نمایه تهران

اخبار و اطلاعات شهر تهران

انتشار موسیقی متن فیلم «میم مثل مادر»

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت چهلمین روز درگذشت رسول ملاقلی‌پور، موسیقی متن فیلم «میم مثل مادر» آخرين فيلم اين كارگردان فقيد را منتشر می‌کند.
عباس سجادی، مدیر مرکز موسیقی سازمان ضمن در اين باره به خبرنگار شهر گفت: موسيقي این فیلم که ساخته آریا عظیمی نژاد است، تا چندی دیگر با عنوان «میم مثل مادر، میم مثل ملاقلی پور» به بازار موسیقی عرضه مي‌شود.
وی ادامه داد : این آلبوم شامل کل متن فیلم به همراه قطعاتی است که با صدای خواننده منتشر شده است.
مدیر مرکز موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همچنین از بازخواني تصانیف استاد مهرتاش خبر داد و گفت: این اثر که بسیاری از نغمه‌های فولک تهران در آن گردآوری شده است ، با همکاری محمد منتشری به بازار موسیقی عرضه شده است.
وی ادامه داد : همچنین مذارکراتی نیز با استاد کسایی داشته‌ایم و درصدد هستیم تا ردیف نی این استاد برجسته را منتشر کنیم.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:0  توسط   | 

«باز هم سیب داری؟» در خانه هنرمندان

«باز هم سیب داری؟» اولين فيلم بلند بایرام فضلی 26 فروردین توسط کانون فیلم اشراق در خانه‌ هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آید.
به گزارش خبرگزاری شهر، «باز هم سیب داری؟» به ماجرای قومي قدرتمند به نام داس‌داران می‌پردازد كه زمام امور ممالكي بي‌زمان و بي‌مكان را در دست دارند و هر كدام از مناطق زيردست خود را به شيوه‌هاي خاصي اداره مي‌كنند. مردي ايلياتي به همراه دختري كه از يك روستاي جنگ‌زده فرار كرده ، ناخواسته كنترل اوضاع را از دست آن‌ها درمي‌آورند. داس‌داران راه‌های ساده‌ای برای مقابله دارند.
این فیلم نود دقیقه‌ای ساعت 17 در تالار بتهوون خانه‌ هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آید و پس از نمایش فیلم، نشست پرسش و پاسخ با حضور عوامل فیلم برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:59  توسط   | 

قدس‌، قلب طلايي اسلام

«قدس قلب طلايي جهان اسلام» عنوان سيزدهمين جشنواره يك هفته با كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان است كه ارديبهشت امسال در تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري شهر، جشنواره يك هفته با كانون همه ساله مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي مراكز فرهنگي‌، هنري و شيوه‌هاي ارتباط كانون با مخاطبان خود را در بيش از 700 مركز در سراسر كشور ارائه مي‌دهد.
اين جشنواره امسال در روزهاي 4 تا 11 ارديبهشت با هدف آشنايي هر چه بيشتر كودكان و نوجوانان ايراني با فلسطين و مبارزه مردم مسلمان آن سرزمين با اشغالگران صهيونيست در مركز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري كانون واقع در خيابان حجاب برپا مي‌شود.
 در اين جشنواره 13 استان مشاركت دارند و تلاش مي‌كنند با برنامه‌هاي خود ضمن ايجاد زمينه براي بروز خلاقيت‌هاي فرهنگي،‌ هنري و ادبي كودكان و مربيان آن‌ها، حس همدلي و همدردي كودكان ايراني را با همسالان فلسطيني خود انعكاس دهند، ضمن اين كه برنامه‌هايي در تمامي مراكز كانون در استان‌هاي مختلف با همين موضوع براي كودكان تدارك ديده شده است.
 قصه‌گويي، شعرخواني، بازي و سرگرمي، معرفي سرزمين، معرفي شخصيت، معرفي بناهاي تاريخي با استفاده از نمونك(ماكت)، معرفي وقايع، روايت‌خواني و پرده‌خواني و نمايش خلاق از جمله شيوه‌هايي است كه در اين جشنواره به كار گرفته مي‌شود تا كودكان با قبله اول مسلمانان جهان، سرزمين فلسطين، لبنان، كشورها و شخصيت‌هاي مبارز و ياور فلسطين، صهيونيسم، انتفاضه، جنبش‌هاي اسلامي فلسطين، توطئه‌ها و اقدامات ضد بشري صهيونيست‌ها، هولوكاست، جامعه جهاني و فلسطين بيش از پيش آشنا شوند.
از آن جا كه معرفي شخصيت‌ها و جنبش‌هاي مبارز اسلامي فلسطين و لبنان از جمله موضوعات مهمي است كه در جشنواره يك هفته با كانون به آن توجه شده، در جريان برگزاري جشنواره نمايندگان گروه‌هاي جهادي فلسطين و لبنان در كانون حضور مي‌يابند و احتمالاً غرفه‌هاي ويژه‌اي نيز براي گفت‌وگوي رو در روي كودكان با آنها برپا خواهد شد.
سيزدهمين جشنواره يك هفته با كانون در روزهاي 4 تا 11 ارديبهشت همه روزه ساعت 9 تا 12 و 14 تا 18 در مركز آفرينش‌هاي فرهنگي، هنري كانون واقع در خيابان حجاب برپا مي‌شود و روز 12 ارديبهشت نيز مربيان و مراكز موفق كانون در سال 1385 طي مراسمي معرفي خواهند شد و با اهداي جايزه از آنها تقدير مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:55  توسط   | 

همايش پانزدهم خرداد در چهل و چهارمين سالگرد اين رخداد تاريخي

دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري در چهل و چهارمين سالگرد رخداد تاريخي 15 خرداد سال 1342، به منظور بررسي اين حادثه بزرگ تاريخي، همايشي علمي برگزار مي‌كند.
به گزارش خبرگزاري شهر، اين همايش علمي در حيطه زمينه‌ها و بسترهاي حادثه تاريخي 15 خرداد از مورخان و پژوهشگران تاريخ معاصر دعوت به نگارش مقاله مي‌كند.
موضوعات و گرايش‌هاي پيشنهادي دبيرخانه اين همايش به مباحث نقش ماه محرم در پيدايش قيام 15 خرداد، حادثه مدرسه فيضيه قم، روحانيت ايران، امام خميني، دين و حكومت پهلوي، فرقه بهاييت، بررسي دولت شريف‌امامي، بررسي دولت علي اميني، بررسي دولت اسدالله علم، روابط ايران و آمريكا، روابط ايران و انگلستان، روابط ايران و اتحاد جماهير شوروي، روابط ايران و اسراييل، احزاب و گروه‌هاي سياسي غير دولتي، دانشگاه، محمدرضا پهلوي و حكومتگران اختصاص دارد.
مهلت ارسال مقالات تا پايان خرداد است. علاقه مندان مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به پايگاه اينترنتي www.markazpaydari.ir مراجعه كنند و يا با آدرس تهران، صندوق پستي 1677ـ15815، دفترادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري مكاتبه كنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:54  توسط   | 

نويسك، فضايي جديد براي علاقه مندان به ادبيات كودك ونوجوان

انجمن نويسندگان كودك و نوجوان، پايگاه اينترنتي جديدي را با نشاني www.nevisak.com  راه‌اندازي كرده است.
به گزارش خبرگزاري شهر، اين پايگاه اينترنتي جديد كه هنوز در حال تكميل است و به مرور كامل خواهد شد، علاوه بر درج اخبار روز مربوط به ادبيات كودك ونوجوان، داراي بخش‌هاي ديگري است كه امكان آشنايي و برقراري ارتباط با نويسندگان حوزه ادبيات كودك و نوجوان را فراهم مي‌آورد. همچنين اخبار داخلي انجمن نويسندگان كودك و نوجوان اعم از مصوبات جديد، نشست‌ها، جلسات و فعاليت‌هاي اين انجمن در دسترس علاقه مندان قرار دارد.
در صفحه نخست اين پايگاه اينترنتي تازه تاسيس چنين مي‌خوانيد: «بالاخره كمر غول شكسته شد و سايت انجمن به ثبت رسيد. سايتي كه هنوز غوره است و تا انگور شدن راه درازي در پيش دارد. سايتي كه در همين ابتدا منتظر است، منتظر ايده‌ها و نظرها و از همه مهم‌تر داوطلباني كه بيايند و يك گوشه از كار را بر عهده بگيرند. مسووليت سايت فعلاً بر عهده فرهاد حسن‌زاده است و او اميدوار است تا چند ماه آينده و به مرور زمان، سايت كامل شود.»

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:52  توسط   | 

برنامه چند نگارخانه در تهران

کارگزاران -
▪سیحون؛ نقاشی، شیدا قلی پور، 24 تا 30فروردین، تلفن؛88711305
▪نوا؛ شهربانو شفقی، چیدمان دکوراسیون، 24 تا 29 فروردین، تلفن 22047789
▪آتشزاد؛ مهشید جابر انصاری، نقاشی، 24 تا 30 فروردین، تلفن 88884572
▪سبلان؛ علی شاهرودی، نقاشی، 25 تا 31 فروردین، تلفن 88680944
▪نیاکان؛ فرزین غفوری، خوشنویسی، 25 تا 31 فروردین، تلفن 66934318
▪سریر؛ مرجان ابطحی، نقاشی، 26 تا 31 فروردین، تلفن 88042287
▪مهرین؛ پروانه سیلانی، نقاشی، 25 تا 31 فروردین، تلفن 88240946
▪افرند؛ امیر حسین زرگران، عکس، 18 تا 29 فروردین، تلفن 88012334
▪مانی؛ رفعت امامیه، نقاشی، 18 تا 22 فروردین، تلفن 22833110
▪بامداد؛ مریم بامداد، نقاشی، 18 تا 23 فروردین، تلفن 88845416
▪افرند؛ امیر حسین زرگران، عکس، 18 تا 29 فروردین، تلفن 88012334
▪آثار؛ نقاشان هنر ایرانی، دوره قاجاریه، 19 تا 30 فروردین، تلفن 66409751

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:49  توسط   | 

جايزه‌ ويژه اكبر رادي به نمايشنامه برگزيده اهدا مي‌شود

جايزه‌ ويژه اكبر رادي امسال و در دهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر دانشگاهي به برگزيده‌ نخست مسابقه نمايشنامه نويسي دانشجويي اهدا مي‌شود.
به گزارش ايسنا، ‌به روال سال هاي گذشته، امسال هم مسابقه‌ نمايشنامه‌نويسي دانشجويان همزمان با جشنواره برگزار مي‌شود و در كنار چاپ نمايشنامه‌اي ده نفر نخست اين مسابقه، جايزه‌ اكبر رادي به نفر برگزيده‌ اين گروه‌ها تقديم مي‌شود.
به گفته‌ اقسامي دبير جشنواره: سال گذشته و براي نخستين بار اين جايزه با حضور اكبر رادي اهدا شد و اميدوار هستيم، امسال هم اين فرصت براي حضور دوباره اين هنرمند در مراسم اهداي جايزه فراهم شود.
اقسامي گفت: تاكنون بيش از 110 متن به دبيرخانه جشنواره رسيده است كه توسط هياتي متشكل از محمد يعقوبي، نادر برهاني مرند و جلال تجنگي خوانده و انتخاب مي‌شوند اما هنوز براي ناشر اين ده كار برتر تصميم قطعي گرفته نشده است.
دبير جشنواره دهم در ادامه درباره‌ چگونگي برگزاري رپرتوار كارهاي برگزيده اين دوره از جشنواره گفت: صحبت هايي با مدير تالار مولوي براي اجراي تعدادي از كارهاي برگزيده جشنواره به صورت رپرتوار انجام شده است كه اميدواريم تعداد اين نمايش ها را، از شش اثر حداقل به ده كار دانشجويي در سال جاري افزايش دهيم.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:23  توسط   | 

شش نمايش در هنر، مولوي و خانه نمايش

مجموعه تالارهاي هنر، مولوي و خانه‌ نمايش اين هفته فعاليت خود را با اجراي شش نمايش ادامه مي‌دهند.
به گزارش ايسنا،‌ خانه‌ نمايش اداره‌ تئاتر اين هفته با اجراي «دو جلاد» نوشته فرناندو آرابال و كارگرداني حميد ليقواني كار خود را آغاز مي‌كند، اين نمايش ساعت ‌٣٠/١٨ در اين تالار به صحنه مي‌رود.
در تالار مولوي نيز اين هفته سه نمايش اجرا مي‌شوند. «تلخ بازي قمر در عقرب» نوشته نغمه ثميني با كارگرداني بابك مهري و «خانه برنارد آلبا» نوشته‌ي فدريكو گارسيا لوركا با كارگرداني زينب زارع به ترتيب در ساعت هاي ‌٣٠/١٩ و ‌٣٠/١٧ در تالار اصلي مولوي به صحنه مي‌روند.
در تالار كوچك مولوي نيز نمايش «مش كاظم حلبي يا خير نبيني سعيده» نوشته و كار فرهاد نقدعلي اجرا مي‌شود، اين نمايش ساعت ‌٣٠/١٨ در اين تالار به صحنه مي‌رود.
به گزارش ايسنا،‌ تالار هنر به روال هفته‌هاي گذشته فعاليت خود را با اجراي نمايش «شكارچي و پرنده» نوشته امير مشهد عباس و به كارگرداني رضا عباسي و «قصه سيبي كه از وسط نصف نشد» نوشته و كار مجتبي مهدي ادامه مي‌دهد. اين نمايش ها نيز به ترتيب در ساعت هاي ‌١٨ و ‌١٩ به صحنه مي‌روند. البته در صورت جايگزيني يك نمايش جديد، «قصه سيبي كه نصب نشد»در اين هفته به اجراي خود پايان مي‌دهد.
براساس اين گزارش وضعيت اجراي تالارهاي سنگلج و وحدت نيز هنوز مشخص نشده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:21  توسط   | 

مسابقه‌ منظر شهري در تهران برگزار مي‌شود

مسابقه‌ منظر شهري، همزمان با روز معمار و هفته‌ معماري ايران در تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايسنا، به اعتقاد برگزاركنندگان اين مسابقه، طراحي منظر شهري باري هنري، علمي و محتوايي دارد،‌ اما تابع ضوابط و مقرراتي است كه سيستم مديريت شهري به شهروندان ديكته مي‌كند؛ حال آنكه در بسياري از شهرها، اساسا معناي منظر شهري هنوز شناخته شده نيست. در كشور ما هنوز ضوابطي بدين منظور وضع نشده و به‌نظر نمي‌رسد تا زماني كه نظام معماري و شهرسازي كشور به صورت سازمان يافته شكل بگيرد، بتوان نظري اين معضلات را سامان داد.
رييس هيات مديره‌ انجمن مفاخر معماري ايران نيز مي‌گويد، تنها در يك جامعه معتقد به توسعه پايدار، كه معماري و شهرسازي سازگار با محيط، يكي از اركان مهم آن است، مي‌توان انتظار داشت شكل شهرها و منظر آنها اصالت و نمود طبيعي خود را داشته باشد، و اين چنين دچار هرج ومرج و بي‌هويتي نشود.
به‌گمان سيدعليرضا قهاري، منظر شهر، بخشي از هويت شهري است و هويت نمايانگر وضعيت فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي جامعه شهرنشين است. منظر شهر، زماني زيبا، پايدار و نهادينه خواهد شد كه به‌صورت واقعي، تلاش مديريت شهري و متوليان فرهنگي كشور، در اصلاح وضيت فرهنگي جامعه را منعكس كند.
اين مسابقه با هدف تكريم شهروندان و شهروندي از سوي شهرداري تهران، سازمان‌هاي مردم نهاد و مراكز دانشگاهي تدارك ديده شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:20  توسط   | 

بررسي "تنوري‌هاي نوين زيبايي‌شناسي"

مرتضي قاسم‌پور - استاد دانشگاه كلن آلمان - "تنوري‌هاي نوين زيبايي‌شناسي" ‌را روز 26 فروردين در سالن اجتماعات موسسه آموزش عالي سوره تشريح مي‌كند.
به گزارش ايسنا،‌ قاسم‌پور در اين نشست از سلسله سخنراني‌هاي پژوهشي گروه آموزشي تئاتر و معاونت پژوهشي دانشگاه سوره، مباني علم نوين استتيك را براي استادان و دانشجويان رشته‌هاي نقاشي، ‌گرافيك، صنايع دستي، سينما و تئاتر بررسي خواهد كرد.
علاقه‌مندان مي‌توانند ساعت 15 روز يادشده به سالن اجتماعات مؤسسه آموزش عالي سوره، واقع در خيابان آزادي، ‌بين خوش و بهبودي، نبش كوچه كامياران مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:16  توسط   | 

منابع آزمون پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی داروسازی سال 86 اعلام شد

کتب مرجع نوزدهمین دوره امتحانات پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی Ph.D رشته های مختلف داروسازی در سال 86 از سوی دبیرخانه شورای آموزش داروسازی و تخصصی اعلام شد.

به گزارش مهر، کتب مرجع آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.D) در رشته های سم شناسی، بیوتکنولوژی دارویی، شیمی دارویی، فارماکوگنوزی، فارماسیوتیکس و دوره دستیاری رشته های داروسازی بالینی و داروسازی هسته ای برای اطلاع داوطلبان شرکت در این آزمون اعلام شده است.
داوطلبان آزمون نوزدهمین دوره امتحانات پذیرش دانشجو دکتری تخصصی داروسازی سال 86 برای اطلاع از جزئیات بیشتر فصل ها و بخش های حذف شده می توانند به سایت اینترنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:56  توسط   | 

برگزاری آزمون‌ فراگیر دانشگاه پیام‌نور در دوم شهریور / جذب دو هزار عضو هیات علمی در دانشگاه پیام‌نور

آزمون دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دوم شهریور به صورت تستی برگزار می شود.

به گزارش مهر، دکتر اصغر ابوالحسنی در نشست روسای واحدهای دانشگاه پیام نور با بیان این مطلب افزود: سال 86، سال رشد کیفی دانشگاه پیام نور لقب گرفته است به همین خاطر برنامه ریزی های آموزشی، پژوهشی و دانشجویی گسترده ای در جهت افزایش کیفیت این دانشگاه انجام شده است.
وی ادامه داد: ثبت نام برای جذب دو هزار عضو هیات علمی جدید در دانشگاه پیام نور در راستای توسعه کیفی آغاز شده است.
معاون آموزشی دانشگاه پیام نور تاکید کرد: از یکم مهر تمامی رشته محل های دانشگاه پیام نور، باید دارای حداقل یک عضو هیات علمی باشند.
ابوالحسنی خاطر نشان کرد: در راستای تقویت کیفی دانشگاه، دوره های تحصیلات تکمیلی نیز بهبود می یابند. ضمن اینکه مرکز آموزش و تحقیقات دکتری به منظور تقویت این دوره ها راه اندازی شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:55  توسط   | 

اعلام نتایج آزمون دکتری اعزام به خارج وزارت بهداشت در هفته نخست اردیبهشت

نتایج نهایی آزمون دکتری تخصصی اعطای بورس تحصیلی خارج از کشور به منظور ادامه تحصیل در دوره های دکتری تخصصی Ph.D که در کشور وجود ندارد در هفته اول اردیبهشت ماه اعلام می شود.

کی قباد طاهر نژاد در گفتگو با مهر با بیان این خبر افزود: آزمون اعطای بورس تحصیلی خارج از کشور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور یک هزار و 400 داوطلب 19 بهمن سال گذشته در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
وی یاد آور شد: آزمون اعطای بورس تحصیلی خارج از کشور به منظور ادامه تحصیل در دوره های دکتری تخصصی Ph.D  که در کشور وجود ندارد، در 34 رشته برگزار شده است و رشته ایمنوهماتولوژی در صدر تقاضای داوطلبان متقاضی اعزام برای ادامه تحصیل در دوره های دکتری تخصصی Ph.D قرار دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:54  توسط   | 

همایش رسانه تلویزیون و سکولاریسم برگزار می شود

از طرف مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما همایش "رسانه تلویزیون و سکولاریسم" 27 اردیبهشت برگزار می شود.

به گزارش مهر، این همایش که نخستین حلقه از سلسله همایش های پیرامون رسانه های ارتباط جمعی است، در سه مرحله برگزار می شود. مرحله یکم همایش به رسانه و سکولاریسم، در مرحله بعد به دین و رسانه و در مرحله سوم به اسلام و رسانه می پردازد.
این همایش بر دو محور مباحث نظری و کاربردی برگزار می شود. در بخش مباحث نظری موضوعاتی نظیر سکولاریسم، تلویزیون و نظریه های ارتباطات؛ رسانه و موجبیت تکنولوژیک؛ نقش مبانی سکولاریسم در پیدایش تلویزیون؛ نظریه های رسانه و سکولاریسم؛ روش شناسی مطالعه رسانه و سکولاریسم؛ اخلاق رسانه ای و سکولاریسم اختصاص دارد.
در بخش مباحث کاربردی این موضوعات پی گیری می شود: سکولاریسم در ساختارهای برنامه ای؛ عناصر بیانی تلویزیون و اندیشه سکولار در دو بخش تصویر و صدا؛ کارکردهای رسانه و سکولاریسم؛ فرایند تولید تلویزیونی و سکولاریسم.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:48  توسط   | 

طنز در بوستان و گلستان بررسی می شود

نشست این هفته شهرکتاب به "طنز سعدی" و نقد و بررسی کتاب "گفتار طرب انگیز" نوشته عمران صلاحی اختصاص دارد.

به گزارش مهر، در این نشست که با حضور منوچهر احترامی و اسماعیل امینی برگزار می شود، طنز در بوستان و گلستان سعدی در کتابی از مرحوم عمران صلاحی بررسی می شود.
در این نشست کتاب کلیات سعدی نیز که به تازگی به همت نشر هرمس منتشر شده، رونمایی می شود و دکتر هوشنگ رهنما درباره ویژگی های این اثر بحث می کند.
این نشست با همکاری مرکز سعدی شناسی عصر روز 28 فروردین در شهرکتاب مرکزی برپا می شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:40  توسط   | 

همایش "ریشه‌ها و زمینه‌های واقعه 15 خرداد 42" برگزار می‌شود

دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه ‌هنری از کارشناسان ارشد، دانش آموختگان دوره دکتری و پژوهندگان تاریخ معاصر ایران خواست تا با ارسال مقالات خود درباره قیام 15 خرداد 1342، در همایشی به همین نام شرکت کنند.

به گزارش مهر،‌ نقش ماه محرم در پیدایش قیام 15 خرداد،‌ حادثه مدرسه فیضیه قم، روحانیت ایران و امام خمینی در فاصله سال‌های 1340 تا 1342، دین و حکومت پهلوی و نیز فرقه بهائیت در همین برهه زمانی، دولت جعفر شریف ‌امامی از روزهای پایانی 1339 تا اردیبهشت 1340، دولت علی امینی از برج اردیبهشت 1340 تا تیرماه سال 1341، دولت اسدالله علم از تیر 1341 تا اسفند سال 1342، روابط ایران با کشورهای آمریکا، انگلیس، اتحاد جماهیر شوروی و اسرائیل در دو سال ابتدایی دهه 40، احزاب و گروه‌های سیاسی، دانشگاه‌، محمدرضا پهلوی و حکومتگران وقت در فاصله سال‌های 40 تا 42، تیتر کلی مباحثی هستند که از سوی این دفتر برای موضوع مقالات در نظر گرفته شده‌اند.
زمان ارسال مقالات به دبیرخانه همایش تا 30 خرداد 1386 پیش‌بینی شده و مؤلفان لزوما بایستی فشرده مقالات و کارنامه علمی‌شان را در یک صفحه به اصل اثر ضمیمه کنند.
مقالات برتر با رای هیات علمی برای حضور در همایش پذیرفته می‌شوند و در نهایت، در مجموعه‌ای به انتشار خواهند رسید.
علاقه مندان می توانند آثار خود را به دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه‌ هنری، به نشانی تهران – صندوق پستی 1677- 15815 ارسال کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:39  توسط   | 

ناشران در نمایشگاه یکپارچه حاضر شوند

اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با ارسال اطلاعیه ای از عموم ناشران خواست برای حفظ شان بین المللی نمایشگاه، پس از اعلام رسمی مهلت جدید برای ثبت نام در نمایشگاه بیستم کتاب، نسبت به دریافت فرم ثبت نام و شرکت در آن اقدام کنند.

به گزارش مهر، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در اطلاعیه خود آورده اند : " به دنبال جلسه ای که به ریاست  رسول خادم در تاریخ 21 فروردین 86 در محل شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد مقرر گردید بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، به صورت یکپارچه در مصلای تهران برگزار شود."
ناشران افزوده اند: "در این جلسه نمایندگان وزارت ارشاد، راهنمایی و رانندگی، مسئولان ترافیک، شهرداری، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران و سایر ارگان های ذیربط و نمایندگان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران شرکت داشتند. با توجه به جمیع جهات و با عنایت به بررسی نقاظ قوت و ضعف دو گزینه محل دائمی نمایشگاه ها و مصلای تهران هنوز بر این باوریم که چنانچه بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با تمهیداتی به موقع و همه جانبه در محل دائمی نمایشگاه ها برگزار می شد، شاهد نمایشگاهی روان تر و کم مسئله تر برای بازدید کنندگان و ناشران بودیم اما چون حفاظت از شان بین المللی نمایشگاه از ابتدا به عنوان یک امر صنفی و ملی مد نظر ما بود بدین وسیله از همه همکاران ارجمندی که تا کنون برای شرکت در نمایشگاه مذکور ثبت نام نکرده اند در خواست می کنیم پس از اعلام رسمی مهلت جدید ثبت نام توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت فرم ثبت نام و شرکت در نمایشگاه اقدام فرمایند."

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:37  توسط   | 

نمایشگاه پوستر و ماکت در جشنواره تئاتر دانشگاهی برگزار می‌شود

نمایشگاه پوسترهای نمایش‌های راهیافته به دهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در جریان برگزاری جشنواره برپا می‌شود.

به گزارش مهر، در طول برگزاری جشنواره پوسترهای آثار راهیافته به جشنواره در نگارخانه هنر در معرض دید علاقه مندان قرار می‌گیرد.
پوسترهای ارسالی دانشجویان علاقه مند برای شرکت در این بخش توسط مصطفی اوجی از طراحان گرافیک، محقق و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر داوری خواهد شد. نگارخانه هنر از یکم اردیبهشت از ساعت 10 تا 19 میزبان نمایشگاه پوستر جشنواره تئاتر دانشگاهی خواهد بود.
بخش مسابقه ماکت‌های صحنه در جریان برگزاری دهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی برای نخستین بار برگزار می‌شود. در این بخش از جشنواره طراحی ماکت نمایشنامه‌های "پرومته در زنجیر" آشیل، "شاه لیر" شکسپیر، "کرگدن" اوژن یونسکو و "فتح‌نامه کلات" بهرام بیضایی در بخش ویژه در کنار بخش آزاد مورد داوری قرار خواهد گرفت.
تعداد 114 ماکت برگزیده در طول برگزاری جشنواره در نگارخانه هنر در معرض دید علاقه مندان قرار می‌گیرد و آثار حاضر در این بخش توسط مجید میرفخرایی داوری می‌شود.
دهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی از یکم تا نهم اردیبهشت در تهران برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:34  توسط   | 

اخبار کوتاه فرهنگسراها

مهر -
- نمایش "لاک پشت" به کارگردانی حسین محب اهری از 26 فروردین به مدت یک ماه (جز جمعه ها) ساعت 9 و 10 صبح برای کودکان و نوجوان در فرهنگسرای هنر اجرا می شود. روابط عمومی فرهنگسرای هنر اعلام کرد این نمایش نگاهی طنزآمیز دارد به نقطه های عطف زندگی، تولد، نام گذاری دوران کودکی، مدرسه، دوران سربازی، پیدا کردن شغل ... و در آن بازیگرانی چون محمود موسوی، مونا بیگی، اصغر شریعتی و ... حضور دارند.
- نمایشگاه طراحی بسم الله و آثار طراحی حروف دانشجویان رشته گرافیک دانشگاه آزاد اسلامی شهرری تا 30 فروردین ساعت 9 تا 19 در نگارخانه فرهنگسرای خاوران برقرار است. روابط عمومی فرهنگسرای خاوران اعلام کرد این نخستین برنامه فرهنگسرا در سال 86 است که شامل 70 اثر طراحی حروف و تایپوگرافی با نگاهی نو به فرم بسم الله به دو زبان فارسی و انگلیسی است.
- واحد آموزش فرهنگسرای انقلاب برای  ترم بهار در رشته های مختلف ثبت نام می کند. روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد این کلاس ها شامل زبان انگلیسی (همه سطوح)، قرآن (مقطع دبستان و خردسالان)، نقاشی ویژه خردسالان، طراحی، سیاه قلم و ...، کلبه شادی، فوریت های پزشکی (تئوری)، کامپیوتر (دوره های ICDL)، موسیقی، سفالگری، سفره آرایی، کلیه هنرهای دستی، خوشنویسی و ... است. علاقه مندان تا 31 فروردین مهلت دارند برای ثبت نام به واحد آموزش فرهنگسرای انقلاب مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:32  توسط   | 

منزل شهید مطهری به "خانه موزه" تبدیل می‌شود

منزل شخصی شهید مرتضی مطهری به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به "خانه موزه" شهید مطهری تبدیل و افتتاح می‌شود.

به گزارش مهر، سیدمحسن هاشمی، مدیر هنرهای تجسمی و امور موزه های این سازمان گفت: "پس از در اختیار گذاشتن رسمی این مکان از سوی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، منزل شخصی استاد به "خانه موزه" تبدیل می شود و کتاب ها، آثار و لوازم شخصی وی در معرض دید علاقمندان قرار می گیرد."
برگزاری هم اندیشی و بررسی مجموعه مقالات شهید مطهری از دیگر برنامه های "خانه موزه" است. پیش از این منزل شخصی مرحوم سندوزی و دکتر علی شریعتی هم از سوی این سازمان به خانه موزه تبدیل شده بود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:31  توسط   | 

آئین سپاس از کیانیان در فرهنگسرای هنر برگزار می‌شود

آئین سپاس از رضا کیانیان به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و موسسه توسعه تصویر شهر ساعت 18 روز 29 فروردین در فرهنگسرای هنر برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در ابتدای این مراسم پس از نمایس فیلم "بعد از خانم شماره 11" که بر اساس شخصیت رضا کیانیان به کارگردانی طه شجاع نوری ساخته شده، جلسه نقد و بررسی با حضور این بازیگر سینما و شجاع نوری برگزار خواهد شد.
در این مستند شجاع نوری از قضیه روزمرگی فاصله گرفته و فیلم او یک مقطع مشخص از دلمشغولی های این هنرمند را روایت می کند. فیلمساز در ساخت این فیلم از پرداختن به جنبه شهرت بازیگری کیانیان دوری کرده و او را در وهله اول بدون سینما نگاه کرده است.
از عوامل تولید فیلم "بعد از خانم شماره 11" می توان به نویسنده و کارگردان: طه شجاع نوری، تصویربرداران: نریمان حامد، آبتین مظفری، طه شجاع نوری، مشاور و پژوهشگر: شادمهر راستین، با حضور داود کیانیان و مصطفی دشتی، تهیه کننده: سیدرضا میرکریمی اشاره کرد.
همچنین در ادامه سلسله برنامه های آئین سپاس از هنرمندان سینما، روز 12 اردیبهشت با حضور خسرو سینایی از این کارگردان و مستندساز تقدیر به عمل خواهد آمد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:29  توسط   | 

مستند سینمای ایران با ملاقلی‌پور ادامه می‌یابد

چهارمین فیلم مستند از مجموعه مستند سینمای ایران به ساخت فیلمی از زندگی زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور اختصاص یافت.

به گزارش مهر، فیلم مستند زندگی رسول ملاقلی پور به کارگردانی اکبر نبوی از سوی موسسه توسعه تصویر شهر وابسته به معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تولید شد.
سهیل جهان بیگلری، مدیر عامل موسسه توسعه تصویر شهر، با اعلام این خبر افزود: "مجموعه مستندهای سینمای ایران با پرداختن به زندگی هنرمندان برتر ایرانی شخصیت و آثار آنها را در قالب فیلم مستند معرفی می کند که به مناسبت برگزاری چهلمین روز درگذشت مرحوم ملاقلی پور، فیلم مستند زندگی وی روز 28 فروردین همزمان با برگزاری مراسم اربعین در فرهنگسرای هنر به نمایش درمی‌آید."
در مجموعه مستند سینمای ایران فیلم‌هایی از زندگی مرتضی ممیز پدر گرافیک ایران، منوچهر طیاب مستندساز و نورالدین زرین کلک پدر انیمیشن ایران به نمایش درآمده و چهارمین مستند آن زندگی و اثار رسول ملاقلی پور را به نمایش می گذارد. برنامه نمایش پنجمین فیلم مستند از مجموعه مستند سینمای ایران نیز در روز 29 فروردین به رضا کیانیان اختصاص دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:19  توسط   | 

صبا میزبان نمایشگاه عکس "حماسه مقاومت" می‌شود

مؤسسه فرهنگی هنری صبا به عنوان محل برپایی نمایشگاه عکس "خرمشهر، حماسه مقاومت" انتخاب شد.

به گزارش مهر، پس از بررسی گزینه‌های مختلف برای برپایی نمایشگاه و مسابقه سراسری عکس "خرمشهر، حماسه مقاومت"، موسسه صبا به عنوان میزبان نمایشگاه انتخاب شد. قرار است در این مکان دو نمایشگاه مرتبط نیز برپا شود.
آخرین مهلت برای ارسال آثار به نمایشگاه عکس "خرمشهر، حماسه مقاومت" 27 فروردین اعلام شده که در صورت استقبال هنرمندان امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:16  توسط   | 

نشست شوراي تخصصي نمايشنامه‌نويسان تئاترمقاومت ‪ ۲۶‬فروردين برگزار مي‌شود

نخستين جلسه شوراي تخصصي كانون نمايشنامه‌نويسان تئاتر مقاومت در سال جاري، ‪ ۲۶‬فروردين در محل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برگزار مي‌شود.
"مهرداد راياني مخصوص" در گفتگو با ايرنا، برنامه ريزي جهت برگزاري دومين انتخابات شوراي مركزي انجمن، بررسي نمايش نامه‌هاو طرح‌هاي نمايشي رسيده به دبيرخانه انجمن و برنامه‌ريزي جهت توليد ‪۱۰‬ نمايشنامه با موضوع دفاع مقدس در سال ‪ ۸۶‬را از جمله برنامه‌هاي مورد بررسي در اين جلسه عنوان كرد.
وي گفت: بررسي و ايجاد راهكارهايي براي حمايت ازاعضاي كانون نمايشنامه نويسان و نمايشنامه نويساني كه در اين عرصه قلم مي‌زنند از جمله برنامه‌هاي شوراي تخصصي انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در اين جلسه است.
دكتر "فرشيد ابراهيميان"، "كوروش نريماني"، "حميدرضا آذرنگ"، "جمشيد خانيان"، "حسين فدايي‌حسين" و "حميدرضا نعيمي" اعضاي هيات رئيسه و "محسن بابايي ربيعي" دبير اين كانون هستند و رياست آن به عهده "مهرداد راياني مخصوص" است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:10  توسط   | 

نقاشي‌هاي "نيكو كهبدي" در نگارخانه هور

ایرنا - نخستين برنامه از نمايش آثار در بهار ‪ ۸۶‬نقاشي‌هاي "نيكو كهبدي" در نگارخانه هور به نمايش درمي‌آيد.
‪ ۵۰‬اثر از آثار اين هنرمند از ‪ ۲۴‬فروردين تا چهارم ارديبهشت در نگارخانه هور به نمايش گذاشته مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:7  توسط   | 

ثبت نام كارشناسي ناپيوسته ‪ ۱۰‬ارديبهشت آغاز مي‌شود

نام نويسي داوطلبان براي شركت در آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته دانشگاه‌هاي دولتي از روز‪ ۱۰‬ارديبهشت آغاز مي‌شود.
مديركل روابط عمومي سازمان سنجش آموزش كشور، به ايرنا گفت: ثبت نام در اين آزمون از ساعت ‪ ۹صبح روز ‪۱۰‬ ارديبهشت آغاز و تا ‪ ۲۲‬ارديبهشت ادامه خواهد داشت.
"اصغر عبدي" تصريح كرد: نام نويسي در اين آزمون فقط با اينترنت انجام خواهد شد و داوطلبان براي ثبت نام بايد به مراكز پستي مراجعه و دفترچه راهنما و كارت اعتباري دريافت كنند.
وي گفت: اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره شرايط و ضوابط شركت داوطلبان در اين آزمون روز سوم ارديبهشت در پيك سنجش منتشر مي شود.
عبدي افزود: هزينه ثبت نام داوطلبان در اين آزمون ، ‪۴۸‬هزار ريال بابت دريافت دفترچه راهنماي شماره يك آزمون و همچنين پرداخت مبلغ سه هزار ريال به عنوان كارمزد به واحد پستي است.
وي همچنين به ايرنا گفت كه آزمون كارداني و كارشناسي ناپيوسته ‪۲۲‬ تير برگزار مي‌شود و كارت ورود به جلسه نيز چند قبل از برگزاري آزمون در اختيار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:4  توسط   | 

۹۰۰‬اثر به ششمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان ارسال شده است

دبير ششمين جشنواره تئاتر بانوان گفت: ‪ ۹۰۰‬اثر به ششمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان در دو بخش مسابقه‌اي و غيرمسابقه‌اي ارسال شده است.
"جشنواره تئاتر بانوان هر ساله به همت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به مناسبت هفته زن برگزار مي‌شود."
"اعظم بروجردي" در گفت وگو با ايرنا افزود: اين جشنواره باالهام از زنان نام‌آور ايران و جهان از ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۳‬تير در تهران برگزار مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه مرحله دريافت متون نمايشي اين جشنواره به پايان رسيده است، ادامه داد: اين مسابقه در دو بخش مسابقه‌اي (اجراي صحنه‌اي، زنده، عروسكي و خياباني) و خارج از مسابقه برگزار مي‌شود.
وي اضافه‌كرد: ‪ ۷۴۸‬نمايشنامه صحنه‌اي، يك صد اثرخياباني، ‪ ۵۲‬متن عروسكي به دبيرخانه اين جشنواره ارسال شده است.
بروجردي ادامه داد: از ‪ ۹۰۰‬نمايشنامه ارسالي، ‪ ۵۷۲‬اثر از هنرمندان تهراني و ‪ ۳۲۸‬نمايشنامه از هنرمندان شهرهاي ديگر كشور ارسال شد.
وي اظهار داشت: از شهرستان‌هاي كرج، مشهد و رشت به ترتيب ‪ ۲۱ ،۳۴‬و ‪۳۱‬ اثر و همچنين از بوشهر و اصفهان ‪ ۱۶‬نمايشنامه به دبيرخانه ارسال شد.
وي با بيان اينكه تاكنون ‪ ۹۰‬درصد ازمتون نمايشي بازخواني شده‌است اظهار داشت: تا پايان فروردين نتايج بازخواني اعلام خواهد شد.
وي پرداختن به سيره نبوي و يا يكي از شخصيت‌هاي زنان صدر اسلام، متون نمايشي باموضوع زنان در ادبيات كهن ايران بويژه در آثار مولانا، آثار ملهم از شخصيت زنان نامورايران و جهان و آثاري را كه به انقلاب اسلامي، دفاع مقدس، خانواده و جامعه پرداخته باشد ازجمله مضامين متون نمايشي اين جشنواره اعلام كرد.
دبير ششمين جشنواره تتاتر بانوان به قوانين شركت در اين جشنواره اشاره كرد و گفت: نمايشنامه‌هاي ايراني در بخش مسابقه شركت داده و آثار ترجمه شده در بخش خارج از مسابقه پذيرفته مي‌شود.
بروجردي ادامه داد: اولويت با متوني است كه تاكنون در هيچ جشنواره‌اي شركت نكرده و اجراي عمومي نداشته است.
وي خاطرنشان كرد: متون ارائه شده بازگردانده نمي‌شود و به نمايشنامه‌هايي كه به بخش نهايي جشنواره راه يابد كمك هزينه پرداخت خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:46  توسط   | 

اطلاعات ثبت نامي داوطلبان كنكور ‪ ۸۶‬روي سايت اينترنت قرارمي گيرد

اطلاعات ثبت نامي داوطلبان متقاضي شركت در آزمون سراسري سال ‪ ۱۳۸۶‬از نيمه نخست ارديبهشت در سايت سازمان سنجش آموزش كشور قرار مي‌گيرد.
به گزارش ايرنا، داوطلبان ياد شده مي‌توانند از تاريخ اعلام شده به نشاني اينترنتي:
‪ WWW.sanjesh.org‬مراجعه كنند.
اطلاعات بيشتر در اين خصوص از طريق نشريه پيك سنجش روز سوم ارديبهشت به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:41  توسط   | 

۲۰‬ميليون ريال جايزه براي عكاس برتر حوزه معماري

ستاد بزرگداشت روز معمار و هفته معماري به عكاس برتر مسابقه عكس معماري ‪ ۲۰‬ميليون تومان جايزه مي‌دهد.
به گزارش ايرنا، آخرين مهلت ارسال آثار به مسابقه عكس معماري ‪ ۲۸‬فروردين است.
اين مسابقه در دو بخش دانشجويي و حرفه‌اي برگزار مي‌شود و سه اثر برگزيده به ترتيب ‪ ۱۵ ،۲۰‬و ‪ ۱۰‬ميليون ريال جايزه نقدي مي‌گيرند. راهيابي بيش از ‪ ۱۰۰‬اثر برتر به نمايشگاه، چاپ كتاب يادبود و برگزاري نمايشگاه عكس از آثار برگزيده نمايشگاه پس از پايان هفته معماري از ديگر برنامه‌هاي در نظر گرفته شده است.
آيوازيان، عدل، غضانپور و نصرالله كسرائيان اعضاي پيشنهادي براي تركيب هيئت داوران هستند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 2:1  توسط   | 

كتاب "تاريخچه شكل‌گيري عبادات يهود" بررسي مي‌شود

نشست بررسي كتاب "تاريخچه شكل‌گيري عبادات يهود" ساعت ‪ ۱۸‬روز ‪ ۲۶‬فروردين از سوي موسسه گفت و گوي اديان برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، سخنران اين نشست "مهندس آرش آبايي" كارشناس علوم ديني يهود است.
موسسه گفت و گوي اديان با هدف فعال شدن در حوزه گفت و گوي ديني و دين پژوهي، بيست و نهمين جلسه از سري سخنراني‌هاي علمي ماهانه خود را به اين موضوع اختصاص داده است.
استادان، پژوهشگران، دانشجويان و كليه علاقه‌مندان حوزه دين و گفتگوي ديني مي‌توانند در اين نشست علمي به آدرس خيابان ولي عصر، رو به روي جام جم، كوي شهيد طاهري، شماره ‪ ،۳۸‬موسسه گفت و گوي اديان شركت كنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 1:57  توسط   | 

نخستين همايش بين‌المللي سيماي پيامبر اعظم (ص) برگزار مي‌شود

وزارت آموزش و پرورش نخستين همايش بين‌المللي سيماي پيامبر اعظم(ص) را با همكاري و مشاركت ‪ ۱۲‬سازمان و نهاد علمي و فرهنگي داخلي وخارجي در تهران برگزار مي‌كند.
به گزارش ايرنا، اين همايش در روزهاي ‪ ۲۹‬و ‪ ۳۰‬ارديبهشت با حضور نمايندگان ‪ ۵۰‬كشور اسلامي برگزار مي‌شود.
"مهدي نويد" معاون وزير و رئيس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي وزارت آموزش و پرورش با اعلام اين مطلب، هدف از برگزاري اين همايش را نقد و ارائه راهكارهاي مناسب جهت بهسازي برنامه‌هاي درسي در كشورهاي اسلامي و مدارس مسلمانان عنوان كرد.
دبير همايش بين‌المللي سينماي پيامبراعظم (ص) همچنين گفت: سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي اسلامي (آيسسكو)، مركز جهاني علوم اسلامي، مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، پژوهشكده علوم انساني و اجتماعي، جهاد دانشگاهي و پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در برپايي اين همايش بين‌المللي مشاركت دارند.
نويد بابيان اينكه تاكنون ‪ ۸۳۴‬چكيده مقاله شامل ‪ ۷۷۵‬مقاله‌از نويسندگان داخلي و ‪ ۶۲‬مقاله از انديشمندان و صاحب نظران خارجي به دبيرخانه همايش رسيده است گفت: مصر، عراق و اردن با ‪ ۸‬مقاله، مالزي با ‪ ،۷‬هند با ‪ ،۵‬مراكش و افغانستان با ‪ ،۴‬سوريه، بوسني و امارات با ‪ ،۳‬قزاقستان، قرقيزستان و بحرين با ‪ ،۲‬كويت، انگلستان و چين نيز هر كدام با يك مقاله در اين همايش شركت خواهند كرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ساعت 1:54  توسط   | 

برنامه چند نگارخانه تهران

کارگزاران -
▪سیحون؛ نقاشی، شیدا قلی پور، 24 تا 30فروردین، تلفن؛88711305
▪نوا؛ شهربانو شفقی، چیدمان دکوراسیون، 24 تا 29 فروردین، تلفن 22047789
▪آتشزاد؛ مهشید جابر انصاری، نقاشی، 24 تا 30 فروردین، تلفن 88884572
▪سبلان؛ علی شاهرودی، نقاشی، 25 تا 31 فروردین، تلفن 88680944
▪نیاکان؛ فرزین غفوری، خوشنویسی، 25 تا 31 فروردین، تلفن 66934318
▪سریر؛ مرجان ابطحی، نقاشی، 26 تا 31 فروردین، تلفن 88042287
▪مهرین؛ پروانه سیلانی، نقاشی، 25 تا 31 فروردین، تلفن 88240946
▪شاهد؛ لیلا سروندی، نقاشی، 19 تا 26 فروردین، تلفن 66969626
▪افرند؛ امیر حسین زرگران، عکس، 18 تا 29 فروردین، تلفن 88012334
▪مانی؛ رفعت امامیه، نقاشی، 18 تا 22 فروردین، تلفن 22833110
▪بامداد؛ مریم بامداد، نقاشی، 18 تا 23 فروردین، تلفن 88845416
▪شیرازی؛ گروهی، نقاشی، 18 تا 23 فروردین، تلفن 88863340
▪افرند؛ امیر حسین زرگران، عکس، 18 تا 29 فروردین، تلفن 88012334
▪آثار؛ نقاشان هنر ایرانی، دوره قاجاریه، 19 تا 30 فروردین، تلفن 66409751

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:33  توسط   | 

برنامه سالن های سینما در تهران

کارگزاران -
▪اخراجی ها (کارگردان؛ مسعود ده نمکی): آفریقا، عصرجدید2، آستارا، سپیده1، پیروزی، کانون، فلسطین، جوان2، شیدا، پارس2، ملت، ایران، کارون1، ماندانا، گلریز1، صحرا، سعدی، جمهوری1، المپیا، جی2، فرهنگ1، شهرقشنگ، بهمن2، مرکزی.
▪مهمان (کارگردان؛سعید اسدی): قدس، عصرجدید2، ایران3، بلوار، میلاد، بهمن1، پارس1، تهران1، شاهد، جی1، کوثر، قیام، پیوند، گلریز، دهکده المپیک، حافظ، آسیا، جوان، کارون2
▪خون بازی (کارگردان؛ رخشان بنی اعتماد): عصر جدید1، فرهنگ2، آسمان آبی، جی2، فردوسی، مرکزی2، سروش، ناهید، جمهوری2، تهران2، فلسطین2، فرهنگسرای اشراق
▪شب بخیر فرمانده (کارگردان؛ انسیه شاه حسینی): استقلال، شقایق، فلسطین3، پیام انقلاب، ایران2
▪تله (کارگردان؛ سیروس الوند): کانون قدس، نادر
▪بی وفا (کارگردان؛ اصغر نعیمی): مرکزی 3

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:31  توسط   | 

«مهمان» مي‌رود،«صحنه جرم» مي‌آيد

فيلم «صحنه جرم ورود ممنوع» به كارگرداني ابراهيم شيباني از 15 ارديبهشت در سينماي‌هاي تهران به نمايش درمي‌آيد.
به گزارش خبرنگار شهر، اين فيلم در گروه سينمايي قدس جايگزين «مهمان» مي‌شود.
«مهمان» از نيمه اسفند 85 در سينماها به نمايش درآمد و با پايين آمدن كف فروش آن، اواسط اريبهشت جاي خود را به «صحنه جرم ورود ممنوع» مي‌دهد.
اين فيلم دومين تجربه كارگرداني شيباني پس از «زهر عسل» است. اين فيلم يك اثر جنايي و درباره پنج شريك است كه مشغول ساختن يك برج هستند بروز مشكلاتي ميان آنها مشكلباعث ورود پليس به ماجرا مي شود. حميد فرخ‌نژاد، شقايق فراهاني، حامد بهداد، حميد رضا پگاه، مرجان شيرمحمدي از جمله بازيگران اين فيلم هستند.
«صحنه جرم ورود ممنوع» دو سال پيش در جشنواره فيلم فجر به نمايش درآمد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:19  توسط   | 

نمايشگاه طراحي و تصوير‌سازي در نگارخانه مير‌ميران

نمایشگاه طراحی و تصوير‌سازی فرشید فردی‌منفرد و پویا عباسیان با عنوان «طرح، ربط، بی‌ربط» از 25 فروردین در نگارخانه میرمیران خانهی هنرمندان ایران برپا می‌شود.
منفرد در گفت‌وگو با خبر‌نگار شهر گفت: طراحي‌ و تصوير‌سازي‌هاي ارائه شده، آثار روزمره ما را در برمي‌گيرد كه طي چند سال اخير توليد شده‌اند.
وي ادامه داد: برخلاف ديگر نمايشگاه‌ها كه مجموعه‌اي را به نمايش مي‌گذارند و آثار در ارتباط با يكديگر هستند، 120 تابلو اين نمايشگاه هيچ ارتباط موضوعي با يكديگر ندارند و از حال و هواي طراح در لحظه خلق آن پيروي مي‌كنند.
فرشيد فردي منفرد فارغ التحصيل گرافيك از دانشكده هنر و معماري است و تا كنون در 5 نمايشگاه گروهي شركت داشته و پويا عباسيان در زمينه ساخت انيميشن و تصوير‌سازي فعاليت دارد. انيميشن به نمايش درآمده در نمايشگاه ويدئو آرت با عنوان دسترسي محدود آخرين همكاري اين دو هنرمند بوده‌‌ است.
علاقه‌مندان مي‌توانند از اين نمايشگاه به مدت يك‌ماه در نگارخانه ميرميران خانه هنرمندان ديدن كنند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:18  توسط   | 

برنامه‌هاي ويژه چهلمين روز در گذشت رسول‌ملاقلي پور

چهل روز از درگذشت رسول ملاقلي‌پور سينماگر صاحب سبك سينماي دفاع مقدس گذشت و، برنامه‌هاي ويژه‌اي در بزرگداشت مقام و جايگاه اين هنرمند، توسط صدا و سيما و مجامع فرهنگي -هنري برپا خواهد شد.

به گزارش فارس، مجلس چهلمين روز درگذشت زنده‌ياد رسول ملاقلي‌پور، عصر روز 24 فروردين  توسط خانواده‌ او در مسجد جامع شهرك غرب برگزار ‌شد.
ويژه برنامه‌ «مادر او را فرا خواند» به مناسبت چهلمين روز درگذشت فيلمساز دفاع مقدس «رسول ملاقلي‌پور» نيز از شبكه چهار سيما پخش شد. در اين برنامه سعي شد تا ابعاد جديدي از شخصيت فردي و اجتماعي اين فيلمساز در گفت و گو با خانواده، اهالي سينما و دوستان آن مرحوم مورد بررسي قرار گيرد.
همچنين روز 26 فروردين نيز از سوي سازمان فرهنگي -هنري شهرداري تهران در فرهنگسراي هنر مراسمي ويژه به مناسبت چهلم ملاقلي‌پور برگزار ‌شود‏.
فيلم سينمايي «قارچ سمي» اثر اين فيلمساز نيز روز 26 فروردين از كانال آسياي شبكه جام جم پخش خواهد شد.
همچنين 28 فروردين در مراسمي با عنوان «ياد حضور رسول ملاقلي‌پور» مقارن با چهلمين روز درگذشت اين كارگردان سينما توسط اهالي سينما و همكارانش گرامي داشته خواهد شد.
اين مراسم از سوي خانه‌ سينما با حضور مسئولان، دوستان و همكاران ملاقلي‌پور و خانواده‌ او از ساعت 19 تا 22 در فرهنگسراي هنر (ارسباران) برگزار مي‌شود.
همچنين قرار است شب خاطره حوزه هنري كه اواخر فروردين برپا مي‌شود‏، به گراميداشت رسول ملاقلي‌پوراختصاص پيدا كند.
از سويي در مراسم اهداي جايزه شهيد آويني نيز بخشي به تجليل از ملاقلي‌پور اختصاص يافته است.
فيلم مستندي با عنوان «روايتي كوتاه درباره رسول ملاقلي پور» همزمان با گراميداشت چهلمين روز درگذشت اين سينماگر، توسط مؤسسه رسانه‌هاي تصويري ارائه خواهد شد.
رسول ملاقلي‌پور كارگردان سينماي دفاع مقدس، 15 اسفند 85 بر اثر عارضه‌ مغزي درگذشت. يادش گرامي باد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 4:15  توسط   | 

اركستر سمفونيك تهران روز فتح خرمشهر كنسرت مي‌دهد

اركستر سمفونيك تهران به رهبري «نادرمشايخي» 2 تا 4 خرداد در تالار وحدت به روي صحنه مي‌رود.

«نادر مشايخي»رهبر اركستر سمفونيك تهران در گفت‌وگو با فارس گفت: ‌در اين اجرا كه به مناسبت سالروز فتح خرمشهر برگزار مي‌شود، قطعاتي چون سمفوني «ايثار» از «مجيد انتظامي»، «كجاييد اي شهيدان خدايي» از ساخته‌هاي «هوشنگ كامكار» و «ايران» از «ارسلان كامكار»را اجرا خواهيم كرد.
وي در خصوص نحوه انتخاب قطعات براي اين اجرا افزود: با توجه به موضوعيت اجرا سعي كرديم قطعاتي را انتخاب كنيم كه با اين مناسبت همسو باشند.
رهبر اركستر سمفونيك تهران ادامه داد: اين برنامه كه نخستين برنامه‌ اركستر سمفونيك تهران در سال جديد است، بيانگر اتحاد با شهداي خرمشهر است.
«مشايخي» در خاتمه در خصوص سمفوني مولانا خاطرنشان كرد: اين سمفوني را كه بر روي شعري از مولانا و باصداي «شهرام ناظري»ساخته‌ام هم اكنون مراحل پاياني خود را طي مي‌كند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 4:10  توسط   | 

بزرگداشت موسيقي‌دان مجارستاني در كنسرواتوار تهران

كنسرواتوار تهران 20 ارديبهشت، يكصد و بيست و پنجمين سالگرد تولد «زولتان كدالي» موسيقي‌‏دان شهير مجارستاني را در قالب بزرگداشتي جشن مي‌گيرد.

به گزارش فارس،در اين برنامه كه به همت كنسرواتوار تهران و سفارت مجارستان برگزار مي‌‏شود، «هما سادات افسري»رئيس كنسرواتوار تهران، سفير مجارستان و «نادر مشايخي»رهبر اركستر سمفونيك تهران به ايراد سخنراني مي‌پردازند. همچنين تعدادي از دانشجويان كنسرواتوار تهران به رهبري«نادر مشايخي»قطعاتي از ساخته‌هاي «كدالي»را اجرا مي‌‏كنند.
«كدالي»در 16 دسامبر 1882 در مجارستان متولد شد و پس از خودآموزي موسيقي وارد كنسرواتوار فرانس ليست در بوداپست گرديد. آشنايي او با «بلا بارتوك» در سال 1906 موجب جهت گيري وي در ارتقای موسيقي ملي مجار شده است و همين مساله موجب شد تا «كدالي»باقي عمر خود را معطوف به گردآوري آوازهاي محلي و روستايي مجارستان كند. از«كدالي» و «بارتوك» مي‌توان به عنوان دو نماينده مكتب موسيقي مجار در قرن بيستم نام برد.
سرود مجار، اپراي ‌‏هايريانوش، رقص‌هاي ماروس تسك، رقص‌هاي گالانتا و وارياسيون طاووس از برجسته‌‌ترين آثار«كدالي» در زمينه‌‏هاي موسيقي كرال، سمفونيك، صحنه‌‏اي و مجلسي است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 4:6  توسط   | 

تغییر در مکانیزم تصحیح و برگزاری کنکور 86 به منظور بهبود برگزاری آزمون / امکان کنترل و تصحیح اطلاعات

رئیس سازمان سنجش از تغییر در مکانیزم تصحیح و برگزاری کنکور 86 به منظور بهبود برگزاری آزمون خبر داد و گفت: سازمان سنجش آموزش کشور در اردیبهشت ماه شرایطی را فراهم می کند که داوطلبان آزمون سراسری 86 بتوانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش اطلاعات ثبت نام را کنترل و در صورت اشتباه اطلاعات را تصحیح کنند.

دکتر عبدالرسول پورعباس در گفتگو با مهر به نحوه برگزاری آزمون سراسری 86 اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود فایل آزمون سراسری سال 86 تا آخر فروردین آماده شود و به صورت آنلاین اردیبهشت ماه در اختیار داوطلبان قرار داده شود. داوطلبان پس از چک نهایی، می توانند معدل سال سوم دبیرستان خود را که سازمان سنجش از وزارت آموزش و پرورش استعلام کرده است، با معدلی که اعلام کرده اند تطبیق داده و نسبت به تصحیح اطلاعات اقدام می کنند.
وی اضافه کرد: مکانیزم تصحیح و برگزاری آزمون نیز با تغییراتی در جهت بهبود همراه خواهد بود.
رئیس سازمان سنجش با تأکید بر اینکه زمان اعلام نتیجه را طوری به مردم اطلاع می دهیم که خطا صفر باشد، گفت: سازمان سنجش در دوره جدید در تلاش است برنامه ریزی های خود را به صورتی طراحی کند که زمان اعلام نتیجه آزمون ها دقیق اعلام شود و رأس زمان اعلام شده این امر صورت گیرد.


رئیس سازمان سنجش آموزش کشور

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته تمامی نتایج آزمون های سازمان سنجش نسبت به سال های گذشته زودتر از موعد اعلام شد. 
پورعباس گفت: فعالیت های سازمان سنجش در سال جدید در خصوص مکانیزه کردن سیستم ثبت نام، انتخاب رشته و اعلام نتیجه ادامه دارد.
وی اظهار داشت: در بخش ارتباط با دانشگاه ها نیز برای نخستین بار در سال جدید دانشگاه ها بدون مکاتبه کاغذی اطلاعات مورد نظر را در زمینه ظرفیت دانشجو به شکل آنلاین در اختیار سازمان قرار خواهند داد و همین اطلاعات زمینه تهیه دفترچه شماره 2 را به وجود می آورد. این امر در آزمون کارشناسی ارشد انجام شد و در آزمون سراسری نیز انجام می شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:54  توسط   | 

همایش "ابزارهای مالی نوین اسلامی" برگزار می شود

همایش "ابزارهای مالی نوین اسلامی" 29 فروردین با حضور دانشمندان، صاحبنظران و مقامات پولی و بانکی ایران و کشورهای اسلامی در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار می شود.

به گزارش مهر، دکتر سید حمید پور محمدی معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی از برگزاری همایش الگوی جدید بانکداری با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک توسعه اسلامی و بانک توسعه صادرات ایران در 29 فروردین خبر داد.
دکتر پور محمدی در این باره اظهار داشت: به دنبال نوآورهایی که در زمینه الگوی جدید بانکداری اسلامی و همچنین نهادهای مالی جدید داشتیم این بار در همایشی که با همکاری صاحبنظران بانک توسعه اسلامی و اندیشمندان ایرانی برگزار می شود ابزارهای جدید مالی اسلامی، معرفی و مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
وی گفت: این همایش با حضور مقامات و صاحبنظران ایرانی، دکتر احمد محمد علی رئیس بانک توسعه اسلامی، همکاران و مدیران بانک مذکور برگزار می شود.
دکتر پور محمدی افزود: در این همایش، بانک توسعه اسلامی، نوآوری های جدید مالی اسلامی خود را در زمینه هجینگ (Hedging) و صکوک (Sukuk) برای ایرانیان تشریح خواهد کرد. همچنین صاحبنظران ایرانی نیز دیدگاه های خود را در زمینه های یاد شده براساس فقه شیعه تبیین کرده و چگونگی اجرای این ابزارها در ایران را مورد بررسی قرار می دهند.
وی گفت: در این همایش کارشناسان و صاحبنظران ایرانی، تجارت ایران در زمینه های اوراق مشارکت را تشریح کرده و چگونگی استفاده از عقود اجاره ای برای تأمین مالی را تبیین می کنند. همچنین در بخش دیگری از این همایش الگوی جدید بانکداری اسلامی از سوی ایران برای صاحبنظران بانک توسعه اسلامی تشریح شده و اجرای این الگو به بانک توسعه اسلامی و کشورهای مسلمان پیشنهاد می شود.
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد در شرایط فعلی و با ابلاغ سیاست های کلان اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری باید از توان و ظرفیت علمی دانشمندان ایرانی و اسلامی در سراسر جهان برای طراحی و ارائه نهاد مالی جدید و ابزار مالی نوین استفاده کرد و با اتکا به این نوآوری ها ضمن بسط علم و دانش مالی اسلامی نهادها، ابزار مورد نیاز جهت تحقق مطلوب سیاست های اصل 44 و اهداف چشم انداز را مهیا کرد.
دکتر پور محمدی یادآور شد: هدف اصلی این است که مردم به این باور برسند که با استفاده از نهادها و ابزار مالی اسلام جدید و با رعایت موازین شرعی می توانند دارائی ها و کالاهای فیزیکی خود را به دارایی های مالی بخصوص اوراق بهادار تبدیل کنند و اوراق بهادار مزبور در جهت رشد سرمایه گذاری و توسعه کشور به کار گرفته شوند و مردم هم به بهترین نحو و برحسب علاقه و سلیقه های خود امکان سرمایه گذاری و سودآوری را پیدا کنند.
وی درباره روش ها وابزارهای نوین مالی نیز اظهار داشت: در بحث هجینگ نیز به دنبال این موضوع هستیم که نرخ ریسک نوسانات قیمت ارزی مختلف را برای فعالیت های اقتصادی به حداقل برسانیم به نحوی که هر فعال اقتصادی که از ارز شخصی استفاده می کند نگران تغییرات قیمت آن در آینده نباشد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:50  توسط   | 

شروع دوباره نشست های کتاب پنجم با "ادبیات دفاع مقدس"

نخستین نشست سال 86 "کتاب پنجم" (بیست ‌و نهمین جلسه هفتگی) ششم اردیبهشت در نشر ققنوس برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، این جلسه که پنجمین میزگرد ماهانه نسل پنجم است، به بررسی ادبیات دفاع مقدس اختصاص دارد. در این میزگرد، مجید قیصری و حبیب احمدزاده به عنوان اعضای اصلی بحث حضور خواهند داشت.
جلسات هفتگی کتاب پنجم از این پس ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵:۳۰ پنج‌شنبه‌ هر هفته در نشر ققنوس برگزار می‌شود. مدیریت اجرایی این نشست ها برعهده محسن فرجی است و هفت نویسنده نسل پنجمی نیز در اداره این جلسات مشارکت خواهند داشت.
کتاب پنجم همچنین درنظر دارد علاوه بر برپایی میزگردهای موضوعی، جلسات داستان خوانی و نقد آثار نویسندگان نسل پنجمی را هم در پنجشنبه های هرماه برگزار کند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:39  توسط   | 

اخبار کوتاه فرهنگی

فیلم سینمایی "شعبده‌باز" به نویسندگی و کارگردانی نیل برگر ساعت 16 روز 26 فروردین به زبان اصلی و زیرنویس فارسی در فرهنگسرای هنر به نمایش درمی‌آید.

به گزارش مهر، با نمایش، نقد و تحلیل این فیلم دوره جدید فعالیت کانون فیلم فرهنگسرا در سال جدید آغاز می شود. در "شعبده باز" جسیکا بیل، ادوارد نورتن و پل جیاماتی ایفای نقش می کنند. پس از نمایش فیلم هم جلسه نقد با حضور کارشناسان و همچنین جلسه پرسش و پاسخ برگزار می شود.
- کلاس های آشنایی با دنیای رایانه برای تمام علاقه مندان در قالب مجموعه دوره های بهار فرهنگسرای تفکر برگزار می شود. این دوره های آموزشی از مبانی تا پیشرفته با همکاری انجمن حمایت از دانش پژوهان در مباحث ICDL، سطح یک تا سه، اینترنت، برنامه نویسی و ... برگزار می شود. علاقه مندان می توانند برای ثبت نام تا 30 فروردین به این فرهنگسرا مراجعه کنند.
- کلاس های آشنایی با دنیای ورزش برای تمام علاقه مندان در قالب دوره های بهار فرهنگسرای تفکر برگزار می شود. این دوره های آموزشی در رشته های یوگا، کاراته، شطرنج، بدنسازی ایروبیک، دفاع شخصی، ژیمناستیک، تایبو، ووشو، تکواندو، کوک سول وان، ورزش و بازی برگزار می شود. علاقه مندان می توانند برای ثبت نام تا 30 فروردین هر روز جز روزهای تعطیل به این فرهنگسرا مراجعه کنند.
- نمایشگاهی از 50 تابلو نقاشی نیکو کهبدی از 24 فروردین تا چهارم اردیبهشت ساعت 15 تا 19 در نگارخانه هور برقرار است. این نمایشگاه نخستین برنامه از نمایش آثار در سال جدید در این نگارخانه است. کهبدی فارغ التحصیل هنرستان هنرهای تجسمی تهران و مدرسه هنری چلسی لندن است. وی در نمایشگاه های گروهی متعددی چون نمایشگاه استادان دانشگاه هنر در نگارخانه برگ، نگارخانه کمال الدین بهزاد، دانشگاه هنر، دانشگاه الزهراء (س) و جهاد دانشگاهی شرکت داشته است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:32  توسط   | 

حمایت موزه هنرهای دینی از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا

موزه هنرهای دینی امام علی (ع) در سال 86 از پایان‌نامه‌های مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا با موضوع‌های زیباشناسی هنر دینی، سنت و مدرنیته و نسبت آن با هنر دینی و بررسی تطبیقی کاربرد هنر در ادیان حمایت می‌کند.

به گزارش مهر، سرپرست موزه در این باره گفت: "دانشجویان می‌توانند با انتخاب موضوع‌های اعلام‌شده و ارائه فرم پیش‌طرح با مشخص‌شدن استاد راهنما، درخواست خود را برای حمایت به موزه هنرهای دینی ارائه کنند."
سیدمحسن هاشمی در ادامه خاطرنشان کرد: "درخواست‌ها پس از طرح در شورای پژوهش موزه هنرهای دینی امام علی (ع) و تائید آنها، در دوره کارشناسی ارشد از شش میلیون ریال و در دوره دکترا از 12 میلیون ریال حمایت برخوردار می‌شوند."
دانشجویان علاقه مند دوره‌های ارشد و دکترا برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره 22017471 تماس بگیرند یا به نشانی خیابان ولی عصر (عج)، رو به روی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیار، شماره 35، موزه هنرهای دینی مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:26  توسط   | 

اخبار کوتاه نگارخانه‌ها در فروردین‌ماه

نمایشگاه معرق استاد علامه‌زاده و هنرجویان از 19 فروردین در نگارخانه شماره یک فرهنگسرای بهمن آغاز شده و تا 30 فروردین برقرار است.

به گزارش مهر، نمایشگاه نقاشی خانم نوربخت پور هم از 21 فروردین در نگارخانه شهید آوینی فرهنگسرای بهمن آغاز شده و تا 2 اردیبهشت برقرار است.
- نمایشگاه نقاشی زهره ناجی از 25 فروردین تا 4 اردیبهشت ساعت 9 تا 19 در نگارخانه آفرینش نور خانه فرهنگ نور برگزار می شود.
- نمایشگاه نقاشی آزیتا کاظمی و فهیمه جعفری جوزانی از 26 تا 30 فروردین ساعت 10 تا 19 در نگارخانه ابن سینا برگزار می شود.
- نمایشگاه طراحی و نقاشی برجسته روی کاشی حسام کثیری از 18 فروردین در نگارخانه فرهنگسرای دختران آغاز شده و تا 27 فروردین ساعت 10 تا 19 برقرار است. نمایشگاه گرافیک هنرجویان هنرستان دخترانه نفیسه هم از 28 فروردین تا 6 اردیبهشت در این نگارخانه برگزار می شود.
- نمایشگاه کولاژ ضایعات فریده عصاره از 20 فروردین در نگارخانه فرهنگسرای خانواده آغاز شده و تا 30 فروردین ساعت 10 تا 19 برقرار است.
- نمایشگاه کاریکاتور حسن سجادی و امین منتظری از 21 فروردین در نگارخانه خانه کاریکاتور آغاز شده و تا 31 فروردین ساعت 10 تا 19 برقرار است.
- نمایشگاه طراحی بسم الله (لاتین و فارسی) دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شهرری از 20 فروردین در نگارخانه 1 و 2 خاوران آغاز شده و تا 30 فروردین ساعت 10 تا 19 برقرار است.
- نمایشگاه نقاشی فرزانه سروندی از 25 تا 30 فروردین ساعت 10 تا 19 در نگارخانه لاله برگزار می شود.
- نمایشگاه معرق هنرجویان استاد علامه زاده از 27 فروردین تا 5 اردیبهشت ساعت 10 تا 19 در نگارخانه فرهنگسرای ملل برگزار می شود.
- نمایشگاه عکس های قدیمی مناظر ایران از ششم فروردین ماه در نگارخانه موزه عکاسخانه شهر آغاز شده و تا 28 فروردین ساعت 10 تا 19 برقرار است.
- نمایشگاه هنرهای تزئینی مریم مرادی از 25 تا 31 فروردین ساعت 9 تا 19 در نگارخانه اندیشه فرهنگسرای مدرسه برگزار می شود.
- نمایشگاه خوشنویسی سفال برجسته آقای محمدی از 15 فروردین در نگارخانه هدی فرهنگسرای قرآن آغاز شده و تا 30 فروردین ساعت 9 تا 19 برقرار است. نمایشگاه عکس، نقاشی، صنایع دستی و خوشنویسی برگزیدگان جشنواره قرآنی کودک و نوجوان هم از 20 تا 31 فروردین در این نگارخانه برقرار است.
- نمایشگاه حجم های چوبی سمانه شریفی از 20 فروردین در نگارخانه شماره یک ارسباران فرهنگسرای هنر آغاز شده و تا 30 فروردین ساعت 9 تا 19 برقرار است. نمایشگاه باتیک شهلا مهدوی هم از 31 فروردین تا 9 اردیبهشت در این نگارخانه برگزار می شود.
- نمایشگاه عکس احمد توکلی از 18 فروردین در نگارخانه شماره 2 ارسباران آغاز شده و تا 30 فروردین برقرار است.
- نمایشگاه چاپ دستی محمدرضا ذبیح الله زاده و دانشجویان از 17 فروردین در نگارخانه بهاران فرهنگسرای اقوام آغاز شده و تا 27 فروردین برقرار است. نمایشگاه خوشنویسی استاد عباس اخوین و اساتید کتابت و تعلیم هم از 28 فروردین تا 10 اردیبهشت در این نگارخانه برگزار می شود.
- نمایشگاه نقاشی فاطمه نوری از 25 فروردین تا 17 اردیبهشت ساعت 18 تا 19 (جز ایام تعطیل) در نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب برگزار می شود.
- نمایشگاه گروهی عکس تهران قدیم از 18 فروردین در نگارخانه شیخ هادی آغاز شده و تا 28 فروردین ساعت 10 تا 19 برقرار است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:16  توسط   | 

نمايش"چي‌شده چه‌خبره" یکم ارديبهشت در مركز تئاتر عروسكي اجرا مي‌شود

نمايش"چي شده، چه خبره" به كارگرداني" عادل بزدوده" از اوايل ارديبهشت در مركز توليد تئاتر عروسكي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان اجرا مي‌شود.
به گزارش ايرنا، داستان ‌اين نمايش در يك سرزمين دور و در زمان و مكاني نامشخص اتفاق مي‌افتد، سرزميني كه مردم آن ديار با يكديگر متحد مي‌شوند تا به كمك پيرمرد دانايي به جنگ اهريمن بروند. در اين تئاتر عروسكي نمايشگراني چون "آرزو عالي"، "الميرا طالبي"، "مرتضي سعيديان"، "حسين زينالي"، "مينا شجاعيان"، "همايون فربد"، "محمد ولي‌زادگان"، "وحيد ناصري"، "مهدي بوسليك"، "احسان عليزاده"، "بهار شله‌چي"، "زهرا داودي"، "رقيه اسماعيل‌نسب" و "ندا ملك‌محمدي" حضور دارند. كار ساخت عروسك‌هاي نمايش چي شده چه خبره را عروسك ساز و طراح جوان كشور" زهرا جعفري " به عهده داشته است. اشعار نمايش را هنگامه مفيدنوشته و "ليلا مدني پور" دستيار كارگردان و آهنگساز اين نمايش"محمدرضا معين" است.
نمايش چي شده چه خبره از یکم ارديبهشت همه‌روزه ساعت‪ ۱۰‬صبح در مركز توليد تئاتر كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان واقع در پارك لاله ميزبان مدارس است و ساعت ‪ ۱۷/۳۰‬نيز اجراي عمومي خواهد داشت.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:6  توسط   | 

ثبت نام در كتابخانه پرتو آغاز شد

كتابخانه پرتو وابسته به منطقه 22 سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، ثبت‌نام جديد خود را آغاز كرد.
به گزارش خبرگزاري شهر، اين كتابخانه با مساحت 200 متر مربع، با پنج هزار و 842 جلد كتاب با موضوع‌هاي فلسفه، روان شناسي، رمان، ادبيات، تاريخ، رايانه، كودك و غيره ، دو هزار و 736 نفر عضو دارد كه پذيراي بانوان در روزهاي فرد و آقايان در روزهاي زوج از ساعت 8 تا 19 است.
علاقه‌مندان براي ثبت‌نام مي‌توانند با ارائه دو قطعه عكس، فتوكپي شناسنامه و مبلغ دو هزار تومان حق عضويت براي ثبت‌نام به نشاني شهرك گلستان، بولوار گلها، بالاتر از ميدان اتريش مراجعه و براي كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 44729495 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:20  توسط   | 

يوگا را در فرهنگسراي سالمند بياموزيم

واحد آموزش فرهنگسراي سالمند با هدف تقويت تمركز و قدرت اراده و ايجاد احساس شادابي در جامعه، اقدام به برگزاري دوره‌هاي آموزش يوگا كرده است.
به گزارش خبرگزاري شهر در اين دوره آموزشي كه با انجام حركات نرمشي انجام مي‌شود، مقاومت آنان در مواجهه با انسان در مواجهه با استرس‌هاي زندگي بالا رفته و باعث افزايش انرژي جسماني و رواني افراد مي‌شود.
علاقه مندان براي كسب اطلاعات بيشتر مي‌تواند به نشاني فلكه آشتياني، خيابان بلال حبشي، نرسيده به خيابان باباطاهر، پلاك 109 مراجعه و يا با شماره تلفن 77424344 تماس حاصل كنند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:19  توسط   | 

برگزاري كارگاه كودك در فرهنگسراي طبيعت

فرهنگسراي طبيعت با هدف رشد و شكوفايي استعدادهاي كودكان اقدام به برگزاري كارگاه خلاقيت كودكان كرده است.
به گزارش خبرگزاري شهر، اين كارگاه‌ها ويژه كودكان سنين چهار تا شش سال و شامل نقاشي، سفالگري، بازي، كلاژ و قصه‌گويي است.
علاقه‌مندان براي ثبت‌نام كودكان خود مي‌توانند همه روزه به دفتر آموزش فرهنگسرا به نشاني فلكه دوم تهرانپارس، انتهاي خيابان جشنواره، فرهنگسراي طبيعت مراجعه كنند و يا با شماره تلفن 77323839 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:17  توسط   | 

هم‌خواني گروه كر جهانديدگان در فرهنگسراي سالمند

سالمندان در فرهنگسراي سالمند در قالب "گروه كر جهانديدگان" هم‌خواني مي‌كنند.
به گزارش خبرگزاري شهر، گروه سالمندان ويژه افراد بالاي 50 سال است كه در زمينه اجراي آثار كر و جمع‌خواني، اجراي برنامه‌هاي صحنه‌اي و توليد آثار موسيقي فعاليت مي‌كند.
در گروه فوق آموزش‌هاي مختلفي شامل نت‌شناسي، فن بيان، تكنيك، آواز گروهي، سلفژ، صداسازي و نحوه صحيح نفس‌گيري و كاربرد آن در موسيقي ارائه مي‌شود.
گروه كر سالمندان با هدف ايجاد بستر مناسب براي فعاليت‌هاي هنري سالمندان و بروز توانمندي‌هاي آنان در زمينه موسيقي برگزار مي‌شود.
علاقه‌مندان براي كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به  نشاني ميدان امام حسين، خيابان 17 شهريور، خيابان خشكبارچي، پارك خيام مراجعه كنند ويا با شماره تلفن‌هاي 2-33303590 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:16  توسط   | 

برگزاري طرح حقوقبان در فرهنگسراي مدرسه

فرهنگسراي مدرسه با هدف گسترش آموزش‌هاي شهروندي و بالابردن سطح آگاهي شهروندان در امور حقوقي طرح "طرح حقوقبان" (مشاوره حقوقي) را به زبان ساده و كاربردي اجرا مي‌كند.
به گزارش خبرگزاري شهر، اين طرح به صورت رايگان توسط قضات دادگستري در مباحثي چون حقوق زنان، اسناد تجاري، ارث، وصيت، اسناد و املاك، روابط موجر و مستاجر، قوانين كار و غيره برگزار مي‌شود.
علاقه‌مندان براي ثبت‌نام مي‌توانند با شماره تلفن‌هاي 15-88505513 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:15  توسط   | 

آشنايي با طب سنتي و داروهاي گياهي در فرهنگسراي طبيعت

فرهنگسراي طبيعت با هدف شناخت طب سنتي و كاربري گياهان دارويي اقدام به برگزاري جلسات آشنايي با طب سنتي و كاربري گياهان به صورت رايگان كرده است.
به گزارش خبرگزاري شهر، در اين جلسات به بررسي و بحث پيرامون داروهاي طبيعي فاقد عوارض، شناخت گياهان دارويي در طبيعت، روش‌هاي استفاده از اين داروها در امراض مختلف و غيره پرداخته مي‌شود.
علاقه‌مندان براي ثبت‌نام مي‌توانند تا پايان فروردين به نشاني  فلكه دوم تهرانپارس، انتهاي خيابان جشنواره، فرهنگسراي طبيعت مراجعه كنند و يا با شماره تلفن 77354735 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:12  توسط   | 

نمايشگاهي از آثار هنرجويان ناشنوا در نگارخانه ابن‌سينا

نگارخانه ابن‌سينا از 19 تا 23 فروردين نمايشگاهي از آثار گرافيك و نقاشي هنرجويان ناشنوا برگزار مي‌كند.
به گزارش خبرگزاري شهر، اين نگارخانه هم‌چنين از 26 تا30 فروردين نمايشگاه نقاشي از آزيتا كاظمي و فهيمه جعفري جوزاني را از ساعت 10 تا 19 در معرض ديد عموم قرار مي‌دهد.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي بازديد از نمايشگاه‌هاي فوق به نشاني: شهرك قدس، فاز يك، خيابان ايران زمين شمالي، نگارخانه ابن‌سينا مراجعه كنند ويا با شماره تلفن 88366367 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:10  توسط   | 

نمايشگاه نقاشي در نگارخانه انديشه

نگارخانه انديشه وابسته به فرهنگسراي مدرسه از 18 تا 23 فروردين نمايشگاه نقاشي برگزار مي‌كند.
به گزارش خبرنگار شهر، در اين نمايشگاه آثار رضا اهري از ساعت 9 تا 19 در معرض ديدعموم قرار مي‌گيرد.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي بازديد از اين نمايشگاه به خيابان شريعتي، نرسيده به پل سيدخندان،‌ رو به روي مخابرات، پارك هلال احمر، فرهنگسراي مدرسه مراجعه و يا با شماره‌هاي 15_88505513 تماس حاصل كنند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:9  توسط   | 

برگزاري نمايشگاه نقاشي در گارخانه لاله

نگارخانه لاله از 18 تا 23 فروردين سال جاري نمايشگاه نقاشي برگزار مي‌كند.
به گزارش خبرگزاري شهر، در اين نمايشگاه آثاري از روزبه دبيري از ساعت 10 تا 19 در معرض ديدعموم قرار داده مي‌شود.
علاقه مندان مي‌توانند براي بازديد از نمايشگاه به نشاني خيابان دكتر فاطمي، جنب هتل لاله مراجعه و يا با شماره تلفن 88960492 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:7  توسط   | 

مرکز آموزش گل و گیاه منطقه 10 در ترم بهاره دانش پژوه می پذیرد

مرکز آموزش گل و گیاه شهرداری منطقه 10 با هدف آموزش دانش پژوهان در ترم بهاره دوره نخست اقدام به آموزش داوطلبان می‌کند.
به گزارش خبرگزاري شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 10 ، این مرکز در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه به مدت یک ماه از ساعت 9 تا 11 صبح کلاس آموزش تئوری در مورد نگهداری، تکثیر، کاشت و آشنایی با آفات گیاهی را به صورت رایگان برگزار می‌کند. همچنين روزهای شنبه کلاس نگهداری از گیاهان آپارتمانی، یکشنبه روش تکثیر و ازدیاد گیاهان، دوشنبه روش کاشت سبزیجات در منازل، سه‌شنبه روش کاشت گل و گیاه در منازل و چهــارشنبه شیــوه‌های آشنایی با آفات و بیماریهای گیاهی آموزش داده می‌شود .
بر اساس همین گزارش گلخانه آموزشی با فضای مناسب برای ارائه خدمات  و کار عملی چگونگی نگهداری و تکثیر  گیاهان آپارتمانی برای علاقه مندان و دانشجویان آماده است.
این مرکز علاوه بر کلاس های اعلام شده ، اقدام به جذب کارآموز و دانشجو در زمینه‌های مختلف می‌کند.
پارک نیلوفر به عنوان پارک آموزشی دارای کلکسیون گیاهی بوده و علاوه بر آن بر دیوارهای جانبی آن اطلاعات راجع به گیاهان آپارتمانی ترسیم شده است و دارای آزمایشگاهی برای آشنایی عملی با آفات و بیماری های گیاهی و تحقیقات دانشجویان است و می تواند به عنوان مرکزی برای ارائه خدمات عملی برای دانشجویان محسوب شود .
این مرکز در بزرگراه شهید نواب صفوی، خیابان شهید محبوب مجاز، پارک نیلوفر واقع است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:5  توسط   | 

نمايشگاه طراحي و نقاشي در نگارخانه نامي

نمايشگاه طراحي و نقاشي آتوسا خلج روز 25 فروردين در نگارخانه نامي خانه هنرمندان ايران افتتاح مي‌شود.
خلج در گفت‌وگو با خبرنگار شهر گفت: آثار اين نمايشگاه با تكنيك رنگ روغن و اكروليك روي بوم اجرا شده‌اند و فضاهاي فانتزي و سوررئال تم مشترك تابلو‌ها هستند.
خلج دانشجوي ارشد رشته نقاشي دانشكده هنرهاي زيباست و نمايشگاه پيش رو، دومين نمايشگاه انفرادي او به شمار مي‌رود . او همچنين در نمايشگاه‌هاي گروهي متعددي همچون نمايشگاه تجسمي ارديبهشت 85 نيز شركت داشته است.
علاقه‌مندان مي‌توانند از اين نمايشگاه تا 30 فروردين در نگارخانه نامي خانه هنرمندان ايران ديدن كنند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 9:23  توسط   | 

پنج كارگاه آموزشي براي هدايت شيوه رفتار با كودكان

موسسه پژوهشي كودكان دنيا با هدف گسترش برنامه‌هاي مراقبت براي رشد و تكامل كودكان خردسال كارگاه‌هاي آموزشي دوره بهار خود را آغاز مي‌كند.
به گزارش خبرگزاري شهر، پنج كارگاه آموزشي دوره بهار موسسه پژوهشي كودكان دنيا كه از هفته آينده آغاز به كار مي‌كنند، عبارت اند از دوره روان شناسي انسان‌گرا، دوره آموزشي تاثير متقابل، دوره رويكردهاي آموزشي و دوره فشرده مربي كودك و آرامش. كارگاه دوره روان شناسي انسان‌گرا در هفت جلسه  و در روزهاي شنبه برگزار مي‌شود. كارگاه دوره آموزشي تاثير متقابل به شيوه‌هاي كاربردي شناسايي رفتار نادرست كودكان و ايجاد ارتباط سازنده با آنان مي‌پردازد و بر اساس نظريه اريك برن و الگوي كودك، والد و بالغ برنامه‌ريزي شده است. اين كارگاه در دو روز (روزهاي پنج‌شنبه و جمعه) برگزار مي‌شود. دوره رويكردهاي آموزشي نيز به آشنايي با نظريه‌هاي مهم آموزشي مطرح در دنيا مانند مونته سوري، مركز رغبت و رجيو اميليا اختصاص دارد و در 9 جلسه برگزارخواهد شد. دوره فشرده مربي كودك نيز در 42 ساعت به موضوعات بازي، هنر، واحد كار، نمايش، قصه و ادبيات، رفتار با كودك و مراحل رشد مي‌پردازد. اين دوره‌ها از هفته آينده آغاز به كار مي‌كنند و علاقه مندان به شركت در آن‌ها مي توانند با براي كسب اطلاعات بيشتر با موسسه پژوهشي كودكان دنيا با شماره تلفن‌هاي 88068279 و 88036906 تماس حاصل كنند.
موسسه پژوهشي كودكان دنيا كه از سال 73 آغاز به كا ركرده است، به دليل ترويج تفكر ضرورت حمايت همه‌جانبه از كودكان خردسال از بدو تولد تا هفت سالگي، در سال 1380 برنده جايزه ويژه بنياد ترويج علم  شد.اين موسسه در هر فصل به برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي مي‌پردازد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 9:14  توسط   | 

بهار امسال، بهار كلاس هاي فلسفي

سلسله كلاس‌هاي فلسفي با عناوين متنوع، از فلسفه يونان گرفته تا مكاتب نعاصر اروپايي مانند فلسفه هايدگر، بهار امسال از سوي موسسه معرفت پژوهش برگزار مي شود.
به گزارش خبرگزاري شهر اين موسسه به مديريت سروش دباغ و تحت نظارت مستقيم عبدالكريم سروش اداره مي شود، و زير مجموعه اي از نشر صراط به حساب مي آيد كه علاوه بر اداره امور آموزشي، عهده دار انتشار فصلنامه فلسفي«مدرسه» نيز هست.
در كلاس‌هاي اين دوره موسسه استادان و پژوهشگران رشته فلسفه از جمله امير مازيار، مسعود زنجاني، بيژن عبدالكريمي، سروش دباغ، مسعود صادقي، هومن پناهنده، موسويان و بهرام اسديان به تدريس در قالب عناوين فلسفي خواهند پرداخت.
علاقه مندان به شركت در اين دوره‌هاي آموزشي مي توانند براي ثبت نام به دفتر موسسه واقع در ميدان انقلاب، خيابان شانزده آذر، كوچه بهنام، پلاك 36 مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 9:11  توسط   | 

موضع جوانان ايراني در قبال دين

جلسه آتي انجمن ايرانشناسي فرانسه در ايران آخر فروردين ماه با موضوع« دينداري جوانان در ايران» برگزار مي شود.
به گزارش خبرگزاري شهر سخنران اين جلسه امير نيك پي خواه، استاد جامعه شناسي و مردم شناسي دانشگاه شهيد بهشتي خواهد بود.
علاقمندان براي شركت در جلسه سخنراني مي توانند روز 29 فروردين مطابق با يازدهم آوريل، ساعت 17 به محل انجمن واقع در خیابان فلسطين جنوبي، خيابان شهيد وحيد نظري،كوي اديب، پلاك 52 مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 9:8  توسط   | 

ابعاد سياسي و انساني خاور ميانه در زير ذره بين

«سمت و سوي تحولات خاورميانه» در جلسه اي با حضور استادان علوم سياسي و مردم شناسي در محل موسسه مطالعات ايرانشناسي فرانسه مورد تحليل قرار مي گيرد.
به گزارش خبرگزاري شهر در اين جلسه ژيل كيپل، استاد انستيتو مطالعات سياسي پاريس، كريستين بوبرژه مردم شناس و رئيس موسسه مطالعات ايرانشناسي فرانسه و احمد نقيب زاده، استاد علوم سياسي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران حضور خواهند يافت.
لازم بذكر است كه اين جلسه تماماً به زبان فرانسه و با همكاري دانشگاه تهران، مركز مطالعات بين المللي و موسسه مطالعات ايرانشناسي فرانسه برگزار مي شود.
علاقه مندان به شركت در جلسه مي توانند روز 27 فروردين ساعت 16 تا 17:30 در محل دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران حضور بهم رسانند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ساعت 9:6  توسط   | 

برنامه چند نگارخانه در تهران

کارگزاران -
▪نوا؛ شهربانو شفقی، چیدمان دکوراسیون، 24 تا 29 فروردین، تلفن 22047789
▪آتشزاد؛ مهشید جابر انصاری، نقاشی، 24 تا 30 فروردین، تلفن 88884572
▪سبلان؛ علی شاهرودی، نقاشی، 25 تا 31 فروردین، تلفن 88680944
▪نیاکان؛ فرزین غفوری، خوشنویسی، 25 تا 31 فروردین، تلفن 66934318
▪سریر؛ مرجان ابطحی، نقاشی، 26 تا 31 فروردین، تلفن 88042287
▪مهرین؛ پروانه سیلانی، نقاشی، 25 تا 31 فروردین، تلفن 88240946
▪شاهد؛ لیلا سروندی، نقاشی، 19 تا 26 فروردین، تلفن 66969626
▪افرند؛ امیر حسین زرگران، عکس، 18 تا 29 فروردین، تلفن 88012334
▪مانی؛ رفعت امامیه، نقاشی، 18 تا 22 فروردین، تلفن 22833110
▪بامداد؛ مریم بامداد، نقاشی، 18 تا 23 فروردین، تلفن 88845416
▪شیرازی؛ گروهی، نقاشی، 18 تا 23 فروردین، تلفن 88863340
▪افرند؛ امیر حسین زرگران، عکس، 18 تا 29 فروردین، تلفن 88012334
▪آثار؛ نقاشان هنر ایرانی، دوره قاجاریه، 19 تا 30 فروردین، تلفن 66409751
▪ممیز؛ محمدرضا برزگر، پرویز روزبه، علیرضا دهقان پور، نقاشی، 19 تا 24 فروردین، تلفن 88836671

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:19  توسط   | 

نمایش در پارک

کارگزاران - نمایش در پارک؛ 27 نمایش خیابانی از شهرهای مختلف به مناسبت هفته سلامت تا 23 فروردین در پارک های مناطق تهران و مدارس ابتدایی و راهنمایی اجرا می شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:18  توسط   | 

کلاس های رایگان آموزش قصه نویسی

کارگزاران - یعقوب حیدری عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان روزهای جمعه از ساعت 16 تا 18 در تالار مبارک فرهنگسرای بهمن به علاقه مندان به طور رایگان قصه نویسی و خاطره نویسی یاد می دهد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:17  توسط   | 

نمايش عروسكي؛عاشورايي هنرمندان «مكتب»

نمايش عروسكي – عاشورايي «طفل و تير و تشنگي» به نويسندگي «مهدي پوررضاييان» و كارگرداني «افشين ناظري» از توليدات هنرمندان «مكتب» (نخستين حلقه هم انديشي هنرمندان جوان) روي صحنه است.
به گزارش ايسنا، نمايش «طفل و تير و تشنگي» تا سي و يكم فروردين ساعت 30/9 در مركز توليد تئاتر و تئاتر عروسكي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان به اجرا در مي‌آيد.
گفتني است «مرجان امير ارجمند»،‌«سارا بني‌صدر»، «ركسانا بهرام»، «ركسانا تاج‌الديني»، «سعيده قائم‌زاده»، «مونا اسماعيلي»، سميه نادري» در سمت بازيگر و «الهه زاده محمدي» و «رضا بنايي‌نيا» و «شهرام صالحي» به ترتيب به عنوان مشاور كارگردان و آهنگساز اين گروه را همراهي مي‌كنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:15  توسط   | 

ميزگرد «مرثيه تئاتر» برپا مي‌شود

ميزگرد «مرثيه تئاتر» به همت انجمن منتقدان و نويسندگان تئاتر ايران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايسنا،‌ بنا بر اعلام اين انجمن،‌ اين ميزگرد با حضور دانشجويان، منتقدان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان تئاتر برگزار مي‌شود و برخلاف ميزگرد سال گذشته، قرار نيست براي برگزاري اين مراسم از شخص خاصي دعوت شود.
بنا بر اين گزارش، بعد از برگزاري ميزگرد، بخش دوم اين مراسم برگزار خواهد شد كه طبق روال سال‌هاي گذشته، بيانيه‌اي قرائت خواهد شد و روزنامه‌نگاران فعال داخل و خارج از انجمن مورد تجليل قرار مي‌گيرند.
پخش كليپ، اجراي قطعات موسيقي،‌اجراي قطعات كوتاه نمايشي، از ديگر برنامه‌هاي بخش دوم خواهد بود كه مدت زمان آن بين 50 تا 60 دقيقه پيش‌بيني شده است.
به گفته‌ برپا كنندگان اين مراسم؛ هنوز تاريخ دقيق برگزاري اين مراسم مشخص نشده و احتمال مي‌رود اين مراسم بين 12 تا 14 ارديبهشت در خانه هنرمندان ايران و در ادامه‌ برنامه‌هاي هفته‌ جهاني تئاتر برگزار شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:13  توسط   | 

ناظرزاده، قادري، صبري و اعلمي كارگاه‌هاي تئاتر عروسكي برپا مي‌كنند

كارگاه‌هاي بلند مدت كارگرداني، نمايشنامه‌نويسي و عروسك سازي در نيمه دوم ارديبهشت در دانشكده سينما - تئاتر آغاز مي‌شود.
افشين قاسمي دبير دهمين جشنواره تئاتر عروسكي دانشجويان با بيان اين مطلب به ايسنا، گفت: ثبت نام اين كارگاه‌ها از دهم ارديبهشت آغاز مي‌شود و تعداد شركت كنندگان آن محدود خواهد بود.
وي اضافه كرد: كارگاه نمايشنامه‌نويسي عروسكي با حضور نصرالله قادري و فرهاد ناظرزاده كرماني، كارگاه كارگرداني با حضور زهرا صبري و كارگاه عروسك‌سازي توسط محمد اعلمي برگزار خواهد شد و تا آبان ادامه خواهد داشت.
وي همچنين از برگزاري همزمان كارگاه‌هاي كوتاه مدت جشنواره عروسكي در شهرهاي تهران خبر داد و گفت: كارگاه نمايشنامه‌نويسي خلاق ارديبهشت در شهرهاي لرستان، همدان، كاشان و خليج‌فارس برگزار مي‌شود.
قاسمي در پايان از تمديد مهلت ارسال كارهاي بخش صحنه‌اي خبر داد و افزود: گروه‌هاي متقاضي مي‌توانند تا 31 فروردين سال جاري كارهاي خود را به دبيرخانه جشنواره بفرستند و به دنبال آن اواسط خرداد بازبيني كارها آغاز و تيرماه نتايج آن اعلام مي‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:11  توسط   | 

مجمع عمومي خانه‌ موسيقي نهم ارديبهشت برپا مي‌شود

دومين جلسه‌ مجمع عمومي فوق‌العاده خانه موسيقي، نهم ارديبهشت به منظور اصلاح اساسنامه و تغيير اعضاي شوراي عالي در محل خانه‌ موسيقي برگزار مي‌شود.
محمدرضا نوربخش مديرعامل خانه‌ موسيقي به ايسنا گفت: در مجمع عمومي فوق العاده درباره‌ انتخاب اعضاي شوراي عالي خانه‌ موسيقي و تعداد اعضاي اين شورا و همچنين پيشنهادهایی براي تغييرات اساسنامه درباره‌ اهداف و فعاليت هاي خانه موسيقي و اولويت اين برنامه‌ها، راي گيري و تصميم‌گيري خواهد شد.
بنا بر اين گزارش؛ نخستين جلسه‌ مجمع عمومي فوق‌العاده كه با حضور هفده تن از 24 عضو مجمع در پانزدهم بهمن 85 تشكيل شده بود، به دليل گستردگي مباحث مطرح شده درباره‌ تغييرات اساسنامه به نتيجه نرسيد و لذا ادامه‌ جلسه‌ به زمان ديگري موكول شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:9  توسط   | 

نمايش «خانه برنارد آلبا» در تالاراصلي مولوي اجرا مي‌شود

نمايش «خانه برنارد آلبا» نوشته فدريكو گارسيا لوركا با كارگرداني زينب زارع همزمان با اجرا در تالار مولوي در دهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر دانشگاهي ايران به صحنه مي‌رود.
زينب زارع، كارگردان اين نمايش با اعلام اين مطلب به ايسنا،‌ گفت: در متن اصلي لوركا تغييري نداده‌ايم ولي در عين حال به دليل شيوه اجراي نمايش پرده‌ یکم و سوم را در هم كلاژ كرده‌ايم و پرده‌ دوم را به صورت كامل اجرا مي‌كنيم ‌كه مجموع آن تابلوهاي امپرسيونيستي را ارائه مي‌دهد.
وي ادامه داد: فضاي اجراي اين نمايش كاملا متفاوت از آنچه در متن اصلي وجود دارد، است، به گونه‌اي كه دكور نمايش ما ميز بيليارد است و بازيگران همانند توپ هاي اين ميز نقش آفريني مي‌كنند در عين حال بستر اصلي نمايش رئاليستي است و تنها سعي در تصوير سازي براي تماشاگر شده است.
به گزارش ايسنا،‌ نمايش «خانه برنارد آلبا» كه جزو شاهكارهاي لوركا محسوب مي‌شود، هر روز ساعت ‌٣٠/١٧ در تالار اصلي مولوي به صحنه مي‌رود و اجراي آن تا زمان برپايي جشنواره تئاتر دانشگاهي ادامه خواهد شد و در روز نخست جشنواره دو اجرا در همين سالن مي‌رود.
در اين نمايش بازيگراني چون كبري دبيري، سارا فرزادفر، آزاده دستمال چي، مهدي شاه پيري، الهام جلالي،‌فرانك زينالي، پرينا گودرزي و مريم مير حبيبي نقش آفريني مي‌كنند. طراح صحنه نمايش: امير زاغري و آهنگساز آن حسين عمادي است. اين نمايش كاري از گروه تئاتر پرديس هنرهاي زيباست.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:5  توسط   | 

نمايش و نقد و بررسي فيلم ضد ايراني 300 لغو شد

نمايش و نقد و بررسي فيلم ضد ايراني 300 لغو شد.
به گزارش ايسنا، اين نمايش كه در ادامه‌ سلسه نشست هاي سينما، جنگ، دفاع، 21 فروردين قرار بود برپا شود، به ‌علت مشكلات فني برگزار نشد.
بنا بر اين گزارش، در نمايشي اين فيلم قرار بود اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، فرماندهان دفاع مقدس، منتقدان، كارشناسان سينمايي و اصحاب رسانه حضور داشته باشند.
پيش از اين از سوي روابط عمومي معاونت هنري بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع ‌مقدس با ارسال دعوت‌نامه‌هاي مختلف از خبرنگاران و اصحاب رسانه دعوت شده بود اما لغو آن اطلاع داده نشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:2  توسط   | 

دوره تخصصي امام‌شناسي برگزار مي‌شود

مركز حقايق اسلامي تحت اشراف آيت‌الله‌ ميلاني از طلاب علاقه مند براي يك دوره تخصصي امام‌شناسي با طرح شبهات اهل سنت و وهابيت ثبت نام مي‌كند.
به گزارش ايسنا، به نقل از مركز خبر حوزه، اشتغال به كفايه و قبولي در مصاحبه از شرايط پذيرش اين دوره اعلام شده است.
طلاب علاقه مند به شركت در اين دوره از بيست و پنجم فروردين تا ششم ارديبهشت فرصت دارند تا با در دست داشتن مدارك لازم شامل، دو قطعه عكس، تصوير شناسنامه و گواهينامه اشتغال به كفايه از ساعت 17 تا 19 به آدرس قم خيابان شهدا، كوچه 34، كوچه شهيد ايراني‌زاده، شماره 33 مراجعه و يا جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 7742212-0251 تماس حاصل نموده و يا به نشاني اينترنتي www.al-milani.com مراجعه كنند.
به فارغ‌التحصيلان اين دوره گواهينامه علمي اعطا مي‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:58  توسط   | 

آثار مكرمه قنبري نقاش خودآموخته در نگارخانه دي

آثار نقاشي مكرمه قنبري مهمترين نقاش خودآموخته ايراني از 24 فروردين‌ تا يكم ارديبهشت‌ در نگارخانه دي به نمايش گذاشته مي‌شود.

فريال سلحشور مدير نگارخانه دي در گفت‌وگو با فارس با اعلام اين خبر گفت: در اين نمايشگاه 40 اثر در ابعاد مختلف از آثار نقاشي مكرمه قنبري به نمايش گذاشته مي‌شود كه سه اثر آن تاكنون به نمايش درنيامده است.
وي با اشاره به عوايد حاصل از فروش اين آثار گفت: كوچكترين فرزند اين هنرمند نقاش، تمامي عوايد حاصل از فروش نقاشي‌هاي مادرش را صرف تأسيس مدرسه‌اي هنري در روستاي دريكنده شهر بابل خواهد كرد.
سلحشور از اين هنرمند به عنوان مهم‌ترين نقاش خودآموخته ايراني (naive ) ياد كرد وگفت: مكرمه قنبري بدون هيچ معلمي نقاشي را آموخته بود و جالب‌تر اين كه در خارج از ايران بيشتر شناخته شده است به طوري كه تاكنون دو نمايشگاه از آثار او در سوئد و امريكا برپا شده است و در سال 2001 جايزه زن برگزيده سال سوئد و نروژ را دريافت كرد.
وي همچنين از برپايي نمايشگاهي از آثار اين زن هنرمند ايراني در فرانسه خبر داد وگفت: قرار است امسال نمايشگاهي از آثار مكرمه قنبري در فرانسه برپا شود كه هنوز زمان و مكان برپايي اين نمايشگاه مشخص نشده است.
نخستين نمايشگاه مكرمه قنبري در سال ‌1374 در گالري سيحون برگزار شد و در پي آن در سال‌هاي ‌75، ‌76 و ‌77 و ‌84 نيز نمايشگاه‌هاي انفرادي و بيش از ده نمايشگاه جمعي ديگر از آثار او در همان گالري برپا شد.
همچنين قرار است فيلمي بر اساس زندگي اين بانوي هنرمند ايراني با حضور مريل استريپ در نقش مكرمه قنبري در هاليوود ساخته شود.
مكرمه قنبري متولد ‌1307 روستاي دريكنده بابل بود. اين بانوي نقاش توانايي خواندن و نوشتن نداشت و هيچ آموزشي به صورت آكادميك نديد، اما از شهرت جهاني برخوردار شد.وي دوم آبام ماه سال 1384 بر اثر سكته مغزي درگذشت.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:49  توسط   | 

نشست شوراي نمايشنامه‌نويسان تئاتر مقاومت برگزار مي‌شود

شوراي تخصصي كانون نمايشنامه نويسان 26 فروردين نخستين جلسه خود را در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برگزار مي‌كند.

به گزارش فارس، بررسي نمايشنامه‌ها و طرح‌هاي نمايشي رسيده به دبيرخانه اين انجمن- توليد 10 نمايشنامه با موضوع دفاع مقدس در سال 86- بررسي و ايجاد راهكارهايي جهت حمايت از اعضاي كانون نمايشنامه نويسان و نمايشنامه‌نويساني كه در اين عرصه قلم مي‌زنند، از ديگر برنامه‌هاي شوراي تخصصي در اين جلسه خواهد بود.
فرشيد ابراهيميان، كوروش نريماني، حميدرضا آذرنگ، جمشيد خانيان، حسين فدايي، حسين و حميدرضا نعيمي اعضاي هيئت رئيسه و محسن بابايي ربيعي دبير اين كانون هستند كه رياست آن به عهده مهرداد راياني مخصوص است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:45  توسط   | 

يازدهمين جايزه كتاب سال دفاع مقدس برگزار مي‌شود

يازدهمين جايزه كتاب سال دفاع مقدس، روز 24 آبان و هم‌زمان با روز «كتاب و كتاب‌خواني» برگزار مي‌شود.

به گزارش فارس،‌ در اين جايزه از ميان كتاب‌هاي دفاع مقدسي كه در سال 1385 براي نخستين‌بار منتشر شده‌اند، برترين اثر به انتخاب هيات داوران معرفي و تقدير مي‌شود.
در دهمين دوره از جايزه كتاب سال دفاع مقدس،‌ 9 كميته اصلي و دو كميته فرعي وجود داشت.بخش‌هاي «شعر»، «داستان»، «خاطره»، «زندگي‌نامه داستاني»، «كودك و نوجوان»، «هنر»، «جُنگ و زندگي‌نامه»، «تحقيق و پژوهش ادبي» و «تحقيق و پژوهش نظامي» كميته‌هاي اصلي اين دوره از جايزه بودند و بخش «گرافيك» و «انتخاب ناشر نمونه» دو كميته فرعي را در دهمين جايزه انتخاب كتاب سال دفاع مقدس تشكيل مي‌دادند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:41  توسط   | 

سومین آزمون اعطای مدرک به حافظان قرآن کریم

سومین مرحله از آزمون های اعطای مدرک به حافظان قرآن کریم صبح روز 23 فروردین با حضور بیست و یک نفر از برگزیدگان مراحل گذشته از سراسر کشور در سازمان دارالقرآن الکریم برگزار می شود .

به گزارش مهر در این آزمون شرکت کنندگان به 180 سؤال چهار جوابی از ترجمه و مفردات قرآن کریم پاسخ خواهند داد و قبول شدگان مدرک درجه 2 دریافت و به عنوان حافظ ممتاز قرآن کریم شناخته خواهند شد.
سازمان دارالقرآن الکریم طرح مذکور را که مصوبه شورای انقلاب فرهنگی است از سال 85 به اجرا درآورد که طی آن حافظان قرآن کریم پس از شرکت در آزمون های مختلف بنا بر امتیازات اکتسابی درجات 1 تا 5 معادل استاد حفظ، حافظ ممتاز، حافظ کل، حافظ 2 جزء و حافظ 10 جزء قرآن کریم دریافت خواهند کرد.این مدرک از نیمه دوم سال 1385 تنها مدرک معتبر حفظ قرآن کریم در کشور خواهد بود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 4:7  توسط   | 

پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع

پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع از 20 تیر به مدت دو روز با شعار مهندسی صنایع مدیریت دانایی و توسعه انسانی در سالن اجلاس سران اسلامی برگزار خواهد شد.

به گزارش مهر، مدیریت تولید، تحقیق در عملیات، مدیریت کیفیت، فناوری اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی، مدیریت پروژه، سیستم ها و روش های هوشمند، مدیریت سازمان و منابع انسانی، مدیریت زنجیره تامین، سیستم های تولیدی و فناوری پیشرفته از موضوعاتی هستند که قرار است به صورت مقاله در این کنفرانس مورد بحث و بررسی قرار گیرند.
پانل های تخصصی با موضوعات نفت، گاز پتروشیمی، خودرو، صنایع دفاعی آب و برق، حمل و نقل و ماشین آلات، حوزه خدمات عمومی، حوزه راه وساختمان و شهرسازی، حوزه فناوری اطلاعات وارتباطات و دولت الکترونیک قرار است در این کنفرانس برگزار شود.
همچنین علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کنفرانس می توانند به نشانی اینترنتی
www.iricc.com مراجعه و یا با تلفن شماره 77240485 تماس حاصل کنند.
ایجاد بستر مناسب برای بهره مندی از تجارب کاربردی وحرفه ای رشته مهندسی صنایع در داخل و خارج از کشور و تبادل دستاوردهای جدید در رشته مهندسی صنایع میان متخصصان واندیشمندان داخلی وخارجی از جمله اهداف پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 4:3  توسط   | 

ششمین کنگره سرامیک ایران

ششمین کنگره سرامیک ایران از 25 اردیبهشت به مدت دور روز در پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار می شود.

به گزارش مهر، مواد اولیه صنایع سرامیک، کاشی، شیشه، دیرگداز، چینی، سیمان، سرامیک های پیشرفته، کامپوزیت و نانو سرامیک، افزودنی ها، لعاب، رنگ، چسب ها، بازیافت مواد سرامیکی و محیط زیست مباحثی هستند که در کنگره ششم مطرح می شوند. بررسی موضوعاتی چون صنایع کاشی، چینی، دیرگداز، سرامیک های پیشرفته و ... نیز در راستای ارتقای توان حضور در بازار جهانی مورد توجه قرار می گیرند.
در حاشیه این کنگره، نمایشگاهی در ارتباط با مواد اولیه، تجهیزات و محصولات سرامیکی برگزار می شود و در طول برگزاری کنگره، کارگاه های آموزشی تخصصی در زمینه های مختلف سرامیک برپا خواهد شد.
علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانند به نشانی اینترنتی: 
www.icers.org مراجعه و یا با شماره تلفن های 73912827- 77899399 تماس حاصل کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 4:1  توسط   | 

دوره تربیت مدرس حوزه های علمیه خواهران برگزار می شود

معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران از برگزاری دوره تربیت مدرس حوزه های علمیه خواهران خبر داد و گفت: شرکت کنندگان در دوره تربیت مدرس همزمان دروس سطح سه (کارشناسی ارشد) را فرا می گیرند.

معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در گفتگو با مهر با بیان این خبر گفت: براساس مصوبه شورای عالی حوزه علمیه قم، دوره تربیت مدرس با هدف تقویت توان استادان حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور با تاکید بر تربیت مدرس سطح عمومی در سال جاری برگزار می شود.
حجت الاسلام خالقی افزود: پذیرفته شدگان در این دوره همزمان با فراگیری دروس اختصاصی رشته تربیت مدرس، مقطع سطح سه (کارشناسی ارشد) را در یکی از دو رشته تخصصی فقه و تفسیر می گذرانند.
وی تاکید کرد: برای شرکت کنندگان در این دوره موفقیت در آزمون کتبی و مصاحبه علمی ضروری است.
خالقی گفت: دو دوره تربیت مدرس سال گذشته در شهر قم با حضور 60 نفر از طلاب خواهر برگزار شد. این دوره در سال جاری نیز در شهر قم برای 60 نفر و در صورت اخذ موافقت در شهری دیگر برای 60 نفر برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:59  توسط   | 

آخرین مهلت ثبت نام متولدین 1366 در آزمون سراسری سال86

از سوی سازمان سنجش آموزش کشور آخرین مهلت ثبت نام در آزمون سراسری سال 1386 اعلام شد.

به گزارش مهر، داوطلبان متولد نیمه دوم سال 1366 و همچنین آموزگاران رسمی دیپلمه وزارت آموزش و پرورش که در آزمون سراسری سال 1386 ثبت نام نکرده اند تا  پایان روز 23 فروردین فرصت دارند تا در این آزمون ثبت نام کنند.
متقاضیان جهت ثبت نام می بایست با مراجعه به باجه مرکزی پست هر شهرستان و در تهران با مراجعه به یکی از مناطق پستی 11، 13، 14، 15، 16، 17 و 18 پس از پرداخت هزینه ثبت نام و دریافت کارت اعتباری و دفترچه راهنمای شماره یک آزمون سراسری سال 1386، نسبت به ثبت نام در سایت سازمان سنجش به نشانی
www.sanjesh.org اقدام کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:56  توسط   | 

مهلت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون GRE پایان می یابد

توزیع کارت ورود به جلسه هشتمین دوره آزمون GRE اختصاصی که از 21 فروردین آغاز شده تا روز 23 فروردین از ساعت 8 تا 16 ادامه می یابد.

به گزارش مهر، داوطلبان آزمون مذکور می توانند ضمن در دست داشتن مدارک مورد نیاز شامل رسید تحویل مدارک ثبت نامی و کارت شناسایی معتبر عکسدار به سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و کارت ورود به جلسه را دریافت کنند.
هشتمین دوره آزمون GRE اختصاصی روز 25 فروردین برگزار می شود. همچنین کارنامه هفتمین دوره آزمون GRE عمومی نیز در محل سازمان سنجش آموزش کشور در حال توزیع است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:53  توسط   | 

هفته نجوم با شعار "صلح و نجوم" برگزار می شود

هفته نجوم با شعار صلح و نجوم از 25 تا 31 فروردین در سراسر کشور برگزار می شود.

به گزارش مهر، روز نجوم سال 1386 در ایران، 31 فروردین و هفته نجوم از 25 تا 31 فروردین است. توسط شاخه آماتوری نجوم تمامی روزهای هفته نجوم در ایران با نام محمد خوارزمی، ابوریحان بیرونی، ابوالوفا بوزجانی، عبد الرحمان صوفی، حکیم عمر خیام نیشابوری، خواجه نصیرالدین طوسی، غیاث الدین جمشید کاشانی مزین شده است.
در ایران از سال 1380 روز نجوم برگزار می شود و شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران هماهنگی برگزاری روز نجوم در ایران را به عهده دارد.
اتحادیه نجوم (Astronomical League) هماهنگ‌ کننده برنامه‌ های روز جهانی نجوم، زمان برگزاری روز نجوم سال 2007 را 21 آوریل اعلام کرده است. طبق دستور العمل اتحادیه نجوم با توجه به‌ تعطیلی روز جمعه در ایران و نیز با هدف جذب خانواده‌ ها و عموم این روز همواره یک روز قبل در ایران برگزار می‌شود.
بدین ترتیب 31 فروردین روز نجوم در سال 1386 است. شامگاه این روز به ‌یاد ماندنی سیاره درخشان زهره، درحالی که در ارتفاع زیادی از افق به ‌کشیدگی شرقی نزدیک می‌شود، به‌ ملاقات هلال ماه می‌رود. زهره و ماه در  آن هنگام در جمع ستاره‌ های ثور و خوشه پروین می‌درخشند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:49  توسط   | 

بزرگداشت ربع قرن فعالیت دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می شود

جشن 25 سالگی دانشگاه امام صادق (ع) 23 فروردین در این دانشگاه برگزار می شود.

مدیر کل روابط عمومی و بین المللی دانشگاه امام صادق (ع) در گفتگو با مهر، با بیان این خبر افزود: این مراسم با حضور دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه و همچنین جمعی از استادان دانشگاه و فرهیختگان برگزار می شود.
میرلوحی با اشاره به اینکه دانشگاه امام صادق (ع) فرزند انقلاب اسلامی است و در راستای تحقق اهداف عالی انقلاب اسلامی تاسیس شده است، گفت: در حاشیه این جشن آثار دانش آموختگان و تالیفات آنها و همچنین دستاوردهای پژوهشی استادان دانشگاه و نیز خدمات آموزشی و نمودارهای مربوط به آن در معرض دید بازدید کنندگان و شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.
دانشگاه امام صادق که ربع قرن پیش تاسیس شده است، در مقطع فوق لیسانس و دکتری در رشته های معارف اسلامی و علوم سیاسی، معارف اسلامی و اقتصاد، معارف اسلامی و مدیریت، معارف اسلامی و الهیات، معارف اسلامی و حقوق فعالیت می کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:44  توسط   | 

کتاب های برگزیده فرهنگستان هنر در سال 85 نقد می شوند

نقد و بررسی آثار منتشره فرهنگستان هنر که سال 1385 در شمار آثار برگزیده معرفی شده اند، در مجموعه هنرپژوهی نقش جهان برگزار می شود.

به گزارش مهر، این نشست که روز 26 فروردین، ساعت 17 برگزار می شود به بررسی کتاب هایی خواهد پرداخت که در حوزه هنر انتشار یافته اند. کتاب های "دانشنامه زیبایی شناسی هنر"، "حکمت و هنر در عرفان ابن عربی" و "نمایش در دوره صفویه" جزو کتاب هایی هستند که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.
مجموعه هنرپژوهی نقش جهان در خیابان ولی عصر(عج)، ضلع جنوبی پارک ساعی، جنب فروشگاه شهرکتاب ، پلاک 1101 واقع است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:22  توسط   | 

محمد ناصری دبیر پنجمین جشنواره قلم زرین شد

بنابر آخرین مصوبه هیات مدیره انجمن قلم ایران، محمد ناصری به عنوان دبیر پنجمین جشنواره قلم زرین انتخاب شد.

به گزارش مهر، هیات مدیره انجمن قلم ایران با تشکر از زحمات سال گذشته مریم صباغ‌زاده ایرانی و دبیری چهارمین جشنواره قلم زرین، بر اساس روش هیات مدیره معطوف بر گردشی بودن امور، امسال محمد ناصری را به عنوان دبیر جایزه منصوب کرد.
ناصری سرداوران بخش‌های شعر، پژوهش و داستان را تا روز 28 فروردین‌ اعلام می کند.
گفتنی است، امسال به ابتکار دبیر پنجمین جشنواره قلم زرین فرمی در اختیار 200 عضو انجمن قلم ایران قرار خواهد گرفت که اعضای انجمن می توانند کتب برگزیده خود را در موضوع جشنواره جهت داوری اعلام کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:18  توسط   | 

صبا میزبان شرقی‌ترین همسایه آفتاب می‌شود

نمایشگاه آثار تجسمی هنرمندان نوگرای استان سیستان و بلوچستان، کهن‌ترین حوزه تمدنی در تاریخ ایران، سوم اردیبهشت همزمان با دومین دوسالانه پوستر جهان اسلام در مؤسسه صبا افتتاح می‌شود.

به گزارش مهر، در ادامه سلسله نمایشگاههای هنرمندان نوگرای استان‌های کشور در سال اتحاد ملی، آثار هنرمندان نوگرای سیستان و بلوچستان با شعار اتحاد ملی با هدف معرفی یکی دیگر از جلوه‌های میراث هنر ایرانی در مؤسسه فرهنگی هنری صبا به نمایش درمی‌آید.
پیش از این مؤسسه صبا هفت دوره از نمایشگاه های مروری بر هنر استان‌های فارس،‌ آذربایجان شرقی، اصفهان، خوزستان، قزوین، کرمان و کردستان را با هدف حفظ و اشاعه هنرهای سنتی و اقلیمی، پاسداشت میراث هنر ملی و ایجاد زمینه شناسایی و کارآمدسازی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های هنرمندان نقاط مختلف کشور برگزار کرده است.
نمایشگاه هنر نوگرای استان سیستان و بلوچستان شامل 145 اثر از 61 هنرمند در قالب حجم و ‌نقاشی است و روز سوم اردیبهشت همزمان با افتتاح دومین دوسالانه بین‌المللی پوستر جهان اسلام در مؤسسه صبا گشایش می یابد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:13  توسط   | 

40 سال نقاشی "آراسته" در نیاوران مرور می‌شود

نمایشگاهی از 40 سال نقاشی ناصر آراسته به همت انجمن هنرمندان نقاش ساعت 16 روز 24 فروردین در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران افتتاح می‌شود.

به گزارش مهر، این نمایشگاه قصد دارد با 105 اثر از این هنرمند معاصر ایران سیر تکامل هنر وی را به تصویر بکشد و هر یک از این آثار مربوط به دوره ای از تلاش او در عرصه نقاشی است. نقاشی های اولیه آراسته با الهام از طبیعت است که بعدها جدایی از طبیعت و روی آوردن به سوژه های انتزاعی، آبستره و اینستالیشن را شامل می شود. در اجرای این آثار نیز تنوع بهره مندی و تکنیک های مختلف نقاشی نظیر آبرنگ، رنگ روغن و اکرلیک دیده می شود.
ناصر آراسته که بیش از 70 نمایشگاه انفرادی و گروهی در ایران، مکزیکوسیتی، ونزوئلا، کانادا، آمریکا و ... برپا نموده، کسب جوایز برتر مسابقات نقاشی مختلفی نظیر دفاع مقدس، گل و گیاه و ... را در کارنامه دارد.
نمایشگاه آثار این هنرمند تا 31 فروردین در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران برپاست و علاقه مندان می توانند هر روز از ساعت 10 تا 19 (جمعه ها 14 تا 19) از آثار دیدن کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:11  توسط   | 

"آرامش در میان مردگان" اردیبهشت‌ماه اکران می‌شود

فیلم سینمایی "آرامش در میان مردگان" به کارگردانی مهرداد فرید اردیبهشت‌ در سینماهای تهران به نمایش عمومی درمی‌آید.

فرید در گفتگو با مهر با بیان مطلب فوق افزود: "فیلم "آرامش در میان مردگان" که در بخش میهمان بیست و پنجمین جشنواره فجر به نمایش درآمد، اردیبهشت در سینماهای فرهنگ، فلسطین، ایران، سپیده و ... به نمایش عمومی درمی آید. پخش این فیلم بر عهده جوزان فیلم است و ساخت تیزرها و بیلبوردهای تبلیغاتی آن در حال پیگیری است."
"آرامش در میان مردگان" حکایت پیرزنی به نام طیبه است که در گورستان شهر زندگی می کند. آشنایی طیبه با زنی که هر روز بر مزار مرده اش حاضر می شود باعث می شود او طیبه را به خانه اش دعوت کند و ...در این فیلم گلاب آدینه، نیلوفر خوش خلق، نورا هاشمی و محسن حسینی به ایفای نقش می پردازند.
فرید در ادامه درباره ساخت فیلم "همخانه" هم گفت: "همان طور که می دانید فیلمنامه "همخانه" را من سال 79 نوشته و به ثبت رسانده ام. اما پس از مدتی متوجه شدم همین فیلمنامه با نام دیگری پروانه ساخت گرفته که بعد از پیگیری و رایزنی های متعدد خوشبختانه این مشکل برطرف شد. هم اکنون منتظر گرفتن پروانه ساخت این فیلم به تهیه کنندگی مسعود جعفری جوزانی هستم."
این فیلمساز درباره زمان ساخت "همخانه" هم گفت: "فیلمنامه به گونه ای نوشته شده که قطعا باید زمان ساخت آن بهار یا تابستان باشد. به همبن دلیل اگر بتوانم در اردیبهشت مجوز ساخت آن را دریافت کنم، قطعا در همان ماه پیش تولید را آغاز و اوایل تابستان این پروژه سینمایی را کلید خواهم زد."

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 3:8  توسط   | 

"کتاب تماشا" تجربه منحصر به فرد عرصه هنرهای تجسمی

معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در اقدامی کم‌سابقه مجموعه نگارخانه‌های تحت پوشش این سازمان و برنامه‌های فصل بهار آنها را در "کتاب تماشا" معرفی کرده است.

به گزارش مهر، "کتاب تماشا" با مطلبی به قلم سیدمحسن هاشمی، مدیر هنرهای تجسمی و امور موزه ها آغاز می شود که سال 85 را در عرصه هنرهای تجسمی مورد بررسی اجمالی قرار داده است. برگزاری سومین جشنواره تجسمی هنر جوان، چهارمین دوره نقاشی جهان اسلام، نخستین جشنواره هنر مقاومت، نخستین جایزه ادیان توحیدی (مسابقه پوستر)، هشتمین بی ینال سفال و سرامیک، چهارمین مسابقه تصویر سال و نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران، رویدادهای مهم این عرصه در سال گذشته بودند.

اشاره به درگذشت هنرمندان این عرصه، برگزاری دو نمایشگاه فضای باز، برگزاری هفت ورک شاپ هنری، برگزاری اکسپو خصوصی توسط هفت نگارخانه خصوصی، درخشش بین المللی هنرمندان ایرانی در رشته های عکاسی، کاریکاتور، تصویرسازی و گرافیک در سال 85 مورد بررسی کوتاهی قرار گرفته اند.
نگارخانه هایی هم که در این کتاب معرفی  شده اند عبارت اند از نگارخانه "آبی"، "آفرینش نور"، "ابن سینا"، "دختران"، "خاوران"، "لاله"، "اندیشه"، "هدی"، "ارسباران"، "بهمن"، بهاران"، "مهر"، "شیخ هادی" و فرهنگسراهای "خانواده" و "ملل"، خانه کاریکاتور و موزه عکاسخانه شهر. 
انتشار این کتاب اقدامی موثر و مفید است که به ساختارمندی وجوه مختلف عرصه هنرهای تجسمی کمک می کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 2:59  توسط   | 

"حورا" روی صحنه تالار اندیشه است

نمایش "حورا" به نویسندگی بهار مومنی و کارگردانی محمود صابری به مناسبت میلاد حضرت محمد (ص)‌ و هفته وحدت در تالار اندیشه حوزه هنری روی صحنه رفته است.

به گزارش مهر، "حورا" داستان سیر و سلوک دختر و پسری جوان را روایت می‌کند که از ظلم و ستم اعراب جاهلی به ستوه آمده‌اند و حضرت محمد (ص) را می‌جویند تا مامن و پناهگاه ایشان باشد. قربان نجفی، گیلدا حمیدی، محمد پورحسن، محمد آقا‌محمدی، ساقی عقیلی، مهرداد باقری، مژگان خالقی،‌ محمدرضا ترابی، خیرالله تقیانی پور و فرامرز قلیچ‌خانی بازیگران این نمایش هستند و ساخت موسیقی، طراحی صحنه و طراحی حرکات موزون آن به ترتیب بر عهده بهمن روشنی، علی نصیری‌نیا و فرشاد منظوفی‌نیا بوده است.
نمایش "حورا" از روز 19 فروردین‌ با 30 اجرا ساعت 30/18 هر روز جز شنبه‌ها در تالار اندیشه حوزه هنری واقع در تقاطع خیابان‌های حافظ و سمیه روی صحنه خواهد بود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 2:53  توسط   | 

گروه کوبان کنسرت برگزار می کند

کنسرت کردی و لری گروه موسیقی کوبان، به سرپرستی "ونداد مساح‌زاده" و خوانندگی "محمدرضا دارابی" و" نیما رحمتی" از 27 تا 30 اردیبهشت در تالار اندیشه حوزه‌هنری برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در این کنسرت 50 نوازنده‌ سازهای کوبه‌ای و بومی مناطق کردستان و لرستان به همراه خواننده قطعاتی را اجرا خواهند کرد.
دارابی از جمله خوانندگان پیشکسوت کرد است که علاوه براجرای آواز مقام‌های کردی، گوشه‌ها و دستگاه‌های آوازی موسیقی سنتی ایرانی را نیز اجرا می کند.رحمتی نیز از خوانندگان جوان لرستان است که در این کنسرت، با  آواز و نواختن کمانچه لری، مشارکت دارد.موسیقی کردی و لری این کنسرت در دو قسمت جداگانه اجرا می‌شود.
کنسرت گروه کوبان‌، ساعت 21 روزهای یاد شده در تالار اندیشه واقع در تقاطع خیابان‌های حافظ و سمیه برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 2:51  توسط   | 

"آفساید" در دانشگاه تهران به نمایش درمی‌آید

فیلم سینمایی "آفساید" به کارگردانی جعفر پناهی روز 23 فروردین در تالار ابن سینا دانشگاه تهران به نمایش درمی‌آید.

به گزارش مهر، "آفساید" فردا ساعت 18 پس از نمایش با حضور عوامل فیلم در تالار ابن سینا دانشگاه تهران نقد و بررسی می شود. این فیلم به مسئله ممنوعیت حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی ایران می‌پردازد و داستان دخترانی را به نمایش می‌گذارد که برای تماشای مسابقه فوتبال بین ایران و بحرین در مرحله انتخابی جام جهانی 2006 ناگزیر می‌شوند خود را به شکل و شمایلی پسرانه درآورند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ساعت 2:50  توسط   | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر