریح ویژگی های کتاب و دغدغه های دکتر زئوس برای انتشار این آثار می پردازد.
این مترجم از میان ۶۰ کتاب "دکتر زئوس" ۲۵ جلد را انتخاب کرده و به فارسی برگردانده است که تقریبا نیمی از آنها تاکنون منتشر شده و قرار است باقی مجلدات آن هم امسال و سال آینده وارد بازار کتاب شوند.
مراسم تقدیر از "فکرش را بکن، این چیزها را در خیابان مالبری دیدم" روز 26 آذر (در جریان مراسم کتاب سال کودک) در محل سازمان پژوهش و برنامه ریزی واقع در خیابان ایرانشهر شمالی برگزار می شود.
عصر روز 25 آذر نیز از کتاب "فرهنگ گفته های طنزآمیز" این مترجم به عنوان کتاب برگزیده طنز در محل حوزه هنری تقدیر شد.
هیرمندی در این مراسم درباره روند شکل گیری کتاب "فرهنگ گفته های طنزآمیز" صحبت می کند و از آنجا که این مراسم نخستین دوره انتخاب کتاب سال طنز به شمار می آید، به خواندن تعدادی از جملات طنزآمیز موجود در اثر نیز می پردازد. این مراسم در محل حوزه هنری و با حضور جمعی از طنزپردازان برگزار می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:19  توسط   | 

جشن 500 روز با مولانا برگزار می شود / آغاز درس‌گفتارهای فردوسی

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال 2007 و روزهای آغازین سال 2008 (هزار و صدمین سال تولد فردوسی) درس گفتارهای مولوی تمام و سلسله جدیدی از درس گفتارهای شهرکتاب درباره خالق شاهنامه آغاز می شود.

به گزارش مهر، علی اصغر محمدخانی - دبیر نشستهای درس گفتارهایی با مولانا - در ابتدای این نشست خبری با اشاره به برنامه هایی که در سال جاری میلادی برای مولوی برپا شده، گفت: در سال 2007 و به جز برنامه هایی که در ایران برای بزرگداشت مولوی برپا شد، حدود 80 همایش در کشورهای مختلف مانند تونس، آلمان، فرانسه، استرالیا، تاجیکستان، روسیه و بسیاری دیگر برپا شد.
وی افزود: در ایران هم علاوه بر کنگره بین المللی مولوی که از 6 تا 8 آذر و با حضور 90 نفر از مولوی پژوهان خارج از کشور در تهران برگزار شد، نهادهای فرهنگی دولتی و خصوصی برنامه های مختلفی را برای این شاعر بزرگ اجرا کردند که از جمله آنها می توان به درس گفتارهای مولانا که از 4 مرداد 85 تاکنون و در شهرکتاب برپا شده اند، اشاره کرد. در این درس گفتارها استادان برجسته ادبیات فارسی و مولوی پژوهانی مانند سیروس شمیسا، کریم زمانی، قدمعلی سرامی، میر جلال الدین کزازی، سعید حمیدیان، مریم حسینی و بسیاری دیگر در 63 جلسه درس گفتار و بدون وقفه شرکت کردند.
محمدخانی اضافه کرد: تمامی این درس گفتارها به صورت ویدئویی ضبط شده و قرار است به ترتیب از شبکه چهار سیما پخش شوند. همچنین فیلم مربوط به این جلسات که در آن به زندگی و آثار مولانا پرداخته شده، برای استفاده پژوهشگران و دانشجویان به دانشگاه های ایرانی خارج از کشور فرستاده خواهد شد.
دبیر نشستهای درس گفتارهایی با مولانا گفت: 28 آذر نیز آخرین جلسه این درس گفتارها با برگزاری جشنی با عنوان "500 روز با مولانا" به اتمام می رسد. این جشن با همکاری موسسه حکمت و فلسفه، بنیاد رودکی، شبکه چهارم سیما و شهرکتاب مرکزی برپا خواهد شد و در آن کسانی مانند احمد جلالی (نماینده سابق ایران در یونسکو)، غلامرضا اعوانی (رئیس موسسه حکمت و فلسفه)، رضا پورحسین (مدیر شبکه چهارم سیما)، بهاءالدین خرمشاهی، سعید حمیدیان و آیدین آغداشلو سخنرانی های کوتاهی ایراد می کنند.
وی ادامه داد: برنامه های مختلفی برای این جشن تدارک دیده شده که از جمله آنها می توان به اجرای موسیقی توسط گروه های مختلفی به سرپرستی حمیدرضا نوربخش، علیرضا چراغی و بهنام بادانی، پخش بخشی از فیلم "از شمس تا شمس"، کلیپ ویدیویی "من غلام قمرم" ساخته علیرضا چراغی و با صدای علیرضا قربانی و اجرای دوباره تئاتری درباره مولانا - که چندی پیش و در مقر یونسکو در پاریس به روی صحنه رفت - به سرپرستی حسین مسافر آستانه از جمله برنامه های این جشن است.
محمدخانی سپس به کارهای پژوهشی و پایان نامه هایی که درباره مولانا انجام شده، اشاره کرد و گفت: تاکنون نزدیک به 100 پایان نامه درباره مولوی نوشته شده و می توان گفت کارهای پژوهشی که درباره مولوی شده در قیاس با شعرای نامدار دیگر مانند سعدی و حافظ بسیار بیشتر است. البته هنوز جا برای کار زیاد است؛ مثلا بحثهای تطبیقی مولوی با دیگران شاعران از جمله کارهای مانده بر زمین است.
دبیر نشستهای درس گفتارهایی با مولانا، همچنین به تشریح فعالیتهای آتی این موسسه پرداخت و تاکید کرد: با توجه به اینکه در آستانه هزار و صدمین سال تولد فردوسی و فوت رودکی به تاریخ هجری قمری هستیم، برنامه هایی برای این دو شاعر بزرگ هم در دست اجرا داریم. از چهارشنبه هفته آینده و در واقع از ابتدای سال 2008 درس گفتارهای شهرکتاب درباره فردوسی آغاز خواهند شد که با سخنرانی های فتح الله مجتبایی (در دو جلسه) شروع می شود.
علیرضا چراغی نیز در این نشست خبری با اشاره به فعالیتهای بنیاد رودکی در تجلیل از شاعرانی مانند مولوی، خاطرنشان کرد: نزدیک به 2 سال برای مجموعه "روی در آفتاب" که درباره مولوی ساخته شده، زمان صرف کرده ایم و می توان گفت ارکسترال ترین کار هنری چند سال اخیر است و در آن متنوع ترین و پرکاربردترین سازها مورد استفاده قرار گرفته که قرار است در روز برگزاری جشن 500 روز با مولانا توزیع شود. این مجموعه در 2 لوح فشرده آماده شده که در آن از اشعار شمس و مولانا، گزیده ای از آموزه های شمس و نیز گفتارهای مولانا استفاده کرده ایم. 
ضیاءپور نیز با اشاره به برنامه های جشن 500 روز با مولانا، گفت: این برنامه ساعت 30/17 روز 28 آذر و در تالار وحدت شروع می شود و تا 3 ساعت به طول خواهد انجامید. ورود برای عموم در این مراسم آزاد است اما کسانی که مایل به حضور در برنامه هستند باید از 26 آذر با مراجعه به تالار وحدت و بدون پرداخت هیچ گونه وجهی بلیت خود را تهیه کنند تا هماهنگی های لازم براساس ظرفیتهای سالن انجام شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:16  توسط   | 

"طعم گیلاس" در موزه سینما

فیلم سینمایی "طعم گیلاس" به کارگردانی عباس کیارستمی 28 آذر ساعت 30/19 در موزه سینما به نمایش درمی‌آید.

به گزارش مهر، پس از نمایش فیلم جلسه تحلیل و پرسش و پاسخ با حضور دکتر گهر همایون پور روانکاو از آمریکا برگزار می شود.
"طعم گیلاس" در چارچوب برنامه نمایش فیلم های روانکاوانه و روانشناسانه با همکاری موزه سینما و انستیتو روانکاوی تهران پخش می‌شود. این فیلم موفق به دریافت جایزه نخل طلای پنجاهمین جشنواره فیلم کن شد. جایزه ویژه یونسکو از جشنواره بین المللی فیلم تسالونیکی از دیگر جوایز "طعم گیلاس" است.
فیلم ماجرای مردی است که قصد خودکشی دارد. او گور خود را کنار جاده ای حفر می کند و در جستجوی مردی است که روی جسدش خاک بریزد تا اینکه ... فیلمنامه را کیارستمی نوشته و خود تدوینگر و تهیه کننده فیلم است که در آن همایون ارشادی، عبدالحسین باقری و افشین خورشید باختری نقش آفرینی کرده اند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:13  توسط   | 

بانوان در 7 روز کنسرت می دهند

کنسرت گروههای موسیقی ویژه بانوان در دو بخش رقابتی و جنبی موسیقی سنتی تلفیقی و کلاسیک بیست و سومین جشنواره موسیقی فجر از روز 30 آذر تا 6 دی ساعت 18 در تالار وحدت برگزار می شود.

به گزارش مهر، حجم گسترده گروههای حاضر در بخش بانوان باعث شده تا در هر سانس دو گروه موسیقی اجرای  برنامه داشته باشند و طبق برنامه ریزی انجام شده گروه موسیقی "پریرخ" ویژه بانوان با آواز پری زنگنه روز 1 دی برگزار می شود و پس از آن کنسرت گروه "آواز ملل" به سرپرستی و آواز نسرین ناصحی و شهلا میلانی برگزار می شود.
در دومین روز از برگزاری جشنواره موسیقی در بخش موسیقی بانوان گروه "کر دختران" به سرپرستی شهلا میلانی و گروه "آکورد" به سرپرستی شاکه آقامال اجرای برنامه دارند و در روز 3 دی کنسرت گروه موسیقی "ارکیده" با آواز ارکیده حاجی وندی و "اوج پرواز" به سرپرستی ساناز میلانی برگزار می شود.
در روز 4 دی گروه موسیقی "حنانه" به سرپرستی کامران همت پور ، 5 دی گروه "پریشاد" با آواز پریچهر خلوتی و همچنین در آخرین روز از برگزاری بخش بانوان در بیست و سومین جشنواره موسیقی فجر کنسرت "ارکستر مجلسی بانوان فارس" به سرپرستی علی جعفریان 6 دی برگزار می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:12  توسط   | 

صبا میزبان آثار هنری موسوی می‌شود

مؤسسه فرهنگی هنری صبا از 26 آذر با برگزاری یک نمایشگاه آثار نقاشی و عکس‌های معماری میرحسین موسوی را مرور می‌کند.

به گزارش مهر، همزمان با گشایش نمایشگاههای گنجینه هنرهای از یاد رفته ایران و نمایشگاه نقاشان نوگرا قرقیزستان،‌ این مجموعه شاهد گشایش نمایشگاه 180 اثر نقاشی و تصاویر معماری مهندس موسوی از سال‌های پیش از انقلاب تاکنون است.
‌آثار نقاشی موسوی که سابقه آن به اوایل دهه 40 بازمی‌گردد روندی را ترسیم می‌کند که در آن گرایش‌های آبستره، انتزاعی و هنر مفهومی با بهره از تکنیک‌های متنوع چون کولاژ،‌ رنگ روغن و ... را در قالب‌های مدرن به نمایش می‌گذارد. تاکنون نقاشی‌های این هنرمند سال 1369 در موزه هنرهای معاصر تهران و سال 1379 در فرهنگسرای نیاوران به نمایش درآمده است.
نمایشگاه عکس‌های آثار معماری این هنرمند که یکی از مهمترین وجوه کارنامه هنری و حرفه‌ای وی در مدت 40 سال فعالیت است، معماری بناهای شرکت آب اصفهان،‌ کانون توحید، مسجد سلمان فارسی ریاست جمهوری، بقعه شهداء 72 تن بهشت زهرا (س)، ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت، دانشگاه شاهد و ... را شامل می‌شود که کامران عدل عکاسی شده است.
عدل که خود دانش‌آموخته معماری و دارای سابقه حرفه‌ای عکاسی است کوشیده در تصاویر مذکور زوایایی متنوع از ارائه فرم‌های زیبایی‌شناختی، نقش‌مایه‌ها و اسلوب‌های معماری،‌ بهره‌گیری از عناصر و آرایه‌های هنرهای سنتی و معماری کهن و اصیل اسلامی ایرانی را در این آثار به نمایش بگذارد.
این نمایشگاه در ادامه سلسله نمایشگاههای مروری بر آثار اساتید است که تاکنون در مؤسسه صبا برگزار شده است. نمایشگاه مرور آثار هنری ‌نقاشی و معماری‌ میرحسین موسوی روز 26 آذر رأس ساعت 17 در نگارخانه خیال موسسه فرهنگی صبا گشایش خواهد یافت.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:7  توسط   | 

گزارش تصویری / گردهمایی گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران -2

گردهمایی گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران با تجلیل از پیشکسوتان هنرهای سنتی ایران در مجموعه فرهنگی هنری آسمان آغاز به کار کرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 1:5  توسط   | 

گزارش تصویری / گردهمایی گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران -1

گردهمایی گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران، با تجلیل از پیشکسوتان هنرهای سنتی ایران در مجموعه فرهنگی هنری آسمان آغاز به کار کرد.

محمدقاسم اخویان از نیشابور

مهتاب نوروزی از ایرانشهر 

محمدقاسم اخویان از نیشابور - میرحسین موسوی رئیس فرهنگستان هنر

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:56  توسط   | 

14 پیشکسوت هنرهای سنتی تجلیل شدند

گردهمایی گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران با تجلیل از پیشکسوتان هنرهای سنتی ایران در مجموعه فرهنگی هنری آسمان آغاز به کار کرد.

به گزارش مهر، گردهمایی گنجینه های از یاد رفته هنر ایران با حضور میرحسین موسوی رئیس فرهنگستان هنر، حسن بلخاری رئیس پژوهشکده هنر، محسن زارع رئیس موسسه فرهنگی هنری صبا و محمدمهدی حیدریان رئیس مجموعه فرهنگی هنری آسمان و هنرمندان پیشکسوت و جوان در مجموعه فرهنگی هنری آسمان برگزار شد.
بهمن نامور مطلق در سخنانی این گردهمایی را در چهار بخش سخنرانی علمی، نمایشگاه و کارگاه هنری و جشنواره فیلم‌های مستند و انتشارات اعلام کرد و گفت: "همایش گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران بر اساس چند ضرورت و بر پایه مبانی نظری ویژه استوار شده و ضرورت حفظ و ترویج میراث فرهنگی که بخش مهم هویت فرهنگی ما را شکل می‌دهد از آن جمله است."
وی این همایش را از نظری‌ترین همایش‌های فرهنگستان هنر اعلام کرد و گفت: "این حوزه به برخی دگرگونی ها دارد که یکی از آنها دگرگونی در باورها نسبت به هنرهای صناعی و سنتی و بازنگری در سازمان و سازمان‌های مرتبط با هنرهای صناعی و صنایع دستی است."
مهدی مکی نژاد در ادامه این مراسم گفت: "در عر صه هنرهای سنتی هنرمندان در حریم خلوت دل و در تنهایی خویش در پی کشف و شهود و در جستجوی رسیدن به آسمان معرفتند. اکنون در این عصر تکنولوژی و سرعت، مجالی به این هنرهای بی‌ادعا در موازنه‌های اقتصادی داده نشده است. اما بسان زمزمه‌ای دور از دوردست‌ها گوش را می نوازد."
در ادامه این مراسم با حضور میرحسین موسوی رئیس و نامور مطلق دبیر فرهنگستان هنر و دبیر کل این همایش، مهدی مکی‌نژاد دبیر علمی همایش و مجید مهرگان استاد نگارگر از 14 هنرمند پیشکسوت هنرهای از یاد رفته ایران تقدیر و تجلیل شد.
در هنر تیشه‌داری محمدقاسم اخویان از نیشابور، در خوشنویسی هفت قلم علی اکبر اسماعیلی قوچانی، در زیورآلات ترکمن غلام آق از گنبد کاووس،در فرشبافی معصومه مهیندخت ایمانی از کاشان، در مینا صائبی فرهان چهیلی از اهواز، در فرش دستباف علی رشتی‌زاده از قم، در مستندسازی حمید سهیلی مظفر، در زریبافی ماشاءالله عنایتی از کاشان، در معماری سنتی عبدالمجید عنایتی از قروه و محمد گلیار از قم، در کاشیکاری حسین مصدق زاده، در شالبافی علی میراحمدی از کرمان، در چاقوسازی ابوالفضل نظم پرور و در سوزندوزی مهتاب نوروزی از ایرانشهر تجلیل شدند.
با پایان مراسم افتتاحیه همایش گنجینه هنرهای از یاد رفته ایران از ساعت 13:30 قرائت مقالات و مراسم سخنرانی‌های این همایش آغاز می‌شود و به مدت سه روز در مجموعه فرهنگی هنری آسمان ادامه می‌یابد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:50  توسط   | 

نغمه‌های صلح در بخش جنبی جشنواره موسیقی

کنسرت موسیقی نغمه‌های صلح کهنزاد همراه با گروه ساتراپ در بخش جنبی جشنواره موسیقی فجر روز پنجم دی ساعت 18 در فرهنگسرای نیاوران و هفتم دی ساعت 20:30 در سالن رودکی برگزار می‌شود.

شهریار کهنزاد با اعلام این خبر درباره جزئیات برگزاری این کنسرت به مهر گفت: نغمه های صلح سال گذشته توسط ارکستر سمفونیک ارمنستان و ارکستر فیلارمونیک ارمنستان در تالار وحدت و تالار بزرگ کشور به رهبری لوریس چکناواریان اجرا داشت و امسال برای اولین بار نغمه های صلح را همراه با گروه ساتراپ اجرا می کنم.
این آهنگساز درباره قطعات این کنسرت گفت: "فاجعه"، "برزخ"، "خطابه"، "هشدار" و "ابهام" از جمله قطعات نغمه های صلح است و برای اجرای این کنسرت موسیقی فرهنگ های مختلف را گزینش و کار می کنم و قرار است همرا با گروه ساتراپ که متشگل از 22 نوازنده است نغمه صلح را به دو زبان فارسی و انگلیسی اجرا کنم.
وی در پایان گفت: برای امسال قطعه "عشق و دیگر هیچ" را برای اجرا آماده کردم، اما به دلیل کمبود وقت زمان اجرا مجبور به حذف این قطعه شدم.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:46  توسط   | 

یک نمایش مذهبی در مجتمع نور

نمایش "عبور از میدان تردید" کار ایرج افشاری به مناسبت اعیاد قربان و غدیر به همت اداره ارشاد شمیرانات از 24 تا 30 آذر در مجتمع فرهنگی هنری نور اجرا می‌شود.

به گزارش مهر، این نمایش با موضوع آثار مذهبی و هدف اشاعه فرهنگ عاشورایی و ظرفیت‌های نمایش مذهبی در اولین جشنواره تئاتر "ولا" اجرا می شود.
"عبور از میدان تردید" کار گروه جم با بازیگری امیر عدل پرور و رهام مخدومی و آهنگسازی مهدی همایی و شروین عباسی به زندگی رزمنده ای می پردازد که می خواهد به خط مقدم جبهه برود. رزمنده با خودش درگیر است و به موازات آن درگیری شخصیت حر در واقعه عاشورا روایت می شود. در نهایت رزمنده بر نفس اماره خود قالب و راهی نینوا می شود.
این نمایش هر روز ساعت 16 به صورت رایگان در جنت آباد شمالی، سی متری المهدی، سالن مجتمع فرهنگی هنری نور اجرا می‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:45  توسط   | 

داوران اولين جايزه جشن بزرگ داستان انقلاب معرفي شدند

محسن مومني، احمد دهقان، حسين فتاحي، محمد حمزه زاده و مجيد قيصري، داوري نخستين جايزه جشن بزرگ داستان انقلاب را بر عهده دارند.
به گزارش ايرنا، در اين جايزه كه به دبيري اميرحسين فردي برپا مي‌شود، به بهترين آثار داستاني كه با درون مايه انقلاب اسلامي نوشته شده، جوايز ويژه‌اي اهدا مي‌شود.
حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي به منظور حمايت از ادبيات داستاني و نيز نويسندگان اين عرصه، اقدام به برپايي مسابقه "جشن بزرگ داستان" كرده است.
دبيرخانه اين جايزه درنظر دارد، پس از معرفي برگزيدگان در بخش‌هاي مختلف، كتابي از بهترين داستان‌هاي ارسالي را با موضوع انقلاب اسلامي منتشر كند.
آثار "برگزيده"، "برتر" و "تقديري" و نيز "ساير آثار قابل چاپ" در شاخه رمان و داستان بلند علاوه بر دريافت جوايز نقدي، پس از عقد قرارداد و پرداخت حق‌الزحمه به نويسندگان آنها، به صورت كتاب چاپ خواهد شد.
داستان‌هاي كوتاه "برگزيده"، "برتر" و "تقديري" نيز به همراه ساير داستان‌هاي كوتاه، به صورت مجموعه داستان چاپ مي‌شود و حق‌الزحمه آن‌ها به نويسندگان آثار ارسالي پرداخت خواهد شد.
همچنين طي توافقي كه حوزه هنري با معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي داشته، بيش از ‪ ۲۲‬ميليون تومان جوايز نقدي به برگزيدگان "جشن بزرگ داستان" انقلاب اهدا مي‌شود.
بنابراين در بخش "رمان" و "داستان بلند انقلاب"، به اثر برگزيده هشت ميليون تومان، اثر برتر، شش ميليون تومان و اثر تقديري، چهار ميليون تومان اختصاص يافته است.
در بخش "داستان كوتاه انقلاب" نيز جايزه اثر برگزيده، دو ميليون تومان، اثر برتر، يك ميليون و پانصد هزار تومان و اثر تقديري، يك ميليون تومان خواهد بود.
نويسندگان، مي‌توانند آثار داستاني خود را با درون مايه انقلاب اسلامي تا نيمه اول دي به دبيرخانه "جشن بزرگ داستان" ارسال كنند.
دبيرخانه اين جايزه در تهران، تقاطع خيابان حافظ و سميه، حوزه هنري- مركز آفرينش‌هاي ادبي- كارگاه قصه و رمان (صندوق پستي ‪ (۱۵۸۱۵/۱۶۷۷‬واقع شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:35  توسط   | 

شرايط دوره مشترك كارشناسي ارشد برق - قدرت دانشگاه خواجه نصير اعلام شد

دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي با همكاري دانشگاه هانور آلمان براي دوره مشترك كارشناسي ارشد مهندسي برق - قدرت، دانشجوي كارشناسي ارشد مي‌پذيرد.
به گزارش ايرنا، هدف از برگزاري اين دوره مشترك ارتقای سطح دانش و تجربه كارشناسان داخلي عنوان شده است.
دانشجويان با نظارت سازمان سنجش آموزش كشور و از طريق آزمون كتبي مصاحبه تخصصي براي اين دوره انتخاب مي‌شوند.
دانشجويان در اين دوره تحصيلي دو ساله در ايران و آلمان تحت آموزش قرار خواهند گرفت و پس از طي دوره مدرك كارشناسي ارشد مهندسي برق - قدرت دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي و دانشگاه هانور آلمان را به شكل مشترك دريافت خواهند كرد.
كليه داوطلباني كه در مقطع كارشناسي مهندسي برق -قدرت و يا در يكي گرايش‌هاي مهندسي برق مدرك رسمي و معتبر مورد تاييد وزارت علوم،تحقيقات و فناوري داشته باشند مي‌توانند در آزمون ورودي اين دوره شركت كنند.
علاقه مندان مي‌توانند جهت كسب اطلاعات بيشتر به نشاني اينترنتي ‪ www.kntu.ac.ir‬مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:33  توسط   | 

هشتمين جشنواره پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار مي‌شود

ایرنا - هشتمين جشنواره پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي از ‪ ۲۶‬تا ‪۲۸‬ آذر در دانشكده پزشكي اين دانشگاه برگزار مي‌شود.
دكتر "محمد رحمتي" معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر افزود اين دانشگاه با دارا بودن ‪ ۴۰‬مركز تحقيقاتي، دو پژوهشكده و ‪ ۸‬معاونت پژوهشي نقش مهمي در توليد علوم پزشكي كشور دارد.
وي گفت سالانه توسط معاونت تحقيقات و فناروي وزارت بهداشت دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند كه در ارزيابي امسال دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ‪ ۱۸‬هزار امتياز را كسب كرد كه در مقايسه با سال گذشته ‪ ۸۰‬درصد رشد داشته است.
دكتر رحمتي گفت از نظر رتبه امتياز خام دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي بعد از دانشگاه تهران رتبه دوم را دارد.
معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي هدف از برگزاري هشتمين جشنواره پژوهشي اين دانشگاه را ارتقاء اهداف كلان پژوهشي با ابعاد ايجاد انگيزه در ارتقاي كميت و كيفيت پژوهش در دانشگاه و همچنين ارايه توانمندي‌هاي پژوهشي دانشگاه عنوان كرد.
دكتر "حسن فضلي" مدير روابط بين‌الملل دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت بر اساس آيين‌نامه اين جشنواره اساتيد و اعضاي هيات علمي دانشگاه در دو گروه علوم پايه و علوم باليني معرفي مي‌شوند.
وي گفت× در جشنواره امسال ‪ ۲۴‬منتخب برتر در علوم پايه و باليني بر اساس رتبه آنها در مراتب مربي، استاديار، دانشيار و استاد مورد تقدير قرار مي‌گيرند.
همچنين از سه محقق برتر دانشجويي، سه عضو پژوهشگر غير هيات علمي و علاوه بر اين از كتاب برتر (تاليف و ترجمه) و محقق برتر تقدير مي‌شود.
دكتر "حميد سوري" مدير امور پژوهشي دانشگاه نيز در اين نشست خبري گفت با توجه به اينكه پژوهش يكي از محورهاي توسعه به شمار مي‌رود در انجام آن ابعادي همچون محتواي پژوهش و اينكه پژوهش انجام شده بر اساس استانداردهاي بين‌المللي صورت گيرد بايد مورد توجه قرار گيرد.
وي با بيان اينكه مديريت در پژوهش نقش مهمي در پژوهش دارد گفت بر اين اساس تدوين اولويت‌هاي پژوهشي و نيازسنجي تحقيقات با اعمال مديريت صحيح نقش بسيار موثري در كاربردي شدن تحقيقات دارد.
دكتر سوري با بيان اينكه يكي از نكات مهم مورد توجه در امر تحقيق توانمندسازي و فراهم كردن شرايط لازم براي انجام تحقيق است گفت دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در بعد توانمندسازي تحقيق در سطح كشور در رتبه دوم قرار دارد.
وي با اشاره به ارتقاي رتبه پژوهشي دانشگاه شهيد بهشتي گفت رتبه پژوهشي اين دانشگاه امسال نسبت به سال گذشته حدود ‪ ۸۰‬درصد رشد داشته بطوريكه از رتبه هفتم به رتبه دوم ارتقا يافته است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:31  توسط   | 

آثار هنري ميرحسين موسوي در موسسه صبا به نمايش گذاشته مي‌شود

موسسه فرهنگي هنري صبا با برگزاري نمايشگاهي، به مرور آثار نقاشي و عكس‌هاي معماري ميرحسين موسوي مي‌پردازد.
به گزارش ايرنا، همزمان باگشايش نمايشگاه‌هاي "گنجينه هنرهاي ازياد رفته‌ايران" و "نمايشگاه نقاشان نوگراي قرقيزستان"، مجموعه‌اي با بيش از ‪ ۱۸۰‬اثر از آثار نقاشي و تصاوير معماري، ميرحسين موسوي از سال‌هاي پيش از انقلاب تاكنون را به نمايش گذاشته مي‌شود.
آثار نقاشي ميرحسين موسوي كه سابقه آن به اوائل دهه ‪ ۴۰‬باز مي‌گردد روندي را ترسيم مي‌كند كه در آن گرايش‌هاي آبستره، انتزاعي و هنرمفهومي با بهره از تكنيك‌هاي متنوعي چون كولاژ، رنگ روغن، تجلي يك روح سنتي و نشانه شناسي حكمت، معنا و سنت‌هاي فرهنگي و معرفتي شرقي را در قالب‌هاي مدرن به نمايش مي‌گذارد.
تاكنون نقاشي‌هاي اين هنرمند در موزه هنرهاي معاصر تهران در سال ‪۱۳۶۹‬ و در فرهنگسراي نياوران در سال ‪ ۱۳۷۹‬به نمايش گذاشته شده و آثار ارائه شده در اين نمايشگاه شامل مجموعه‌اي است كه در سالهاي پس‌از آخرين نمايشگاه مذكور ارائه گرديده است.
نمايشگاه عكس‌هاي آثار معماري اين هنرمند كه يكي از مهمترين وجوه كارنامه هنري و حرفه‌اي او در مدت ‪ ۴۰‬سال فعاليت است، شامل معماري بناهاي شركت آب اصفهان، كانون توحيد، مسجد سلمان فارسي رياست جمهوري، بقعه شهداي ‪ ۷۲‬تن در بهشت زهرا، ساختمان مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام و دانشگاه شاهد است كه توسط كامران عدل عكاسي شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:27  توسط   | 

"همشهري كين" در نشست نقد فيلم "آيينه جادو" حوزه هنري

ایرنا - فيلم سينمايي "همشهري كين" به كارگرداني اورسون ولز ‪ ۲۶‬آذر در نشست نقد فيلم "آيينه جادو" حوزه هنري نقد و بررسي مي‌شود.
بنابر اين گزارش، پس از نمايش اين فيلم علي اصغر شيرازكي به نقد و بررسي آن مي‌پردازد.
اين فيلم براي اولين بار در سال ‪ ۱۹۹۸‬عنوان بهترين فيلم را به خود اختصاص داده بود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:25  توسط   | 

جشن ‪ ۵۰۰‬روز با مولانا در تالار وحدت

جشن ‪ ۵۰۰‬روز با مولانا ‪ ۲۸‬آذر در تالار وحدت برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، "گليشا ضياپور" مدير تالار وحدت با بيان اين مطلب افزود: اين جشن براي بزرگداشت سال مولانا برنامه ريزي شده و ورود براي عموم علاقه‌مندان آزاد است.
"صادق چراغي" نيز در سخناني درباره ساخت يك قطعه با مضمون مولانا خبر داد و افزود: اين اثر با تركيب اركستر بزرگ و استفاده از موسيقي و سازهاي محلي تنظيم و با صداي علي رضا قرباني اجرا خواهد شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:24  توسط   | 

نمايش قدرت در خانه هنرمندان ايران

ایسنا - "قدرت" به كارگرداني مهرناز اسدي روز 27 آذر ساعت 18 در خانه هنرمندان ايران به نمايش درمي‌آيد.
اين فيلم مستندي است با نگاهي انساني و ستايش‌گر به بازنمايي مقاومت‌ها و تلاش‌هاي هنرمند كوه‌نوردي به نام قدرت‌الله كسرائيان كه از بد حادثه مبتلا به يك بيماري خاص و استثنائي (ALS) شده است. او ديگر از ادامه مبارزه با زندگي خسته شده است. همه به او مي‌گويند "نفس بكش" ولي مشكل او همين است.
مستند قدرت در نخستين جشنواره بين‌المللي سينما حقيقت ايران مورد تقدير ويژه قرار گرفته است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۶ساعت 14:16  توسط   | 

تمديد مهلت ارسال آثار به سمينار تئاتر دانشگاهي

ایسنا - مهلت ارسال آثار (چکيده مقالات) دومين سمينار تئاتر دانشگاهي ايران تا 30 آذر تمديد شد.
طبق اين اعلام تمامي دانشجوياني آثار خود تا 20 آذر ارسال نكرده‌اند، مي‌توانند چکيده مقالات خود را با موضوعات "بررسي آموزش تئاتر در دانشگاه‌ها" (تئاتري و غيرتئاتري)"، "شيوه گزينش دانشجويان رشته تئاتر"، "واحدهاي درسي، ضرورت، کارکرد و اهداف" ، "شيوه‌هاي آموزش تئاتر در دانشکده‌هاي تئاتري و غيرتئاتري"، "ضرورت، کارکرد و اهداف تئاتر دانشگاهي"، "نسبت تئاتر دانشگاهي و توليد انديشه و تربيت نيروي انساني متخصص"، "تئاتر دانشگاهي و تئاتر حرفه‌اي، تعامل يا تقابل؟" و "آينده شغلي دانشجويان تئاتر و معضل مدرک‌گرايي" را تا 30 آذر به آدرس تهران،‌ خيابان نجات الهي، کوچه سلمان پاک، پلاک 15 ارسال کنند.
دومين سمينار تئاتر دانشگاهي ايران پنجم اسفند در تهران برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۶ساعت 14:15  توسط   | 

برنامه‌هاي چهارمين روز تئاتر ماه

ایسنا - در چهارمين روز از چهارمين جشنواره سراسري تئاتر ماه،‌ نمايش‌هاي صحنه‌اي "سهراب"، "اما حالا تو رفته‌اي"، "ملودي گرگ سرگردان" و "شبي از شب‌هاي يلدا" اجرا مي‌شود.
نمايش "سهراب" به كارگرداني حسين اقباليان ساعت 16 در تالار هنر اجرا مي‌شود، "اما حالا تو رفته‌اي" به كارگرداني آلاله ايزدي از اصفهان ساعت17:30 در خانه نمايش ، "ملودي گرگ سرگردان" به كارگرداني توحيد معصومي از اردبيل ساعت 19 در تالار مهر حوزه هنري است.
"شبي از شب‌هاي يلدا" نيز نمايشي از گلستان است كه به ‌نويسندگي و كارگرداني جلال سلامتي ساعت 20/15 ميزبان اين تالار خواهد بود.
در بخش خياباني نيز نمايش‌هاي "دنياي چشم‌ بسته" امير كربلايي‌زاده، "از اول تا آخر جنگ" به نويسندگي و كارگرداني پروانه علي ضامني در ساعت 15:30 و 16:15 در محوطه باز تئاترشهر اجرا مي‌شود.
چهارمين جشنواره سراسري تئاتر ماه روز 28 آذر به كار خود پايان خواهد داد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۶ساعت 14:12  توسط   | 

كارگاه‌هاي تخصصي صبا براي گنجينه هنري از ياد رفته

ایسنا - مؤسسه فرهنگي هنري صبا با برپائي نخستين كارگاه از مجموعه كارگاههاي تخصصي هنرهاي سنتي كه در 18 رشته هنري مختلف برگزار مي شود به استقبال گنجينه هاي هنرهاي از ياد رفته مي رود.
اين كارگاه‌ها كه در 18 رشته تخصصي نظير مليله‌دوزي،‌ مهره‌سازي،‌ چاقوسازي، ‌گيوه بافي، قطاعي،‌ صحافي، زريبافي، قاليبافي،‌ رنگرزي و ... با حضور استادكاران برجسته اين هنرها در شهرهاي مختلف ايران تشكيل مي‌شود؛ براي نخستين‌بار و درقالب مجموعه‌اي گسترده تداوم هنر اصيل سنتي و ميراث هنر آييني قومي و تجلي ارزش‌هاي فرهنگ بومي، زيبايي‌شناسي سنت‌هاي فرهنگي و آداب و رسوم اقوام و مناطق مختلف كشورمان را در جريان توليد و خلق آثار به‌صورت زنده و مستقيم براي علاقمندان به‌نمايش مي‌گذارد. در اين كارگاه‌ها مي‌توان از نزديك شاهد احياي هنرهايي بود كه در گذر زمان و با نفي جنبه‌هاي كاربردي و عمومي خود از عرضه حيات اجتماعي پيوند گسسته‌اند، اما اين بار دوباره و به گونه‌اي ديگر زندگي خود را از سر مي‌گيرند و ارزش‌ها و ويژگي‌هاي بديع و منحصر به‌فردي از خود را از رهگذر قرن‌ها به جلوه مي‌آورند.
در كارگاههاي تخصصي، ‌نشست‌هاي پژوهشي، سخنراني‌هاي نمايشي فيلم‌هاي مستند از كارگردانان برجسته نيز ابعاد و جنبه‌هاي متنوع و نايافته و ارزشمندي از اين هنرها را معرفي و بازشناسي خواهد كرد.
اين مجموعه همراه با نمايشگاه بزرگ گنجينه‌ هنري از ياد رفته از 26 آذر در موسسه فرهنگي هنري صبا علاقه مندان را به‌تماشاي يكي از زيباترين تجليات استمرار هويت،‌ فرهنگ، ‌تاريخ و مدنيت مردم اين سرزمين ميهمان خواهد كرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۶ساعت 14:11  توسط   | 

مهرگان درباره نگارگري فراموش شده ايران مي‌گويد

ایسنا - نشست‌هاي علمي ‌گردهمايي "گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران" عصر روز 25 آذر آغاز مي‌شود.
اولين نشست علمي اين ‌همايش با رياست دكتر حسن بلخاري، در مجموعه آسمان فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي‌ ايران آغاز مي‌شود.
در اين نشست، مجيد مهرگان، با مقاله "مباني فراموش شده نگارگري ايران"، حسين ياوري، با مقاله "چرا هنري از ياد مي‌رود؟"؛ حسين زمرشيدي، با مقاله «يادي از اندود ساروج و ساروج بري در گرمابه‌هاي قديمي"،‌ هادي سيف با مقاله "بررسي هنر نقاشي روي كاشي دوره قاجار" علي قنبري و عباس قنبري، با مقاله‌ "شير سنگي، آميزه‌اي از هنر و حماسه در فرهنگ بختياري" و مرضيه محب با مقاله "ميناي صائبين" حضور دارند.
قرار است در پايان نشست روز اول، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شود.
گردهمايي «گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران» روزهاي 25 تا 27 آذر در مجموعه آسمان فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي‌ايران برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۶ساعت 14:10  توسط   | 

بررسي ادبيات تركيه از كلاسيك تا امروز

دويست و هفتمين نشست هفته‌ كانون ادبيات ايران به بحث درباره‌ روند تكميلي ادبيات تركيه از دوران كلاسيك تا امروز اختصاص دارد.
به گزارش ايسنا، فرزانه دولت‌آبادي و شادي آيدين در اين نشست كه از سوي گروه ادبيات ملل كانون ادبيات ايران برگزار مي‌شود، سخنراني مي‌كنند.
اين برنامه روز 26 آذر ساعت 16 در محل كانون ادبيات ايران واقع در خيابان مفتح جنوبي، روبه‌روي ورزشگاه شيرودي، خيابان اردلان، شماره‌ 31 برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۶ساعت 14:5  توسط   | 

«نگارگري فراموش‌ شده ايران» بررسي مي‌شود

مجيد مهرگان درباره «نگارگري فراموش شده ايران» 25 آذر در مجموعه آسمان سخنراني مي‌كند.

به گزارش فارس،نشست‌هاي علمي‌گردهمايي "گنجينه‌ هنرهاي از ياد رفته هنر ايران" عصر روز 25 آذر آغاز مي‌شود.
اولين نشست علمي‌همايش "گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران" عصر روز 25 آذر، با رياست حسن بلخاري، در مجموعه آسمان فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي‌ايران آغاز مي‌شود.
در اين نشست، استاد مجيد مهرگان، با مقاله "مباني فراموش شده نگارگري ايران"؛ استاد حسين ياوري، با مقاله "چرا هنري از ياد مي‌رود؟"؛ استاد حسين زمرشيدي، با مقاله "يادي از اندود ساروج و ساروج بري در گرمابه‌هاي قديمي"؛ استاد‌ هادي سيف با مقاله "بررسي هنر نقاشي روي كاشي دوره قاجار" علي قنبري و عباس قنبري، با مقاله "شير سنگي، آميزه‌اي از هنر و حماسه در فرهنگ بختياري" و مرضيه محب با مقاله "ميناي صائبين" حضور خواهند داشت.
در پايان نشست روز اول، جلسه پرسش و پاسخ نيز برگزار مي‌شود.
گردهمايي "گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران" روزهاي 25، 26 و 27 آذر در مجموعه آسمان فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي‌ايران برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۶ساعت 13:12  توسط   | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر